Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Review - Με το βλέμμα στο μέλλον


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Ναι αλλά το optimize στα παιχνίδια του pc είναι μηδενικό , έτσι η θα έχεις τέρας σύστημα για να τα τρέχεις σταθερά η θα έχεις προβλήματα . Ενώ στις κονσόλες , το optomize είναι τεράστιο και σε κάθε σκηνή του παιχνιδιού ξεχωριστά .

 

Μακάρι να ήταν τα πράγματα όπως τα γράφεις, αλλά το περίφημο optimization στις κονσόλες ισχύει για κάποιους ελάχιστους τίτλους.

Στην συντρηπτική πλειοψηφία βλέπουμε απλώς έναν συμβιβασμό των developers με τα χρονικά περιθώρια που έχουν για να ετοιμάσουν το παιχνίδι, και τους περιορισμούς που επιβάλει το hardware. Πολλές φορές είδαμε τίτλους στις κονσόλες όπου το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό λαμβάνοντας υπόψη το hardware στο οποίο έτρεχε, όμως η gaming εμπειρία καθε αυτή δεν ήταν ότι καλύτερο.

Στο PC, μπορεί το optimization να είναι κάποια σκαλιά πιό κάτω, αλλά εκεί έχεις επιλογές και μπορείς να φέρεις το παιχνίδι στα μέτρα που εσύ επιθυμείς.

Και αυτό είναι που αρχίζουμε σιγά σιγά να βλέπουμε στις νέες κονσόλες, με επιλογές για υψηλότερο framerate ή καλύτερα γραφικά. Οι νέες κονσόλες είναι πιό πολύ custom-made PCs από οποιαδήποτε άλλη φορά στο παρελθόν. Ειδικά τα νέα XBOX.

Προσωπικά αν και κατα κύριο λόγο PC gamer (αν και έχω και PS4 Pro και Switch), λιγουρεύομαι πάρα πολύ καί το PS5 και το XsX. Για το 2ο, είμαι κάτοχος Game Pass Ultimate για 2 χρόνια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

34 λεπτά πριν, Black Flag είπε

Με αυτό το πλευρό να κοιμάσαι...

Παιχνίδια στο PC βρίσκεις από ασιατικές αγορές σχεδόν και 70% φθηνότερα. Για τις κονσόλες δεν ισχύει.

Επίσης δεν νομίζω μια κονσόλα μπορεί να μου προσφέρει και πολλά πράγματα σε σχέση με το PC.

30 χρόνια στον χώρο δεν μπήκα ποτέ μου στο δίλημμα PC ή κονσόλα, γιατί πάντα οι κονσόλες ήταν μόνο για gaming!

Εγώ έχτισα δύο PC με Ζen2 τον Μάη. Από Γενάρη αγόραζα τα κομμάτια. Αυτή είναι μια επιπλέον δυνατότητα σου δίνει το PC, που οι κονσόλες δεν μπορούν.

Επίσης εγώ στο PC έχω και τους emulators για παλαιότερες κονσόλες (SNES, Genesis, PSx) και υπολογιστές όπως Amiga, Atari ST και φυσικά το DOSBox, αν και προτιμώ τα vintage μηχανήματα.

Είμαι hater το δηλώνω!

κοστος κτήσης, απόδοσης και χρήσης ενός xbox series Χ vs PC είναι η μέρα με την νύχτα....να τα αναλύουμε όλη μέρα και να γελάμε οι υποστηρικτές των κονσολών.....περί άλλων λειτουργιών των PC, κάνεις την δουλειά σου εξίσου οικονομικά με λαπτοπ των 500σίων ευρώ για πράγματα που δουλεύει η συντριπτική πλειοψηφία, και σε σταθερό Pc ακόμα φθηνότερα....για επαγγελματίες που δουλευουν ακριβά PC για εξειδικευμένες εργασίες δεν έχω ακούσει να παίζουν cod.....Ενα game PC για να δουλέψει πλήρες " χορτασμένο" από πόρους, αυτή την ώρα θέλεις ανω των 2500 ευρώ κόστος μέσο όρο για Tower μόνο,  για να πεις ο τι δεν "φοβάσαι " Τιποτα που να μην σου τρέχει ομαλά για ένα έτος  ...μέτα, αλλα κουλούρια Θα έχουν βγάλει .....με κονσόλα είσαι τοπ στα 500 τουλάχιστον για 5 έτη με μόνο κόστος το ρευμα .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Ναι αλλά το optimize στα παιχνίδια του pc είναι μηδενικό , έτσι η θα έχεις τέρας σύστημα για να τα τρέχεις σταθερά η θα έχεις προβλήματα . Ενώ στις κονσόλες , το optomize είναι τεράστιο και σε κάθε σκηνή του παιχνιδιού ξεχωριστά . Έτσι έχεις τρομερά αποτελέσματα . Για να τρέξεις παιχνίδι όπως το Xbox σίγουρα θες pc άνω των 1200€ . Καθαρά και μόνο λόγο του optimization που δεν γίνεται στα PC . 

