Προς το περιεχόμενο

Το Raspberry Pi 400 είναι ένα πληκτρολόγιο $70 που τυγχάνει να είναι και υπολογιστής


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, nvel είπε

ισχυρά sbc υπάρχουν χρόνια αλλά δεν γίνονται είδηση στο insomnia γιατί δεν ενδιαφέρουν την πλειοψηφία των μελών του.

ακριβώς έτσι

υπάρχουν για όλα τα γούστα και για όλα τα πορτοφόλια

Το Raspberry Pi βγήκε ως ο υπολογιστής των φτωχών με μόλις κόστος 50 USD άντε σε μερικές περιπτώσεις να φτάσει τα 100 USD ως ολοκληρωμένο σύστημα

και πιστέψτε με δεν είναι καθόλου υποτιμητικό

Προσωπικά εγώ το βρίσκω τέλειο για τις χρήσεις το οποίο προορίζεται (κάθε πλακέτα Raspberry Pi 4) που έχω αγοράσει εξυπηρετεί συγκεκριμένο σκοπό

Raspberry Pi 3 B+ / TV Hat

Raspberry Pi Zero W+

Raspberry Pi 4 2GB

Raspberry Pi 4 4GB

Raspberry Pi 4 8GB

Raspberry Pi 400 4GB είναι στις μελλοντικές αγορές μου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, DaVillain είπε

Εγώ θα γούσταρα ένα κουστούμι για mame - υπάρχει αντάπτορας να συνδεθεί σε CRT γιατί με τις LCD σπάζομαι για τα retro games ή έχει τόσο καλά φίλτρα?

Αυτά τα hat είναι λίγο ακριβά (100€+) αλλά αξίζουν, ειδικά αν έχεις παλιά καμπίνα με CRT το κάνεις αγνώριστο.

Επεξ/σία από Pokemon640
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2020 στις 11:05 ΠΜ, kodorevi8ulis είπε

είναι για αυτόν που ξέρει ή θέλει να μάθει 5 πράγματα
που μπορεί να περάσει ένα linuxaki και να μην πάθει εγκεφαλικό (οι ερωτήσεις σου περί λογισμικού)
είναι αυτός που θέλει να κάνει διάφορα πράγματα 24/7/365 που ένα pc δεν είναι πρακτικό (όχι ότι δε μπορεί) να τα κάνει 
(όγκος / ρεύμα / θόρυβος)
διάφορους αυτοματισμούς κ.ο.κ.

 

Αλήθεια αν του φορέσω ένα qbittorent που θα τρέχει εκατοντάδες τορεντς σε εξωτερικό σκληρό δίσκο θα την παλέψει; ...και με την ευκαιρία να το έχω και ως tv box / media center για flac και video μέχρι 4k hdr όλα σε ένα ...ή μπα θα το κάψω στο τέλος;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/11/2020 στις 8:55 ΠΜ, pekou είπε

Γενικά προορίζεται για ανθρώπους π θέλουν να ψαχτούν λίγο κ να μάθουν.

Καλησπέρα επειδή το ψάχνω λίγο σχετικά με το συγκεκριμένο, τι ακριβώς μπορεί να μάθει κάποιος και να δει με το συγκεκριμένο μοντέλο δηλαδή για να καταλάβω😕 ?

Επεξ/σία από Lefterisp95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εγώ παιδες το αγόρασα απο την Ελληνική αντιπροσωπεια. Δεν εξιζει η αγορά απο το εξωτερικό είναι στα ίδια λεφτά. Το μετέτρεψα σε Emulator machine με σκοπό να αντικαταστήσει ενα Pandora Box που χάλασε ( θα το φτιαξω δε το πουλάω). Το καινούριο μοντέλο δλδ 400pi αυτό με το πλητρολόγιο κοστίζει 105€ και τα έχει μέσα όλα. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι μια tv με hdmi Θύρα. Παρέχεται καρτα 16gb με το λειτουργικό του άν θες να το χρησιμοποιήσεις σαν Υπολογιστή. Θα χρειαστείτε επιπλέον κάρτα sd για πειραματισμούς. Αγοράστε τη γρηγορότερη και τη μεγαλύτερη που αντέχει η τσέπη σας. Συνέδεσα ένα gamepad usb for PC esperanda 6€ (e-shop) και το αναγνώρισε άμεσα. 

Από το επίσημο site κατεβασα τα λειτουργικα Retropie & Recalbox που εξομειώνουν όλα τα micro computers και τις κονσολες απο το 1972 έως PS2 καθώς και Arcade (MAME). Κατέληξα στο Recalbox γιατί με βόλεψε περισσότερο. Θελει λιγότερη δουλειά όσον αφορά την πρόσθεση παιχνιδιων απο το internet και διαθέτει και έτοιμο περιβάλλον Kodi. Αυτή τη στιμγή ρυθμίζω το κομάτι που αφορά την Amiga 600. 

