Προς το περιεχόμενο

Παρμπρίζ χτυπημένο από πέτρα


ScooterSuzas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 minutes ago, Nabuko said:

Όταν λες ιμιτασιόν μήπως εννοείς χαμηλότερης ποιότητας? Εγώ ας πούμε έβαλα το ίδιο παρμπρίζ της εταιρίας Pilkington που τα φτιάχνει για τη bmw και είναι ακριβώς το ίδιο απλά δεν έχει το σήμα της bmw πάνω. Κι εσένα αν σου βάλουν Pilkington ή Saint Gobain (Sekurit) είσαι κομπλέ. (δες το παρμπρίζ σου τι φοράει)

Tα SGS, τα Pilkington κτλ είναι ΟΕΜ παρμπρίζ, οι εταιρείες αυτές τα φτιάχνουν με ακριβώς τις ίδιες προδιαγραφές που προμηθεύουν τις εταιρίες αυτοκινήτων. Δες στη γωνία του Volvo να δεις από ποια εταιρεία είναι φτιαγμένο.

Με τέτοια παρμπρίζ δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.

Υπάρχουν και τα κινέζικα ιμιτασιόν που είναι πολύ φτηνότερα αλλά χαμηλότερης ποιότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 hours ago, meletis_m said:

Η ερώτηση μου είναι η εξής . Έχω κάλυψη αλλά το χτύπημα φαίνεται μεγάλο.

Όταν κάνουν αντικατάσταση βάζουν ιμιτασιον παρμπρίζ σε περίπτωση μη επισκευής ; Μπορείς να πληρώσεις τη διαφορά και να βάλεις γνήσιο ;

Και η απάντηση είναι η εξής. Θα πρέπει να διαβάσεις τους όρους της ασφαλιστικής σου για την συγκεκριμένη κάλυψη.

Στις περισσότερες πάντως προβλέπεται μόνο ημιτασιόν και σε δικό τους συνεργείο, ενώ για γνήσιο και στην αντιπροσωπεία προβλέπεται να βάλεις ένα ποσοστό από την τσέπη σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παρμπρίζ (ο συγκεκριμένος κωδικός που φοράει το εκάστοτε όχημά) αντικατάστασης από την Carglass έρχονται από τα 3-4 εργοστάσια που τα κατασκευάζουν, όχι όλα της ίδιας εταιρίας αλλά με τις ίδιες προδιαγραφές. Κάποιο/α από αυτά συνεργάζεται και με την αντιπροσωπεία του οχήματος σου και εάν προχωρήσεις την αντικατάσταση από εκεί, το παρμπρίζ θα έχει και το σηματάκι της μάρκας και...επιπλέον λεφτά.

Το έχω κάνει στο παρελθόν και με τις 2 επιλογές (σε 2 διαφορετικά αυτοκίνητα κατοχής μου).

Τα παρακάτω τα παραθέτω περισσότερο ως τροφή για σκέψη (κάπου το έχω αναφέρει και σε παλαιότερο νήμα) διότι και στις 2 περιπτώσεις έμεινα ευχαριστημένος εκ του αποτελέσματος (εώς τώρα δλδ):

Την πρώτη φορά (ε πάντα στην οποιαδήποτε "πρώτη φορά" είσαι πιο επιφυλακτικός, νευρικός κτλ.) επέλεξα την επιλογή της αντιπροσωπείας, όπου το κράτησαν 2 μέρες (για να στεγνώσουν σωστά οι κόλλες και να είναι σε χώρο καθαρό μη κάτσει κάτι πάνω κτλ.) και βέβαια είχα και απαλλαγή 150€...

Το σκεπτικό μου ήταν το εξής: εάν το έκανα μέσω Carglass (φουλ κάλυψη ως συμβεβλημένο στον ασφαλιστικό μου πάροχο) και αργότερα/μακρόπρόθεσμα δεν είχε γίνει σωστή κόλληση (πχ. κάποιος πόρος να είχε μείνει ανοιχτός) και αργά αλλά σταθερά δημιουργόταν φθορά/υγρασία/μούχλα οτιδήποτε στο ταμπλώ του αυτοκινήτου η γενικότερα στη καμπίνα, τότε η Carglass (και η κάθε Carglass) απλά θα προχωρούσε σε σωστή/ορθότερη κόλληση ή αντικατάσταση του παρμπρίζ μόνο. Αντιθέτως, η αντιπροσωπεία θα ήταν υπόλογη και για την επιπλέον φθορά στην καμπίνα λόγω μη σωστής/ορθής τοποθέτησης.

