Προς το περιεχόμενο

Νομιμότητα/Ασφάλεια πηγών CD keys για Steam και όχι μόνο [CD key stores] v2


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, tommybertsen είπε

Είχα και κάτι CDkoins και το πήρα όσο ο φρέντο εσπρέσο από τον Σκλαβενίτη 😛 

Κωτσοι πιαστηκαμε. Σημερα κοστιζει 1.19. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 241
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, tommybertsen είπε

Στο cdkeys λες; Συνήθως είναι "pending" για κάνα πενθήμερο, μετά πιστώνονται και τα ξοδεύεις στην επόμενη αγορά σου. Είχα καμιά 50ρια οπότε βγήκε 1.45 (ακριβώς ο espresso του Σκλαβενίτη όμως :lol: )

Τους έχεις στείλει κάποιο mail? Μια φορά που χρειάστηκα, απάντησαν πολύ γρήγορα! 

δεν είχα ασχοληθεί, έβλεπα οτι δεν έμπαιναν οπότε είπα θα είχε ξεχασμένο feature στο site τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έχει καταφέρει κανείς να βγάλει άκρη με πρόβλημα που προκύπτει από τον "τροχό" του allkeyshops;

Έστειλα ό,τι ζητάνε στο σχετικό σύνδεσμο, αλλά δεν βλέπω καμία ανταπόκριση, όχι να αρνηθούν πως υπάρχει θέμα, ούτε καν να πουν "λάβαμε το αίτημα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Snoob είπε

Έχει καταφέρει κανείς να βγάλει άκρη με πρόβλημα που προκύπτει από τον "τροχό" του allkeyshops;

Έστειλα ό,τι ζητάνε στο σχετικό σύνδεσμο, αλλά δεν βλέπω καμία ανταπόκριση, όχι να αρνηθούν πως υπάρχει θέμα, ούτε καν να πουν "λάβαμε το αίτημα".

κολλάει σχετικά συχνά, μόνο με refresh την σελίδα και αφού περιμένεις κανα λεπτό ξαναπάτα να παίξεις!
(το addblocker κλείσε, του δημιουργεί προβλήματα)
Γενικά έχει στρώσει κάπως, τον Σεπτέμβρη δε μπορούσα να γυρίσω καν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

κολλάει σχετικά συχνά, μόνο με refresh την σελίδα και αφού περιμένεις κανα λεπτό ξαναπάτα να παίξεις!
(το addblocker κλείσε, του δημιουργεί προβλήματα)
Γενικά έχει στρώσει κάπως, τον Σεπτέμβρη δε μπορούσα να γυρίσω καν

Δεν διευκρίνισα τι εννοούσα, λάθος μου:

Κέρδισα μια κάρτα για ένα κατάστημα, ως εδώ τέλεια.

Όταν πήγα να περάσω τον κωδικό για να πιστωθώ το ποσό, ο κωδικός έβγαζε σφάλμα (ήδη χρησιμοποιημένος ή άκυρος)

Πήρα τα screenshot που ζητάνε, τους τα έστειλα, έδωσα τα στοιχεία που θέλουν και περιμένω. Τρεις ημέρες μετά, δεν έχω λάβει καμία απάντηση.

Επικοινώνησα μέσω του "help", κάτω δεξιά στην αρχική σελίδα. Άλλον τρόπο επικοινωνίας δεν βρήκα.

edit: Τελικά, για το συγκεκριμένο κατάστημα η κάρτα δεν ήταν πίστωσης του x ποσού στο wallet, αλλά εκπτωτικός κωδικός. Πράγμα που ανακάλυψα από μόνος μου, από το allkeyshop τρεις ημέρες μετά δεν μου έχει απαντήσει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Snoob είπε

Δεν διευκρίνισα τι εννοούσα, λάθος μου:

Κέρδισα μια κάρτα για ένα κατάστημα, ως εδώ τέλεια.

Όταν πήγα να περάσω τον κωδικό για να πιστωθώ το ποσό, ο κωδικός έβγαζε σφάλμα (ήδη χρησιμοποιημένος ή άκυρος)

Πήρα τα screenshot που ζητάνε, τους τα έστειλα, έδωσα τα στοιχεία που θέλουν και περιμένω. Τρεις ημέρες μετά, δεν έχω λάβει καμία απάντηση.

