Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Review - Με το βλέμμα στο μέλλον


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, aris1986 είπε

Γιατί αυτή η εταιρεία δεν βάζει επαναφορτιζόμενη μπαταρία όπως η Sony από το playstation 3? Γιατί; Μου την σπάνε οι μπαταρίες και το καπάκι και όχι δεν θέλω να παίρνω αφτερ Μάρκετ...

Δεν είναι και green φάση ακόμα και αυτό αν πουλάνε σαν εταιρία προχω, δεν είμαστε και στα 80's.

Γιατί παίρνεις 2 σετ επαναφορτιζόμενες με 10€ και καθάρισες .  Όταν εσύ μένεις άπο μπαταρία, εν μέσω gameplay, βάζε καλώδια στο PS . Άσε εμάς στα 80ς να αλλάζουμε μπαταρίες σε 10 δευτερόλεπτα και να συνεχίζουμε να παίζουμε...

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, dimitrisdim14 είπε

Γιατί παίρνεις 2 σετ επαναφορτιζόμενες με 10€ και καθάρισες .  Όταν εσύ μένεις άλλο μπαταρία, βάζε καλώδια στο PS . Άσε εμάς στα 80ς να αλλάζουμε μπαταρίες σε 10 δευτερόλεπτα και να συνεχίζουμε να παίζουμε...

Και γιατί αν δεν το έχουν σκεφτεί αυτοί δεν με φωνάζουν εμένα να πάω με ένα εισητηρίο, να τους δείξω ότι μπορούν να κάνουν έστω υβρίδιο φάση. Μπαταρία LiOn να μπαινοβγαίνει εύκολα από πίσω με καπάκι αν τα φτύσει στα "3 χρόνια" που λένε εδώ οι insomniacs? Γαμάτο; Που υπογράφω για CEO?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Και γιατί αν δεν το έχουν σκεφτεί αυτοί δεν με φωνάζουν εμένα να πάω με ένα εισητηρίο, να τους δείξω ότι μπορούν να κάνουν έστω υβρίδιο φάση. Μπαταρία LiOn να μπαινοβγαίνει εύκολα από πίσω με καπάκι αν τα φτύσει στα "3 χρόνια" που λένε εδώ οι insomniacs? Γαμάτο; Που υπογράφω για CEO?

Προσωπικά και πάλι δεν θα με βόλευε. Γιατί το θέμα μου δεν είναι τι γίνεται αν χαλάσει , το θέμα είναι ότι δεν θέλω να μένω από μπαταρία άνω παίζω και να κάθομαι να φορτίζω ενώ παίζω . Αλλά εντάξει ο καθένα  με τις προτιμήσεις του . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που κραταω εγω ειναι οτι στo launch της προηγουμενης γενιας ολο ακουγαμε για το ποσο δυνατοτερο ειναι το PS4 απο το One. Τωρα που το Series X παταει κατα κρατος το PS5 ΜΟΥΓΚΑ. Μουγκα απο τη Sony, μουγκα απο τα fanboy, μουγκα γενικως. Ξαφνικα δεν νοιαζεται κανεις. Λογικα θα παρω PS5 στη πορεια λογω Demon Souls και ενος πιθανου Bloodborne 2, αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να χασω το Series X. Γενικα η Microsoft εχει κανει παπαδες με GamePass και δειχνει να ενδιαφερεται περισσοτερο για τους καταναλωτες, οχι τοσο επειδη ειναι καλη εταιρεια αλλα επειδη εφαγε μεγαλο χαστουκι τη προηγουμενη γενια και δεν εχει αλλη επιλογη. Σκεφτειτε να ηταν αντιθετοι οι ρολοι και να ειχε βγει η Sony με Gamepass και δυνατοτερη κονσολα..ε ρε τι θα ακουγαμε..

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστική κονσόλα. Τεράστιο + το gamepass μαζί με όλα τα στουντιου που έχει αγοράσει η Microsoft θα δούμε ωραία πράγματα.

