Προς το περιεχόμενο

Το Raspberry Pi 400 είναι ένα πληκτρολόγιο $70 που τυγχάνει να είναι και υπολογιστής


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, tsarouc είπε

Για να καταλάβω ρε παιδιά και μη με πάρουν από τα μούτρα οι φαν του αντικειμένου... Δεν θα ρωτήσω τι μπορείς να κάνεις με ένα rasbery pi (αυτό κάποιος που ενδιαφέρεται ψάχνει και το βρίσκει πιστεύω εύκολα) αλλά θα ρωτήσω αν μπορείς να κάνεις τα ίδια με κάποια άλλη πλατφόρμα και ίσως ποιο εύκολα?

Ένα αυτό και το άλλο είναι τι το κάνει τόσο ιδιαίτερο το hardware του η το λογισμικό του? Αν το κάνει το λογισμικό του η τρίτη μου ερώτηση και φαρμακερή είναι αφού είναι τόσο σπουδαίο γιατί να μην μπορεί να γίνει εγκατάσταση και σε άλλες πλατφόρμες hardware?

Αφήστε το παιδιά... οι απαντήσεις μου είναι στο παρακάτω βίντεο και είναι όπως τις είχα φανταστεί..

 

το βίντεο είναι ο όρισμος του "δεν ξέρω τι είναι το raspberry και απλά το πήρα επειδή είναι φθηνό και νόμιζα ότι θα αντικαταστήσει το pc μου" 
και το κινητό σου είναι για πέταμα μπροστά σε ένα desktop pc με την 24+ οθόνη σου κλπ από πολλές απόψεις
όχι ρε παιδιά , τόσα χρόνια το ίδιο πράγμα (σορρυ που απαντάω σε σένα αλλά συνέχεια το ίδιο διαβάζουμε σε κάθε είδηση που αφορά το rpi)
δεν είναι για να αντικαταστήσεις το pc σου , αν θες tv box ναι ένα android μπορεί να είναι καλύτερο , δεν είναι για να βάλεις windows 10
δεν είναι για τον Τάκη που απλά θέλει να συνδέσει ένα καλώδιο και να κάνει τα πάντα κλπ κλπ κλπ κλπ 
είναι για αυτόν που ξέρει ή θέλει να μάθει 5 πράγματα
που μπορεί να περάσει ένα linuxaki και να μην πάθει εγκεφαλικό (οι ερωτήσεις σου περί λογισμικού)
είναι αυτός που θέλει να κάνει διάφορα πράγματα 24/7/365 που ένα pc δεν είναι πρακτικό (όχι ότι δε μπορεί) να τα κάνει 
(όγκος / ρεύμα / θόρυβος)
διάφορους αυτοματισμούς κ.ο.κ.

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, zx1234r είπε

Shut up and take my money....

105.9€ Ελλάδα

 

74,50 € στην Ελλάδα

 

https://nettop.gr/index.php/raspberry-pi/kit-plaketes/raspberry-pi-400.html?utm_source=newsletter_99&utm_medium=email&utm_campaign=anakoinothike-neo-proion-raspberry-pi-400

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sparasta είπε

 

25 λεπτά πριν, dikasths είπε

Έχω παραθέσει το πλήρες πακέτο, όχι το rpi μόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με κανει να ειμαι ετοιμος για αγορα ενω γνωριζω πολυ καλα οτι πανω κατω σε αυτα τα χρηματα υπαρχουν x86 NUC Like που κανουν καλυτερα τις δουλειες για τις οποιες το θελω. Αλλα μου ξυπναει την νοσταλγια της Amiga 500 ρε γαμωτο. :)

Επεξ/σία από vste
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nitroc είπε

'Εξυπνο , έχεις ένα τέτοιο για τα ξενοδοχεία αν ταξιδεύεις αρκετά και δεν έχουν smart Tvs.

Roku is your friend για τέτοια χρήση. Εφόσον αναφέρεσαι σε smart tv features. Αυτό το Pi έχει άλλες χρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, cool για το brand, αλλά εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να θέλει κάποιος να σέρνει τόσα καλώδια από το πληκτρολόγιό του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Kontos82 είπε

Εντάξει δεν λέω εφετζίδικο αλλά γιατί εμένα δεν μου φαίνεται τόσο πρακτικό; Δεν είναι ότι έπιανε και ιδιαίτερο χώρο πριν και έτσι σε δεσμεύει να είσαι και κοντά στην οθόνη σε αντίθεση με ένα ασύρματο πληκτρολόγιο

Αυτό ακριβώς σκέφτομαι κι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα επομενα πληρης κινητα θα εχουν βισμα να κουμπωνει οθονη, ή για πιο λεφταδες ασυρματα. οθονη πληκτραολογιο,εκτυπωτες κλπ.

ολα σε ενα,κινητο κομπιουτερ στην τσεπη.

να διπλωνει κ στα 2 ή στα 4.αναλογα το πορτοφολι.

αλλα θα εχουμε λεφτα τοτε για ιντερνετ γραμμη ?

η θα μοιραζεται σε 4,5 γειτονες?

τοτε θα βγουν και low profile 3080 καρτες γραφικων για κινητα αναδιπλωμενες κ αυτες.

ισως κουμπωνουν κ αυτες στο κινητο με βισμα ή ασυρματα ή ενσωματωμενες στον i5 55.

για μη εχοντες η τεχνολογια θα ειναι η

παρακατω

δεν ειναι κ ασχημα..

Επεξ/σία από peiraiask
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Black Demis είπε

μάλλον δεν το θες...... μια κακής ποιότητας υλοποίηση (χωρις casing κακο pcb κλπ) θα βαράει κάνα 300+ με αυτά που ζητάς

 

Αντιθέτως δεν θα είχα πρόβλημα με αυτή την τιμή και ακόμη μεγαλύτερη αν φυσικά ανταπροκινόταν και στις επιδόσεις του SOC. Ας μη φαίνεται περίεργο. Υπάρχουν αυτοί που δίνουν χρήματα για το καλό hardware και μάλιστα εκεί είναι και τα λεφτά για τις εταιρείες - δες apple, nvidia, intel, κλπ.

Το τέλειο κατά τη γνώμη μου είναι να υπάρχουν επιλογές για όλα τα γούστα και πορτοφόλια. Αν κάνει επιτυχία, μάλλον σιγουράκι, πιστεύω θα δούμε μοντέλα με περισσότερη ιπποδύναμη και δυνατότητες επέκτασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, astrofos είπε

Αντιθέτως δεν θα είχα πρόβλημα με αυτή την τιμή και ακόμη μεγαλύτερη αν φυσικά ανταπροκινόταν και στις επιδόσεις του SOC. Ας μη φαίνεται περίεργο. Υπάρχουν αυτοί που δίνουν χρήματα για το καλό hardware και μάλιστα εκεί είναι και τα λεφτά για τις εταιρείες - δες apple, nvidia, intel, κλπ.

Το τέλειο κατά τη γνώμη μου είναι να υπάρχουν επιλογές για όλα τα γούστα και πορτοφόλια. Αν κάνει επιτυχία, μάλλον σιγουράκι, πιστεύω θα δούμε μοντέλα με περισσότερη ιπποδύναμη και δυνατότητες επέκτασης.

Για τέτοιο hardware θα έδιναν ελάχιστοι (δεν έχουν χρησημοτιτα για τους περισσότερους) έτσι για λίγους δεν θα βγει τόσο εύκολα κάτι τέτοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...