Προς το περιεχόμενο

Παρμπρίζ χτυπημένο από πέτρα


ScooterSuzas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, ScooterSuzas είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το ατυχές για μένα είναι ότι 15 ημέρες έχω το αμάξι και έκανα ασφάλεια χωρίς θραύση κρυστάλλων επίσης που ρώτησα τον ασφαλιστή λόγω παλαιότητας το ποσό που έχει απαλλαγή είναι 500€ για την θραύση οπότε λογικά δεν έχω κάτι να κερδίσω από την ασφάλεια για θραύση κρυστάλλων. 

Απαλλαγή ή όριο;Γιατί δεν έχω ακούσει για απαλλαγη σε θραύση κρυστάλλων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Το θεωρω σιγουρο !

όταν έχεις smart phone και τραβάς την ελιά στο πρόσωπο στα 10 μέτρα , ναι δυστυχώς η ευκρίνεια δεν αφήνει πολλά περιθώρια.

Πάθημα που μου έγινε μάθημα , δεν είχα βάλει οδική και χρειάστηκα. Από τότε θραύση και οδική , ειδικά τα τελευταία χρόνια που δεν έχει σημαντική διαφορά στην ασφάλεια, πάντα στην ασφάλεια.

 

Το παρμπρίζ στη δική μου περίπτωση ήταν πάνω από 500 ευρώ , ακόμα και με απαλλαγή ή όριο , που για μένα θα έλεγα στον ασφαλιστή πάμε σε άλλη ασφάλεια που να μην έχει όριο,

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ScooterSuzas είπε

Παρατήρησα ένα χτύπημα σε μέγεθος ενός ευτραφους κουνούπιου στο παρμπρίζ του αυτοκινήτου μου έχει κάνει δύο ρωγμές στο μάκρος όσο είναι τα πόδια ενός κουνούπιου η ερώτηση μου είναι μπορεί να επισκευαστεί? και αν ναι είναι μόνιμη η επισκευή ή θα προχωρήσει το ράγισμα? Καλύτερα να αλλάξω το παρμπρίζ μια και έξω? Έχει κάποιος εμπειρία από επισκευασμενο? Ευχαριστώ! 

Έχω επισκευάσει στο δικό μου (astra g) τέτοιο χτύπημα από πετραδάκι στον δρόμο. Ήταν όπως ακριβώς το περιγράφεις. Πήγα σε μαγαζί που άλλαζε παρμπρίζ. Αν θυμάμαι καλά μου πήρε 10-15 € και κράτησε τουλάχιστον 3 χρόνια. Για περισσότερο δεν ξέρω γιατί μετά έσπασε από μεγαλύτερη πέτρα και το άλλαξα δωρεάν με θραύση κρυστάλλων χωρίς ιδιαίτερη διαδικασία. Πήγα πάλι στον ίδιο μάστορα ο οποίος έκανε όλες τις διαδικασίες με την ασφαλιστική και απλώς άφησα το αμάξι στο συνεργείο του από το πρωί ως το μεσημέρι.

(Στην πρώτη επισκευή έβαλε μία ειδική κόλλα και την πολυμέρισε με ένα ειδικό φως. Το χτύπημα φαινόταν αλλά οι ρωγμές δεν προχώρησαν)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η ειδική κόλλα που βάζουν στη επισκευή των κρυστάλλων είναι η γνωστή loca που χρησιμοποιείται για την συγκόλληση στο άλλαγμα των τζαμιών των κινητών "θα το τεστάρω να δω" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/11/2020 στις 6:26 ΠΜ, ScooterSuzas είπε

Παρατήρησα ένα χτύπημα σε μέγεθος ενός ευτραφους κουνούπιου στο παρμπρίζ του αυτοκινήτου μου έχει κάνει δύο ρωγμές στο μάκρος όσο είναι τα πόδια ενός κουνούπιου η ερώτηση μου είναι μπορεί να επισκευαστεί? και αν ναι είναι μόνιμη η επισκευή ή θα προχωρήσει το ράγισμα? Καλύτερα να αλλάξω το παρμπρίζ μια και έξω? Έχει κάποιος εμπειρία από επισκευασμενο? Ευχαριστώ! 

Αν η ζημια είναι στο οπτικό πεδίο του οδηγου είναι υποχρεωτική η αντικατάσταση και όχι η επισκευή.

Αν δεν είναι,το επισκευαζεις,εκτός αν είναι αρκετά μεγάλο που δεν επισκευάζεται.

Αν στο καλύπτει η ασφάλεια τότε οκ.Αν όχι,το φτιάχνεις δικά σου έξοδ, είτε με αντικατάσταση είτε με επισκευή,ανάλογα πάντα που είναι η ζημια και τι μέγεθος έχει.

