Προς το περιεχόμενο

Νομιμότητα/Ασφάλεια πηγών CD keys για Steam και όχι μόνο [CD key stores] v2


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα να κανω μια ερωτηση εχουν βγει βιντεο με την γνωστη αλλαγη ip τουρκιας  για να κανεις netflix,prime και steam τουρκικο νομιμα.

Να ρωτησω αν κανεις steam τουρκιας και δεν θελεις να χασεις το ελληνικο δεν μπορεις να βαλεις δωροκαρτα πχ eneba να την βαλεις στον τουρικο λογαριασμο και απο εκει να κανεις δωρο στον εαυτο σου το παιχνιδι μιας και δεν λεει να αγορασεις 1ον παιχνιδια εκει και δευτερον αφου τα βρισκεις ισως και στο 1/5 της τιμης να τα αγορασεις ετσι μιας και πλεον ειναι ασύμφορο να δωσεις πχ 60 ευρω για ενα παιχνιδι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 241
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Al_pacino είπε

Παιδια καλησπερα να κανω μια ερωτηση εχουν βγει βιντεο με την γνωστη αλλαγη ip τουρκιας  για να κανεις netflix,prime και steam τουρκικο νομιμα.

Να ρωτησω αν κανεις steam τουρκιας και δεν θελεις να χασεις το ελληνικο δεν μπορεις να βαλεις δωροκαρτα πχ eneba να την βαλεις στον τουρικο λογαριασμο και απο εκει να κανεις δωρο στον εαυτο σου το παιχνιδι μιας και δεν λεει να αγορασεις 1ον παιχνιδια εκει και δευτερον αφου τα βρισκεις ισως και στο 1/5 της τιμης να τα αγορασεις ετσι μιας και πλεον ειναι ασύμφορο να δωσεις πχ 60 ευρω για ενα παιχνιδι;

Οχι, ειναι region locked και παιζουν μονο τουρκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι gift cart ενοεις;;;

και πως ξερει αφου την αγορασες οτι το προφιλ ειναι πχ ευρωπη;;; γιατι απαγορεύετε;; αν ο πατερας πηγε τουρκια πχ και μενει εκει και ο γιος του ελλαδα δεν μπορει πχ να του στιλει δωρο ενα παιχνιδι λογω της διαφορας τιμης;;  το βλεπει και το καταλαβαίνει η πλατφορμα μπλοκαροντας την διαδικασια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Al_pacino είπε

οι gift cart ενοεις;;;

και πως ξερει αφου την αγορασες οτι το προφιλ ειναι πχ ευρωπη;;; γιατι απαγορεύετε;; αν ο πατερας πηγε τουρκια πχ και μενει εκει και ο γιος του ελλαδα δεν μπορει πχ να του στιλει δωρο ενα παιχνιδι λογω της διαφορας τιμης;;  το βλεπει και το καταλαβαίνει η πλατφορμα μπλοκαροντας την διαδικασια;

Το παιχνίδι που θα αγοράσεις ενεργοποιείτε μόνο σε τουρκικο λογαριασμό. Δεν μπορείς να το κάνεις gift.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Al_pacino είπε

Οταν αγοράζεις παιχιδι απο κλειδαδικο εκτος απο ευρωπη μπορεις να παρεις και απο clobal; θα δουλεψει και απο τα 2?

Ναι και τα δυο δουλευουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
  • Super Moderators

Λοιπόν, επειδή πολλοί από εμάς εμπιστευόμαστε τα site που συγκεντρώνουν τις διάφορες προσφορές για παιχνίδια, κι επειδή χτες την πάτησα άγρια δείχνοντας εμπιστοσύνη στο gg.deals, να ενημερώσω, με την ελπίδα πως θα γλιτώσω από την ταλαιπωρία κάποιο συμφορουμίτη, ότι το eTail.Market - Official Digital Game Codes and Gift Cards Platform που το gg.deals το περιγράφει σαν δήθεν official retailer, στην πραγματικότητα είναι κάτι καλόπαιδα στην Κωνσταντινούπολη που αγοράζουν με τιμές Τουρκίας και πουλάνε με τιμές Ευρώπης.

Καθυστερούν (κάποιοι προσπαθούν να βγάλουν άκρη πάνω από εβδομάδα, από ό,τι διαβάζω στο Discord τους), τρενάρουν με "πιστοποιήσεις ταυτότητας" (μην κάνετε κανένα αστείο και τους στείλετε οτιδήποτε) και υποτίθεται πως είναι επίσημοι μεταπωλητές που "συνεργάζονται απευθείας με 65+ publishers" αλλά ταυτόχρονα "εξαρτώνται από τους προμηθευτές τους".