Ισχύει, αλλά όχι στον βαθμό που το παρουσιάζεις. Είχα PS4 pro, στο Witcher 3, έτρεχε πολύ καλύτερα στο PC μου, με i7 του 2013 και gpu των 300€ του 2015, απ' ότι στο pro. Άσε που το παιχνίδι σέρνονταν στα μενού, λογώ ανεπαρκούς επεξεργαστικής ισχύος του pro.

Αυτό το "optimization" τί νομίζεις ότι είναι; Κάποιου είδους "θαύμα". Απλά οι κατασκευαστές των games κόβουν ακριβώς αυτά που χρειάζεται, ώστε ο παίχτης να απολαμβάνει την βέλτιστη δυνατή εμπειρία. 

Εκτός αυτού, σε πολλά παιχνίδια υπάρχουν και ένα σωρό mods που βελτιώνουν το παιχνίδι ή προσθέτουν στο σενάριο που απλά δε μπορούν να μπουν σε κονσόλα. Πχ στο Kingdom Come ήθελα ένα mod να βγάζει κάποιου είδους στόχο στο τόξο, αλλιώς το παιχνίδι ήταν μαζοχιστικά δύσκολο ή ήθελα να μπορώ να κάνω save όπου ήθελα, όπως και στα περισσότερα παιχνίδια. Αυτό δε γίνονταν σε PS4...

Επίσης, σε FPS παιχνίδια δε μπορώ να παίξω με gamepad. Θεωρώ ότι, μακράν, η καλύτερη μέθοδος είναι πληκτρολόγιο και ποντίκι. Κάποια στιγμή το κατάλαβε και η MS και η Sony και έκαναν "βήματα" προς αυτή την κατεύθυνση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, georgetsl είπε

κοστος κτήσης, απόδοσης και χρήσης ενός xbox series Χ vs PC είναι η μέρα με την νύχτα....να τα αναλύουμε όλη μέρα και να γελάμε οι υποστηρικτές των κονσολών.....περί άλλων λειτουργιών των PC, κάνεις την δουλειά σου εξίσου οικονομικά με λαπτοπ των 500σίων ευρώ για πράγματα που δουλεύει η συντριπτική πλειοψηφία, και σε σταθερό Pc ακόμα φθηνότερα....για επαγγελματίες που δουλευουν ακριβά PC για εξειδικευμένες εργασίες δεν έχω ακούσει να παίζουν cod.....Ενα game PC για να δουλέψει πλήρες " χορτασμένο" από πόρους, αυτή την ώρα θέλεις ανω των 2500 ευρώ κόστος μέσο όρο για Tower μόνο,  για να πεις ο τι δεν "φοβάσαι " Τιποτα που να μην σου τρέχει ομαλά για ένα έτος  ...μέτα, αλλα κουλούρια Θα έχουν βγάλει .....με κονσόλα είσαι τοπ στα 500 τουλάχιστον για 5 έτη με μόνο κόστος το ρευμα .....

Emulators out of the box τρέχουν οι κονσόλες σου χωρίς hacking;

Command and Conquer Remastered τρέχουν;

Μέχρι τον Αύγουστο είχα 980 Ti και Fx 8350, δεν νομίζω να είχα πρόβλημα σε 1080p. Μιλάμε για CPU του 2012 και GPU του 2015...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, aris1986 είπε

Γιατί αυτή η εταιρεία δεν βάζει επαναφορτιζόμενη μπαταρία όπως η Sony από το playstation 3? Γιατί; Μου την σπάνε οι μπαταρίες και το καπάκι και όχι δεν θέλω να παίρνω αφτερ Μάρκετ...

Δεν είναι και green φάση ακόμα και αυτό αν πουλάνε σαν εταιρία προχω, δεν είμαστε και στα 80's.