Τώρα αν μπορείς να κάνεις γρήγορα ασφάλεια για κρύσταλλα,όπως προτάθηκε,για να στο καλύψει,δεν γνωρίζω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, jmmys είπε

Αν η ζημια είναι στο οπτικό πεδίο του οδηγου είναι υποχρεωτική η αντικατάσταση και όχι η επισκευή.

Αν δεν είναι,το επισκευαζεις,εκτός αν είναι αρκετά μεγάλο που δεν επισκευάζεται.

Αν στο καλύπτει η ασφάλεια τότε οκ.Αν όχι,το φτιάχνεις δικά σου έξοδ, είτε με αντικατάσταση είτε με επισκευή,ανάλογα πάντα που είναι η ζημια και τι μέγεθος έχει.

Τώρα αν μπορείς να κάνεις γρήγορα ασφάλεια για κρύσταλλα,όπως προτάθηκε,για να στο καλύψει,δεν γνωρίζω.

ευτυχως είναι στη μερια του συνοδηγού και σε μεγεθος ενος κουνουπιου που έχει κανει σπλας "crash test" στο παρμπριζ δεν νομιζω για το μεγεθος να αξιζει η αντικατασταση τουλαχιστον προσωρινά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/11/2020 στις 8:16 ΠΜ, ScooterSuzas είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το ατυχές για μένα είναι ότι 15 ημέρες έχω το αμάξι και έκανα ασφάλεια χωρίς θραύση κρυστάλλων επίσης που ρώτησα τον ασφαλιστή λόγω παλαιότητας το ποσό που έχει απαλλαγή είναι 500€ για την θραύση οπότε λογικά δεν έχω κάτι να κερδίσω από την ασφάλεια για θραύση κρυστάλλων. 

Δεν υπάρχει απαλλαγή λόγο παλαιότητας στην κάλυψη της θραύσης κρυστάλλων.
Ή σε άλλη απαλλαγή αναφερόταν ο ασφαλιστής σου ή δεν κατάλαβες καλά.

Για την ζημιά απευθύνσου σε μία carglass ή άλλες παρόμοιες εταιρείες και ρώτα για κόστος επισκευής, φτιάχνεται.

 

Επεξ/σία από dpolal
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Carglass είχα προτιμήσει κι εγώ αφού είναι κάτω από το σπίτι μου. 

Είχε φύγει φλούδα και το γέμισαν με ριτίνη, φαινόταν το γέμισμα αλλά δεν άνοιξε 4 χρονια που το είχα. Δεν πλήρωσα τίποτα (anytime και μάλιστα έγινε δύο μήνες από την αγορά του, μεταχειρισμένο μπορεί να το είχε και δεν το είχα δει) και σε 3-4 ώρες ήταν έτοιμο.

Με "μάτιασαν" όμως γιατί μετά από δέκα λεπτά με έγραψε η τροχαία και πλήρωσα το 50άρικο... 

(είχαν φαγωθεί τι ωραίο αυτοκίνητο και λοιπές αηδίες...)

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/11/2020 στις 8:17 ΠΜ, dpolal είπε

Δεν υπάρχει απαλλαγή λόγο παλαιότητας στην κάλυψη της θραύσης κρυστάλλων.
Ή σε άλλη απαλλαγή αναφερόταν ο ασφαλιστής σου ή δεν κατάλαβες καλά.

Για την ζημιά απευθύνσου σε μία carglass ή άλλες παρόμοιες εταιρείες και ρώτα για κόστος επισκευής, φτιάχνεται.

ρώτησα στη Carglass το κόστος επισκευής είναι 80 ευρώ με την πιθανότητα όμως λόγω της πίεσης της ρητίνης στο σημείο να ανοίξουν οι ρωγμές και να χρειαστεί αντικατάσταση ολόκληρο οπότε το άφησα έτσι ...

Επεξ/σία από ScooterSuzas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφόσον δεν σου έχει μεγαλώσει η τρύπα, το αφήνεις και στην επόμενη ασφάλεια βάζεις θραύση κρυστάλλων και καμιά ακόμη κάλυψη και πας να το φτιάξεις. 

εφόσον το αυτοκίνητο είναι παλιό και θέλεις να το φτιάξεις, οικονομικότερα μου φαίνεται θα σου έρθει να βρεις κανά τζάμι από μεταχειρισμένο και να το βάλεις και όχι καινούργιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Σήμερα καθώς κυκλοφορούσα σε επαρχιακό δρόμο άτομα πέταξαν πέτρα με αποτέλεσμα να κάνει ζημιά στο εμπρός τζαμί σε ένα Volvo V40 2014.

Πήγα στο κοντινότερο αστυνομικό τμήμα και υπάρχει πρόβλημα , κάνουν ότι κάνουν και εξαφανίζονται .

Η ερώτηση μου είναι η εξής . Έχω κάλυψη αλλά το χτύπημα φαίνεται μεγάλο.