Κλειδιά δεν έχουν, σε email δεν απαντάνε, στο φαιδρό Trustpilot δίνουν κάτι απαντήσεις της πλάκας, κι ήδη έχουν πέσει κάτω από το 4 και έχουν 21% φουλ αρνητικές, με το ίδιο σενάριο: τα κλειδιά δεν εμφανίζονται, τρενάρουν, τραγική επικοινωνία.

Official δεν είναι ούτε για αστείο, αντιμετωπίστε τους ως αυτό που είναι, κλειδάδικο και μάλιστα από τα πολύ επίφοβα.

  • Like 6
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή την ιστορία σου, μήπως να φτιαχτεί ένα post που να γίνει pin, με αυτά που γνωρίζουμε σίγουρα ως official retailers και να ανανεώνεται αναλόγως τις εξελίξεις.

Προς το παρόν, με επιφύλαξη, αυτά που μου φαίνονται σοβαροί μεταπωλητές και δεν έχω βρει πρόβλημα (προσωπικά και γενικά) είναι τα εξής:

Humble Bundle
Fanatical
GameBillet
GreenManGaming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, xlinger είπε

Με αφορμή την ιστορία σου, μήπως να φτιαχτεί ένα post που να γίνει pin, με αυτά που γνωρίζουμε σίγουρα ως official retailers και να ανανεώνεται αναλόγως τις εξελίξεις.

Προς το παρόν, με επιφύλαξη, αυτά που μου φαίνονται σοβαροί μεταπωλητές και δεν έχω βρει πρόβλημα (προσωπικά και γενικά) είναι τα εξής:

Humble Bundle
Fanatical
GameBillet
GreenManGaming

Αυτά που έγραψες σωστά τα έγγραψες είναι official. Αλλά δε χρειάζεται κάτι τέτοιο. ΤΟ ggdeals έχει official και  κλειδάδικα μαγαζιά. 
Εδώ όλα τα μαγαζιά https://gg.deals/stores/ .
Ασχέτως τί έπαθε ο φίλος snoob, το ggdeals, έχουν αναλάβει αυτή τη δουλειά και ενημερώνουν την λίστα τους εδώ.
Tώρα αν κάποιο είναι σκάρτα και τα χάνουν οκ, με ποσταρίσματα όπως του snoob μπορούμε να ενημερωθούμε.


Απλώς αν θέλετε να βλέπετε μόνο official μαγαζιά κλείστε την επιλογή, πάνω δεξιά:
image.png.38b5d6f67780dc3f43051505c843c192.png

----

@Snoob πάντως ναι και αυτοί official μαγαζί λένε ότι είναι ασχέτως με το τί σου έτυχε 😮.
'Έστειλες στο ggdeals να τους ειδοποιήσεις; Συνήθως απαντάνε σε 3 μέρες μέσα. Πάντως να πούμε κανένα μαγαζί οφισιαλε, δε ζητάει να κάνει έλεγχο στοιχείων ταυτότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όπως έγραψα και πριν, εγώ δεν πήγαινα για κλειδάδικο, για official κατάστημα έψαχνα.

Θα ενημερώσω και το ggdeals κάποια στιγμή, αλλά αυτά που έζησα και είδα από χτες, δεν παραπέμπουν σε official κατάστημα. Κι εγώ είμαι τυχερός, κατάφερα να ακυρώσω τη συναλλαγή (περιμένω, βέβαια, να τη δω κι από την τράπεζα ακυρωμένη, για να ησυχάσω οριστικά), σε άλλους ζητούσαν ταυτότητες κτλ.

Καραγκιοζιλίκια με ταυτότητες μου είχε κάνει πριν κάτι χρόνια το HRK, που ήθελε να του αποδείξω ότι ένα κλειδί δεν λειτουργούσε και μετά ζητούσε φωτογραφία της ταυτότητας κτλ.

Kinguin και G2A τα αποφεύγω, από τότε που μου ακυρώθηκαν κάτι κλειδιά καιρό αφού τα είχα αγοράσει, γιατί λέει ο πωλητής τα είχε πάρει με πιστωτική λουφέ. 

