Προς το περιεχόμενο

Παρμπρίζ χτυπημένο από πέτρα


ScooterSuzas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρατήρησα ένα χτύπημα σε μέγεθος ενός ευτραφους κουνούπιου στο παρμπρίζ του αυτοκινήτου μου έχει κάνει δύο ρωγμές στο μάκρος όσο είναι τα πόδια ενός κουνούπιου η ερώτηση μου είναι μπορεί να επισκευαστεί? και αν ναι είναι μόνιμη η επισκευή ή θα προχωρήσει το ράγισμα? Καλύτερα να αλλάξω το παρμπρίζ μια και έξω? Έχει κάποιος εμπειρία από επισκευασμενο? Ευχαριστώ! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατι τετοιο εχω εδω κα χρονια αλλα μου ειπαν δεν επισκευαζεται .Αν εχεις ασφαλεια τζαμιων ισως την καλυπτει ή..αν για καποιο λογο σπασει πιο πολυ...με καποιο τροπο !!

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι έχεις κοιτάξει την ασφάλεια σου, αν καλύπτει θραύση κρυστάλλων. 

Τα περισσότερα πακέτα - ακόμη και τα πιο φθηνά - το έχουν στις βασικές καλύψεις. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είναι πολύ μικρό το χτύπημα, μπορείς μόνος να το επισκευάσεις με κάτι τέτοιο:

https://www.skroutz.gr/c/3779/eidi-epidiorthosis-aytokinitou/f/999915/parmpriz.html

Στο παλιό αυτοκίνητο το είχα φτιάξει έτσι σε μάστορα και το είχα έτσι για 3 χρόνια χωρίς προβλήματα (μέχρι που μου το κλεψαν).

Επεξ/σία από spectaculator
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, ScooterSuzas είπε

Παρατήρησα ένα χτύπημα σε μέγεθος ενός ευτραφους κουνούπιου στο παρμπρίζ του αυτοκινήτου μου έχει κάνει δύο ρωγμές στο μάκρος όσο είναι τα πόδια ενός κουνούπιου η ερώτηση μου είναι μπορεί να επισκευαστεί? και αν ναι είναι μόνιμη η επισκευή ή θα προχωρήσει το ράγισμα? Καλύτερα να αλλάξω το παρμπρίζ μια και έξω? Έχει κάποιος εμπειρία από επισκευασμενο? Ευχαριστώ! 

Αν έχεις θραύση κρυστάλλων στην ασφάλεια βρίσκεις ένα καλό τζαμά το φτιάχνεις και αυτός αναλαμβάνει να πληρωθεί. Αν δεν έχεις την προσθέτεις περιμένεις 2-3 μήνες, εύχεσαι να μην προχωρήσει η ζημιά και πας τότε να το φτιάξεις.

Έχω φτιάξει τα μεγάλα μπροστινά σε δύο αυτοκίνητο ένα δικό μου και ένα του γιου μου σε ένα τζαμά της περιοχής άψογη δουλειά και κανένα πρόβλημα στα 4-5 χρόνια που τα έχω αλλάξει. Μου έφτιαξε και ανέλαβε αυτός να πληρωθεί από την ασφάλεια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Αν έχεις θραύση κρυστάλλων στην ασφάλεια βρίσκεις ένα καλό τζαμά το φτιάχνεις και αυτός αναλαμβάνει να πληρωθεί. Αν δεν έχεις την προσθέτεις περιμένεις 2-3 μήνες, εύχεσαι να μην προχωρήσει η ζημιά και πας τότε να το φτιάξεις.

Έχω φτιάξει τα μεγάλα μπροστινά σε δύο αυτοκίνητο ένα δικό μου και ένα του γιου μου σε ένα τζαμά της περιοχής άψογη δουλειά και κανένα πρόβλημα στα 4-5 χρόνια που τα έχω αλλάξει. Μου έφτιαξε και ανέλαβε αυτός να πληρωθεί από την ασφάλεια.

Σε αυτη την περιπτωση θα ζητησουν φωτογραφιες οποτε δεν πρεπει να φαινεται η ζημια 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Σε αυτη την περιπτωση θα ζητησουν φωτογραφιες οποτε δεν πρεπει να φαινεται η ζημια 

Σωστό και αυτό! Οπότε πρέπει να περιμένεις την ανανέωση. Αν δεν αργεί πολύ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Σε αυτη την περιπτωση θα ζητησουν φωτογραφιες οποτε δεν πρεπει να φαινεται η ζημια 

Όντως δεν το είχα σκεφτεί. Έχω βάλει συμπληρωματική στο παρελθόν οδική σε ασφάλεια που δεν είχα και σκέφτηκα ότι θα μπορούσε να γίνει το ίδιο. Από την άλλη δεν χάνει αν ρίξει και ένα τηλέφωνο στο ασφαλιστή ζητώντας απλά μία επέκταση. Βλέπει και πράττει ανάλογα.

