Προς το περιεχόμενο

Δυναμική και άκρως ανταγωνιστική η απάντηση της AMD στις GPU με τις RX 6800, RX 6800XT και RX6900


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Herald είπε

Τα 8gb αρκούν για 1440p. Είναι το 1440p χαμηλή ανάλυση? 😮 Oι κονσόλες έχουν 16gb συνολικά, ένα PC με την 3070 θα έχει 24gb minimum. 


Τα περισσότερα παιχνίδια πάντως βγαίνουν σε PC και οχι σε κονσόλες, άρα δεν στέκει οτι φτιάχονται για τις κονσόλες. 

... τι ;

Ήδη φτάνουμε τα 8GB VRAM usage σε αρκετά παιχνίδια εδώ και χρόνια, το Control που είναι παιχνίδι του 2019 πιάνει 5.5GB VRAM στα 1080p/Ultra και 6.5GB στα 1440p Ultra

 

Είναι δυνατόν να πάρεις GPU του 20 το 21 (γιατί δεν υπάρχει stock) ενώ ήδη σχεδόν τερματίζει το VRAM της σε περσινά παιχνίδια που του χρόνου θα είναι προπερσινά ; Μιλάμε για ~800€ τώρα και υποθετικά πρέπει να κρατήσει 4 χρόνια το λιγότερο, ειδικά τώρα που είμαστε πάνω στο μεταβατικό στάδιο PS4 -> PS5 gen θα ανέβουν οι απαιτήσεις, πάντα γίνεται αυτό.

Στο Doom Eternal στα Ultra Nightmare 4Κ πιάνει 8.7GB

Πως είναι διαχρονικό το 8GB στο 2021 και ύστερα ; Ήδη είναι τερματισμένο. Και πρόσεξε, και τα 2 παιχνίδια που έφερα ως παράδειγμα είναι best case scenario γιατί και τα 2 είναι τρομέρα optimized σε αντίθεση με διάφορα άλλα.

Μην μπερδεύεις την μνήμη του PC που έχει VRAM (GDDR6X στην συγκεκριμένη περίπτωση) και την DDR4 RAM, στις κονσόλες είναι αλλιώς είναι Shared, close to metal full optimized, και πάντα ήταν γιαυτό με άθλια specs που σε PC δεν θα γινόταν ποτέ έτρεχαν τα παιχνίδια.

Άλλο είπα άλλο είπες, σου λέω πως το 99% των παιχνιδιών που βγαίνουν στο PC είναι σχεδιασμένα για κονσόλες, build around από τα spec τους. Πόσα PC exclusive games έχουμε ; τι, League of Legends που είναι 10 ετών τρέχει και σε κινητό πλέον και μέχρι χθες έτρεχε ακόμα DX9 και τώρα πάνε σε DX11 (beta) ; Dota που είναι DX12 αλλά είναι full ελαφρύ game ; Guild Wars 2 που τρέχει πάνω σε μηχανή 17 ετών (κυριολεκτικά) και δεν έχει φάει κανένα σοβαρό optimization και ακόμα τρέχει σε DX9 στο 2020 ; Τα Total War που είναι ένα σωρό μικροσκοπικά units ;

Το ξαναλέω, το 99% των παιχνιδιών δυστυχώς φτιάχνονται γύρω από τις δυνατότητες των κονσολών, Resident Evil 2/3/7/8, Call of Duty Modern Warfare... ΕΙΝΑΙ 200GB ΜΑ ΤΟΝ ΜΑΝΙΤΟΥ ! Γιατί ; γιατί οι κονσόλες έχουν άθλιο uncompress time οπότε απλά είναι όλα ασυμπίεστα και κάνουν seek. Υποθετικά που τώρα οι κονσόλες θα έχουν SSD δεν θα χρειάζεται να φτιάχνουν μεγάλα clients πλέον.

Τι σημασία έχει πως φτιάχνονται περισσότερα παιχνίδια στο PC από τις κονσόλες ; Επειδής όλα τα hentaiπαίχνιδα περνάνε από το Steam... τι δουλειά έχει αυτό με το optimization που ρίχνουν οι triple AAA devs και τι επιλογές παίρνουν ;

175GB το νέο Black Ops !

https://www.dsogaming.com/news/call-of-duty-black-ops-cold-war-will-require-175gb-of-hard-disk-space-rtx-requirements-revealed/

2 ώρες πριν, ZELOMOTH είπε

Κατ' αρχάς, ελπίζω να είσαι καλά και να πρόλαβες να πάρεις το χάπι για την πίεση πρίν πάθεις κανα εγκεφαλικό....

Ρε συ τι μίσος, κόλλημα  και κόμπλεξ εχεις πραγματικά κι εχεις και την αίσθηση οτι μιλάς για οπαδισμούς των άλλων την στιγμή που θα πέθαινες για τις εταιρίες σου intel/nvidia χωρίς δεύτερη σκέψη!

Κοίτα να σου πω επειδή τουφεκάς ανελλειπώς,

βλέπεις όπως πάντα ο,τι σε βολευει στο κόλλημα σου...

Τα εχω ξανα πει τώρα τελευταία κι αλλού αλλά τεσπα.....

Θυμάσαι πόσο έπαιρνες πριν 3 χρόνια τον 6900K? 1100-1200 νομίζω ευρώ!

Κι η amd σου δίνει πλέον στα 300-400-500  8/16 και 12/24 και με δυνατούς πυρήνες κι οχι fx!

Ο φυσιολογικός άνθρωπος θα έλεγε μπράβο που μας ξεκόλλησε απο τους i5  4/4 των 300 ευρώ, και τους i3 των 200!

Τώρα τον i3 σου, τον παίρνεις 70 ευρώ και οχι 2πύρηνο με HT ξεφτίλα!

Ο 3600 κάνει 200 ευρώ και ο 5600 θα έχει μετα απο 2-3 μήνες που θα βγεί 250 κτλ κτλ

Τι σου εδινε η ιντελ πριν απο 3-4 χρόνια με αντίστοιχες επιδόσεις και τόσους πυρήνες?

Σκατούλες σου έδινε, και -1 νεφρό σου έδινε!

Όπως είπα και πιο πάνω όμως, ετσι τα βλέπει ο φυσιολογικός άνθρωπος...

Κάτι καλό έγινε λοιπόν για να πάρεις εσύ κι ο κάθε πορωμένος πλέον τον 10700Κ  8c/16t με 350 ευρώ,

ενω έπαιρνες τον 7700Κ στα ίδια λεφτά με 4c/8t και εκθείαζες κιόλας τους λωποδύτες!