Την δεύτερη φορά, στο άλλο αυτοκίνητο, λόγω και του ότι βιαζόμουν και ήθελα να έχω το όχημα την ίδια μέρα, πήγα στην Carglass (ήταν και πολύ κοντά στην εργασία μου) και έγινε η "δωρεάν" αντικατάσταση και το παρέλαβα 1,5 ώρα μετά την τοποθέτηση, με την υποσημείωση από τον τεχνικό της Carglass να μην το πλύνω για τις επόμενες 48 ώρες με ότι αυτό συνεπάγεται (ΑΝ συνεπάγεται κάτι, μην είμαι απόλυτος). Μου φάνηκε απλά "κάπως" προσωπικά να οδηγήσω αυτοκίνητο με φρεσκοκολλημένο παρμπρίζ στους αθηναϊκούς κατσικόδρομους από την δουλειά έως το σπίτι μου...

Και τα 2 παρμπρίζ μια χαρά έως σήμερα που μιλάμε (7-8 χρόνια από την τοποθέτηση από αντιπροσωπεία και σχεδόν 2 χρόνια (αν θυμάμαι σωστά) αντίστοιχα από την Carglass στο άλλο όχημα.

Δεν κάνω διάκριση, ούτε "εξισώνω" και τις επιλογές, ο καθένας τα ζυγίζει και πράττει ανάλογα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nabuko είπε

Όταν λες ιμιτασιόν μήπως εννοείς χαμηλότερης ποιότητας? Εγώ ας πούμε έβαλα το ίδιο παρμπρίζ της εταιρίας Pilkington που τα φτιάχνει για τη bmw και είναι ακριβώς το ίδιο απλά δεν έχει το σήμα της bmw πάνω. Κι εσένα αν σου βάλουν Pilkington ή Saint Gobain (Sekurit) είσαι κομπλέ. (δες το παρμπρίζ σου τι φοράει)

Θα κοιτάξω το κωδικό του , το μεσημέρι γιατί είμαι εκτός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα τους όρους δίνουν απαλλαγή 200€ αλλα δε συνεργάζονται με γνωστή εταιρεία επισκευης.

Για γνήσιο έστειλα το αρ.πλαισιου καθώς δε μπορώ να το βρω . 

Είναι απο τη μάνα του με αντηλιακή μεμβράνη και θα το ψάξω γιατι τα Volvo έχουν και την κονσόλα για τη λειτουργία city safety και περιμένω απάντηση τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα αλλαγή παρμπρίζ πρόσφατα στη Carglass, σε καινούργιο Volvo XC40.

Η μόνη διαφορά του νέου παρμπρίζ είναι το λογότυπο της Volvo, που τώρα έχει το λογότυπο του κατασκευαστή Fuyao. Κατά τα άλλα όλη η διαδικασία έκανε 2 ώρες, και ρύθμισαν μια χαρά και την κάμερα που έχει πάνω στο παρμπρίζ. Μέχρι στιγμής όλα μια χαρά.

Πρακτικά όλα τα κρύσταλλα από κάποιο κατασκευαστή κινέζο είναι, δε φτιάχνει η Volvo κρύσταλλα. Μόνο τη στάμπα τους βάζουν πάνω. Άσε που και τα Volvo ειδικά (τα καινούργια τουλάχιστον) είναι από τη μάνα τους κινέζικα, το μεγαλύτερο μέρος του αυτοκινήτου είναι Geely. Όπως και στα κινητά έφυγε η ρετσινιά του κινέζικου, μιας και όλα εκεί κατασκευάζονται, το ίδιο γίνεται και με τα αυτοκίνητα. Φεύγουν σιγά-σιγά από την ομπρέλα των δυτικών brands και κοντράρουν στα ίσια πια όλους τους κατασκευαστές.

Η Fuyao είναι key supplier της Volvo https://www.fygi.com/news/detail/3064 , και έχει το 30% της παγκόσμιας αγοράς. Βάζει σε Bentley, Mercedes-Benz, BMW, Audi, GM, Toyota, Volkswagen, Ford, Chrysler, Nissan, Honda, Hyundai, Fiat, Volvo, Land Rover κα.

Επεξ/σία από Hik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 οτι ναναι

 

 

σιγα να μην ειναι και απο τη Ταιλανδη.

https://www.volvocarslakeridge.ca/en/news/view/volvo-genuine-windshields/66419

Το ευρωπαικο εργοστασιο της Βολβο (Βελγιο και Σουηδια) που παραγει και το συγκεκριμμενο μοντελο αυτοκινητου για την ευρωπαικη αγορα τα προμηθευεται απο τη https://www.saint-gobain-sekurit.com/

 

φαινεται και ολας απο τη φωτο στο παραπανω λινκ. Tωρα συνηθως ειναι καποιο ευρωπαικο εργοστασιο οπως στη φωτο αλλα καποιος παλιοτερα ειχε ποσταρει και κωδικους της St Gobain που μπορεις να βρεις ακριβως τη τοποθεσια του εργοστασιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Είναι γνωστός ο προβληματισμός περί γνήσιου με το σήμα της εκάστοτε αυτοκινητοβιομηχανίας  VS χωρίς το σήμα.

