Προς το περιεχόμενο

Fiat Grande Punto 2008


neosstoforum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

29 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Toυ 2008  ,εισαγωγη μεταχειρισμενο  απο Ιταλία .........κάπου μπερδεύεσαι. 

Όχι, δεν μπερδεύομαι πουθενά. Αυτή τη στιγμή έχουμε ήδη ένα Punto του 2003, diesel, εισαγωγής, αν θυμάμαι καλά από την Γερμανία. Στα τρεισήμισι χρόνια που είναι στην κατοχή μας έχει διανύσει 52.000 χιλιόμετρα. Επομένως τα 100.000 σε 8 χρόνια εγώ θα τα πίστευα. Δε νομίζω οι άνθρωποι να μας είπαν ψέματα. Άλλωστε η κοπέλα δεν μας έκρυψε ούτε το γεγονός ότι έμαθε να οδηγεί σε αυτό το αυτοκίνητο ή ότι κάπνιζαν μέσα με τις φίλες της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να είναι ευκαιρία. Μακάρι να μην σου βγάλει θέματα μετά. Υπάρχουν υπηρεσίες όπως η spotawheel ή ένας έμπιστος μηχανικός για να δεις αν είναι αυτή την στιγμή καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, neosstoforum είπε

Όχι, δεν μπερδεύομαι πουθενά. Αυτή τη στιγμή έχουμε ήδη ένα Punto του 2003, diesel, εισαγωγής, αν θυμάμαι καλά από την Γερμανία. Στα τρεισήμισι χρόνια που είναι στην κατοχή μας έχει διανύσει 52.000 χιλιόμετρα. Επομένως τα 100.000 σε 8 χρόνια εγώ θα τα πίστευα. Δε νομίζω οι άνθρωποι να μας είπαν ψέματα. Άλλωστε η κοπέλα δεν μας έκρυψε ούτε το γεγονός ότι έμαθε να οδηγεί σε αυτό το αυτοκίνητο ή ότι κάπνιζαν μέσα με τις φίλες της. 

Αμα λέω ότι μπερδεύεσαι.Ιταλία το πούλησαν με 30000χλμ?Εκανε τόσα λίγα σε 4 χρόνια;Αν ήταν έτσι δεν θα το έδιωχναν Ελλάδα.

Το γερμανικό που πήρες του 2003 μετά απο 13 χρόνια στην Γερμανία πόσα χλμ είχε;

Και καταλήγω ότι το πρόβλημα δεν είναι τα χλμ στην Ελλάδα αλλά τα χλμ στο εξωτερικό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αμα λέω ότι μπερδεύεσαι.Ιταλία το πούλησαν με 30000χλμ?Εκανε τόσα λίγα σε 4 χρόνια;Αν ήταν έτσι δεν θα το έδιωχναν Ελλάδα.

Το γερμανικό που πήρες του 2003 μετά απο 13 χρόνια στην Γερμανία πόσα χλμ είχε;

Και καταλήγω ότι το πρόβλημα δεν είναι τα χλμ στην Ελλάδα αλλά τα χλμ στο εξωτερικό.

Αα ναι σε αυτό συμφωνώ. Κανείς δεν ξέρει τι έγινε μέχρι να μπει στην Ελλάδα. Αλλά θέλω να πιστέψω ότι από την στιγμή που κάνανε τόσα χιλιόμετρα εδώ χωρίς προβλήματα (απ' όσα λέει ο ιδιοκτήτης), δεν θα είχε κακή μεταχείριση και στην Ιταλία. 

Το Punto 2003 το πήραμε στα 108.000 χιλιόμετρα. Προφανώς από την έως τώρα εμπειρία μας καταλήγουμε ότι στην πραγματικότητα ήταν πολλά παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προσωπικα μεταχειρισμενο punto  δεν θα επαιρνα και δωρεαν να μου το εδιναν

εκτος την κακη προσωπικη εμπειρια που εχω με την FIAT, θυμηθηκα πριν 7-8 χρονια που ειχε αγορασει η θεια μου ενα grante punto βεντζινη και απο την πρωτη μερα ηταν στο συνεργειο

οταν τελειωσε η εγγυηση αφου ειχε αγανακτισει, χρωσταγε 2500 ευρω στην αντιπροσωπεια για να το ξεπληρωσει, αυτη δεν τα εδωσε και της το πηραν!