Είπα όμως... Ο φυσιολογικός θα τα έλεγε αυτά.....🙄

Ξύπνα Βασίληηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!🤣🤣🤣

Τι να το κάνω το νεφρό εγώ θέλω 6700Κ στα 350€ δαγκωτό ΟΛΕ ΟΛΕ... ΟΛΕ ΟΛΕ

1 ώρα πριν, Herald είπε

Κάτι μου λέει πάντως οτι οι επιδόσεις τςη 3090 σε compute θα δικαιολογούν απόλυτα την κατανάλωση της σε σχέση με την 6900xt. Προσοχή τι γράφεται γιατί θα μασάτε τα λόγια σας μέτα. Καίει 33% παραπάνω αλλά αν αποδίδει 2-3 φόρες σε compute κάποιος άλλος είναι τοστιέρα. 

Τι να σου πω ρε κουμπάρε ποσώς μας ενδιαφέρει το Compute πιστεύω τουλάχιστον το 80% του Forum εδώ πέρα το λιγότερο, ούτωσι άλλως δεν το κρύβει η AMD πως από την Vega και μετά έσπασε το arch της σε RDNA (Gaming) και CDNA (Compute). Άμα η Ampere τα πάει καλύτερα στο Compute (που ισχύει γιατί το arch είναι hybrid, δεν είναι καθαρά gaming πλέον) κακό σε αυτούς και σε μας θα κάνουν γιατί θα την ξεσκίσουν οι miners και σε εμάς δεν θα μείνει τίποτα.

Καλύτερα που nerfare η AMD το Compute.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 207
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά μη το λιβανίζουμε με το που βγουν next gen ports και καθαρίσουμε από την crossgenίλα τα επόμενα 2 χρόνια, και αρχίσει να υιοθετήται το direct storage με πέρα δώθε ασυμπίεστα assets τα 16 gb vram θα μας φαίνονται φυσιολογικά, μην πω minimum για κάτι 4k. ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ, μπορεί τα rdna2 να ξεμείνουν λίγο και από rast... Σίγουρα θα πατάνε κάτω το σαπάκι την 3070 και ίσως και την 3080, αλλά θα έχουν βγει τρελά καρτόνια τότε πέτσινα και rdna3 που θα μας φαίνονται τα σημερινά της πλάκας εντελώς. Το RDNA3 θα είναι ανάλογο jump με αυτό του RDNA2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω τώρα να πάρω καμία nvidia 3070 και καθώς ξέρουμε τι τιμή της είναι στα 500€ τουλάχιστον στο εξωτερικό και εδώ Ελλαδάρα 750-800 €

 

τώρα όταν η amd λέει 650€ η μετάφραση στην Ελλάδα θα είναι 850-900 Έχω απορία να δω τι θα γίνει 

Αλλά δεν ξέρω άμα θέλω να περιμένω λέω να πάω σε μια 2070s που είδα και να μην ακουμπήσω new gen (Όχι τίποτα άλλο θέλω να τελειώσω το build μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Phoenix4 είπε

... τι ;

Ήδη φτάνουμε τα 8GB VRAM usage σε αρκετά παιχνίδια εδώ και χρόνια, το Control που είναι παιχνίδι του 2019 πιάνει 5.5GB VRAM στα 1080p/Ultra και 6.5GB στα 1440p Ultra

Είναι δυνατόν να πάρεις GPU του 20 το 21 (γιατί δεν υπάρχει stock) ενώ ήδη σχεδόν τερματίζει το VRAM της σε περσινά παιχνίδια που του χρόνου θα είναι προπερσινά ; Μιλάμε για ~800€ τώρα και υποθετικά πρέπει να κρατήσει 4 χρόνια το λιγότερο, ειδικά τώρα που είμαστε πάνω στο μεταβατικό στάδιο PS4 -> PS5 gen θα ανέβουν οι απαιτήσεις, πάντα γίνεται αυτό.

Στο Doom Eternal στα Ultra Nightmare 4Κ πιάνει 8.7GB

Πως είναι διαχρονικό το 8GB στο 2021 και ύστερα ; Ήδη είναι τερματισμένο. Και πρόσεξε, και τα 2 παιχνίδια που έφερα ως παράδειγμα είναι best case scenario γιατί και τα 2 είναι τρομέρα optimized σε αντίθεση με διάφορα άλλα.

Μην μπερδεύεις την μνήμη του PC που έχει VRAM (GDDR6X στην συγκεκριμένη περίπτωση) και την DDR4 RAM, στις κονσόλες είναι αλλιώς είναι Shared, close to metal full optimized, και πάντα ήταν γιαυτό με άθλια specs που σε PC δεν θα γινόταν ποτέ έτρεχαν τα παιχνίδια.

Άλλο είπα άλλο είπες, σου λέω πως το 99% των παιχνιδιών που βγαίνουν στο PC είναι σχεδιασμένα για κονσόλες, build around από τα spec τους. Πόσα PC exclusive games έχουμε ; τι, League of Legends που είναι 10 ετών τρέχει και σε κινητό πλέον και μέχρι χθες έτρεχε ακόμα DX9 και τώρα πάνε σε DX11 (beta) ; Dota που είναι DX12 αλλά είναι full ελαφρύ game ; Guild Wars 2 που τρέχει πάνω σε μηχανή 17 ετών (κυριολεκτικά) και δεν έχει φάει κανένα σοβαρό optimization και ακόμα τρέχει σε DX9 στο 2020 ; Τα Total War που είναι ένα σωρό μικροσκοπικά units ;

Το ξαναλέω, το 99% των παιχνιδιών δυστυχώς φτιάχνονται γύρω από τις δυνατότητες των κονσολών, Resident Evil 2/3/7/8, Call of Duty Modern Warfare... ΕΙΝΑΙ 200GB ΜΑ ΤΟΝ ΜΑΝΙΤΟΥ ! Γιατί ; γιατί οι κονσόλες έχουν άθλιο uncompress time οπότε απλά είναι όλα ασυμπίεστα και κάνουν seek. Υποθετικά που τώρα οι κονσόλες θα έχουν SSD δεν θα χρειάζεται να φτιάχνουν μεγάλα clients πλέον.