Γιατι αν σημερα εχεις ακομα το χειριστηριο του PS3 10+ χρονια δεν υπαρχει περιπτωση να κραταει η μπαταρια. Πρεπει λοιπον να παραγγειλεις after market (εχωντας την περιπτωση να βγει μαπα, η ληγμενη) και να λυσεις το χειριστηριο ωστε να την αντικαταστησεις. Πλεον εχει χασει πολυ φορτιση και το Dual Shock 4 v2 που εχω και εκει ειναι ακομα δυσκολοτερη η αλλαγη. 

Εχω αλλαξει ηδη 2 φορες και πιστεψε με ειναι πολυ ευκολο να κανεις πατατια και να αχρηστευσεις το χειριστηριο. Ειδικα στις σκανδαλες. Φιλος αγαρμπος το πηρε στο χερι.

2ο και σημαντικοτερο ειναι το οτι οταν ξεφορτισει θελεις να το συνδεσεις καπου για φορτιση. Εγω πχ εκει που καθομαι και παιζω (λογο projector) ειμαι μακρυα απο πριζα, η συσκευη με USB Charging. Δηλαδη πρεπει ειτε να παρω 2ο, ειτε να το βαλω σε Power bank.

Απο την αλλη τα x360/xone/oculus touch controllers που εχω δουλευουν, καποια απο αυτα, εδω και μια 10ετια + τελεια. Εχω παρει και 8 επαναφορτιζομενες ΑΑ οποτε εχω παντα φουλ και παιζω ανενοχλητος. Οταν τα παιξουν με 8 ευρω θα παρω αλλη μια 4δα

Πραγματικα απορω πως παραπονιεται ο κοσμος για τις επαναφορτιζομενες. 

 

Επεξ/σία από vste
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

2x αλκαλικές μπαταρίες τύπου ΑΑ για το χειριστήριο

Είναι δυνατόν να χρειάζεσαι ΑΑ μπαταρίες το 2020;

 

edit: οκ δέχομαι την απάντηση του @vste !

Επεξ/σία από Gbax13
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, aris1986 είπε

Τρελάθηκες; Ειδικά αν δεν μπορείς εσύ πήγαινε το σε ένα μαγαζάκι με κινητα να στην αλλάξουν.

Θα τρελαθώ εγώ στο τέλος με αυτά που ακούω. 3 χρόνια εσύ πετάς στην χωματερή μπαταρίες από το Lidl.

Ορίστε και εσύ!

Δηλαδή βρίσκεις ποιο νόρμαλ να βάζεις κατσαβίδι από το να αλλάζει φορτιζόμενες μπαταρίες σε 3 Δευτέρα !!!;;; Χαχαχαχα έλα εντάξει η βλακεία έχει και τα όρια της !!!! Να υπενθυμίσω Συνεχίζεις να μην παίρνεις λεφτά από τα λεφτά που παίρνει αυτή η εταιρεία κάποια στιγμή πρέπει λίγο να ξυπνήσετε αυτό το πάθος που έχετε για πράγματα που σας πασάρουν και πρέπει να το πληρώνεται δε σας κάνει ούτε καλύτερους ούτε διαφορετικούς μην τρέφεται αυταπάτες ξυπνάτε λίγο εταιρίες είναι πουλάνε παπάτζα όλες τους

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μεινω και φετος με το oneX 1TB αφου ακομα εχουμε παιχνιδια να δουμε και να ασχοληθουμε, και του χρονου σε τυχον προσφορα τυπου Black Friday,θα παω πακετο με τηλεοραση στο Χ.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johncorfas είπε

Ισχύει, αλλά όχι στον βαθμό που το παρουσιάζεις. Είχα PS4 pro, στο Witcher 3, έτρεχε πολύ καλύτερα στο PC μου, με i7 του 2013 και gpu των 300€ του 2015, απ' ότι στο pro. Άσε που το παιχνίδι σέρνονταν στα μενού, λογώ ανεπαρκούς επεξεργαστικής ισχύος του pro.

Αυτό το "optimization" τί νομίζεις ότι είναι; Κάποιου είδους "θαύμα". Απλά οι κατασκευαστές των games κόβουν ακριβώς αυτά που χρειάζεται, ώστε ο παίχτης να απολαμβάνει την βέλτιστη δυνατή εμπειρία. 

Εκτός αυτού, σε πολλά παιχνίδια υπάρχουν και ένα σωρό mods που βελτιώνουν το παιχνίδι ή προσθέτουν στο σενάριο που απλά δε μπορούν να μπουν σε κονσόλα. Πχ στο Kingdom Come ήθελα ένα mod να βγάζει κάποιου είδους στόχο στο τόξο, αλλιώς το παιχνίδι ήταν μαζοχιστικά δύσκολο ή ήθελα να μπορώ να κάνω save όπου ήθελα, όπως και στα περισσότερα παιχνίδια. Αυτό δε γίνονταν σε PS4...

