Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με πιλοτή σε πολυκατοικία


Tsakos193

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Απο μόνος του λεει πως στο συμβόλαιο σου ΔΕΝ εχει θέση πάρκινγκ. Απλά τα πράγματα .

Τωρα αν θες να κάνεις σταυροφορία και εχεις χρονο και χρημα και ψυχικη διάθεση απο μια θεση που δεν ειναι πλεονεκτική καθώς εισαι ενοικιαστής ειναι δικο σου θεμα.ΕΔΩ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ

Δες τι έγραψα παραπάνω. Μπορεί να δικαιούται και να μην το ξέρει.

Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να κόβονται οι κακές συνήθειες κάποιων ιδιοκτητών απλά γιατί έτσι το νομίζουν σωστό αυτοί.

Και οι ενοικιαστές έχουν τα ίδια δικαιώματα. Η ενοικίαση χώρου αποφέρει τα ίδια δικαιώματα (και υποχρεώσεις) με τους ιδιοκτήτες στην χρήση του ακινήτου. Η μόνη  διαφοροποίηση εγκειται σε κόστη και εγκρίσεις συντήρησης και παγίων του ακινήτου και των κοινοχρήστων 

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Τωρα αν θες να κάνεις σταυροφορία και εχεις χρονο και χρημα και ψυχικη διάθεση απο μια θεση που δεν ειναι πλεονεκτική καθώς εισαι ενοικιαστής .....ειναι δικο σου θεμα.ΕΔΩ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ  Και ξαναλεω

ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΓΙΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΞΕΚΛΕΙΔΩΣΕΙ Η ΠΟΡΤΑ ΘΑ ΠΑΕΙ  Ο ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΚΙΝΓΚ.......ΕΛΕΟΣ

 

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Πολλα και διαφορα και ας τα ξεκαθαρισουμε ενα ενα. Και θα μιλησω με την ιδιοτητα του Πολιτικου Μηχανικου.

1) Υπαρχει σιγουρα συσταση οριζοντιου ιδιοκτησιας μιας και η οικοδομη ειναι σχετικα νεοκτιστη (σιγουρα οχι τοσο παλαια που να μην απαιτουνταν συσταση) και χωρις συσταση οριζοντιου οι συμβολαιογραφοι δεν μπορουν να συνταξουν συμβολαια. Απαγορευεται. Η περιγραφη του διαμερισματος στο συμβολαιο ειναι παντα συμφωνα με την περιγραφη της συστασης οριζοντιου η οποια αποτελει και αυτη επισημο συμβολαιογραφικο εγγραφο και η οποια αναφερεται και μεσα στο συμβολαιο ξεκαθαρα με το νουμερο και τα στοιχεια του συμβολαιογραφου που την συνεταξε.

2) Η συσταση οριζοντιου ιδιοκτησιας ειναι μια κοινη για ολες τις ιδιοκτησιες και δεν μπορει να αλλαξει χωρις την συγκαταθεση ολων των ιδιοκτητων.  Στην συσταση οριζοντιου περιγραφονται ολες οι διοκτησιες, οι αποθηκες (υπεργειες και υπογειες ή σε δωματα), οι κλειστες ή υπογειες θεσεις σταθμευσης οι οποιες μπορουν να ειναι ιδοκτητες, οι θεσεις σταθμευσης της πυλωτης οι οποιες δεν μπορουν να ειναι κλειστες και δεν αποτελουν ιδιοκτησια αλλα δινεται μονο το δικαιωμα χρησης του χωρου ενω εξακολουθει να χαρακτηριζεται ως κοινοχρηστος χωρος, καθως περιγραφονται και καθε αλλου ειδους δεσμευσεις και παραχωρησεις χρησης οπως σε δωματα πχ. Ειναι απολυτως δεσμευτικη και ο συμβολαιογραφος ωφειλει να ελεγξει για την νομιμοτητα της.

3) Ο καθε ιδιοκτητης με το συμβολαιο παραλαμβανει και αντιγαφο της συστασης. Εαν αυτο εχει χαθει μπορει να παει στον συμβολαιογραφο του και να ζητησει ενα νεο. Προσοχη εδω γιατι τα αντιγραφα απο τον συμβολαιογραφο τα πληρωνετε με την σελιδα οχι φθηνα.

4) Ασχετα εαν υπαρχουν ιδιωτικα κλειστα παρκινγ σε μια οικοδομη, η περιφραξη του οικοπεδου αποτελει ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ ΧΩΡΟ και δεν επιτρεπεται σε κανεναν να κλειδωνει πορτες ακομη κι αν απο αυτη μπορει να εξυπηρετηθει μονο το δικο του αυτοκινητο. Συνηθως αυτο γινεται με την ανοχη ή την συγκαταθεση των υπολοιπων αλλα νομικως δεν στεκει.

