Προς το περιεχόμενο

Xbox Series S - Γενική Συζήτηση


ShadaTuT
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Θέλω τη βοήθεια σας.

Θα βάλω αγγελία το xbox series s και θα ήθελα να ρωτήσω πως και αν γίνεται ο αγοραστής να πάρει και τον λογαριασμό μου μαζί (που έχω αγοράσει ψηφιακά παιχνίδια κλπ από το ms store) αλλά με τα στοιχεία του και το εμαιλ του.

Δηλαδή με ποιο τρόπο στην ουσία θα μπορεί να πάρει και τα παιχνίδια. Μπορούμε να αλλάξουμε εμαιλ κλπ στον λογαριασμό ? 

Δεν γίνεται αυτό. Ο λογαριασμός ακολουθεί αποκλειστικά το email σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παίδες τη βοήθειά σας... Κατέβασα τα Fable 2 και 3 αλλά επειδή είμαι Αυστρία είναι αποκλειστικά στα Γερμανικά. Στο 2 δεν υπάρχει καν επιλογή για αλλαγή, στο 3 έχει επιλογή αλλά είναι κλειδωμένο στα Γερμανικά. 

Ερώτηση : αν αλλάξω την τοποθεσία της κονσόλας σε πχ Αγγλία ή Ηνωμένες Πολιτείες ή Ελλάδα και τα ξανακατεβάσω, πιστεύετε να είναι στα Αγγλικά;

Επίσης, υπάρχει πρόβλημα αν το κάνω αυτό με τον λογαριασμό μου ή κάτι σχετικό με τη κονσόλα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, orfeas11 είπε

Παίδες τη βοήθειά σας... Κατέβασα τα Fable 2 και 3 αλλά επειδή είμαι Αυστρία είναι αποκλειστικά στα Γερμανικά. Στο 2 δεν υπάρχει καν επιλογή για αλλαγή, στο 3 έχει επιλογή αλλά είναι κλειδωμένο στα Γερμανικά. 

Ερώτηση : αν αλλάξω την τοποθεσία της κονσόλας σε πχ Αγγλία ή Ηνωμένες Πολιτείες ή Ελλάδα και τα ξανακατεβάσω, πιστεύετε να είναι στα Αγγλικά;

Επίσης, υπάρχει πρόβλημα αν το κάνω αυτό με τον λογαριασμό μου ή κάτι σχετικό με τη κονσόλα; 

κάνε αλλαγή region κ θα παίζει. σίγουρα πάντως έχει αλλαγή γλώσσας κάπου στο μενού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, rodosf1 said:

κάνε αλλαγή region κ θα παίζει. σίγουρα πάντως έχει αλλαγή γλώσσας κάπου στο μενού. 

Και όμως δεν έχει. Το έψαξα και στο  reddit αναφέρουν το ίδιο πρόβλημα. 

Έτσι και αλλιώς είναι περίεργο γιατί είναι τα μοναδικά παιχνίδια που "αναγνώρισαν" την χώρα που είμαι και αυτόματα παίζουν μόνο στα Γερμανικά. 

Κανένα άλλο παιχνίδι ποτέ και έχω κατεβάσει δεκάδες.

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιχνιδια εκεινης της εποχης εβγαιναν σε ορισμενες χωρες μονο με τη γλωσσα της περιοχης. πχ Γαλλια μπορει να αγοραζες παιχνιδι κ να ειχε μονο γαλλικα επανω. τοσο χωρουσε στο δισκακι φαινεται.
το εχω πετυχει αρκετες φορες εκεινα τα χρονια σε PS και σε Xbox κ ειχα μαθει να κοιταω παντα πριν αγορασω κατι απο ebay :P 

επι της παρουσης, θα ελεγα να δοκιμασεις μπας κ αλλαξεις store στην κονσολα κ το ξανακατεβασεις. ειναι βλακεια που στις ψηφιακες εκδοσεις δεν εχουν βαλει ολες τις γλωσσες μεσα. ισως παιζει κατι με rights κ αδειες σε καθε περιοχη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Skywalker333 said:

παιχνιδια εκεινης της εποχης εβγαιναν σε ορισμενες χωρες μονο με τη γλωσσα της περιοχης. πχ Γαλλια μπορει να αγοραζες παιχνιδι κ να ειχε μονο γαλλικα επανω. τοσο χωρουσε στο δισκακι φαινεται.
το εχω πετυχει αρκετες φορες εκεινα τα χρονια σε PS και σε Xbox κ ειχα μαθει να κοιταω παντα πριν αγορασω κατι απο ebay :P 

επι της παρουσης, θα ελεγα να δοκιμασεις μπας κ αλλαξεις store στην κονσολα κ το ξανακατεβασεις. ειναι βλακεια που στις ψηφιακες εκδοσεις δεν εχουν βαλει ολες τις γλωσσες μεσα. ισως παιζει κατι με rights κ αδειες σε καθε περιοχη.