Επίσης, σε FPS παιχνίδια δε μπορώ να παίξω με gamepad. Θεωρώ ότι, μακράν, η καλύτερη μέθοδος είναι πληκτρολόγιο και ποντίκι. Κάποια στιγμή το κατάλαβε και η MS και η Sony και έκαναν "βήματα" προς αυτή την κατεύθυνση. 

Με τα mods συμφωνώ ότι αν θες βάζεις διαφορά ... 

Μιλάς για το ps4 pro που ήταν 4 τεραφλοψ . Στο απλό Χ που είναι 6 το witcher θα έτρεχε και τρέχει σίγουρα καλύτερα από το PC σου . Επίσης το witcher είναι παιχνίδι που έχει φτιαχτεί για ps4 και Xbox one  έκαναν εκ τον υστέρων ψιλό optimize για να τρέχει πιο σωστά και σε μεγαλύτερες αναλύσεις στις κονσόλες προ kai one X. Σε παιχνίδια που είναι αποκλειστικά για κονσόλες της γενιάς τους το optimize είναι σε άλλο επίπεδο . 

Στο Χ τρέχεις forza horizon 4  4κ καθαρό 30fps , δεν νομίζω ότι το PC σου και πάλι μπορεί να σηκώσει 4κ 30 τo forza horizon 4 , και αν το κάνει παρόλα αυτά θα είναι πολλά τα frame drops ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Black Flag είπε

Με αυτό το πλευρό να κοιμάσαι...

Παιχνίδια στο PC βρίσκεις από ασιατικές αγορές σχεδόν και 70% φθηνότερα. Για τις κονσόλες δεν ισχύει.

Επίσης δεν νομίζω μια κονσόλα μπορεί να μου προσφέρει και πολλά πράγματα σε σχέση με το PC.

30 χρόνια στον χώρο δεν μπήκα ποτέ μου στο δίλημμα PC ή κονσόλα, γιατί πάντα οι κονσόλες ήταν μόνο για gaming!

Εγώ έχτισα δύο PC με Ζen2 τον Μάη. Από Γενάρη αγόραζα τα κομμάτια. Αυτή είναι μια επιπλέον δυνατότητα σου δίνει το PC, που οι κονσόλες δεν μπορούν.

Επίσης εγώ στο PC έχω και τους emulators για παλαιότερες κονσόλες (SNES, Genesis, PSx) και υπολογιστές όπως Amiga, Atari ST και φυσικά το DOSBox, αν και προτιμώ τα vintage μηχανήματα.

Είμαι hater το δηλώνω!

Με ενα Series X δινεις 500 και παίζεις AC Valhalla, Red Dead Redemption 2, Witcher 3 και αλλα τόσα σε 4Κ. Για να παίξω Valhalla, RDR2 σε 4Κ στο PC ποσα πρεπει να δωσω? Προφανως και το pc εχει και άλλες χρησεις και ειναι γενικα πιο χρήσιμο αλλα για να συγκριθεί στο gaming κομμάτι με μια κονσόλα θες διπλα και για περιπτωσεις 4Κ τριπλα λεφτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, SolidSnake12 είπε

Με ενα Series X δινεις 500 και παίζεις AC Valhalla, Red Dead Redemption 2, Witcher 3 και αλλα τόσα σε 4Κ. Για να παίξω Valhalla, RDR2 σε 4Κ στο PC ποσα πρεπει να δωσω? Προφανως και το pc εχει και άλλες χρησεις και ειναι γενικα πιο χρήσιμο αλλα για να συγκριθεί στο gaming κομμάτι με μια κονσόλα θες διπλα και για περιπτωσεις 4Κ τριπλα λεφτα. 

Σου ανήκουν, ή απλώς μπορείς να τα παίζεις;;;

Θες να σου πω πόσα έδωσα για το δικό μου το PC; Τα διπλά απ' ότι μιά κονσόλα νέας γενιάς. Αλλά μπορώ να κάνω πολλά περισσότερα πράγματα και με μεγαλύτερη ελευθερία.

Δεν γουστάρω το 4k. Δεν θεωρώ ότι έχει οπτικές διαφορές στις 24" με τα 1080p.

Εγώ είπα ότι θα αναβαθμίσω την GPU σε 6800 ή 6900 και την CPU σε 5800 και πάλι κερδισμένος θα είμαι, γιατί θα πουλήσω το παλιό hardware στο 75% του αρχικού κόστους κτήσης και με δύο χρόνια ακόμα εγγύηση.