αλλα ειχε απογοητευτει τόσο πολυ με αυτο το αμαξι...

 

εγω μακριά θα εμενα παντως, δεν θα ειναι τυχαιο που το καραργησαν τελικα το μοντελο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, h3342 είπε

εγω προσωπικα μεταχειρισμενο punto  δεν θα επαιρνα και δωρεαν να μου το εδιναν

εκτος την κακη προσωπικη εμπειρια που εχω με την FIAT, θυμηθηκα πριν 7-8 χρονια που ειχε αγορασει η θεια μου ενα grante punto βεντζινη και απο την πρωτη μερα ηταν στο συνεργειο

οταν τελειωσε η εγγυηση αφου ειχε αγανακτισει, χρωσταγε 2500 ευρω στην αντιπροσωπεια για να το ξεπληρωσει, αυτη δεν τα εδωσε και της το πηραν!

αλλα ειχε απογοητευτει τόσο πολυ με αυτο το αμαξι...

εγω μακριά θα εμενα παντως, δεν θα ειναι τυχαιο που το καραργησαν τελικα το μοντελο

Καλα

Σχετικα ειναι παντα αυτα οπως σε ολα τα μοντελα , εμενα πεθερος απο το 2006 και εκτος απο κατι στο τιμονι δεν εχει βγαλει τιποτα, αντιστοιχα συναδελφος αγορασε του 2008 μεταχειρισμενο και μεχρι τωρα μονο τα service

Οτι το σταματησε δεν νομιζω οτι ηταν λογω προβληματων αλλα λογω προωθησης της σειρας 500

υ.γ. σορρυ για τους τονους κολλαει το gboard καποιες φορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, h3342 είπε

εγω προσωπικα μεταχειρισμενο punto  δεν θα επαιρνα και δωρεαν να μου το εδιναν

εκτος την κακη προσωπικη εμπειρια που εχω με την FIAT, θυμηθηκα πριν 7-8 χρονια που ειχε αγορασει η θεια μου ενα grante punto βεντζινη και απο την πρωτη μερα ηταν στο συνεργειο

οταν τελειωσε η εγγυηση αφου ειχε αγανακτισει, χρωσταγε 2500 ευρω στην αντιπροσωπεια για να το ξεπληρωσει, αυτη δεν τα εδωσε και της το πηραν!

αλλα ειχε απογοητευτει τόσο πολυ με αυτο το αμαξι...

εγω μακριά θα εμενα παντως, δεν θα ειναι τυχαιο που το καραργησαν τελικα το μοντελο

και εγω Fiat Grande του 2007 και σαν μεταχειρισμενο απο το 2011 δεν μου έχει βγαλει τπτ....εχω βαλει και ladirenzo υγραεριο και  ειμαι πενιαρολ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα Punto 1.3d από το 2012 μέχρι πριν λίγους μηνες. 

Πρόβλημα κανένα. Χιλιόμετρα 175000.

Πολη αλλά και τα πιο πολλά σε εθνική. 

Αν έχεις σκοπό να το έχεις για πόλη μην πας σς πετρέλαιο. Από την άλλη και εμένα μου φαίνονται περίεργα αυτά με το εξωτερικό. Ας το κοιτάξει ο μηχανικός σου.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Diesel και εισαγωγής, ειδικά από Ιταλία - Βουλγαρία, δεν πάνε μαζί.

Άμα θες πετρέλαιο μόνο από Ελλάδα αλλά και πάλι δεν βλέπω τον λόγο, από εξωτερικό μόνο βενζίνη.

Αν νομίζεις ότι με 4000€ που θα σου βγει θα κάνεις οικονομία είσαι γελασμένος.

Επίσης όποιος μηχανικός και να το ελέγξει, κανείς δεν θα σου δώσει εγγύηση καλής λειτουργίας γιατί πρέπει να είναι τρελός.

