Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με πιλοτή σε πολυκατοικία


Tsakos193

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Tsakos193 είπε

Πες τα ρε αδερφέ γιατί θα μας βγάλουν τρελούς κάποιοι εδώ πέρα...

Αν ήξερα πως θα εμένα τόσα χρόνια Αθήνα θα είχα πάρει δάνειο και θα είχε δικό μου τώρα...

Την τύχη μου...

ΟΟΟΟυυυυ καλα εισαι εγω απο τωρα το ετοιμάζω... θα ξοφλησω το αμαξι και μετα αν δεν πάρω των γονιών μου έφυγα για στεγαστικο.... βρισκεις ενα οικοπεδο ριχνεις και ενα καλο ΠΡΟΚΑΤ αντισεισμικο ενεργειακο μέσα και καθάρισες. Καλυτερα να πληρώνεις τη τράπεζα παρα ολους αυτους.

 

Και αν θα βρεις σωστο ανθρωπος

Και αν θα ειναι καλος ο γειτονας

και αν θα μπορεις να φερεις ενα φιλο το βραδυ να κάτσετε και να μην σου κτυπάει η γρια απο κάτω τα ντουβάρια

Και αν τα βρισκετε στο πετρελαιο και τα κοινοχρηστα το χειμωνα....

 

Μην την ψαχνεις οπου μπλεκονται πολλοι δημιουργουνται θεματα. Και καποιοι δεν σκεφτονται με σωστο τροπο αρα δεν λυνονται ποτέ.

Περιμενεις τωρα εσυ απο ανθρωπο που εχει πχ 10 δικαστηρια και ειναι δικομανης ή που λεει ΖΗΤΩ Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ή που ψαχνει θεωριες συνομωσιας και ειναι μπακουρι μέχρι τα 50 του να μπορεσει να συνενοηθει μέ σένα για το σπιτι; :D :D

 

Δανειάκι και φτιάχνεις το δικο σου. Τουλαχιστον εχεις ολα τα χρονια την ΗΡΕΜΙΑ σου.

Εγω χρειαστηκε να κάτσω 3 χρονια στην επαρχια και να γινω για πρωτη φορά στη ζωη μου μισθωτης και καταλαβα ενα πράγμα

 

ΜΙΣΘΩΣΕΙΣ->ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ.

Επεξ/σία από Magic_Nature
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, Magic_Nature είπε

ΟΟΟΟυυυυ καλα εισαι εγω απο τωρα το ετοιμάζω... θα ξοφλησω το αμαξι και μετα αν δεν πάρω των γονιών μου έφυγα για στεγαστικο.... βρισκεις ενα οικοπεδο ριχνεις και ενα καλο ΠΡΟΚΑΤ αντισεισμικο ενεργειακο μέσα και καθάρισες. Καλυτερα να πληρώνεις τη τράπεζα παρα ολους αυτους.

Και αν θα βρεις σωστο ανθρωπος

Και αν θα ειναι καλος ο γειτονας

και αν θα μπορεις να φερεις ενα φιλο το βραδυ να κάτσετε και να μην συο κτυπάει η γρια απο κάτω τα νοτυβάρια

Και αν τα βρισκετε στο πετρελαιο και τα κοινοχρηστα το χειμωνα....

Μην την ψαχνεις οπου μπλεκονται πολλοι δημιουργουνται θεματα. Και καποιοι δεν σκεφτονται με σωστο τροπο αρα δεν λυνονται ποτέ.

Περιμενεις τωρα εσυ απο ανθρωπο που εχει πχ 10 δικαστηρια και ειναι δικομανης ή που λεει ΖΗΤΩ Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ή που ψαχνει θεωριες συνομωσιας και ειναι μπακουρι μέχρι τα 50 του να μπορεσει να συνενοηθει μέ σένα για το σπιτι; :D :D

Δανειάκι και φτιάχνεις το δικο σου. Τουλαχιστον εχεις ολα τα χρονια την ΗΡΕΜΙΑ σου.

Και μην σου πω όπου φύγει φύγει και στο χωριό χαχαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tsakos193 είπε

Είναι το μέσα μέρος της πιλοτής μπροστά από την είσοδο της πολυκατοικίας

Πίσω δηλαδή από τους θάμνους

Αυτοι πωσ μπενουν μεσα και τι σχεση εχουν με τον κλειδοκρατορα.Μηπως εινα οικογενεια.