Ο καθένας πράττει όπως νομίζει, προφανώς, και το ότι εγώ είχα κακή εμπειρία δεν σημαίνει ότι θα έχουν όλοι, απλά ήθελα να τονίσω (όπως ορθότατα επισημαίνει πλέον στο επισημασμένο νήμα με τις προσφορές παιχνιδιών ο Praetorian πως, άσχετα με το τι λέει το ggdeals και το κάθε τέτοιο site, ότι ο τάδε είναι επίσημος retailer, κλειδάδικο ή οτιδήποτε, πρέπει πάντα να τσεκάρουμε οι ίδιοι. Αν εγώ είχα ψάξει εγκαίρως να δω ότι το etail, λ.χ., εμφανίζει έδρα στην Εσθονία και οι διαχειριστές είναι Τούρκοι με τις χρεώσεις να γίνονται στην Κωνσταντινούπολη, ό,τι και να έλεγε το ggdeal δεν θα είχα ασχοληθεί καν).

Πρέπει να προσέχουμε, κι είναι εύκολο να ξεχαστούμε επειδή μας λέει το τάδε site "αυτός είναι επίσημος μεταπωλητής". 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Snoob καλό είναι να γράψεις την ίδια εμπειρία στο φόρουμ του gg.deals όσο πιο σύντομα γίνεται να δούμε και τι θα πούνε. Αν ισχύουν όλα αυτά, προφανώς και έχουν ευθύνη που δεν τους έχουν ελέγξει.

https://forum.gg.deals/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sellsoap είπε

κλειδαδικα που χρησιμοποιω πανω απο 4 χρονια και ειναι αψογα ολα:

ΕΝΕΒΑ

ΗRΚ

INSTANT GAMING

CDKEYS

KINGUIN

ELECTRONIC FIRST

G2A

Τι εννοείς συμφορουμίτη άψογα σε όλα το instant gaming?

Το Instant gaming πχ(και το kinguin αν δεν κάνω λάθος) τα τελευταία χρόνια οι τιμές του δεν είναι τελικές, είναι χωρίς ΦΠΑ, κάτι που κανονικά απαγορεύεται στην Ευρώπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
25 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

@Snoob καλό είναι να γράψεις την ίδια εμπειρία στο φόρουμ του gg.deals όσο πιο σύντομα γίνεται να δούμε και τι θα πούνε. Αν ισχύουν όλα αυτά, προφανώς και έχουν ευθύνη που δεν τους έχουν ελέγξει.

https://forum.gg.deals/

Mε κάθε ειλικρίνεια θα σου απαντήσω ότι, επειδή τρόμαξε το μάτι μου με αυτά που έζησα αυτό το 24ωρο, μέχρι να δω τα χρήματα αποδεσμευμένα και πίσω στο λογαριασμό μου, δεν γράφω τίποτε.

Έτσι και στραβώσουν τα καλόπαιδα στην Πόλη, και τραβήξουν τα λεφτά (αυτή τη στιγμή είναι δεσμευμένα και θέλω, ανάλογα ποιον επιλέγεις να πιστέψεις, από 2 έως 5 εργάσιμες για να αποδεσμευτούν οριστικά και να μου επιστραφούν), η διαδικασία αμφισβήτησης μπορεί να πάρει έως και τριάντα εργάσιμες. Και να μην τα τραβήξουν, η τράπεζα θα τα αφήσει δεκαπέντε ημέρες να κάθονται εκεί, δεσμευμένα. Και μετά άλλες πόσες για να τα επαναφέρει σε μένα. Υπόψη, όσο είναι απλά δεσμευμένα και όχι λογιστικοποιημένα (δηλαδή οριστικά χρεωμένα και αφαιρεμένα από το λογαριασμό) δεν μπορείς να κάνεις καμία αμφισβήτηση.

Απλά, πήρα ένα πολύ γερό μάθημα, ό,τι κι αν λέει ο οποιοσδήποτε, να τσεκάρω μόνος μου. Κι αυτό προτείνω σε όλους σας. Μπορεί κάποιος να επιλέξει να αγοράσει από οπουδήποτε, αλλά τουλάχιστον να το κάνει με τα μάτια ανοιχτά και ξέροντας από πού πάει να αγοράσει.

Αν αυτοί οι τύποι είναι official retailers, εγώ είμαι ο Γκραν Πάπας της Ρώμης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα , επειδη εχω χρονια να ασχοληθω , θα θελανα μου πειτε αξιοπιστο "κλειδαδικο" για αγορα win 11 & office & antivirus ........ για ενα νεο λαπτοπ .

ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...