Για κάποιο λόγο τέτοια αυτοκίνητα πουλιούνται σε παζάρια 1000€ εκεί και οι μαντράδες νομίζουν ότι έχουν βρει το El Dorado.

Και οι Ιταλοί μην νομίζεις, αυτοί ανακύκλωση κάνουν από την Γερμανία που εκεί τους τα χαρίζουν κάτι τέτοια και ύστερα καταλήγουν σε τριτοκοσμικές χώρες όπως η Ελλάδα μας ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Αν έχεις σκοπό να το έχεις για πόλη μην πας σς πετρέλαιο. 

Punto και βενζίνη για μένα δεν πάνε μαζί. Γιατί ο 1.2 κινητήρας καίει πολύ σύμφωνα με τα τεχνικά χαρακτηριστικά που βλέπω (εκτός κι αν μετατραπεί σε υγραέριο). Για βενζίνη μέχρι 4000€ θα σκεφτόμουν μόνο Kia Picanto, Hyundai i10, Daihatsu Sirion, Opel Agila και Suzuki Splash. Αλλά επειδή χρησιμοποιούμε diesel αυτοκίνητο εδώ και τρεισήμισι χρόνια, έχω την αίσθηση ότι τα βενζινοκίνητα θα μας κακοφανούν από άποψη κατανάλωσης αλλά και επιτάχυνσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του 08 μοντελο και Ιταλια ειχε κανει μονο 40.000 χιλιομετρα δηλαδη 13 χρονια και μεχρι το περιπτερο να πηγαινε πιο πολλα θα εγραφε σε χιλιομετρα κατι βρωμαει στο θεμα χιλιομετρα.Μην σε απασχολει αμα θελουν αλαγμα τα λαστιχα η οι υαλοκαθαριστηρες αυτα ξερεις οτι ειναι πραγματα τα οποια θα αλλαχτουν σιγουρα οταν το αγορασεις μην σου πω και λαδια αλλαζεις και ας λεει αυτος οτι τα αλλαξε.Αυο που πρεπει να δωσεςι βαση ειναι η μηχανη να ειναι οσο πιο καθαρη γινετε και να το βγαλεις βολτα εξω στο δρομο να το ακουσεις πως επιταχυνη κοβει και ολα και οχι μεσα σε κανα παρκινγκ αλλα στο δρομο αμα σου αρχησει δεν γινετε και τετοια τον χερετας και πας αλλου

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Black Demis είπε

αν δεν ήταν disel μόνο τα καλύτερα εχω να πω(λάμπες μονο καίγανε σαν καταραμένα αλλά μεχρι εκεί)  τώρα γιατί ο disel συγκεκριμένο δεν ξέρω

Για τον κινητήρα δεν έχω καμία αμφιβολία γιατί ξέρω ότι είναι ένας από τους καλύτερους εκεί έξω. Και το Punto '03 έχει τον ίδιο κινητήρα (πιο παλιά κατασκευή βέβαια και με λιγότερη ιπποδύναμη) αλλά έχει αποδειχτεί σκυλί τόσα χρόνια. Τώρα αν έχει κάποιο πρόβλημα το συγκεκριμένο αυτό ελπίζω πως θα φανεί αύριο. Αλλά εγώ πιο πολύ για τα ηλεκτρικά φοβάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, neosstoforum είπε

Για τον κινητήρα δεν έχω καμία αμφιβολία γιατί ξέρω ότι είναι ένας από τους καλύτερους εκεί έξω. Και το Punto '03 έχει τον ίδιο κινητήρα (πιο παλιά κατασκευή βέβαια και με λιγότερη ιπποδύναμη) αλλά έχει αποδειχτεί σκυλί τόσα χρόνια. Τώρα αν έχει κάποιο πρόβλημα το συγκεκριμένο αυτό ελπίζω πως θα φανεί αύριο. Αλλά εγώ πιο πολύ για τα ηλεκτρικά φοβάμαι.

Ο μηχανικος ξερει τι θα δει μην φοβασαι ενα σημαντικο να δειτε καλα για σκουρια στο σασι καθως με τα χιονια στο εξωτερικο και το αλατι που ριχνουν συνεχεια πολλα εισαγωμενα ειναι σαπια τελειως απο κατω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...