Προς το περιεχόμενο

Δυναμική και άκρως ανταγωνιστική η απάντηση της AMD στις GPU με τις RX 6800, RX 6800XT και RX6900


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Herald είπε

Οχι, είναι πάνω και από τους 2 όσον αφορά το σε πόσες εφαρμογές είναι γρηγορότερος ;) 

Με λίγα λόγια, ο γρηγορότερος επεξεργαστής στα περισσότερα productivity tasks είναι ο 10900k. Bγήκε πρώτος σε πάνω από 50% των benchmarks 😜

Εγώ γιατί πέταξα τα λεφτά μου? Για games αναβάθμισα που είνια πρώτος με 20-25% διαφορά. Για productivity μου έφτανε και ο 8700k που είχα, δεν γυρίζω το toy story 3 σπίτι μου.

Μόλις σου απάντησα για το gaming με νούμερα, και γραφήματα. Σειρά σου. Οσο για το οτι ειναι μπροστα στα περισσοτερα productivity, παλι debunk τρως.
embed.php?i=2005289-PTS-PRICECOM52&sha=3a55837&p=2

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 207
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Δυστυχώς για σένα, το link έχει και 9 game average. Το ότι θα τρώγατε το marketing της Intel το καταλαβαίνω. Το ότι χρησιμοποιείτε και τα ίδια επιχειρήματα απλά με κάνει να γελάω. Μαθηματικά ξέρουμε;

Average.png

Τι ακριβώς με ενδιαφέρει το average. Θα είμαι σε ένα παιχίδι που θέλω να παίξω 40% πίσω αλλά θα κοιτάω το average να νοιώθω καλύτερα. Ντάξει μαν. Και όλα αυτά με 10600k stock. Ντάξει, το χρόνο μου χαλάω. Ανέβασε ένα run με τον ryzen σου σε ένα παιχνίδι της αρέσκειας σου (cpu bound) να σου ρίξω 30% στο κεφάλι να καταλάβεις οτι υπάρχει διαφορά. 

Εδώ να είσαι όταν βγούν και τα καινούγια ρύζια πάντως, να μου ανέβαζεις πινακάκια με τα average. Αλήθεεια το λέω, μην χαθείς. Γιατί και εκεί τέτοιες διαφορές θα υπάρχουν, αν υπάρχουν, απλά θα ανοίγεις σαμπάνιες που η AMD ισοπέδωσε την Intel στο gaming. 

Μόλις τώρα, MikeKata είπε

Μόλις σου απάντησα για το gaming με νούμερα, και γραφήματα. Σειρά σου. Οσο για το οτι ειναι μπροστα στο productivity, παλι debunk τρως.
embed.php?i=2005289-PTS-PRICECOM52&sha=3a55837&p=2

Μου ανέβαζεις γράφημα με stock 10600k και μνήμες από lidl. Εγώ εχω 10900k με 4400c17 ram. Κάτι που τα ρύζια δεν μπορούν να κάνουν και γιαυτό μένουν 20-25% πίσω σε gaming. Αν δεν μπορείς να το καταλάβεις δεν μπορώ να βοηθήσω. Πέρνα από το νήμα των benchmark και δες πόσα βγάζει ένας 3900 στο AOTS (το πλέον πολυνηματικό παιχνίδι) και ένας 10900k και θα καταλάβεις. Κάτω από 80 ο ένας, 100 ο άλλος. Πόσο πάνω είναι το 80 απτό 100 ξέρεις η να σου κάνω τις πράξεις?

Όσο για το productivity, προφανώς δεν κατλααβαίνεις τι είναι το geometric mean. Θα το επαναλάβω αυτό που είπα μπάς και το καταλάβεις. Ο 10900k είναι ο ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΟΣ επεξεργαστής στα περισσότερα productivity workloads. 