Εδώ που λέμε από ένα φορτηγάκι που  μου έχει σπάσει ένα από τα τρία κομμάτια του πίσω παμπρίζ εδώ και καιρό  και το έχω έτσι γιατί και εγώ δεν έχω θραύση.Θα κάνω μία ερώτηση από Δευτέρα για συμπληρωματική στον ασφαλιστή να δω τι θα μου πει.😁   

Καθάριζα χόρτα με το χοροκοπτικό και έφαγε πετραδάκι

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το ατυχές για μένα είναι ότι 15 ημέρες έχω το αμάξι και έκανα ασφάλεια χωρίς θραύση κρυστάλλων επίσης που ρώτησα τον ασφαλιστή λόγω παλαιότητας το ποσό που έχει απαλλαγή είναι 500€ για την θραύση οπότε λογικά δεν έχω κάτι να κερδίσω από την ασφάλεια για θραύση κρυστάλλων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέρνα μια βόλτα από carglass εάν έχεις κοντά σου, κάποια στιγμή αν θυμάμαι καλά διαφήμιζαν ότι ρίχνουν ένα υγρό και "κλείνει". 

Προσωπικά στο παλιό αμάξι σε 10 χρόνια άλλαξα 2 φορές παρμπρίζ , πετραδάκι στην Εγνατία, μικρό χτύπημα που με τον καιρό άνοιγε σιγά - σιγά, επειδή είχα ασφάλεια με θραύση δε το άφησα πολύ διάστημα έτσι. 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ScooterSuzas είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το ατυχές για μένα είναι ότι 15 ημέρες έχω το αμάξι και έκανα ασφάλεια χωρίς θραύση κρυστάλλων επίσης που ρώτησα τον ασφαλιστή λόγω παλαιότητας το ποσό που έχει απαλλαγή είναι 500€ για την θραύση οπότε λογικά δεν έχω κάτι να κερδίσω από την ασφάλεια για θραύση κρυστάλλων. 

Οι πιο πλλες ασφαλιστικες εχουν απαλλαγη αν δεν πας σε δικο τους συνεργαζομενο συνεργειο 

Αν πας σε συνεργαζομενο δεν εχουν .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Οι πιο πλλες ασφαλιστικες εχουν απαλλαγη αν δεν πας σε δικο τους συνεργαζομενο συνεργειο 

Αν πας σε συνεργαζομενο δεν εχουν .

Λογικά Γιάννη σε συνεργαζόμενο θα πας, αν σου τύχει, που δεν πληρώνεις τίποτα. Η carglass π. χ μια χαρά είναι, δύο φορές που την χρειάστηκα για αυτοκίνητά της οικογένειας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ScooterSuzas είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το ατυχές για μένα είναι ότι 15 ημέρες έχω το αμάξι και έκανα ασφάλεια χωρίς θραύση κρυστάλλων επίσης που ρώτησα τον ασφαλιστή λόγω παλαιότητας το ποσό που έχει απαλλαγή είναι 500€ για την θραύση οπότε λογικά δεν έχω κάτι να κερδίσω από την ασφάλεια για θραύση κρυστάλλων. 

Γιατί 500 είναι λίγα.

Ένα μπροστινό παμπρίζ άντε να κοστίζει και 200 - 300  ευρώ μαζί με την εργασία και όλες νομίζω οι ασφάλειες δεν σου λένε που θα πας. Όπως με τις υλικές έτσι και με το παμπρίζ αυτοί βγάζουν ένα Χ ποσό.Αν εσύ επιλέξεις κάποιον που ζητάει παραπάνω τότε θα πληρώσεις από την τσέπη σου το επιπλέον ποσό αλλά και οι τζαμάδες γνωρίζουν τα όρια των ασφαλειών οπότε θα σε κατατοπίσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Ibiza του 2005 , τιμή μπαρτμπρίζ ήταν 650 όταν το άλλαξα με την ασφάλεια. Την καλύτερη απάντηση θα την πάρεις σε κατάστημα τύπου carglass ( σε carglass πήγα ) ... αν μπορείς να αλλάξεις την ασφάλεια την επόμενη με θραύσηα , και μετά κάνα μήνα να το εμφανίσεις στην ασφάλεια ; Υπάρχει περίπτωση να σε τραβήξουν φωτογραφίες και να εντοπίσουν το πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, SchinasN είπε

Για Ibiza του 2005 , τιμή μπαρτμπρίζ ήταν 650 όταν το άλλαξα με την ασφάλεια. Την καλύτερη απάντηση θα την πάρεις σε κατάστημα τύπου carglass ( σε carglass πήγα ) ... αν μπορείς να αλλάξεις την ασφάλεια την επόμενη με θραύσηα , και μετά κάνα μήνα να το εμφανίσεις στην ασφάλεια ; Υπάρχει περίπτωση να σε τραβήξουν φωτογραφίες και να εντοπίσουν το πρόβλημα

Το θεωρω σιγουρο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...