Επίσης για εμάς του κατόχους one,s,x πολύ θετικό που παίζεις τα παιχνίδια της προηγούμενης γενιάς. Έχω πόσα αγορασμένα σε προσφορές κλπ που θα πάνε κρίμα αν δεν τα παίξω. Γιατί να μην τα ευχαριστηθώ καλύτερα στο XSX?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, aris1986 είπε

Και γιατί αν δεν το έχουν σκεφτεί αυτοί δεν με φωνάζουν εμένα να πάω με ένα εισητηρίο, να τους δείξω ότι μπορούν να κάνουν έστω υβρίδιο φάση. Μπαταρία LiOn να μπαινοβγαίνει εύκολα από πίσω με καπάκι αν τα φτύσει στα "3 χρόνια" που λένε εδώ οι insomniacs? Γαμάτο; Που υπογράφω για CEO?

Μα υπάρχει αυτο που λες charger kit.

Για την ώρα πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PC Game κομμάτι, θα χάσει πολυ πελατεία συντομα...με ενα 500ρικο ράβεις κοστούμι για μια 5 ετία χώρις να πέσει σεντ επιπλέον....και άσε τον άλλον να περιμένει την ουρά για RTX 3080 του χιλιάρικου+.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, georgetsl είπε

Το PC Game κομμάτι, θα χάσει πολυ πελατεία συντομα...με ενα 500ρικο ράβεις κοστούμι για μια 5 ετία χώρις να πέσει σεντ επιπλέον....και άσε τον άλλον να περιμένει την ουρά για RTX 3080 του χιλιάρικου+.

Καταρχήν δεν είναι σωστό να συγκρίνεις ένα PC με μία gaming κονσόλα. Το πρώτο είναι πολυεργαλείο που παίζει ΚΑΙ παιχνίδια και η δεύτερη παίζει σχεδόν αποκλειστικά παιχνίδια. Όλο το hardware και το software που έχει είναι φτιαγμένο για ότι περιστρλεφεται γύρω από αυτό το σκοπό. Δεν αντικαθιστά ΚΑΜΙΑ κονσόλα ένα PC. Οι περισσότεροι PC gamers χρησιμοποιούν το PC και για άλλες δουλειές. Δεν είναι όλα στη ζωή παιχνίδι.

Αν πάρεις, λοιπόν, μία κονσόλα για gaming και ένα PC να κάνεις κάποιες άλλες δουλειές, τότε δε  νομίζω ότι έχει διαφορά στο κόστος.

Εκτός αυτού, δε χρειάζεσαι 3080 για να βγάλεις τα γραφικά του Xbox ή του PS5. Πχ η 3080 που ανέφερες, έχει υπερδιπλάσια επεξεργαστική ισχύ από αυτή των νέων κονσολών. Παίζει 4Κ, όλα στο Full με πάνω από 60FPS. Στις κονσόλες ΔΕΝ είναι όλα στο full στα 4Κ ακόμα και σήμερα για 4Κ/60FPS, σε ΑΑΑ τίτλους, ούτε XBOX, ούτε PS5 έχουν γραφικά στο full. Ακόμα και μια 3060 έχει μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ από τις gpu των κονσολών νέας γενειάς.

Επεξ/σία από johncorfas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, johncorfas είπε

Καταρχήν δεν είναι σωστό να συγκρίνεις ένα PC με μία gaming κονσόλα. Το πρώτο είναι πολυεργαλείο που παίζει ΚΑΙ παιχνίδια και η δεύτερη παίζει σχεδόν αποκλειστικά παιχνίδια. Όλο το hardware και το software που έχει είναι φτιαγμένο για ότι περιστρλεφεται γύρω από αυτό το σκοπό. Δεν αντικαθιστά ΚΑΜΙΑ κονσόλα ένα PC. Οι περισσότεροι PC gamers χρησιμοποιούν το PC και για άλλες δουλειές. Δεν είναι όλα στη ζωή παιχνίδι.