Αν καταλαβα λοιπον τωρα αλλαζεις την συζητηση και λες οτι αφου αυτοι παρανομουν μαζι και εγω.Μεγαλη λαμογια και κριμα που δεν το έβαλες νωριτερα για να μην ασχοληθω καν......

Ξεχνας και το συμβολαιο σου και την σχεση το αλλων .Μακαρι να δει το θεμα θετικα η διοκτητρια και να εχει και την δυνατοτητα να στο λυσει θετικα το θεμα.Γιατι διαφορετικα δεν πας πουθενα

ΚΕΕP WALKING

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Magic_Nature είπε

ΟΟΟΟυυυυ καλα εισαι εγω απο τωρα το ετοιμάζω... θα ξοφλησω το αμαξι και μετα αν δεν πάρω των γονιών μου έφυγα για στεγαστικο.... βρισκεις ενα οικοπεδο ριχνεις και ενα καλο ΠΡΟΚΑΤ αντισεισμικο ενεργειακο μέσα και καθάρισες. Καλυτερα να πληρώνεις τη τράπεζα παρα ολους αυτους.

Και αν θα βρεις σωστο ανθρωπος

Και αν θα ειναι καλος ο γειτονας

και αν θα μπορεις να φερεις ενα φιλο το βραδυ να κάτσετε και να μην σου κτυπάει η γρια απο κάτω τα ντουβάρια

Και αν τα βρισκετε στο πετρελαιο και τα κοινοχρηστα το χειμωνα....

Μην την ψαχνεις οπου μπλεκονται πολλοι δημιουργουνται θεματα. Και καποιοι δεν σκεφτονται με σωστο τροπο αρα δεν λυνονται ποτέ.

Περιμενεις τωρα εσυ απο ανθρωπο που εχει πχ 10 δικαστηρια και ειναι δικομανης ή που λεει ΖΗΤΩ Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ή που ψαχνει θεωριες συνομωσιας και ειναι μπακουρι μέχρι τα 50 του να μπορεσει να συνενοηθει μέ σένα για το σπιτι; :D :D

Δανειάκι και φτιάχνεις το δικο σου. Τουλαχιστον εχεις ολα τα χρονια την ΗΡΕΜΙΑ σου.

Εγω χρειαστηκε να κάτσω 3 χρονια στην επαρχια και να γινω για πρωτη φορά στη ζωη μου μισθωτης και καταλαβα ενα πράγμα

ΜΙΣΘΩΣΕΙΣ->ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ.

Δυνατότητες για στεγαστικό δεν εχουν όλοι, προϋποθέτει ότι θα στο χορηγήσει η τραπεζα, και ελάχιστοι έχουν την οικονομική δυνατότητα να χτίσουν δικό τους σπίτι, οπότε οι εκμισθωσεις ειναι και θα παραμεινουν μονόδρομος για αρκετούς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tsakos193 είπε

Και μην σου πω όπου φύγει φύγει και στο χωριό χαχαχα

ε ρε φιλε τωρα εσυ το βρισκεις λογικο ο αλλος να παιρνει 400 ευρω το μηνα απο σένα..... στον 1 χρονο να χει πάρει 5 χιλιάρικα στο έτσι απλα με το να καθεται και να σου ζαλιζει τα παπαρια με θέσεις πάρκιν και οταν τον πάρεις να του πεις οτι χάλασε μια βρυση να σου λεει φτιάξε την εσύ; ή να σε ελεγχει ποιον θα βάλεις μέσα;

Θεωρουμε βεβαια δεδομενο οτι εισαι ΣΩΣΤΟΣ ενοικιαστης δηλαδη ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΣΟΥ , ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΕΙΣ ΜΕ ΦΑΣΑΡΙΑ και δεν προκαλεις ζημιές στο σπιτι του άλλου.

Ε χέσε με τοτε.... σηκωνεσαι και φευγεις. Και άσε και τους κανονισμους της πολυκατοικιας κ ολα αυτα... ετσι κ αλλιως και δικιο να έχεις θα σου πει ωραια και εγω τον γραφω τον κανονισμο !