Τι σημασία έχει πως φτιάχνονται περισσότερα παιχνίδια στο PC από τις κονσόλες ; Επειδής όλα τα hentaiπαίχνιδα περνάνε από το Steam... τι δουλειά έχει αυτό με το optimization που ρίχνουν οι triple AAA devs και τι επιλογές παίρνουν ;

175GB το νέο Black Ops !

https://www.dsogaming.com/news/call-of-duty-black-ops-cold-war-will-require-175gb-of-hard-disk-space-rtx-requirements-revealed/

Τι να το κάνω το νεφρό εγώ θέλω 6700Κ στα 350€ δαγκωτό ΟΛΕ ΟΛΕ... ΟΛΕ ΟΛΕ

Τι να σου πω ρε κουμπάρε ποσώς μας ενδιαφέρει το Compute πιστεύω τουλάχιστον το 80% του Forum εδώ πέρα το λιγότερο, ούτωσι άλλως δεν το κρύβει η AMD πως από την Vega και μετά έσπασε το arch της σε RDNA (Gaming) και CDNA (Compute). Άμα η Ampere τα πάει καλύτερα στο Compute (που ισχύει γιατί το arch είναι hybrid, δεν είναι καθαρά gaming πλέον) κακό σε αυτούς και σε μας θα κάνουν γιατί θα την ξεσκίσουν οι miners και σε εμάς δεν θα μείνει τίποτα.

Καλύτερα που nerfare η AMD το Compute.

Aυτό που κοιτάς είναι το memory allocation, όχι το usage. Το allocation είναι αδιάφορο, σημασία έχει πόση μνήμη χρειάζεται. Προφανώς σε 4k δεν φτάνουν τα 8gb, αλλά εδώ μιλάμε για 1440p κάρτα, οπότε τα 8 είναι εντάξει. Το ότι εσύ πήρες το 2016 8gb vram που δεν χρειάζεσαι στην 580 δεν μου λέει κάτι μαν, και εγώ το 2010 είχα 64gb ram στο PC μου, τι σημαίνει αυτό, οτι αμα δεν έχεις 64gb μνήμη δεν παίζεις? 

Τα παιχνίδια που έφερες ως παράδειγμα δεν είναι best case scenario αλλά worst case scenario. Το doom συγκεκριμένα χρησιμοποιεί την περισσότερη vram από οποιοδήποτε άλλο παιχνίδι στον Πλανήτη Γη. Άρα, αφού φτάνουν τα 8gb για 1440p τότε είναι κομπλέ η 3070 από θέμα μνήμης. Και στα PC shared είναι η μνήμη, που νομίζεις οτι πάνε τα textures όταν δεν χωράνε στην vram? Απλά δεν είναι unified pool όπως στις κονσόλες. 

 

 

53 λεπτά πριν, ilos είπε

Παιδιά μη το λιβανίζουμε με το που βγουν next gen ports και καθαρίσουμε από την crossgenίλα τα επόμενα 2 χρόνια, και αρχίσει να υιοθετήται το direct storage με πέρα δώθε ασυμπίεστα assets τα 16 gb vram θα μας φαίνονται φυσιολογικά, μην πω minimum για κάτι 4k. ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ, μπορεί τα rdna2 να ξεμείνουν λίγο και από rast... Σίγουρα θα πατάνε κάτω το σαπάκι την 3070 και ίσως και την 3080, αλλά θα έχουν βγει τρελά καρτόνια τότε πέτσινα και rdna3 που θα μας φαίνονται τα σημερινά της πλάκας εντελώς. Το RDNA3 θα είναι ανάλογο jump με αυτό του RDNA2.

Μα αφού...αφού είχε 8gb vram το 2016 στην 480 του ρε. Χρήσιμο feature, πιάσανε τόπο τα 8gb vram. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AnestisMania είπε

Ψάχνω τώρα να πάρω καμία nvidia 3070 και καθώς ξέρουμε τι τιμή της είναι στα 500€ τουλάχιστον στο εξωτερικό και εδώ Ελλαδάρα 750-800 €

τώρα όταν η amd λέει 650€ η μετάφραση στην Ελλάδα θα είναι 850-900 Έχω απορία να δω τι θα γίνει 

Αλλά δεν ξέρω άμα θέλω να περιμένω λέω να πάω σε μια 2070s που είδα και να μην ακουμπήσω new gen (Όχι τίποτα άλλο θέλω να τελειώσω το build μου

Αν μπορείς να το αργήσεις 2-3 μήνες και να χτυπήσεις μια 6800 ακαπέλωτη στα 600-650 παρέα με έναν zen 3 θα είσαι άρχοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Πιστεψε με εκει εξω υπαρχουν gamers που μπορουν να ζησουν και χωρις ''RTX''. Στο κατω κατω τι να το κανεις το rtx οταν για να το τρεξεις αξιοπρεπως πρεπει να εχεις ''nasa computer'' και δε νομιζω να αλλαξει κατι προς το καλο ουτε και με τη σειρα 3xxx.

Παμε τωρα στο dlss, τι ειναι αυτο το συγκλονιστικο και το καινοτομο που κανει, μειωνει την αναλυση στο μισο και περναει ενα φιλτρο sharpening πανω απο την εικονα... Αυτη τη τεχνολογια δεν ειχαμε εδω και τοσο καιρο και στην nvidia και στην amd, να γινω πιο συγκεριμενος, λεγεται ''image sharpening'' κατι το οποιο μπορει να εφαρμοσει και κατοχος παλαιοτερης γενιας gpu ριχνωντας την αναλυση. Και οχι μονο αυτο αλλα λειτουργει και καλυτερα.

Πραγματικα το τελευταιο πραγμα που με νοιαζει σαν gamer ειναι αυτες οι δυο ''τεχνολογιες'' που ανεκαθεν θεωρουσα αχρηστες.

sss.png

Τέλικα υπάρχει μεγάλη άγνοια. Αυτό καταλαβαίνω από όσα λες. Δεν είναι απλά μίσος για την nvidia.

Upscale κάνει μόνο το πρώτο DLSS(1.0). Παίρνει image χαμηλής ανάλυσης και προσθέτει ψεύτικη λεπτομέρεια, που δεν συγκρίνεται με την πραγματική και καταλήγει σε θολούρα. Μετά περνάει sharpen. Ακριβώς ότι κάνει και το FidelityFX της AMD(με κλασικούς upscale αλγόριθμους) απλά με χειρότερο sharpen.

Είναι αυτό που δείχνεις στο βίντεο.

DLSS 2.0 είναι image reconstruction. Σε κάθε καρέ γίνονται render διαφορετικά pixels και στα επόμενα καρέ συγκεντρώνεται όλη η λεπτομέρεια των προηγούμενων. Δηλαδή μια TAA(temporal anti aliasing) παραλλαγή. Ότι βλέπεις είναι πραγματικό(native) και όχι εικασία κάποιου αλγόριθμου για τα pixels που λείπουν.