 

1988654647_firstplace.gif.025496fca43f33149e8c36ab6fed3718.gif

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

Αν για εσένα έχει ορατή διαφορά σε σχέση με 1440p σε τόσο λίγες ίντσες, εμένα δε μου πέφτει λόγος.😁 Άντε το πολύ πολύ να πάω μια στον οφθαλμίατρο ή να αρχίσω να παίζω με μεγεθυντικό.😇

Πιο ειναι το ειδανικο μεγεθος για μονιτορ 4κ ?? 43 ειναι καλα ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, koula25 είπε

Πιο ειναι το ειδανικο μεγεθος για μονιτορ 4κ ?? 43 ειναι καλα ??

Εξαρτάται την απόσταση. Αλλά για να κάτσεις να μπορείς να κάνεις δουλειά σε τόσο μεγάλο monitor και να μη κοψολαιμιαστείς από το πέρα δώθε του κεφαλιού 8α θες τουλάχιστον 1-1.5m. Σε τέτοια απόσταση 4k και 43 είναι μια χαρά λογικά. Αν κάτσεις πιο μακριά όπως στις τηλεοράσεις πας σε 55-65.

32 και 1440p high refresh σε χαλάει? Θα κάθεσαι στους 70-80 πόντους και θα έχεις μια χαρά Image quality και fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ilos είπε

Εξαρτάται την απόσταση. Αλλά για να κάτσεις να μπορείς να κάνεις δουλειά σε τόσο μεγάλο monitor και να μη κοψολαιμιαστείς από το πέρα δώθε του κεφαλιού 8α θες τουλάχιστον 1-1.5m. Σε τέτοια απόσταση 4k και 43 είναι μια χαρά λογικά. Αν κάτσεις πιο μακριά όπως στις τηλεοράσεις πας σε 55-65.

32 και 1440p high refresh σε χαλάει? Θα κάθεσαι στους 70-80 πόντους και θα έχεις μια χαρά Image quality και fps.

Γιατί σκέφτομαι να αλλάξω μονιτορ, τώρα έχω 1080p 24αρα, αλλά αρχίζω κ την νιώθω μικρή, θέλω να πάρω μια 1440p, αλλά δεν ξέρω πιο είναι το ιδανικό μεγεθος, σκέφτομαι 32αρα, η κάτι σε wide...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, koula25 είπε

Γιατί σκέφτομαι να αλλάξω μονιτορ, τώρα έχω 1080p 24αρα, αλλά αρχίζω κ την νιώθω μικρή, θέλω να πάρω μια 1440p, αλλά δεν ξέρω πιο είναι το ιδανικό μεγεθος, σκέφτομαι 32αρα, η κάτι σε wide...

Πας εδω δεν υπαρχει επιστροφη μετα

https://www.skroutz.gr/s/23530049/Xiaomi-MI-Curved-34.html

η εδω εχει και ηχεια και HDR η παρακατω εχει λιγες μερες που βγηκε.

https://www.skroutz.gr/s/24958225/Gigabyte-G34WQC.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Arkin είπε

Πας εδω δεν υπαρχει επιστροφη μετα

https://www.skroutz.gr/s/23530049/Xiaomi-MI-Curved-34.html

η εδω εχει και ηχεια και HDR η παρακατω εχει λιγες μερες που βγηκε.

https://www.skroutz.gr/s/24958225/Gigabyte-G34WQC.html

Εγώ την έχω πιο μεγάλη 😜 

https://www.skroutz.gr/s/24106435/Samsung-Odyssey-G9.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Πας εδω δεν υπαρχει επιστροφη μετα

https://www.skroutz.gr/s/23530049/Xiaomi-MI-Curved-34.html

η εδω εχει και ηχεια και HDR η παρακατω εχει λιγες μερες που βγηκε.

