Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft θα αναγκάσει τους χρήστες Internet Explorer να χρησιμοποιούν Edge


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, skiabox said:

@manval Μια χαρά.

Θα μπορούσες να χρησιμοποιείς ακόμα αυτό :

spacer.png

Εγώ θυμάμαι και αυτό κάποτε :

spacer.png

Το έτρεχα κάποτε σε vms τερματικό!

Τι μου θύμησες τώρα....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mordred είπε

Καλά αυτό δεν είναι λογική... Βάζεις ένα λειτουργικό που έχει ενα browser προεγγατεστημένο... Όπως κι ένα media player. Και τα mac εχουν προεγγατεστημένο browser και νομίζω όλα τα λειτουργικά... Στη τελική αν δεν είχε browser πως θα έκανες εγκατάσταση όποιον γουστάρεις...

Εμένα πάντως δε μου έχει αλλάξει ο default browser σε καμία αναβάθμιση...

Μια χαρά λογική είναι. Άλλο να μην έχει browser (εγώ δεν υποστήριξα κάτι τέτοιο) και άλλο να έχει και να μην μπορείς να τον απεγκαταστήσεις ή να τον απενεργοποιησεις και σε κάθε αναβάθμιση λειτουργικού να σου "σπάει τις μπάλες" με αναδυόμενα παράθυρα τύπου: "έλα να δούμε το νέο και αναβαθμισμένο Edge" και να σου βγάζει νέες συντομεύσεις σε μπάρα εργασίας ΚΑΙ επιφάνεια εργασίας... ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ...

Δε θέλω να τον δω βρε αδερφέ! Πώς το λένε; Έχω τον δικό μου και μου κάνει ακριβώς τη δουλειά που θέλω. Αν είναι να το κάνεις, τότε επέτρεψε και σε όποιον άλλο κατασκευαστή browser το θελήσει να μπορεί να κάνει το ίδιο: να μου πετάει παράθυρο με το δικό του browser και να προβάλει τις δυνατότητές του. Να μπορώ να δω τις επιλογές μου. Και επιτέλους: άσε με να βγάλω τη σαβούρα από το ρημάδι το λειτουργικό! Σε παλιά μηχανήματα μπορεί να χρειάζεσαι κάθε πόρο του συστήματος.

Συμφωνώ στο ότι αυτό "το κάνουν και οι άλλοι", αλλά ΑΥΤΟ ΔΕΝ είναι λογική. Το ότι "το κάνουν και οι άλλοι" δεν το κάνει λογικό. Πήγαινε να κλέψεις τράπεζα και στο δικαστήριο πες ότι "αυτό το έχουν κάνει και άλλοι και δεν τους πιάσατε" ή ότι "οι τράπεζες μας κλέβουν κάθε στιγμή, νόμιμα, και κανένας δεν κάνει κάτι γι αυτό". Για να δουμε αν θα κερδίσεις ποτέ μια δίκη με τέτοιο επιχείρημα...

Εξάλλου η ιστορία έχει δείξει πολλές φορές ότι πράγματα που θεωρούνται δεδομένα στην πορεία αποδεικνύονται παράνομα και πέφτουν τα πρόστιμα...

Επεξ/σία από johncorfas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2020 στις 1:25 ΜΜ, johncorfas είπε

Internet Explorer το 2020;;;;!!!!... Και γενικά, δηλαδή, ανεξαρτήτως χρονολογίας: Internet Explorer;;;;!!! Ότι και να κάνεις, η ανθρώπινη βλακεία δε θεραπεύεται...

 

Καλά, μην τρελαίνεσαι και τόσο. Άνετα μπορούμε να βάλουμε και τον Chrome εκεί μέσα. (Chrome το 2020, αν είναι δυνατόν, βλακεία κλπ.)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ciccirya είπε

Καλά, μην τρελαίνεσαι και τόσο. Άνετα μπορούμε να βάλουμε και τον Chrome εκεί μέσα. (Chrome το 2020, αν είναι δυνατόν, βλακεία κλπ.)

Δεν τρελαίνομαι. Γούστα είναι αυτά. Πχ δεν θα έγραφα το ίδιο για τον Edge, Chrome, Opera κτλ, γιατί είναι σύγχρονοι browsers, που ενημερώνονται σε τακτική βάση και καλύπτονται κενά ασφαλείας. Ο internet Explorer είναι ένα παραρτημένο project, το οποίο έιχε σοβαρά προβλήματα ακόμα κι όταν ενημερώνονταν από τη MS... Πόσο μάλλον σήμερα...