Μετά πρέπει να βαλεις δικηγορο να τρέχεις σε δικαστηρια για να λυθει το θεμα σου με τον ηλιθιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Αυτοι πωσ μπενουν μεσα και τι σχεση εχουν με τον κλειδοκρατορα.Μηπως εινα οικογενεια.

Αν καταλαβα λοιπον τωρα αλλαζεις την συζητηση και λες οτι αφου αυτοι παρανομουν μαζι και εγω.Μεγαλη λαμογια και κριμα που δεν το έβαλες νωριτερα για να μην ασχοληθω καν......

Ξεχνας και το συμβολαιο σου και την σχεση το αλλων .Μακαρι να δει το θεμα θετικα η διοκτητρια και να εχει και την δυνατοτητα να στο λυσει θετικα το θεμα.Γιατι διαφορετικα δεν πας πουθενα

ΚΕΕP WALKING

Μεγαλη λαμογια και κριμα που δεν το έβαλες νωριτερα για να μην ασχοληθω καν......

ωραία τα λες...

Όσο δεν παρκάρει κάνεις μέσα δεν με ενδιαφέρει να παρκάρω κι εγώ...

όταν λείπαμε όμως οι εκτός του κλαμπ τους οργίαζαν

καταλαβαίνεις ή δεν θες να καταλάβεις το πρόβλημα μου;

Επεξ/σία από Tsakos193
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Αυτοι πωσ μπενουν μεσα και τι σχεση εχουν με τον κλειδοκρατορα.Μηπως εινα οικογενεια.

Αν καταλαβα λοιπον τωρα αλλαζεις την συζητηση και λες οτι αφου αυτοι παρανομουν μαζι και εγω.Μεγαλη λαμογια και κριμα που δεν το έβαλες νωριτερα για να μην ασχοληθω καν......

Ξεχνας και το συμβολαιο σου και την σχεση το αλλων .Μακαρι να δει το θεμα θετικα η διοκτητρια και να εχει και την δυνατοτητα να στο λυσει θετικα το θεμα.Γιατι διαφορετικα δεν πας πουθενα

ΚΕΕP WALKING

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tsakos193 είπε

καταλαβαίνεις ή δεν θες να καταλάβεις τι πρόβλημα μου;

Οταν το νοικιαζες σου ειπε κανενας οτι θα παρκαρει μεσα Η αυτο εινα δικιασου φαντασια.

Προβλημα εχει αυτος που του γκρεμισε ο σεισμος το σπιτι και δεν εχει που να κοιμηθει οχι εσυ με το μηχανακι σου. Εκατομμύρια αυτοκινητα και μηχανάκια μενουν στον δρομο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν καταλαβαινω 1 πραγμα, το μηχανακι σου δεν χωραει απο ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΟΡΤΑ; Γιατι βλεπω μια μεγαλουτσικη πορτα στα δεξια....Οποτε αν θελεις να βαλεις απλα μηχανακι μεσα γιατι φαγωθηκες να το βαλεις απο την κλειδωμενη πορτα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Οχι γιατί μπορεί και να σε θεωρήσω κάπως άσχετο και δεν θα ήταν ωραιο....

Έτσι στα γρήγορα γιατί γράφω από κινητό και ετοιμάζομαι για έξοδο. Ενα πολύ πιο χοντρό παράδειγμα.

Ιδιοκτήτρια διαμερίσματος δεν είχε θέση στάθμευσης συμφωνα με την σύσταση. Αντ αυτού είχαν θέσεις στάθμευσης σε πυλωτή άτομα εκτός της οικοδομής και άτομα με ιδιοκτησια μιας απλής μικρής αποθήκης.

Ακυρωθηκαν όλα.

https://www.lawspot.gr/nomika-nea/apagoreysi-stathmeysis-se-pyloti-polykatoikias-hrimatiki-poini-1000-eyro-kai-prosopiki

Επίσης στα γρήγορα αντιγραφω

"Το δικαίωμα που έχει κάποιος ιδιοκτήτης διαμερίσματος να σταθμεύει στην πιλοτή δεν μπορεί σε καμιά περίπτωση να το μεταβιβάσει σε τρίτο. Δεν μπορεί δηλαδή να πωλήσει τη θέση σε άλλον εκτός πολυκατοικίας γιατί το συμβόλαιο, είναι απολύτως άκυρο.