Το μειονέκτημα με κάτι τέτοιο είναι το ghosting/blur επειδή τα παιχνίδια έχουν κίνηση και τα καρέ γίνονται μη συγκρίσιμα. Οι ανθρωποποίητοι TAA αλγόριθμοι ενδέχεται να  κάνουν πολλές λάθος εκτιμήσεις. Εκεί έρχεται η τεχνητή νοημοσύνη(Deep Learning) και σε συνδυασμό με τα motion vectors προβλέπει με υψηλή ακρίβεια πώς θα είναι τα μελλοντικά καρέ. Σχεδόν εξαλείφει το ghosting, shimmering, flickering, pixel crawling κτλ. Είναι πιο σταθερή η εικόνα ακόμα και σε σύγκριση με native+TAA. Το είδα με τα μάτια μου στο Control.

Με το FidelityFX βλέπεις απώλεια αληθινής λεπτομέρειας, τρεμόπαιγμα στα μακρινά textures(moire pattern), σε λεπτά καλώδια/συρματοπλέγματα και στη βλάστηση(alpha blending). Όπως γίνεται πάντα με upscale. Τίποτα από αυτά δεν υπάρχουν με DLSS 2.0. Αν δεν έχεις το native σε διπλανή οθόνη είναι σχεδόν αδύνατο να καταλάβεις ότι παίζεις στη μισή ανάλυση .

 

8 ώρες πριν, ZELOMOTH είπε

Θυμάσαι πόσο έπαιρνες πριν 3 χρόνια τον 6900K? 1100-1200 νομίζω ευρώ!

Ήταν pro μοντέλο σε pro πλατφόρμα και παντελώς αδιάφορο για home users. Με το ζόρι έβρισκες, το 2010-15που μεσορανούσαν τα intel, home εφαρμογές για τόσα cores. Ο home user ζητάει επιδόσεις κυρίως στο gaming γιατί όλα τα άλλα βασικά(κειμενογράφος, internet, excel, chat κτλ.) τα κάνει και με Celeron.

Είναι σαν να μου λες ότι η AMD έκανε προσιτές τις νταλίκες για τον μέσο άνθρωπο. Απλά αδιάφορο. Πόσα θρεντς είχαν οι ryzen 1700/1600 και εξαιτίας του κακού single thread performance ξεχάστηκαν μέσα σε ένα χρόνο. Τελευταίοι σήμερα σε όλα τα gaming benchmarks. Μόνο οι content creators και ορισμένες κατηγορίες πληροφορικάριων χαίρονται.

Σήμερα προχώρησε η τεχνολογία και οι gaming απαιτήσεις αυξήθηκαν. Gaming oriented μοντέλα θεωρούνται πια οι 10600/3600 και η intel προσφέρει και πάλι αυτό που θέλει ο home user σε ανάλογη τιμή.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Είναι σαν να μου λες ότι η AMD έκανε προσιτές τις νταλίκες για τον μέσο άνθρωπο. Απλά αδιάφορο. Πόσα θρεντς είχαν οι ryzen 1700/1600 και εξαιτίας του κακού single thread performance ξεχάστηκαν μέσα σε ένα χρόνο. Τελευταίοι σήμερα σε όλα τα gaming benchmarks. Μόνο οι content creators και ορισμένες κατηγορίες πληροφορικάριων χαίρονται.

Σήμερα προχώρησε η τεχνολογία και οι gaming απαιτήσεις αυξήθηκαν. Gaming oriented μοντέλα θεωρούνται πια οι 10600/3600 και η intel προσφέρει και πάλι αυτό που θέλει ο home user σε ανάλογη τιμή.

Δεν είναι έτσι. Το 6/12 το ήθελες και το 2017, τα 4c/4t ήταν ψόφια. Σήμερα όντως ισχύει το επίχειρημα (γιαυτό και πήρα πάλι Intel) ότι πάνω από 6/12 δεν έχει και πολύ νόημα για τον μέσο χρήστη εκτός αν γυρίζει το toy story απτό σπίτι του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2020 στις 3:11 ΜΜ, ilos είπε

Βρες TV πρώτα, γιατί το hdmi2.1 τεζάρει 4k/120. Και όχι δε παίζεις 4k στις 27 και στις 32 ίντσες ακόμα. Χάνεται εντελώς το νόημα

Well πάρε μια κονσόλα αφού τη βγάζεις καθαρή έτσι, case closed.😁 Οι gpu δεν είναι μόνο για gaming και ειδικά οι Ampere λόγω του βελτιωμένου compute απευθύνονται αρκετά και στον επαγγελματία. Είναι πιο πολύ σαν vega που δεν suckάρουν δηλαδή. Πλην της κατανάλωσης από τα κολοκοτρωναίϊκα 8nm της sammy.😁

Btw αποκλείεται να έδωσες sub 400 για την 1080. 570 πήρα την δικιά μου εν μέσω mining boom και είπα και ευχαριστώ που κατάφερα και βρήκα κιόλας.

Κοίτα οι εγώ επαγγελματίας είμαι και συχνά πυκνά δουλεύω after effects. Είναι το μόνο πρόγραμμα που χρησιμοποιεί gpu power αλλά φαντάσου , από τη 1080 μου , τραβάει μόνο 2 με 3%. Κάτι που αντίστοιχα συμβαίνει και σε άλλους. Τώρα ναι, προφανώς και ο καθένας παίρνει λύση για να καλύψει όσο το δυνατόν περισσότερες ανάγκες του. Ποια από τις κάρτες θα προσφέρει καλύτερο compute για εμας; Ρωτάω γιατί κλείνω προς AMD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Telumetar είπε

Κοίτα οι εγώ επαγγελματίας είμαι και συχνά πυκνά δουλεύω after effects. Είναι το μόνο πρόγραμμα που χρησιμοποιεί gpu power αλλά φαντάσου , από τη 1080 μου , τραβάει μόνο 2 με 3%. Κάτι που αντίστοιχα συμβαίνει και σε άλλους. Τώρα ναι, προφανώς και ο καθένας παίρνει λύση για να καλύψει όσο το δυνατόν περισσότερες ανάγκες του. Ποια από τις κάρτες θα προσφέρει καλύτερο compute για εμας; Ρωτάω γιατί κλείνω προς AMD

Δεν έχω εμπειρία από after effects φίλε μου. Και γενικά αν κρίνω από το premiere με την adobe δε βγάζεις άκρη, κάθε patch και αλλάζουν οι συσχετισμοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/10/2020 στις 7:15 ΜΜ, Dark Worm είπε

Ο Τσακι Τσαν μετα απο πλαστικες;;;;

Παντως συμπαθω την AMD  γιατι δεν τα παραταει. Βεβαια τα ποσα ειναι απλησιαστα για το μεσο χρηστη. Σιγουρα στοχευουν για σχεδιαστες και φυσικα online gamers. Ο ανταγωνισμος μερικες φορες γινεται προσωπικη υποθεση της καθε εταιριας και δεν "κοιτανε" τους καταναλωτες.