5) Οι θεσεις σταθμευσης της πυλωτης οπως ειπα παραπανω ειναι κοινοχρηστοι χωροι η χρηση των οποιων εχει παραχωρηθει σε καποιο διαμερισμα. Δεν μπορουν ουτε να κλειστουν ουτε καν να περιφραχθουν με οποιοδηποτε μεσο. Ο χωρος που παραχωρειται ειναι μονο το περιγραμμα της θεσης σταθμευσης και τιποτε αλλο το οποιο συνηθως ειναι 2,5Χ5 ή 3Χ6 το μεγαλυτερο. Αυτο αναφερεται στην κατοψη της πολεοδομιας και ισως και στην συσταση. Ετσι δεν ενδιαφερει τους υπολοιπους εαν εσυ θελεις να παρκαρεις το φορτηγακι σου πχ και δεν χωραει να μπει και να βγει.

6) Εχω μεγαλες αμφιβολιες οτι η συγκεκριμενη κλειστη θεση σταθμευσης ειναι νομιμη. Ειναι πολυ πιθανον να ηταν χωρος πυλωτης και να την εκλεισε αυθαιρετα. Μπορεις να κανεις μια καταγγελια στην πολεοδομια ή ενα αιτημα διευκρινησης. Το κανεις επισημα και επωνυμα και θα σου απαντησουν και θα επιληφθουν του θεματος. Εαν ειναι αυθαιρετη κατασκευη τοτε δεν θα μπορουσε να νομιμοποιηθει εαν δεν ηταν συμφωνοι ολοι οι υπολοιποι ιδιοκτητες και αρα θα ειχε γνωση και ο δικος σου γιατι θα επρεπε να υπογραψει συγκαταθεση και επισης να εχει γινει αλλαγη συστασης οριζοντιου.

ΠΡΟΤΑΣΗ μου:

1) Κανεις αιτημα διευκρινησης στην πολεοδομια για την νομιμοτητα του κλειστου παρκινγκ. Εαν θες να το πας πιο περα κανεις καταγγελια. Εαν ειναι θα φαει προστιμο. Εαν οχι δεν θα γινει τιποτε. Σε καθε περιπτωση θα πρεπει να σου απαντησουν στο θεμα σου. Εαν δεν δεις απαντηση πας και ρωτας. Ειναι υποχρεωτικο να σου απαντησουν και θα το κανουν γιατι αλλιως θα εχουν μπελαδες για παραβαση καθηκοντος.

2) Επειδη σε καθε περιπτωση απαγορευεται να κλειδωνει οποιαδηποτε κοινοχρηστη εισοδο (ειναι κοινοχρηστη η εισοδος και ας λεει οτι θελει) αγοραζεις απο ενα μαγαζι με σιδηρικα ενα κοφτη μεταλων και κοβεις την κλειδαρια και ανοιγεις την πορτα. Θα την ξαναβαλει. Θα την ξανακοψεις. Καποια στιγμη θα παραφυλαξει και θα σε περιμενει για φασαρια. Αστον να την κανει. Το μυστικο ειναι να μην εκνευριστεις, να μην φωναξεις και να παραμεινεις ψυχραιμος και απολυτα τυπικος χωρις να βριζεις. Καλο ειναι σε αυτη την περιπτωση να φωναξεις καποιον να ειναι μαζι σου ως παρτυρας. Μπορεις απλα να τον αγνοησεις και να φυγεις. Το μονο που μπορει να κανει ειναι να σου κανει αυτος μυνηση. Πες του οτι ειναι παρανομος και θα του κοβεις την κλειδαρια καθε μερα και εαν θελει ας σου κανει μυνηση. Μονο αυτο μπορει και αστον να πληρωνει αυτος για την μυνηση (100 ευρω ειναι μονο το παραβολο). Ξαναλεω πρεπει να παραμεινεις απολυτα ηρεμος και ευγενικος. Θα τον εκνευρισει και περισσοτερο αυτο. Εαν χειροδικησει καλεις αστυνομια.

3) Δεν χρειαζεται να στηριχθεις στα λεγομενα μας εδω. Μιλα με καποιον φιλο δικηγορο και μηχανικο

 

Ο μόνος που μου έδωσε μια κατεύθυνση επιτέλους!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Απο μόνος του λεει πως στο συμβόλαιο σου ΔΕΝ εχει θέση πάρκινγκ. Απλά τα πράγματα .