Σημαντικό είναι και το σκέλος της απόφασης που ορίζει ότι σε τρίτο δεν μπορεί ούτε να παραχωρηθεί η χρήση θέσεως σταθμεύσεως σε πιλοτή πολυκατοικίας μιας και το δικαίωμα αυτό -της χρήσης- μόνο ιδιοκτήτες διαμερισμάτων ή καταστημάτων μπορούν να έχουν ή οι ενοικιαστές τους αν τα ακίνητά τους τα μισθώνουν.

Οχι σε τρίτο

«Δεν είναι δυνατή» αναφέρεται στην απόφαση, μεταξύ άλλων, «ούτε η αυτοτελής διάθεση των θέσεων σταθμεύσεως ούτε η παραχώρηση της αποκλειστικής τους χρήσεως σε τρίτο, μη ιδιοκτήτη…».

Η υπόθεση που έφθασε ώς τον Αρειο Πάγο αφορούσε πολυκατοικία στον δήμο της Αθήνας όπου η εταιρεία που ανέλαβε την κατασκευή της και είχε και την ιδιοκτησία του οικοπέδου, μεταβίβασε με συμβόλαιο θέσεις σταθμεύσεως σε συγκεκριμένους ιδιοκτήτες διαμερισμάτων, συμβόλαια που κρίθηκαν άκυρα από το ανώτατο δικαστήριο.

Οπως επίσης άκυρα κρίθηκαν συμβόλαια που έδιδαν δικαίωμα χρήσεως σε τρίτους, μη ιδιοκτήτες, για να σταθμεύουν τα αυτοκίνητά τους στην πιλοτή."

Εάν κατσω καμία ωρίτσα θα σου βρω τα ΠΑΝΤΑ. Θα τα βρεις και εσύ δεν αμφιβάλω.

Δεν ειναι φυσικά απαραίτητο να συμφωνήσουμε. Ο ενδιαφερόμενος διαλέγει μηχανικό και δικηγόρο να συμβουλευτεί.

Είσαι εκτός θέματος. Καλή σου έξοδο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tsakos193 είπε

Το πόρισμα το βγάλαμε εγώ είναι το λαμόγιο χαχαχα

Εγινες οταν εβαλες την φώτο καθυστερημένα ταχα μου

1 λεπτό πριν, Salvation81 είπε

Εγω δεν καταλαβαινω 1 πραγμα, το μηχανακι σου δεν χωραει απο ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΟΡΤΑ; Γιατι βλεπω μια μεγαλουτσικη πορτα στα δεξια....Οποτε αν θελεις να βαλεις απλα μηχανακι μεσα γιατι φαγωθηκες να το βαλεις απο την κλειδωμενη πορτα;

Πεστα ρε μεγαλε...................

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SPYRER_007 είπε

Οταν το νοικιαζες σου ειπε κανενας οτι θα παρκαρει μεσα Η αυτο εινα δικιασου φαντασια.

Προβλημα εχει αυτος που του γκρεμισε ο σεισμος το σπιτι και δεν εχει που να κοιμηθει οχι εσυ με το μηχανακι σου. Εκατομμύρια αυτοκινητα και μηχανάκια μενουν στον δρομο.

Ωραία λογική φίλε μου...

Συγκρίνεις ανομία πράγματα

Ναι όταν το νοίκιασα ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι έχει πιλοτή και θα μπορώ να το αφήνω μέσα...

Επειδή δεν τα πάει καλά με τον άλλον όμως το γέρο αυτός πήγε και κλείδωσε την πόρτα

1 λεπτό πριν, Salvation81 είπε

Εγω δεν καταλαβαινω 1 πραγμα, το μηχανακι σου δεν χωραει απο ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΟΡΤΑ; Γιατι βλεπω μια μεγαλουτσικη πορτα στα δεξια....Οποτε αν θελεις να βαλεις απλα μηχανακι μεσα γιατι φαγωθηκες να το βαλεις απο την κλειδωμενη πορτα;

Έχεις σκαλοπατι μεγάλο και είναι δύσκολο ακόμα και με ράμπα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Εγω δεν καταλαβαινω 1 πραγμα, το μηχανακι σου δεν χωραει απο ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΟΡΤΑ; Γιατι βλεπω μια μεγαλουτσικη πορτα στα δεξια....Οποτε αν θελεις να βαλεις απλα μηχανακι μεσα γιατι φαγωθηκες να το βαλεις απο την κλειδωμενη πορτα;

Εχει σκαλια μαλλον αλλα προφανώς δεν του απαγορεύει κανείς την είσοδο στο κοινόχρηστο και τις άλλες αρλουμπες που ακουσαμε για την κλειδωμενη πορτα.