 

Σε διαβεβαιώ κοιτάνε ότι θα τους φέρει περισσότερα κέρδη (όπως κάθε εταιρεία που βασίζεται σε μετόχους) και αυτό είναι και οι καταναλωτές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Phoenix4 είπε

... τι ;

Ήδη φτάνουμε τα 8GB VRAM usage σε αρκετά παιχνίδια εδώ και χρόνια, το Control που είναι παιχνίδι του 2019 πιάνει 5.5GB VRAM στα 1080p/Ultra και 6.5GB στα 1440p Ultra

Είναι δυνατόν να πάρεις GPU του 20 το 21 (γιατί δεν υπάρχει stock) ενώ ήδη σχεδόν τερματίζει το VRAM της σε περσινά παιχνίδια που του χρόνου θα είναι προπερσινά ; Μιλάμε για ~800€ τώρα και υποθετικά πρέπει να κρατήσει 4 χρόνια το λιγότερο, ειδικά τώρα που είμαστε πάνω στο μεταβατικό στάδιο PS4 -> PS5 gen θα ανέβουν οι απαιτήσεις, πάντα γίνεται αυτό.

Στο Doom Eternal στα Ultra Nightmare 4Κ πιάνει 8.7GB

Πως είναι διαχρονικό το 8GB στο 2021 και ύστερα ; Ήδη είναι τερματισμένο. Και πρόσεξε, και τα 2 παιχνίδια που έφερα ως παράδειγμα είναι best case scenario γιατί και τα 2 είναι τρομέρα optimized σε αντίθεση με διάφορα άλλα.

Μην μπερδεύεις την μνήμη του PC που έχει VRAM (GDDR6X στην συγκεκριμένη περίπτωση) και την DDR4 RAM, στις κονσόλες είναι αλλιώς είναι Shared, close to metal full optimized, και πάντα ήταν γιαυτό με άθλια specs που σε PC δεν θα γινόταν ποτέ έτρεχαν τα παιχνίδια.

Άλλο είπα άλλο είπες, σου λέω πως το 99% των παιχνιδιών που βγαίνουν στο PC είναι σχεδιασμένα για κονσόλες, build around από τα spec τους. Πόσα PC exclusive games έχουμε ; τι, League of Legends που είναι 10 ετών τρέχει και σε κινητό πλέον και μέχρι χθες έτρεχε ακόμα DX9 και τώρα πάνε σε DX11 (beta) ; Dota που είναι DX12 αλλά είναι full ελαφρύ game ; Guild Wars 2 που τρέχει πάνω σε μηχανή 17 ετών (κυριολεκτικά) και δεν έχει φάει κανένα σοβαρό optimization και ακόμα τρέχει σε DX9 στο 2020 ; Τα Total War που είναι ένα σωρό μικροσκοπικά units ;

Το ξαναλέω, το 99% των παιχνιδιών δυστυχώς φτιάχνονται γύρω από τις δυνατότητες των κονσολών, Resident Evil 2/3/7/8, Call of Duty Modern Warfare... ΕΙΝΑΙ 200GB ΜΑ ΤΟΝ ΜΑΝΙΤΟΥ ! Γιατί ; γιατί οι κονσόλες έχουν άθλιο uncompress time οπότε απλά είναι όλα ασυμπίεστα και κάνουν seek. Υποθετικά που τώρα οι κονσόλες θα έχουν SSD δεν θα χρειάζεται να φτιάχνουν μεγάλα clients πλέον.

Τι σημασία έχει πως φτιάχνονται περισσότερα παιχνίδια στο PC από τις κονσόλες ; Επειδής όλα τα hentaiπαίχνιδα περνάνε από το Steam... τι δουλειά έχει αυτό με το optimization που ρίχνουν οι triple AAA devs και τι επιλογές παίρνουν ;

175GB το νέο Black Ops !

https://www.dsogaming.com/news/call-of-duty-black-ops-cold-war-will-require-175gb-of-hard-disk-space-rtx-requirements-revealed/

Τι να το κάνω το νεφρό εγώ θέλω 6700Κ στα 350€ δαγκωτό ΟΛΕ ΟΛΕ... ΟΛΕ ΟΛΕ

Τι να σου πω ρε κουμπάρε ποσώς μας ενδιαφέρει το Compute πιστεύω τουλάχιστον το 80% του Forum εδώ πέρα το λιγότερο, ούτωσι άλλως δεν το κρύβει η AMD πως από την Vega και μετά έσπασε το arch της σε RDNA (Gaming) και CDNA (Compute). Άμα η Ampere τα πάει καλύτερα στο Compute (που ισχύει γιατί το arch είναι hybrid, δεν είναι καθαρά gaming πλέον) κακό σε αυτούς και σε μας θα κάνουν γιατί θα την ξεσκίσουν οι miners και σε εμάς δεν θα μείνει τίποτα.

Καλύτερα που nerfare η AMD το Compute.

Εισαι απαιχτος....τελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Herald είπε

Δεν είναι έτσι. Το 6/12 το ήθελες και το 2017, τα 4c/4t ήταν ψόφια. Σήμερα όντως ισχύει το επίχειρημα (γιαυτό και πήρα πάλι Intel) ότι πάνω από 6/12 δεν έχει και πολύ νόημα για τον μέσο χρήστη εκτός αν γυρίζει το toy story απτό σπίτι του. 

 

Η φάση είναι ότι αποκλειστικά και μόνο για gaming ακόμα και σήμερα δεν θες 6 cores, τα 4 cores  είναι παραπάνω από μια χαρά για τα παιχνίδια που υπάρχουν, 4 γρήγοροι πυρήνες είναι καλύτεροι από 6 πιο αργούς και αυτό στα -για μένα πεθαμένα, για το 65% με βάση το steam ζωντανά -  1080p, αλλά όσο ανεβαίνεις ανάλυση η διαφορά μειώνετε, στα 1440p η διαφορά είναι από 6 fps με 2080ti έως κανένα με πιο αδύναμες GPU,  στα 4κ πιθανό να είναι το ίδιο ακόμα και να περνά μπροστά καθώς μπορεί να είναι πιο σημαντικά τα Ηz από τα παραπάνω cores, όσο μεγαλώνει η ανάλυση τόσο πιο GPU bound γίνεσαι και η CPU μπαίνει σε δεύτερη μην πω και τρίτη μοίρα.