Για τα Raspberry (οχι μονο το 400pi αλλα και για προηγούμενα μοντέλα) υπάρχουν έτοιμα IMG στο internet απο 5 άλλα λειτουργικά συστηματα πχ ubuntu  καθώς και έτοιμα πακέτα emulation τα οποία τα γράφεις σε κάρτα micro SD και έχεις μια παιχνιδομηχανή με άρκετες χιλιάδες παιχνίδα περασμένης γενιάς. Επίσης μπορεις να αγοράσεις απο χρήστες ετοιμα img αρχεια (μη νόμιμο) μέχρι και απο το aliexpress το Wish κτλ. Όλα τα απαραίτητα προγραμματα παρέχονται απο το επίσημο site. 

Οι χρήσεις του Raspberry ειναι πολλές. Από εκμάθηση προγραμματισμού μέχρι Print sercver / NAS / Multimedia  sation for home ακόμη και κατασκευή multimedia συστηματος για το αμάξι. (το επόμενο project μου). Μπορει να συνδεθει σε αισθητήρες θερμοκρασιας υγρασιας κινησης σε καμερα κτλ. Το έχω λιγότερο απο μια εβδομαδα και είμαι καινούργιος χρήστης του. Απλά κόλλησα άσχημα!!!!

Το βράδυ θα προσθέσω φωτογραφίες όσον αφορά τη χρήση του με το Recalbox. Είναι πολύ πιο εντυπωσιακό απο ότι ακούγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/1/2021 στις 8:18 ΠΜ, gerassis είπε

Εγώ παιδες το αγόρασα απο την Ελληνική αντιπροσωπεια. Δεν εξιζει η αγορά απο το εξωτερικό είναι στα ίδια λεφτά. Το μετέτρεψα σε Emulator machine με σκοπό να αντικαταστήσει ενα Pandora Box που χάλασε ( θα το φτιαξω δε το πουλάω). Το καινούριο μοντέλο δλδ 400pi αυτό με το πλητρολόγιο κοστίζει 105€ και τα έχει μέσα όλα. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι μια tv με hdmi Θύρα. Παρέχεται καρτα 16gb με το λειτουργικό του άν θες να το χρησιμοποιήσεις σαν Υπολογιστή. Θα χρειαστείτε επιπλέον κάρτα sd για πειραματισμούς. Αγοράστε τη γρηγορότερη και τη μεγαλύτερη που αντέχει η τσέπη σας. Συνέδεσα ένα gamepad usb for PC esperanda 6€ (e-shop) και το αναγνώρισε άμεσα. 

Από το επίσημο site κατεβασα τα λειτουργικα Retropie & Recalbox που εξομειώνουν όλα τα micro computers και τις κονσολες απο το 1972 έως PS2 καθώς και Arcade (MAME). Κατέληξα στο Recalbox γιατί με βόλεψε περισσότερο. Θελει λιγότερη δουλειά όσον αφορά την πρόσθεση παιχνιδιων απο το internet και διαθέτει και έτοιμο περιβάλλον Kodi. Αυτή τη στιμγή ρυθμίζω το κομάτι που αφορά την Amiga 600. 

Για τα Raspberry (οχι μονο το 400pi αλλα και για προηγούμενα μοντέλα) υπάρχουν έτοιμα IMG στο internet απο 5 άλλα λειτουργικά συστηματα πχ ubuntu  καθώς και έτοιμα πακέτα emulation τα οποία τα γράφεις σε κάρτα micro SD και έχεις μια παιχνιδομηχανή με άρκετες χιλιάδες παιχνίδα περασμένης γενιάς. Επίσης μπορεις να αγοράσεις απο χρήστες ετοιμα img αρχεια (μη νόμιμο) μέχρι και απο το aliexpress το Wish κτλ. Όλα τα απαραίτητα προγραμματα παρέχονται απο το επίσημο site. 

Οι χρήσεις του Raspberry ειναι πολλές. Από εκμάθηση προγραμματισμού μέχρι Print sercver / NAS / Multimedia  sation for home ακόμη και κατασκευή multimedia συστηματος για το αμάξι. (το επόμενο project μου). Μπορει να συνδεθει σε αισθητήρες θερμοκρασιας υγρασιας κινησης σε καμερα κτλ. Το έχω λιγότερο απο μια εβδομαδα και είμαι καινούργιος χρήστης του. Απλά κόλλησα άσχημα!!!!

Το βράδυ θα προσθέσω φωτογραφίες όσον αφορά τη χρήση του με το Recalbox. Είναι πολύ πιο εντυπωσιακό απο ότι ακούγεται.

 

 

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Επεξ/σία από gerassis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...