Επικοινώνησα μέσω του "help", κάτω δεξιά στην αρχική σελίδα. Άλλον τρόπο επικοινωνίας δεν βρήκα.

edit: Τελικά, για το συγκεκριμένο κατάστημα η κάρτα δεν ήταν πίστωσης του x ποσού στο wallet, αλλά εκπτωτικός κωδικός. Πράγμα που ανακάλυψα από μόνος μου, από το allkeyshop τρεις ημέρες μετά δεν μου έχει απαντήσει κανείς.

νομίζω και εμένα δεν μου είχαν απαντήσει, την 1η φορά που κέρδισα κάρτα από κει. Ευτυχώς έβγαλα άκρη με το σαπορτ του site που ήταν η κάρτα.

Έχω να κερδίσω από τον Νοέμβρη του 2020, είναι τρομερό το rate που μου δίνει πλέον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Kαι το έπος συνεχίζεται, αφού αγόρασα κάτι με τον κωδικό, το κλειδί που έστειλαν είναι duplicate...

Δέκα ώρες μετά, είμαι still pending, αυτή τη φορά στο gamivo.

Ο μόνος λόγος που ασχολούμαι είναι επειδή δελεάστικα με τον εκπτωτικό κωδικό και τους έδωσα και λίγα ευρώ δικά μου: είναι τραγελαφικό αυτό που συμβαίνει, να περιμένεις ώρες για να σου απαντήσουν, είτε στο allkeyshop (που δεν νομίζω να μου απαντήσουν ποτέ, βρισκόμαστε στην τέταρτη ημέρα πλέον), είτε στο gamivo...

Δεν πειράζει, είναι μια χρήσιμη υπενθύσιμη να μην δαπανώ πάνω από 2-3 ευρώ σε αυτά τα site, δεν αξίζει ο κόπος, πραγματικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το κλείσαμε το εικοσιτετράωρο στο Gamivo (μπήκαμε στην πέμπτη ημέρα στο Allkeyshop) και καμία απάντηση.

Απίθανα πράγματα, έχουν εισπράξει κανονικά, έχουν όλα τα στοιχεία που ζήτησαν και δεν ασχολούνται καν: "Pending"

Και να πω ότι ήταν Σ/Κ ή αργίες των γιορτών... κανονικές, εργάσιμες ημέρες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Snoob είπε

Το κλείσαμε το εικοσιτετράωρο στο Gamivo (μπήκαμε στην πέμπτη ημέρα στο Allkeyshop) και καμία απάντηση.

Απίθανα πράγματα, έχουν εισπράξει κανονικά, έχουν όλα τα στοιχεία που ζήτησαν και δεν ασχολούνται καν: "Pending"

Και να πω ότι ήταν Σ/Κ ή αργίες των γιορτών... κανονικές, εργάσιμες ημέρες.

 

Τραγικό για το gamivo. Αν σε παρηγορεί εμένα μου έκαναν refund μετά από 3 βδομάδες μηνυμάτων και παράλογων απαιτήσεων τους. Στο τέλος τους έγγραψαν ότι με αυτό που με βάζουν να κάνω είναι παραβίαση του gdpr και ηρεμήσαμε!
(Αν και ίσως το ξέρεις αυτό, αν έχεις ήδη ticket μην τους γράφεις εκ νέου αν δεν σου απαντήσουν, γιατί το κάνει refresh το αίτημα σου και μπαίνει από την αρχή σε αναμονή)

Αν σε παρηγορεί no2, το support της logitech είναι ότι χειρότερο μπορεί να αντιμετωπίσει πελάτης. Περιμένω μήνες για μια αντικατάσταση πληκτρολογίου (από τον Απρίλιο του 2021 που υποτίθεται θα έστελναν), πλέον μπαίνω στο chat support που σχεδόν ποτέ κανείς δεν απαντάει και περιμένεις με τις ώρες και απλώς είτε θα πάρεις κάποιο μήνυμα είτε θα αποσυνδεθεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Aπλά, δεν πρόκειται να ασχοληθώ ξανά με τα συγκεκριμένα site. Είναι φαιδρό αυτό το πράγμα και δεν αξίζει, ειδικά να πας από μόνος σου να μπλέξεις. Θέλω να πω, χωρίς να σε βάλουν στο τριπάκι με τις κάρτες έκπτωσης/πίστωσης κτλ.