Μόνο και μόνο με αυτή τη λογική, θεωρώ απαράδεκτο να μιλάμε για IE το 2020.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, johncorfas είπε

Μια χαρά λογική είναι. Άλλο να μην έχει browser (εγώ δεν υποστήριξα κάτι τέτοιο) και άλλο να έχει και να μην μπορείς να τον απεγκαταστήσεις ή να τον απενεργοποιησεις και σε κάθε αναβάθμιση λειτουργικού να σου "σπάει τις μπάλες" με αναδυόμενα παράθυρα τύπου: "έλα να δούμε το νέο και αναβαθμισμένο Edge" και να σου βγάζει νέες συντομεύσεις σε μπάρα εργασίας ΚΑΙ επιφάνεια εργασίας... ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ...

Δε θέλω να τον δω βρε αδερφέ! Πώς το λένε; Έχω τον δικό μου και μου κάνει ακριβώς τη δουλειά που θέλω. Αν είναι να το κάνεις, τότε επέτρεψε και σε όποιον άλλο κατασκευαστή browser το θελήσει να μπορεί να κάνει το ίδιο: να μου πετάει παράθυρο με το δικό του browser και να προβάλει τις δυνατότητές του. Να μπορώ να δω τις επιλογές μου. Και επιτέλους: άσε με να βγάλω τη σαβούρα από το ρημάδι το λειτουργικό! Σε παλιά μηχανήματα μπορεί να χρειάζεσαι κάθε πόρο του συστήματος.

Συμφωνώ στο ότι αυτό "το κάνουν και οι άλλοι", αλλά ΑΥΤΟ ΔΕΝ είναι λογική. Το ότι "το κάνουν και οι άλλοι" δεν το κάνει λογικό. Πήγαινε να κλέψεις τράπεζα και στο δικαστήριο πες ότι "αυτό το έχουν κάνει και άλλοι και δεν τους πιάσατε" ή ότι "οι τράπεζες μας κλέβουν κάθε στιγμή, νόμιμα, και κανένας δεν κάνει κάτι γι αυτό". Για να δουμε αν θα κερδίσεις ποτέ μια δίκη με τέτοιο επιχείρημα...

Εξάλλου η ιστορία έχει δείξει πολλές φορές ότι πράγματα που θεωρούνται δεδομένα στην πορεία αποδεικνύονται παράνομα και πέφτουν τα πρόστιμα...

Και ο chrome όταν κάνει update το ίδιο κάνει... Και ο Opera... Μπορεί και άλλοι... Το ξέρω ότι δε πρεπει να γίνεται, αλλά οκ σβήσε το shortcut... Τόσα νεύρα πχια;....

Πάντως μια χαρά μπορείς να τον απεγκαταστησεις τον Edge... Και δε ξέρω πως μπορεί κάποιος να ενοχλείται τόσο πολύ από ένα browser...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2020 στις 2:26 ΜΜ, nepomuk είπε

Με το μπαρδον  , στα 57 απεχω μολις 3 χρονια απο το  φευγα  ...;

Φτου σκουληκομηρμηγκοτρυπα.

Δεν καταλαβες.
"60 φευγα" ειναι τα 60+. Δηλαδη 61, 62, 64.....
Δεν ειπε ο ανθρωπος τον πατερα του μαθουσαλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, mordred είπε

Και ο chrome όταν κάνει update το ίδιο κάνει... Και ο Opera... Μπορεί και άλλοι... Το ξέρω ότι δε πρεπει να γίνεται, αλλά οκ σβήσε το shortcut... Τόσα νεύρα πχια;....

Πάντως μια χαρά μπορείς να τον απεγκαταστησεις τον Edge... Και δε ξέρω πως μπορεί κάποιος να ενοχλείται τόσο πολύ από ένα browser...

Αν δεν τον εγκαταστήσεις δεν κάνει το ίδιο, ούτε ο Opera, ούτε άλλοι.

Όταν σβήνεις το shortcut και σε 2 μέρες πχ (στο επόμενο update του λειτουργικού) σου ξαναπετάγεται τί κάνεις; Αυτή η δουλειά θα γίνεται;

Το έκανα χτες, μέσω γραμμής εντολών, τρέχοντάς την σαν administrator. Απλή και εύκολη διαδικασία που ΚΑΘΕ απλός χρήστης μπορεί να την κάνει... Γιατί όλοι ο μέσος χρήστης ξέρει να χειρίζεται γραμμή εντολών...

Δε με ενοχλςί συγκεκριμένα ο browser. Με ενοχλεί ΚΑΘΕ είδους bloatware που δε μπορείς να το απεγκαταστήσεις. Πες με "παράξενο", αλλά θέλω να παραμετροποιώ τις συσκευές μου όπως ακριβώς βολεύουν εμένα και να έχουν μόνο τα προγράμματα που είναι απαραίτητα για τη λειτουργία της κάθε συσκευής και επιπλέον αυτά που χρησιμοποιώ εγώ. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...