Τωρα αν θες να κάνεις σταυροφορία και εχεις χρονο και χρημα και ψυχικη διάθεση απο μια θεση που δεν ειναι πλεονεκτική καθώς εισαι ενοικιαστής ειναι δικο σου θεμα.ΕΔΩ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ  Και ξαναλεω

ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΓΙΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΞΕΚΛΕΙΔΩΣΕΙ Η ΠΟΡΤΑ ΘΑ ΠΑΕΙ  Ο ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΚΙΝΓΚ.......ΕΛΕΟΣ

Η γκαραζοπορτα ειναι του γκαράζ και κλεινει και κλειδώνει για να αποφευχθεί η κλοπη του αυτοκίνητου.Πρεπει να υπαρχει πρόσβαση υποχρεωτικα και απο αλλου.Το ξερω γιατι εχω ψαξε για μενα που ομως εχει και ξεχωριστη πορτα.

Ή γκαραζοπορτα σε περίφραξη αποτελεί κοινόχρηστο χώρο του οικοπέδου και της οικοδομής είτε σε αυτή την περίπτωση που υπάρχει επιπλέον  κανονική γκαραζοπορτα είτε και στην περίπτωση που μιλάμε για γκαραζοπορτα εισόδου σε μεμονωμένο πάρκινγκ πυλωτής.

Θέλεις να μου παραθέσεις την σχετικη με το θέμα νομοθεσία μιας και το έχεις ψάξει? Διότι η δική μου γνώση και εμπειρια ως πολιτικός μηχανικός λέει το αντίθετο. Ευχαρίστως όμως να μάθω κάτι νέο φυσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο μόνος σου λες πως στο συμβόλαιο σου ΔΕΝ εχει θέση πάρκινγκ. Απλά τα πράγματα

Προφανως λοιοπν δεν εχει θεση σταθμεσης το διαμέρισμα

Καλο κουραγιο οπου και αν το τραβηξεις αλλα κοιτα μην ψαχνεις για σπιτι......

5 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΓΙΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΞΕΚΛΕΙΔΩΣΕΙ Η ΠΟΡΤΑ ΘΑ ΠΑΕΙ  Ο ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΚΙΝΓΚ.......ΕΛΕΟΣ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

1) Ειτε στο ενοικιαστήριο συμβόλαιο αναγράφεται η χρήση της θέσης στάθμευσης είτε όχι, εάν στην σύσταση οριζόντιου το διαμέρισμα δικαιούται θέση στάθμευσης τότε ο ενοικιαστής μπορεί να την χρησιμοποιήσει.

 

Ο ΤS έγραψε στην αρχή οτι στο συμβόλαιο του ΔΕΝ εχει θέση πάρκινγκ. Τι συζητάμε τόση ώρα δεν μπορώ να καταλάβω!!!!

 

Ολα τα υπόλοιπα είναι ικασίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mourlos είπε

Ο ΤS έγραψε στην αρχή οτι στο συμβόλαιο του ΔΕΝ εχει θέση πάρκινγκ. Τι συζητάμε τόση ώρα δεν μπορώ να καταλάβω!!!!

Ολα τα υπόλοιπα είναι ικασίες 

Αντε πάλι από την αρχή.

Το ενοικιαστήριο συμβολαιο μπορεί να μην αναφέρει θέση στάθμευσης. ΕΑΝ όμως το συγκεκριμένο διαμέρισμα δικαιούται σύμφωνα με την σύσταση οριζόντιου τότε άσχετα εάν δεν αναφέρεται στο ενοικιαστήριο μπορεί και δικαιούται να την χρησιμοποιήσει. Δεν είναι απαραίτητο ότι το διαμέρισμα έχει θέση στάθμευσης (συνήθως στις γκαρσονιέρες δεν έδιναν εάν δεν έφταναν για όλους) αλλά το ότι δεν αναφέρεται στο ενοικιαστήριο δεν το αποκλείει.

3 λεπτά πριν, mourlos είπε

Ο ΤS έγραψε στην αρχή οτι στο συμβόλαιο του ΔΕΝ εχει θέση πάρκινγκ. Τι συζητάμε τόση ώρα δεν μπορώ να καταλάβω!!!!

Ολα τα υπόλοιπα είναι ικασίες 

Άσχετα εάν δικαιούται θέση στάθμευσης ή όχι το να κλειδώνει ο κάθε ιδιοκτήτης οποιαδήποτε είσοδο στο οικόπεδο χωρίς την πλήρη συγκατάθεση όλων των ιδιοκτητών είναι παράνομο.

Αυτό συζητάμε

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SeNNinhA είπε

Ή γκαραζοπορτα σε περίφραξη αποτελεί κοινόχρηστο χώρο του οικοπέδου και της οικοδομής είτε σε αυτή την περίπτωση που υπάρχει επιπλέον  κανονική γκαραζοπορτα είτε και στην περίπτωση που μιλάμε για γκαραζοπορτα εισόδου σε μεμονωμένο πάρκινγκ πυλωτής.