Εγώ, ας πούμε, παρηγοριέμαι με τη σκέψη πως έχασα μόνο τρία ευρώ και πήρα ένα χρήσιμο μάθημα. Αν είχα πάρει κάτι που καλυπτόταν πλήρως από την πίστωση, ούτε που θα ασχολούμουν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Super Moderators

Απλά να ενημερώσω, ώστε να έχει ο κάθε ενδιαφερόμενος μια εικόνα του πώς χειρίστηκε το GAMIVO το θέμα που παρουσιάστηκε με το duplicate κωδικό:

11 Ιανουαρίου ο κωδικός που αγόρασα βγήκε duplicate. Ενημέρωσα αυθημερόν.

25 Ιανουαρίου (2 εβδομάδες και κάτι ώρες, βάσει ωρών καταχώρησης πρώτου και τελευταίου μηνύματος) η υπόθεση "έκλεισε". 

Πώς "έκλεισε"; Μου πίστωσαν λιγότερα (κατά 2 ευρώ) χρήματα από το κόστος της αγοράς, γιατί λέει κράτησαν τη δική τους προμήθεια εν μέρει επειδή "δεν φταίνε" αυτοί αλλά ο πωλητής.

Στο μεταξύ, μόνο τι χρώμα σώβρακο φοράω δεν μου ζήτησαν να τους στείλω. Το οποίο θα μπορούσα να το καταλάβω, αν δεν ζητούσαν τα screenshots ένα τη φορά, τρενάροντας σε φαιδρό βαθμό την όλη διαδικασία.

Τέλος πάντων, για να γλιτώσω από εκεί μέσα πήρα με το credit (21,02) ό,τι κάρτες μπορούσα και βρέθηκα τελικά στο Steam με 16,80 credit, μείον τα 3 και κάτι που είχα ξοδέψει στην πρώτη συναλλαγή, μιλάμε για 13,50 (πάνω κάτω, ίσως λίγο περισσότερο) από ένα ποσό (κουπόνι + δικό μου τσοντάρισμα) στα 23,5 περίπου...

Το μόνο θετικό που έχω να πω είναι πως ο δεύτερος πωλητής ήταν άψογος, έστειλε σχεδόν αμέσως κωδικούς και όχι φωτογραφία αυτοκόλητου όπως ο πρώτος, λειτούργησαν όλοι με τη μία.

Το αρνητικό είναι πως όλο αυτό το σκηνικό είναι λοταρία, πού θα πέσεις.

Προσωπικά, αν μεν ξαναβρεθώ με κουπόνι, δεν θα πω όχι, αλλά δεν τους ξαναδίνω ούτε ένα λεπτό δικό μου. Ας μου μείνει στο balance.

Κάκιστη εμπειρία, πάρα πολύς χαμένος χρόνος, τρενάρισμα, αμφισβήτηση και γενικά ταλαιπωρία.

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.cdkeys.com/pc/games/star-wars-jedi-fallen-order-origin-pc

Αισθάνομαι ripped off που το πήρα 1 και κάτι :lol: 

Στις 8/1/2022 στις 1:55 ΜΜ, kostiger είπε

Κωτσοι πιαστηκαμε. Σημερα κοστιζει 1.19. 😛

Καρακώτσοι, όχι απλά κώτσοι 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

https://www.cdkeys.com/pc/games/star-wars-jedi-fallen-order-origin-pc

Αισθάνομαι ripped off που το πήρα 1 και κάτι :lol: 

Καρακώτσοι, όχι απλά κώτσοι 😛 

Περα απο την πλακα, αυτο που μαθαμε ειναι πως ουτε σε αυτη την τιμη δεν θα πουλησε το παιχνιδι για να το ριχνει ακομα πιο χαμηλα το cd.keys. Tι φαση..

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostiger είπε

Περα απο την πλακα, αυτο που μαθαμε ειναι πως ουτε σε αυτη την τιμη δεν θα πουλησε το παιχνιδι για να το ριχνει ακομα πιο χαμηλα το cd.keys. Tι φαση..

Είναι 3 χρονών και 2 χρόνια είναι στο gamepass...

Κι εγώ το είδα στα 0.86 αν θυμάμαι καλά, αλλά δεν το πήρα αφού το έχω τελειώσει στο gamepass.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...