Όταν κάνουν αντικατάσταση βάζουν ιμιτασιον παρμπρίζ σε περίπτωση μη επισκευής ; Μπορείς να πληρώσεις τη διαφορά και να βάλεις γνήσιο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως τα συνεργαζόμενα συνεργεία των ασφαλιστικών δεν βάζουν γνήσια . Αν επιθυμείς πας στην αντιπροσωπεία αλλά δεν θα αποζημιωθείς για την συνολική αξία του παρμπρίζ. Πχ στην δική μου ασφαλιστική είναι -200€ αν επιλέξεις αντιπροσωπεία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, meletis_m είπε

Σήμερα καθώς κυκλοφορούσα σε επαρχιακό δρόμο άτομα πέταξαν πέτρα με αποτέλεσμα να κάνει ζημιά στο εμπρός τζαμί σε ένα Volvo V40 2014.

Πήγα στο κοντινότερο αστυνομικό τμήμα και υπάρχει πρόβλημα , κάνουν ότι κάνουν και εξαφανίζονται .

Η ερώτηση μου είναι η εξής . Έχω κάλυψη αλλά το χτύπημα φαίνεται μεγάλο.

Όταν κάνουν αντικατάσταση βάζουν ιμιτασιον παρμπρίζ σε περίπτωση μη επισκευής ; Μπορείς να πληρώσεις τη διαφορά και να βάλεις γνήσιο ;

Κριμα..Κοιτα τι λεει το ασφαληστηριο σου .Μια φορα πολυ παλια που μου ετυχε εβαλα γνησιο 

Φορτηγο μπροστα μου πατησε πετρα και την εκτοξευσε στο παρπριζ μου .Λες και ειχε γινει εκρηξη .Πηγα στον Θεοχαρακη και το αλλαξε .

Με ειχε καλυψει η ασφαλιστικη του ..Δεν θυμαμαι ποια ....

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, meletis_m said:

Σήμερα καθώς κυκλοφορούσα σε επαρχιακό δρόμο άτομα πέταξαν πέτρα με αποτέλεσμα να κάνει ζημιά στο εμπρός τζαμί σε ένα Volvo V40 2014.

Πήγα στο κοντινότερο αστυνομικό τμήμα και υπάρχει πρόβλημα , κάνουν ότι κάνουν και εξαφανίζονται .

Η ερώτηση μου είναι η εξής . Έχω κάλυψη αλλά το χτύπημα φαίνεται μεγάλο.

Όταν κάνουν αντικατάσταση βάζουν ιμιτασιον παρμπρίζ σε περίπτωση μη επισκευής ; Μπορείς να πληρώσεις τη διαφορά και να βάλεις γνήσιο ;

Στα volvo ειδικα το κρυσταλλο δεν ειναι σα τα υπολοιπα. Συγγενικο μου προσωπο που πριν μηνες ειχε ιδιο ατυχημα σε volvo αλλαξαν με γνησιο που κοστιζε εκατονταδες ευρω. Μαλιστα πληρωσε και απο τη τσεπη της καμμια 300 αρια (λογω ασφαλισης). Αποτι της ειχαν πει αντιπροσωπεια το γνησιο περαν οτι εχει καποιο επιπλεον φυλλο εφαρμοζει τελεια γιατι εχουν τυχει περιπτωσεις που ειτε βγαζουν φουσκαλες (ιμιτασιον) ειτε καποια συστηματα της volvo δε δουλευουν καλα (οταν εχει καμερα στο υψος του καφρεπτη). Επισης η τιμη ειναι χαοτικη (ιμιτασιον βρισκεις απο 300 ευρ περιπου).

 

Εγω σε vw glof 8 τη προηγουμενη εβδομαδα εβαλα ιμιτασιον σε συνεργασια με ασφαλιστικη και carglass αλλα το αμαξι δεν εχει κανενα μπιχλιμπιδι στο παμπριζ και ουτε ειναι και κατι ιδιαιτερο αποτι μου ειπαν στη carglass μεχρι στιγμης κομπλε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, meletis_m είπε

Όταν κάνουν αντικατάσταση βάζουν ιμιτασιον παρμπρίζ σε περίπτωση μη επισκευής ; Μπορείς να πληρώσεις τη διαφορά και να βάλεις γνήσιο ;

Όταν λες ιμιτασιόν μήπως εννοείς χαμηλότερης ποιότητας? Εγώ ας πούμε έβαλα το ίδιο παρμπρίζ της εταιρίας Pilkington που τα φτιάχνει για τη bmw και είναι ακριβώς το ίδιο απλά δεν έχει το σήμα της bmw πάνω. Κι εσένα αν σου βάλουν Pilkington ή Saint Gobain (Sekurit) είσαι κομπλέ. (δες το παρμπρίζ σου τι φοράει)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...