Ας τον είναι καλά η AMD που έσωσε και τις κονσόλες!

Αnyway πάντα το PC θα είναι η Master Race στο gaming όπως παγιώθηκε στα mid 1990s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα παιδια ο,τι πείτε

εύχομαι και κινητά από αύριο με αλκαλικες μπαταρίες. Όταν σου τελειώνει η μπαταρία να τις αλλάζεις....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Black Flag είπε

Σου ανήκουν, ή απλώς μπορείς να τα παίζεις;;;

Θες να σου πω πόσα έδωσα για το δικό μου το PC; Τα διπλά απ' ότι μιά κονσόλα νέας γενιάς. Αλλά μπορώ να κάνω πολλά περισσότερα πράγματα και με μεγαλύτερη ελευθερία.

Δεν γουστάρω το 4k. Δεν θεωρώ ότι έχει οπτικές διαφορές στις 24" με τα 1080p.

Εγώ είπα ότι θα αναβαθμίσω την GPU σε 6800 ή 6900 και την CPU σε 5800 και πάλι κερδισμένος θα είμαι, γιατί θα πουλήσω το παλιό hardware στο 75% του αρχικού κόστους κτήσης και με δύο χρόνια ακόμα εγγύηση.

Ας τον είναι καλά η AMD που έσωσε και τις κονσόλες!

Αnyway πάντα το PC θα είναι η Master Race στο gaming όπως παγιώθηκε στα mid 1990s.

Γιατι να μη μου ανηκουν? Τα αγοραζω και τα κανω ο, τι θελω. Αν μου αρεσει τα ξαναπουλαω. Εσενα μπορει να μη σε ενδιαφερει το 4Κ, ουτε εμενα με ενδιεφερε μεχρι προτινος, αλλα τωρα με ενδιαφερει. Και ξερεις γιατι? Γιατι εγινε προσιτο μεσω της νεας γενιάς. Δεν χρειαζεται 2 χιλιαρικα σε πυργο. Προφανως μπορεις να κανεις περισσοτερα πραγματα στο pc, το ειπα και στο αρχικό μου σχολιο. Στη κουβεντα ομως νομιζα οτι μας απασχολει το gaming κομματι. Και ξανα ρωτάω επειδη δεν μου απαντησες. Ποσα πρεπει να δωσω για να τρεξω Valhalla και RDR2 σε 4K στο pc? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

 

Μία ερώτηση, το game pass τι ακριβώς είναι και τι σημαίνει κατεβάζεις όλα τα παιχνίδια; Δηλαδή θα πληρώσω το game pass πόσο ακριβώς και τι θα περιλαμβάνει; Θα μπορέσω να κατεβάσω π.χ. το Scorn και το Overwatch σε τιμή πιο προνομιακή από αυτήν που προσφέρονται στα καταστήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, SolidSnake12 είπε

Γιατι να μη μου ανηκουν? Τα αγοραζω και τα κανω ο, τι θελω. Αν μου αρεσει τα ξαναπουλαω. Εσενα μπορει να μη σε ενδιαφερει το 4Κ, ουτε εμενα με ενδιεφερε μεχρι προτινος, αλλα τωρα με ενδιαφερει. Και ξερεις γιατι? Γιατι εγινε προσιτο μεσω της νεας γενιάς. Δεν χρειαζεται 2 χιλιαρικα σε πυργο. Προφανως μπορεις να κανεις περισσοτερα πραγματα στο pc, το ειπα και στο αρχικό μου σχολιο. Στη κουβεντα ομως νομιζα οτι μας απασχολει το gaming κομματι. Και ξανα ρωτάω επειδη δεν μου απαντησες. Ποσα πρεπει να δωσω για να τρεξω Valhalla και RDR2 σε 4K στο pc? 

Σου απάντησα τα διπλάσια χρήματα και με απεριόριστες δυνατότητες σε σχέση με τους περιορισμούς των κονσολών.

Εσύ σε πέντε χρόνια μπορεί σκάσεις 500 ευρώ για καινούργια κονσόλα και εγώ μόνο με μια κάρτα γραφικών να είμαι πάλι άνετος. Η οποία GPU κοστίζει λιγότερο από την κονσόλα.

Εγώ το δοκίμασα το 4k και δεν είναι ακόμα ώριμο. Σε δύο χρόνια θα είναι.

Επεξ/σία από Black Flag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...