Αν πάρεις, λοιπόν, μία κονσόλα για gaming και ένα PC να κάνεις κάποιες άλλες δουλειές, τότε δε  νομίζω ότι έχει διαφορά στο κόστος. Εκτός αυτού, δε χρειάζεσαι 3080 για να βγάλεις τα γραφικά του Xbox ή του PS5. Πχ η 3080 που ανέφερες, έχει υπερδιπλάσια επεξεργαστική ισχύ από αυτή των νέων κονσολών.

Ναι αλλά το optimize στα παιχνίδια του pc είναι μηδενικό , έτσι η θα έχεις τέρας σύστημα για να τα τρέχεις σταθερά η θα έχεις προβλήματα . Ενώ στις κονσόλες , το optomize είναι τεράστιο και σε κάθε σκηνή του παιχνιδιού ξεχωριστά . Έτσι έχεις τρομερά αποτελέσματα . Για να τρέξεις παιχνίδι όπως το Xbox σίγουρα θες pc άνω των 1200€ . Καθαρά και μόνο λόγο του optimization που δεν γίνεται στα PC . 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, georgetsl είπε

Το PC Game κομμάτι, θα χάσει πολυ πελατεία συντομα...με ενα 500ρικο ράβεις κοστούμι για μια 5 ετία χώρις να πέσει σεντ επιπλέον....και άσε τον άλλον να περιμένει την ουρά για RTX 3080 του χιλιάρικου+.

Με αυτό το πλευρό να κοιμάσαι...

Παιχνίδια στο PC βρίσκεις από ασιατικές αγορές σχεδόν και 70% φθηνότερα. Για τις κονσόλες δεν ισχύει.

Επίσης δεν νομίζω μια κονσόλα μπορεί να μου προσφέρει και πολλά πράγματα σε σχέση με το PC.

30 χρόνια στον χώρο δεν μπήκα ποτέ μου στο δίλημμα PC ή κονσόλα, γιατί πάντα οι κονσόλες ήταν μόνο για gaming!

Εγώ έχτισα δύο PC με Ζen2 τον Μάη. Από Γενάρη αγόραζα τα κομμάτια. Αυτή είναι μια επιπλέον δυνατότητα σου δίνει το PC, που οι κονσόλες δεν μπορούν.

Επίσης εγώ στο PC έχω και τους emulators για παλαιότερες κονσόλες (SNES, Genesis, PSx) και υπολογιστές όπως Amiga, Atari ST και φυσικά το DOSBox, αν και προτιμώ τα vintage μηχανήματα.

Είμαι hater το δηλώνω!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, DPU είπε

Η νεα γενια πραγματικα δεν εχει καμια καινοτομια. Μπορει ευκολα να παρατηρησει κανεις το νεο Spiderman που ειναι κατα 90% ιδιο με του PS4 απλα με χιονια.

Είμαστε σε μεταβατική περίοδο.

Δώσε 1-2 χρονια και θα δεις τη διαφορά στα παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σχεδίαση του από καλλιτεχνικής άποψης μπορεί να μην αρέσει σε μερικούς υποκειμενικά, αλλά αντικειμενικά από τεχνικής άποψης είναι η καλύτερη από κάθε άλλη κονσόλα επειδή έχει σχήμα καμινάδας. Στη μεγάλη διάμετρο του μπορεί να μπει ένας μεγάλος ανεμιστήρας που λειτουργεί σε χαμηλές στροφές προσφέροντας υψηλή ψύξη με χαμηλό θόρυβο.