 

Spoiler

1.JPG.4b1f8f847814d007d115a4fff118a239.JPG

 

2.JPG.e257dcdda83881b2b3b450262d65debc.JPG

 

 

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Herald είπε

Δεν είναι έτσι. Το 6/12 το ήθελες και το 2017, τα 4c/4t ήταν ψόφια. Σήμερα όντως ισχύει το επίχειρημα (γιαυτό και πήρα πάλι Intel) ότι πάνω από 6/12 δεν έχει και πολύ νόημα για τον μέσο χρήστη εκτός αν γυρίζει το toy story απτό σπίτι του. 

K οσο εσυ μας λες προσωκρατικες φιλοσοφιες περι πρασινης ομελετας κ αλλων διαφορων με fps κ μπαλακια ριγανη, το πανηγυρι εχει ξεκινησει σε παγκοσμιο επιπεδο με την Nvidia!!! LLOOLLL!!!

 Παρε μια ιδεα η αγαπημενη σου 3070 στο σκρουτζ-- https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=rtx+3070 

Απο 630 εως 750Ε  ΑΛΛΑ δεν υπαρχει πουθενα!!!! Μονο ΠΡΟΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ, παραδοση ΣΕ 30 ΜΕΡΕΣ, η "ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ" κ φεξε μου γιατι γλυστρισα δλδ.....

Για να ριξουμε μια ματια κ ebay..........

Bid που ΞΕΚΙΝΑΕΙ απο 700 https://www.ebay.com/p/12042062910?iid=193730437225

Αγορα που ειναι 970 https://www.ebay.com/itm/NVIDIA-GeForce-RTX-3070-Founders-Edition-8GB-GDDR6-Graphics-Card-Confirmed/313278095444?hash=item48f0d46054:g:20YAAOSwLlBfmsKh

κ Αλλη μια αγορα στα 1200 https://www.ebay.com/itm/NVIDIA-RTX-3070-MSI-ASUS-PNY-GIGABYTE-ZOTAC-EVGA-Graphics-Card-PRESALE-PREORDER-/224162713147

 

ΑΛλα για να δουμε, επειδη ισως να μην ξερω τι λεω, μπορει να εκανα κανα λαθος ρε φιλε, να δουμε τι γινεται κ με την 3080... Για να δουμε τι υπαρχει.....

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=rtx+3080

Τιμες απο 900Ε εως 1080Ε κ φαινεται να εχει καρτες!!! Αλλα αν αρχισεις να κοιτας το καθε μαγαζι βλεπεις οτι.... ΠΑΛΙ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ ΕΩΣ 30 ΗΜΕΡΕΣ, ΠΑΛΙ ΠΡΟΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ Κ "ΠΑΛΙ ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ" !!!! (λολολολολ!!! you're catching my drift?? hahaha!!!)

Ας δουμε αλλη μια, υπαρχει κατι στο Ebay???? 

Axa!!! Τι βλεπουμε εδω? 1440 ευρουλακια  https://www.ebay.com/p/11040732539

Παρακατω κατι αλλο?  1700 ευρουλακια   https://www.ebay.com/p/24040761452

Κ κατι πιο ωραιο ακομα?  1630 (ευκαιρια!!) ευρουλακια  https://www.ebay.com/p/4040934334

Υποψην-- Σε καποιες απο αυτες ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΥΝ Κ ΤΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΑ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ !!!   (σκετη κλοπη μιλαμε!!xaxaxaxa!!)

 

Tι ειναι ομως μια σειρα καρτων χωρις την κορωνιδα της? Χωρις την "titan class" καρτα της??? Ας δουμε λοιπον κ την 3090 την φτηνουλα....

Σκρουτζ απο 1830 εως 2090 ευρουλακια (τι ειναι αυτα τα ψυχουλα μπροστα στα μεγαλεια της καλυτερης καρτας του κοσμου, θα μου πεις...) https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=rtx+3090  Για να δουμε κ τα μαγαζια ομως απο κοντα ξανα... ΩΧ!!! ΠΑΛΙ ΠΡΟΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ, ΠΑΛΙ 30 ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕ, Κ ΠΑΛΙ ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ !!!!

Τι κανουν ομως στο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΜΑΓΑΖΙ ΑΓΟΡΑΣ NVIDIA που λεγεται Ebay????

Εκει δεν εχει πολλα καλαμπουρια.... Παρε 3 χηνες νταλαρς στο κεφαλι με το καλημερα για τα κοροιδα εξ Αμερικης (2600Ε για τα ντοπια) https://www.ebay.com/itm/ASUS-NVIDIA-GeForce-RTX-3090-TUF-GAMING-SEALED-/333736608657

Αρπα κ 3100 πρασινα αν τα προηγουμενα δεν φταναν (2700 πορτοκαλι) https://www.ebay.com/itm/NVIDIA-GeForce-RTX-3090-Founders-Edition-IN-HAND-FREE-OVERNIGHT-SHIPPING/203124591477?hash=item2f4b2b4b75:g:AfIAAOSwqY5fdgjw

Τσιμπα κ τους 3250 φρανγκλινους για να δεσει το γλυκο  (2800 μερκελς) https://www.ebay.com/itm/MSI-GeForce-RTX-3090-GAMING-X-TRIO-24G-/402442586741 .......

Κ οσο λοιπον, εσυ αμπελοφιλοσοφεις για τα καρε το δευτερολεπτο κ τα παιχνιδια που παιζονται καλυτερα με τις πρασινες, καποιοι αλλοι σε εχουν ("σας" επρεπε να λεω, γιατι εισαι ενας απο τους πολλους) προλαβει, τα ραφια ειναι ΑΔΕΙΑΝΑ ΕΝΤΕΛΩΣ κ σας (<-- το διορθωσα) κατεβαζουν τα παντελονια διαδυκτιακα σε παγκοσμιο επιπεδο !!! 

Αρα, αν θελουμε να μιλαμε ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΑ, η διαφορα στις τιμες ΔΕΝ ειναι 1000 AMD με 1500 NVIDIA, αλλα καπου 1000 για την κοκκινη κ 2000 για την πρασινη απο Ebay MONO !!!!

Η αληθεια ειναι πικρη φιλε μου..... Κ ειναι η εξης μια--->  Σας πηραν γραμμη οτι μασουλατε χορταρακι κ ειπαν να σας μαδησουν !!!