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Δυνατότητες για στεγαστικό δεν εχουν όλοι, προϋποθέτει ότι θα στο χορηγήσει η τραπεζα, και ελάχιστοι έχουν την οικονομική δυνατότητα να χτίσουν δικό τους σπίτι, οπότε οι εκμισθωσεις ειναι και θα παραμεινουν μονόδρομος για αρκετούς. 

Ετσι οπως έχουν γινει οι ενοικιασεις στην Αθηνα , τα ιδια καταληγεις να πληρωνεις και σε ενα στεγαστικο. Εν αναγκη το φτιαχνεις μαζι με τη γυναικα...

 

φιλε ειμαι 33 χρονων έχω νοικιασει εδω και 5 χρονια και ηδη εχω αγανακτησει. Θα μου πεις ειμαι περιεργος εγώ... και θα σου πω πως αποδεικνυεται;

γιατι απο τις 2 μισθωσεις ως τωρα η μια κατεληξε σε δικαστικη διαμάχη την οποια εχω κερδισει. Η 2η δεν ειχε θέμα μονο μερικους τσακωμους με το σπιτονοικοκυρη για κάποια θεματα που ηταν μαζανφουτιστας αλλα μετα ξαναμιλαγαμε δεν ειχαμε δικαστικα θέματα. Στην 1η ενοικιαση ο βλακας με πηγε δικαστικα κ το έχασε κιολας.

Πηγε πληρωνε τους δικηγορους για να χάσει, του τα έλεγαν ολοι.. αλλα αμα μπλεξεις με στραβο ανθρωπο και ηλιθιο στα μυαλα θα σε συρει σε περιπέτειες. Καταλαβες πως το λέω; :)

Έπρεπε να του κάτσω κ εγω μια αγωγη στο τέλος που πηγε κ ειπε ψέμματα στο δικαστηριο οτι δηθεν του χάλασα το σπιτι κ οταν εφυγα πηρα φωτογραφιες κ το ειδε κ ο ξαδερφος του ο οποιος ειπε οτι το σπιτι το αφησα πιο καλο απο οτι το παρέλαβα. Αλλα λέω αι στο διαολο θα μπλέξω κ αλλο με εναν καραγκιοζη και τιναξα και τις σκονες απο τα παπουτσια μου κ σηκωθηκα κ εφυγα. Τυχερος ηταν γιατι αν ημουν δικομανης θα έπαιρνα τα πρακτικά της δικης και θα τον καλουσα σε εκ νεου δικαστηριο να αποδειξει ποιος του κατέστρεψε το σπιτι και με τι στοιχεια.... και θα ζητουσα και ενα 5χιλιαρο αποζημιωση... αλλα ο τυπος δεν ειχε πληρώσει καν τους μηχανικους και τον ειχαν στα δικαστηρια. Μιλάμε για μεγάλο παρτάλι. Γνωριμος των δικαστηριων. Χωρισμένος και κακοιμιρης.

Απο τοτε ο τυπος εχει τα ακινητα του ξενοικιαστα. Το τι έκανε δε λεγεται εβαζε ανθρωπους ψευτικους να παραστησουν τους ενοικιαστες για να μπαινει να το βλέπει. Φωναζε την αστυνομια... η οποια τον ρωτουσε αν του χρωσταω ενοικια και οταν απαντουσε οχι τον κοιτουσε με υφος "Καλα βλαμενος εισαι ρε φιλε τι μας φώναξες;" Μιλάμε για μεγάλο παλιάνθρωπο. Εφαγε καλά ομως απο μένα. Πηρε καλο μάθημα. Εχασε 7-8 κατοσταρικα σε εξοδα δικηγορου κ έχασε και το δικαστηριο. Για να χάσει.... ο ΠΑΝΙ-βλάκας.

Επεξ/σία από Magic_Nature
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...