Οι μπαταρίες ΑΑ είναι ελεεινές. Αρχαία τεχνολογία, χαμηλή χωρητικότητα και τεράστιο οικολογικό κόστος μιας και η κονσόλα θα πουλήσει πολλές μονάδες ενώ ο μέσος χρήστης δεν θα βάζει επαναφορτιζόμενες. Επίσης οι επαναφορτιζόμενες δουλεύουν σε χαμηλότερη τάση και κρατάνε πολύ λιγότερο από τις αλκαλικές. Οι λιθίου είναι κλάσης ανώτερες, μιας και έχουν μεγαλύτερη χωρητικότητα και δεν χάνουν το φορτίο με τον καιρό. Στο 360 για να λύσω αυτή την σχεδιαστική αποτυχία της MS έφτιαξα το καπάκι της μπαταρίας να χωράει λιθίου CR-V3 και έκτοτε ξεχνούσα να το φορτίσω. Κρατούσε 4 φορές περισσότερο από κάθε ΑΑ. Μέγα fail που σε τόσο ανεπτυγμένη κονσόλα έχει ακόμα αιρχαικαπηλιες για μπαταρίες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Athoz είπε

Η σχεδίαση του από καλλιτεχνικής άποψης μπορεί να μην αρέσει σε μερικούς υποκειμενικά, αλλά αντικειμενικά από τεχνικής άποψης είναι η καλύτερη από κάθε άλλη κονσόλα επειδή έχει σχήμα καμινάδας. Στη μεγάλη διάμετρο του μπορεί να μπει ένας μεγάλος ανεμιστήρας που λειτουργεί σε χαμηλές στροφές προσφέροντας υψηλή ψύξη με χαμηλό θόρυβο.

Οι μπαταρίες ΑΑ είναι ελεεινές. Αρχαία τεχνολογία, χαμηλή χωρητικότητα και τεράστιο οικολογικό κόστος μιας και η κονσόλα θα πουλήσει πολλές μονάδες ενώ ο μέσος χρήστης δεν θα βάζει επαναφορτιζόμενες. Επίσης οι επαναφορτιζόμενες δουλεύουν σε χαμηλότερη τάση και κρατάνε πολύ λιγότερο από τις αλκαλικές. Οι λιθίου είναι κλάσης ανώτερες, μιας και έχουν μεγαλύτερη χωρητικότητα και δεν χάνουν το φορτίο με τον καιρό. Στο 360 για να λύσω αυτή την σχεδιαστική αποτυχία της MS έφτιαξα το καπάκι της μπαταρίας να χωράει λιθίου CR-V3 και έκτοτε ξεχνούσα να το φορτίσω. Κρατούσε 4 φορές περισσότερο από κάθε ΑΑ. Μέγα fail που σε τόσο ανεπτυγμένη κονσόλα έχει ακόμα αιρχαικαπηλιες για μπαταρίες.

Πάντως σχετικά με την σχεδίαση του , πιστεύω είναι πολύ μινιμαλ και άνετα μπαίνει σε ένα σαλόνι κάτω από την τηλεόραση . Εν αντίθεση με το το PS5 που μόνο σε gaming room με φωτάκια και λεντοταινιες μπορώ να το φανταστώ . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η γενιά θα είναι πραγματικά συναρπαστική, είναι το μεγαλύτερο άλμα που κάναμε εδώ και δέκα χρόνια , ο επεξεργαστής σε συνδιασμό με τον ssd θα αλλάξουν άρδην τα πράγματα , τώρα όσον αφορά την μνήμη ραμ και την κάρτα γραφικών εκει είχαμε μια λογική εξέλιξη των πραγμάτων τίποτα το επαναστατικό 👍 

48 λεπτά πριν, georgetsl είπε

Το PC Game κομμάτι, θα χάσει πολυ πελατεία συντομα...με ενα 500ρικο ράβεις κοστούμι για μια 5 ετία χώρις να πέσει σεντ επιπλέον....και άσε τον άλλον να περιμένει την ουρά για RTX 3080 του χιλιάρικου+.

Αν σκεφτούμε ότι μια κονσόλα έχει διάρκεια 7 χρόνια + επιπλέον 2 χρόνια αφού βγουν οι επόμενες σύνολο δηλαδή 9 χρόνια ζωής ,τότε την κονσόλα την παντρεύεσαι μια ζωή😂 μετά λυπάσαι και να το πετάξεις👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...