Οχι τι νομισες.... Ο κοσμος ειναι το Ινσομνια, να μπαινεις, να πετας μια εξυπναδα καθε Σαββατο κ ολα καλα? Σας σακουλευτηκαν στα γρηγορα τα αρπαχτικα απο Κινα/ Ρωσσια/ κ καθε λογης πειναλεα πατριδα, εχουν παρει τα παντα κ τωρα εσεις τρεχετε απελπισμενοι να βρειτε το "μαγικο πλαστικο με τα ανεμηστηρακια κ τα λεντ" πληρωνοντας ΟΧΙ ΜΟΝΟ τα ονειρα του βλακα με τα πετσινα, αλλα κ του καθε κακομοιρη που ειχε ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΥΑΛΟ να αγορασει τα παντα πριν εσεις ξυπνησετε, κ τωρα ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΔΙΠΛΟ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΟ !!!!! 

χαχαχαχαχα!!!!! ΣΑΣ ΠΗΡΑΝ ΠΡΕΦΑ ΡΕΕΕ!!!!!!

Καταλαβαν οτι υπαρχουν με τα εκατομυρια οι Αινσταιν κ οι Οπενχαιμερ που καθε φορα που βγαζει κατι ο βλακας ο πετσινος απο τα ραφια της κουζινας του, σας τρεχουν τα σαλια κ τρεχετε κ τα ακουμπατε σαν τα ζομπι στις "28 Μερες Μετα", οποτε τι πιο φυσικο... οπου υπαρχει ζητηση... υπαρχει κ η προσφορα..... Για αυτους ειναι Win-Win κατασταση !!! Ακομα κ αν δεν πουλησουν υπερκοστολογημενα, θα παιξουν τα μαλα οσο θα τις εχουν, κ στο τελος θα τις δωσουν το λιγοτερο στα λεφτα τους στα καθυστερημενα φανμπους, που, μολις τις δουν κοντα στα λεφτα που ελεγε ο πετσινος, θα τρεξουν να τις αρπαξουν σαν ζεστες τυροπιτες καντινας φρενοκομειου...... Λεφτα να χασουν απο_κ_κλειεται !!!! (χαρις εσας....) 

Αυτα τα βασανιστηρια που τραβαει ο καθε φανμπουης της πρασινης, δεν σε βλεπω να μας τα λες..... Δεν σε βλεπω να μιλας για τα καμουτσικια που τρωτε για να αποχτησετε τις αγαπημενες σας καρτουλες..... Λες κ ολοι εμεις δεν διαβαζουμε τι παιζει εκει εξω.... Δεν ακουμε τα κραξιματα κ τα παραπονα ολων αυτων που δεν αντεχουν αλλο κ -κυριολεκτικα- αν η σειρα 6000 πλησιασει ΕΣΤΩ τις πρασινες, εχουν φυγει τρεχοντας, για να γλυτωσουν το καμουτσικι των αρπαχτικων..... Αυτα καλυτερα να μπαινουν κατω απ το χαλακι ε?

Επεξ/σία από SilverMachine
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, SilverMachine είπε

K οσο εσυ μας λες προσωκρατικες φιλοσοφιες περι πρασινης ομελετας κ αλλων διαφορων με fps κ μπαλακια ριγανη, το πανηγυρι εχει ξεκινησει σε παγκοσμιο επιπεδο με την Nvidia!!! LLOOLLL!!!

 Παρε μια ιδεα η αγαπημενη σου 3070 στο σκρουτζ-- https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=rtx+3070 

Απο 630 εως 750Ε  ΑΛΛΑ δεν υπαρχει πουθενα!!!! Μονο ΠΡΟΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ, παραδοση ΣΕ 30 ΜΕΡΕΣ, η "ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ" κ φεξε μου γιατι γλυστρισα δλδ.....

Για να ριξουμε μια ματια κ ebay..........

Bid που ΞΕΚΙΝΑΕΙ απο 700 https://www.ebay.com/p/12042062910?iid=193730437225

Αγορα που ειναι 970 https://www.ebay.com/itm/NVIDIA-GeForce-RTX-3070-Founders-Edition-8GB-GDDR6-Graphics-Card-Confirmed/313278095444?hash=item48f0d46054:g:20YAAOSwLlBfmsKh

κ Αλλη μια αγορα στα 1200 https://www.ebay.com/itm/NVIDIA-RTX-3070-MSI-ASUS-PNY-GIGABYTE-ZOTAC-EVGA-Graphics-Card-PRESALE-PREORDER-/224162713147

ΑΛλα για να δουμε, επειδη ισως να μην ξερω τι λεω, μπορει να εκανα κανα λαθος ρε φιλε, να δουμε τι γινεται κ με την 3080... Για να δουμε τι υπαρχει.....

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=rtx+3080

Τιμες απο 900Ε εως 1080Ε κ φαινεται να εχει καρτες!!! Αλλα αν αρχισεις να κοιτας το καθε μαγαζι βλεπεις οτι.... ΠΑΛΙ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ ΕΩΣ 30 ΗΜΕΡΕΣ, ΠΑΛΙ ΠΡΟΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ Κ "ΠΑΛΙ ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ" !!!! (λολολολολ!!! you're catching my drift?? hahaha!!!)

Ας δουμε αλλη μια, υπαρχει κατι στο Ebay???? 

Axa!!! Τι βλεπουμε εδω? 1440 ευρουλακια  https://www.ebay.com/p/11040732539

Παρακατω κατι αλλο?  1700 ευρουλακια   https://www.ebay.com/p/24040761452

Κ κατι πιο ωραιο ακομα?  1630 (ευκαιρια!!) ευρουλακια  https://www.ebay.com/p/4040934334

Υποψην-- Σε καποιες απο αυτες ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΥΝ Κ ΤΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΑ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ !!!   (σκετη κλοπη μιλαμε!!xaxaxaxa!!)

Tι ειναι ομως μια σειρα καρτων χωρις την κορωνιδα της? Χωρις την "titan class" καρτα της??? Ας δουμε λοιπον κ την 3090 την φτηνουλα....

Σκρουτζ απο 1830 εως 2090 ευρουλακια (τι ειναι αυτα τα ψυχουλα μπροστα στα μεγαλεια της καλυτερης καρτας του κοσμου, θα μου πεις...) https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=rtx+3090  Για να δουμε κ τα μαγαζια ομως απο κοντα ξανα... ΩΧ!!! ΠΑΛΙ ΠΡΟΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ, ΠΑΛΙ 30 ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕ, Κ ΠΑΛΙ ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ !!!!