https://www.skroutz.gr/s/24958225/Gigabyte-G34WQC.html

Πολύ καλές, και οι 2 curved VA 21:9 όμως. Μπορεί ο @koula25 να ζητάει κάτι άλλο όμως. Αν δε μας πει την χρήση ακριβώς δε μπορούμε να του προτείνουμε monitor. Εγώ πχ μπορεί να θέλω να κουμπώνω και κονσόλες στο ίδιο monitor ή να παίζω local coop, οπότε δε μου κάνουν οι 21:9 curved και μπορεί να χρειάζομαι και περισσότερες ίντσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Εγώ την έχω πιο μεγάλη 😜 

https://www.skroutz.gr/s/24106435/Samsung-Odyssey-G9.html

Ρε συ θα επρεπε να παω στο απενταντι δωματιο για να βαλω αυτη χωρια οτι θελω ενα γραφειο ακομα. Πρεπει να ειναι τρομερη εμπειρια αλλα δεν ειναι δυσκολη για πολυωρη χρηση η για περιεχομενο 16:9 ταινιες κτλ? Για productivity δεν το συζητω πρεπει να ειναι οτι καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ilos είπε

Πολύ καλές, και οι 2 curved VA 21:9 όμως. Μπορεί ο @koula25 να ζητάει κάτι άλλο όμως. Αν δε μας πει την χρήση ακριβώς δε μπορούμε να του προτείνουμε monitor. Εγώ πχ μπορεί να θέλω να κουμπώνω και κονσόλες στο ίδιο monitor ή να παίζω local coop, οπότε δε μου κάνουν οι 21:9 curved και μπορεί να χρειάζομαι και περισσότερες ίντσες.

Ναι αλιμονο επειδη αναφερθηκε σε wide του προτεινα τις παραπανω σε λογικες τιμες γιατι τα ips ultrawide ξεφευγουν λιγο. Το VA το φοβομουν και εγω αλλα δεν εχω δει το παραμικρο ghosting σε ενα απο τα πιο γρηγορα fast pace παιχνιδια που παιζω τελευταια και εκανα αρκετα test. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Ρε συ θα επρεπε να παω στο απενταντι δωματιο για να βαλω αυτη χωρια οτι θελω ενα γραφειο ακομα. Πρεπει να ειναι τρομερη εμπειρια αλλα δεν ειναι δυσκολη για πολυωρη χρηση η για περιεχομενο 16:9 ταινιες κτλ? Για productivity δεν το συζητω πρεπει να ειναι οτι καλυτερο.

Καλά για ταινίες πάω στην Tv έτσι και αλλιως. Για productivity από τότε που την πήρα τις μισές μέρες δουλεύω απτο σπίτι, δεν παλεύεται να κάνω την ίδια δουλειά στο γραφείο σε τυπική 27αρα. Για παιχνίδια καταλαβαίνεις όμως, τύπου rdr 2 / ac odyssey / horizon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ilos είπε

Με λίγο παραπάνω λεφτά από την odyssey χτυπάς LG CX OLED ffs.😁

Που να αντεξει σε μας οι oled θα κανει burn in μεσα στο πρωτο 24ωρο. Oled ειναι για ταινιες/σειρες ουτε καν για καναλια τηλεορασεις και για pc monitor μακρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Ναι αλιμονο επειδη αναφερθηκε σε wide του προτεινα τις παραπανω σε λογικες τιμες γιατι τα ips ultrawide ξεφευγουν λιγο. Το VA το φοβομουν και εγω αλλα δεν εχω δει το παραμικρο ghosting σε ενα απο τα πιο γρηγορα fast pace παιχνιδια που παιζω τελευταια και εκανα αρκετα test. 

Κάνε αργό scroll σε κάποιο site με μάυρο φόντο και κίτρινη γραμματοσειρά. Θα το παρατηρήσεις 100% όσο overdrive και να βάλεις. Παθών και μαθών.😁

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Που να αντεξει σε μας οι oled θα κανει burn in μεσα στο πρωτο 24ωρο. Oled ειναι για ταινιες/σειρες ουτε καν για καναλια τηλεορασεις και για pc monitor μακρια. 

Οι νέες δεν έχουν τόσο θέμα μη φοβάσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...