Τελικά το απεγκατέστησα, άλλαξα το region σε Ελλάδα, το κατέβασα ξανά και πλέον είναι στα Αγγλικά και με επιλογή για αλλαγή γλώσσας που δεν είχε πριν. 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.windowscentral.com/gaming/xbox/its-time-to-admit-that-microsoft-was-right-about-the-xbox-series-s-heres-why

Για οσους αμφισβητουν την αξια του μικρου S η θελουν να επιβεβαιωσουν/μαθουν γιατι αξιζει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το S είναι πραγματικά ότι πιο VFM αυτή τη στιγμή, πιάνει κάθε € τόπο και είναι και σούπερ μινιμαλ ως συσκευή, χαίρεσαι να στολίζει το σαλόνι σου! 

1 ώρα πριν, nek4d είπε

https://www.windowscentral.com/gaming/xbox/its-time-to-admit-that-microsoft-was-right-about-the-xbox-series-s-heres-why

Για οσους αμφισβητουν την αξια του μικρου S η θελουν να επιβεβαιωσουν/μαθουν γιατι αξιζει.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να ρωτήσω το εξής 

Ποτέ δεν έχω δει να ενεργοποιείται το hdr στα παιχνίδια . Μόνο το Dolby vision και φυσικά το Dolby atmos.

Να πω ότι η τηλεόραση υποστηρίζει το hdr και είναι ενεργοποιημένο και στη τιβι και στη κονσόλα.

ειναι κάτι που δεν κάνω καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsagod είπε

Ήθελα να ρωτήσω το εξής 

Ποτέ δεν έχω δει να ενεργοποιείται το hdr στα παιχνίδια . Μόνο το Dolby vision και φυσικά το Dolby atmos.

Να πω ότι η τηλεόραση υποστηρίζει το hdr και είναι ενεργοποιημένο και στη τιβι και στη κονσόλα.

ειναι κάτι που δεν κάνω καλά;

Υποστηρίζεται σε πάρα πολλά. Αν θες δώσε ενα παράδειγμα. Μήπως από την κονσόλα δεν το έχεις ανοιχτό κάπου στο μενού; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, tsagod said:

Ήθελα να ρωτήσω το εξής 

Ποτέ δεν έχω δει να ενεργοποιείται το hdr στα παιχνίδια . Μόνο το Dolby vision και φυσικά το Dolby atmos.

Να πω ότι η τηλεόραση υποστηρίζει το hdr και είναι ενεργοποιημένο και στη τιβι και στη κονσόλα.

ειναι κάτι που δεν κάνω καλά;

Όταν η επιλογή Dolby Vision for Games είναι τικαρισμένη, κάνει override το HDR και κάνει πάντα output σε DV.

Ο μόνος τρόπος να ενεργοποιήσεις το HDR είναι να απενεργοποιήσεις το Dolby Vision for Games.

Πράγμα που θα σου πρότεινα να κάνεις έτσι κι αλλιώς γιατί το DV προς το παρόν δεν προσφέρει κανένα πλεονέκτημα μιας και δεν υποστηρίζεται natively από την συντριπτική πλειοψηφία των games. Στην ουσία αυτή η επιλογή παίρνει ένα HDR σήμα και απλά το κάνει force output σε DV χωρίς όμως τα πλεονεκτήματα του τελευταίου. 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Όταν η επιλογή Dolby Vision for Games είναι τικαρισμένη, κάνει override το HDR και κάνει πάντα output σε DV.

Ο μόνος τρόπος να ενεργοποιήσεις το HDR είναι να απενεργοποιήσεις το Dolby Vision for Games.

Πράγμα που θα σου πρότεινα να κάνεις έτσι κι αλλιώς γιατί το DV προς το παρόν δεν προσφέρει κανένα πλεονέκτημα μιας και δεν υποστηρίζεται natively από την συντριπτική πλειοψηφία των games. Στην ουσία αυτή η επιλογή παίρνει ένα HDR σήμα και απλά το κάνει force output σε DV χωρίς όμως τα πλεονεκτήματα του τελευταίου. 

 

Πράγματι μόλις απενεργοποίησα το Dolby vision for games, ενεργοποιήθηκε αυτόματα στα στα παιχνίδια το hdr, που όντως είναι πολυ καλύτερα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...