Πάντως ένας αξιόπιστος τρόπος να δοθεί μια κάποια απάντηση είναι όταν υπάρχει εταιρικός στόλος αποτελούμενος από τα ίδια ακριβώς αυτοκίνητα και ίδιας ακριβώς ηλικίας και χρήσης. Ε, λοιπόν σε αυτά που έχουν προβεί σε αντικατάσταση κρυστάλλων με after market (χωρίς το σήμα) έχουν παρατηρηθεί οπτικές παραμορφώσεις, ιριδισμοί , τάση για θάμπωμα και αεροδυναμικοί θόρυβοι λόγω τοποθέτησης. Δεν είναι δυνατόν να σου λένε "πάρτο και πήγαινε σπίτι " και εσύ να κατεβαίνεις τη ράμπα του πάρκινγκ και η κόλληση να είναι φρέσκια. Ξέρετε τι στρεβλώσεις υπάρχουν όταν κατεβαίνεις μια ράμπα ;

Τώρα αυτά που λένε οι ασφαλιστικές και οι συνεργάτες παρμπρίζάδες έχουν συμφέρον να τα λένε.

 

Επεξ/σία από geopro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα peugeot 3008 και είχα και εγώ την ατυχία να σπάσει το παρμπριζ πριν 10 μέρες. Χθες πήγα στην carglass και μου το αντικατέστησαν εντελός δωρεάν (περιλαμβανε και παραμετροποίηση καμερών - αισθητήρων) είχα saint cobain και τώρα έβαλα Fuyao... αυτά βάζει η carglass.... ποιοτικά φαίνεται ωραίο κρύσταλλο.... κατά τα άλλα το μέλλον θα δείξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, lkoutis79 είπε

Έχω ένα peugeot 3008 και είχα και εγώ την ατυχία να σπάσει το παρμπριζ πριν 10 μέρες. Χθες πήγα στην carglass και μου το αντικατέστησαν εντελός δωρεάν (περιλαμβανε και παραμετροποίηση καμερών - αισθητήρων) είχα saint cobain και τώρα έβαλα Fuyao... αυτά βάζει η carglass.... ποιοτικά φαίνεται ωραίο κρύσταλλο.... κατά τα άλλα το μέλλον θα δείξει. 

Οταν λες εσπασε πως εσπασε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πετραδάκι στην Εγνατία.... Το θέμα μου είναι το fuyao που έβαλα τι είναι.... το Saint Cobain πάντως μια φορά την έφαγε και έσπασε....

20230903_161523.jpg

Επεξ/σία από lkoutis79
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lkoutis79 είπε

Πετραδάκι στην Εγνατία.... Το θέμα μου είναι το fuyao που έβαλα τη είναι.... το Saint Cobain πάντως μια φορά την έφαγε και έσπασε....

20230903_161523.jpg

Oλα σπάνε.Εκτός αν έχεις τεθωρακισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Οταν λες εσπασε πως εσπασε ?

volvo.jpg.a4d213db968b0ada0eece85363afb8fa.jpg

Συννενοηθήκα και με τη ασφάλεια και θά πάει αντιπροσωπεία να μπεί καινούργιο. Γιατι με το ιμιτασιον έχω τις επιφυλάξεις , εάν και εδω που τα λέμε δε φτιάχνει η Volvo , 

Επεξ/σία από meletis_m
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, meletis_m είπε

volvo.jpg.a4d213db968b0ada0eece85363afb8fa.jpg

Συννενοηθήκα και με τη ασφάλεια και θά πάει αντιπροσωπεία να μπεί καινούργιο. Γιατι με το ιμιτασιον έχω τις επιφυλάξεις , εάν και εδω που τα λέμε δε φτιάχνει η Volvo , 

Σου καλύπτει γνήσιο η ασφαλιστική; προσεχε εάν αυτό που θα σου βάλουν θα γράφει Volvo πάνω.... εμένα πάντως το peugeot δεν είχε πάνω το λογότυπο της και στο αυθεντικό.... 

20230903_161530.jpg

53 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Oλα σπάνε.Εκτός αν έχεις τεθωρακισμένο.

Πάντως τώρα η carglass μου έβαλε αυτό.... μου είπε ότι έχει τις ίδιες προδιαγραφές με αυτό που είχα και επιπλέον καλύτερη ηχομόνωση και καλύτερη προστασία της καμπίνας από τις ακτίνες του ήλιου... προς το παρόν δεν το έχω δοκιμάσει σε όλα αυτά γιατί έχω 2 μέρες που το έβαλα.... θα δείξει... πάντως η ποιότητα του κρυστάλλου είναι εξαιρετική και έχω δει ότι οι αισθητήρες φώτων και βροχής δουλεύουν λίγο καλύτερα.... (δοκιμή με κλείσιμο με την παλάμη και ψεκασμα με σπρέι, αντίστοιχα....)

20230912_134519.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...