Τι κανουν ομως στο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΜΑΓΑΖΙ ΑΓΟΡΑΣ NVIDIA που λεγεται Ebay????

Εκει δεν εχει πολλα καλαμπουρια.... Παρε 3 χηνες νταλαρς στο κεφαλι με το καλημερα για τα κοροιδα εξ Αμερικης (2600Ε για τα ντοπια) https://www.ebay.com/itm/ASUS-NVIDIA-GeForce-RTX-3090-TUF-GAMING-SEALED-/333736608657

Αρπα κ 3100 πρασινα αν τα προηγουμενα δεν φταναν (2700 πορτοκαλι) https://www.ebay.com/itm/NVIDIA-GeForce-RTX-3090-Founders-Edition-IN-HAND-FREE-OVERNIGHT-SHIPPING/203124591477?hash=item2f4b2b4b75:g:AfIAAOSwqY5fdgjw

Τσιμπα κ τους 3250 φρανγκλινους για να δεσει το γλυκο  (2800 μερκελς) https://www.ebay.com/itm/MSI-GeForce-RTX-3090-GAMING-X-TRIO-24G-/402442586741 .......

Κ οσο λοιπον, εσυ αμπελοφιλοσοφεις για τα καρε το δευτερολεπτο κ τα παιχνιδια που παιζονται καλυτερα με τις πρασινες, καποιοι αλλοι σε εχουν ("σας" επρεπε να λεω, γιατι εισαι ενας απο τους πολλους) προλαβει, τα ραφια ειναι ΑΔΕΙΑΝΑ ΕΝΤΕΛΩΣ κ σας (<-- το διορθωσα) κατεβαζουν τα παντελονια διαδυκτιακα σε παγκοσμιο επιπεδο !!! 

Αρα, αν θελουμε να μιλαμε ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΑ, η διαφορα στις τιμες ΔΕΝ ειναι 1000 AMD με 1500 NVIDIA, αλλα καπου 1000 για την κοκκινη κ 2000 για την πρασινη απο Ebay MONO !!!!

Η αληθεια ειναι πικρη φιλε μου..... Κ ειναι η εξης μια--->  Σας πηραν γραμμη οτι μασουλατε χορταρακι κ ειπαν να σας μαδησουν !!!

Οχι τι νομισες.... Ο κοσμος ειναι το Ινσομνια, να μπαινεις, να πετας μια εξυπναδα καθε Σαββατο κ ολα καλα? Σας σακουλευτηκαν στα γρηγορα τα αρπαχτικα απο Κινα/ Ρωσσια/ κ καθε λογης πειναλεα πατριδα, εχουν παρει τα παντα κ τωρα εσεις τρεχετε απελπισμενοι να βρειτε το "μαγικο πλαστικο με τα ανεμηστηρακια κ τα λεντ" πληρωνοντας ΟΧΙ ΜΟΝΟ τα ονειρα του βλακα με τα πετσινα, αλλα κ του καθε κακομοιρη που ειχε ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΥΑΛΟ να αγορασει τα παντα πριν εσεις ξυπνησετε, κ τωρα ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΔΙΠΛΟ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΟ !!!!! 

χαχαχαχαχα!!!!! ΣΑΣ ΠΗΡΑΝ ΠΡΕΦΑ ΡΕΕΕ!!!!!!

Καταλαβαν οτι υπαρχουν με τα εκατομυρια οι Αινσταιν κ οι Οπενχαιμερ που καθε φορα που βγαζει κατι ο βλακας ο πετσινος απο τα ραφια της κουζινας του, σας τρεχουν τα σαλια κ τρεχετε κ τα ακουμπατε σαν τα ζομπι στις "28 Μερες Μετα", οποτε τι πιο φυσικο... οπου υπαρχει ζητηση... υπαρχει κ η προσφορα..... Για αυτους ειναι Win-Win κατασταση !!! Ακομα κ αν δεν πουλησουν υπερκοστολογημενα, θα παιξουν τα μαλα οσο θα τις εχουν, κ στο τελος θα τις δωσουν το λιγοτερο στα λεφτα τους στα καθυστερημενα φανμπους, που, μολις τις δουν κοντα στα λεφτα που ελεγε ο πετσινος, θα τρεξουν να τις αρπαξουν σαν ζεστες τυροπιτες καντινας φρενοκομειου...... Λεφτα να χασουν απο_κ_κλειεται !!!! (χαρις εσας....) 

Αυτα τα βασανιστηρια που τραβαει ο καθε φανμπουης της πρασινης, δεν σε βλεπω να μας τα λες..... Δεν σε βλεπω να μιλας για τα καμουτσικια που τρωτε για να αποχτησετε τις αγαπημενες σας καρτουλες..... Λες κ ολοι εμεις δεν διαβαζουμε τι παιζει εκει εξω.... Δεν ακουμε τα κραξιματα κ τα παραπονα ολων αυτων που δεν αντεχουν αλλο κ -κυριολεκτικα- αν η σειρα 6000 πλησιασει ΕΣΤΩ τις πρασινες, εχουν φυγει τρεχοντας, για να γλυτωσουν το καμουτσικι των αρπαχτικων..... Αυτα καλυτερα να μπαινουν κατω απ το χαλακι ε?

Καταρχάς πολύ μίσος και πόρωση βγάζεις αδερφέ. Τσιπάκια είναι, όχι οι συγγενείς σου. Αυτά που κράζεις τους άλλους τα κάνεις εσύ ο ίδιος που είσαι πιο φανατικός απτους φανατικότερους. 

 

Δεν ξέρω ποιοί τρέχουν και ποιούς πιάσανε κορόιδο, εγώ χαλαρός με την 4ετίας 1080ti μου είμαι, ούτε καίγομαι ούτε βιάζομε. Όταν βγούν κάρτες με σωστή τιμή θα αγοράσω. Εσένα βλέπω να σφίγγεσαι όμως.

Και αφου η διαφορά nvidia με AMD είναι 1000€, στείλε μου μια 6900xt να σου στείλω 1000€ αδερφέ. Τι? Δεν υπάρχει η 6900xt και συγκρίνεις με προιόντα που δεν έχουν κάνει launch ακόμα? Πφφφ, λεπτομέρειες. 

Πάντως αντί να γράφεις κατεβάτα στο Insomnia θα μπορούσες να κάνεις κάτι πιο εποικοδομητικό για να λύσεις το βιοποριστικό σου πρόβλημα, μιας και οπως ανέφερες είσαι με 500€ μισθό. Μετά δεν θα σε ενοχλούν οι τιμές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...