Σωστα το μονο που μπορει ειναι να ζητήσει κλειδι ΟΧΙ ΝΑ ΠΑΡΚΑΡΕΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΤΟΝ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ.Αμα εχει τετοια προθεση καλα κανει και δεν του δινει κλειδι

 

3 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΓΙΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΞΕΚΛΕΙΔΩΣΕΙ Η ΠΟΡΤΑ ΘΑ ΠΑΕΙ  Ο ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΚΙΝΓΚ.......ΕΛΕΟΣ

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως αυτό που έχω καταλάβει ότι ο ts το πάει Καζάν Καζάν το πράγμα , "άσε με να βάζω το παπί μέσα για να μην σε δώσω"

Επεξ/σία από Kostasm45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SPYRER_007 είπε

Σωστα το μονο που μπορει ειναι να ζητήσει κλειδι ΟΧΙ ΝΑ ΠΑΡΚΑΡΕΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΤΟΝ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ.Αμα εχει τετοια προθεση καλα κανει και δεν του δινει κλειδι

Δεν έχει υποχρέωση να παρακαλέσει ή να ζητήσει κλειδί. Πάει και κόβει το λουκέτο απολύτως νόμιμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mourlos είπε

Ο ΤS έγραψε στην αρχή οτι στο συμβόλαιο του ΔΕΝ εχει θέση πάρκινγκ. Τι συζητάμε τόση ώρα δεν μπορώ να καταλάβω!!!!

Ολα τα υπόλοιπα είναι ικασίες 

Δεν αναφέρεται θέση πάρκινγκ δεν σημαίνει δεν υπάρχει δικαίωμα στην πλώρη έχουν όλοι...

Είναι κοινόχρηστη δεν αποτελεί ιδιοκτησία κανενός

Επίσης ο SeNNinhA μου έλυσε την απορία με την είσοδο που ήταν και το πιο βασικό και μου έδωσε κατεύθυνση να το ψάξω παραπάνω.

Τι συζητάτε εσείς μεταξύ σας και που το δέσατε ότι αφού δεν αναφέρει κάτι η σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας του δικού μου διαμερίσματος δεν ξέρω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kostasm45 είπε

Πάντως αυτό που έχω καταλάβει ότι  ts το πάει Καζάν Καζάν το πράγμα , "άσε με να βάζω το παπί μέσα για να μην σε δώσω"

Και πολύ καλά κάνει κατά την γνώμη μου. Κανονικά αυτό θα έπρεπε να είναι αυτονόητο να βοηθήσεις κατά το δυνατόν όλους να βολευτούν. Πόσο μάλλον εάν έχεις την φωλιά σου χεσμενη εσύ! Σιχαίνομαι τετοιους τύπους που νομίζουν ότι είναι οι αρχηγοί στην οικοδομή και κάνουν ότι θέλουν

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kostasm45 είπε

Πάντως αυτό που έχω καταλάβει ότι  ts το πάει Καζάν Καζάν το πράγμα , "άσε με να βάζω το παπί μέσα για να μην σε δώσω"

Πως και τι να πω σε άνθρωπο 80+ χρονών που λείπει από το Φλεβάρη που ήρθα εδώ πες μου και μου έχει κλειδώσει την συρόμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tsakos193 είπε

Πως και τι να πω σε άνθρωπο 80+ χρονών που λείπει από το Φλεβάρη που ήρθα εδώ πες μου και μου έχει κλειδώσει την συρόμενη

Δεν έχεις δει κανενα χαρtι και δεν προκειτε να δεις και ποτε παρα μονο αν πληρωσεις και πας στα δικαστηρια ειδικα σε οικογενειακη πολυκατοικια .Θυμίζεις οικογενειακες ιστοριες στον αλφα

.Στήνεις ιστοριες χωρίς καν να έχεις καποιο στοιχειο.Το πιθανότερο εινα να ψάχνεις για σπιτι.

 

KEEP WALKING........................................

 

10 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΓΙΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΞΕΚΛΕΙΔΩΣΕΙ Η ΠΟΡΤΑ ΘΑ ΠΑΕΙ  Ο ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΚΙΝΓΚ.......ΕΛΕΟΣ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ποιο απλή λύση είναι όταν δεις να έχουν παρκάρει μέσα στην πιλοτή γνωστοί του παππού να καλέσεις την αστυνομία για παράνομη στάθμευση , θα του πεις μετά ότι είτε θα σε αφήνει να παρκάρεις και εσύ το παπί ή δεν θα παρκάρει κανένας και θα παίρνεις την αστυνομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...