Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, vaggos_13 είπε

Στο ps store οι προσφορές είναι πολύ καλές αν δεν καίγεσαι να πάρεις το game Day one, επίσης δεν γουστάρω τα physical media, και σαν PC gamer μου αρέσει η ψηφιακή βιβλιοθήκη. Γενικά, περί ορεξεως......

Οι προσφορες του ps store που οντως ειναι καλες μετα απο αρκετο καιρο ομως απτο release,ισχυουν και για disc edition. Οποτε δεν ειναι πλεονεκτημα.

Απτην αλλη σημερα αν εχω την ορεξη να αγορασω demon souls για PS5 εχει 80€ στο ps store και 60€ στο skroutz.

Μιλαμε για τεραστια διαφορα μονο σε ενα παιχνιδι ετσι..

Anyway,ο καθενας οπως το βλεπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/10/2021 στις 3:43 ΜΜ, mellodos είπε

Την παραγγελια δυστυχως την εκανα χθες την νυχτα. Δεν δινει επιλογη αντικαταβολης. 

Τωρα μου στελνουν το παιχνιδι να το κοιταω...

Φιλε εγω δε το δεχτηκα, ειπα στον κουριερ επιστροφη στον αποστολεα. Μεσω τηλ εννοειται πως δεν εβγαλα ακρη με τις κοπελιτσες που εχουν. Πηγα σε καταστημα στη πολη μου, και ρωτησα τον υπαλληλο, μου πε δεν περιμενουν συντομα νεα στοκ και οταν του πα το περιστατικο γελασε κι ολας. Ευτυχως πληρωσα μεσω paypal και 99% με βλεπω να ζηταω refund.

εικόνα_2021-10-30_215351.png

Επεξ/σία από JohnnyKo96
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, JohnnyKo96 είπε

Φιλε εγω δε το δεχτηκα, ειπα στον κουριερ επιστροφη στον αποστολεα. Μεσω τηλ εννοειται πως δεν εβγαλα ακρη με τις κοπελιτσες που εχουν. Πηγα σε καταστημα στη πολη μου, και ρωτησα τον υπαλληλο, μου πε δεν περιμενουν συντομα νεα στοκ και οταν του πα το περιστατικο γελασε κι ολας. Ευτυχως πληρωσα μεσω paypal και 99% με βλεπω να ζηταω refund.

εικόνα_2021-10-30_215351.png

 Εμένα , και αφου τους εστειλα πρώτα email ,  με πήραν σημερα στο κινητο  και με διαβεβαίωσαν  οτι θα μου αποσταλει το ps5 , οποτε ξαναεχουν στοκ. 

Η αληθεια ειναι οτι δεν βιαζομαι , και το παιχνιδακι (death stranding) με ενδιαφέρει , δεν θα παει χαμένο δλδ. 

Αυτα που με φοβιζουν ειναι μηπως καθυστερησει κανα  2μηνο , η μου ακυρωσουν την παραγγελια(το εχουν κανει σε αλλα προιοντα)  και μου μεινει το game αμανατι... (full price κιολας)

Δευτερα  ερχεται το παιχνιδι , δεν ξερω τι θα κανω ακομα.

Επεξ/σία από mellodos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Alastor192 είπε

Οι προσφορες του ps store που οντως ειναι καλες μετα απο αρκετο καιρο ομως απτο release,ισχυουν και για disc edition. Οποτε δεν ειναι πλεονεκτημα.

Απτην αλλη σημερα αν εχω την ορεξη να αγορασω demon souls για PS5 εχει 80€ στο ps store και 60€ στο skroutz.

Μιλαμε για τεραστια διαφορα μονο σε ενα παιχνιδι ετσι..

Αυτό δεν το κατάλαβα ποτέ και δεν υπάρχει οικονομολόγος να μου το εξηγήσει στον πλανήτη.

Αφού για να το έχεις σε φυσική μορφή πρέπει να βρούν "σιντεμπορα" να καεί το cd, πλαστικό cover, εκτύπωση βιβλιαράκι ή το μπροστινό εξώφυλλο. Ζελατίνη να τυλιχθεί, να μπει σε κουτιά μαζί με άλλα, να φορτωθεί στο πλοίο, να αποσταλεί, να περάσει την διώρυγα του Σουέζ άμα πάει για ΗΠΑ από καμιά Κίνα ή στην δικιά μας που φρακαρε το evergreen για να μας έρθει, να πάει στον Πειραιά, να ξεφορτώσουν οι γερανοί τα κιβώτια. Να γίνει διαλογή να μαζευτούν, να τα βάλουν ανά κατάστημα κοτσωβολος πχ πόσα παρήγγειλε κτλπ. Να πάνε στα καταστήματα από άλλη μεταφορική, να στα στείλει ο κωτσος, πλαίσιο κτλπ να το πάρεις να το ανεβάσεις πάνω στο σπίτι σου και όλα αυτά κοστίζουν πιο λίγο από το να το κατεβάσεις από το store. Κάπου χάνεται το θέμα, τι λέτε. 3,2,1 gooo!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω οτι και εγω παρηγειλα πλαισιο την ιδια μερα με τον φιλο που ποσταρε πως το παρελαβε σημερα,μετα απο συνεννοηση με το support τους πως οτι φαινεται ετοιμοπαραδατο ειναι διαθεσιμο προς αμεση αποστολη, και περιμενα συντομα αποστολη του πακετου βαση μυνηματος,αλλα τωρα που κοιταω μου ηρθε καποτε σημερα αυτο το μυνημα ....

 

Από την παραγγελία σου με αριθμό χχχχχχχχχ , έχουν δρομολογηθεί ορισμένα προϊόντα για παράδοση στο χώρο σου στις 0χ/11/2021.Τα υπόλοιπα προϊόντα παραμένουν σε εκκρεμότητα για τα οποία θα υπάρξει επικοινωνία για επόμενη αποστολή.

Δηλαδη απο κει που η παραγγελια ειχε δρομολογηθει για τωρα βδομαδα ακεραια σα να μυριζει πως θα γινει αυτο του public που λετε πολλοι οτι θα παραλαβω το game και αγιος ο θεος μεχρι την κονσολα.Και γω για case στο paypal με κοβω απο κει που λεγα τι ωραια τι καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, ali_chaos said:

Να πω οτι και εγω παρηγειλα πλαισιο την ιδια μερα με τον φιλο που ποσταρε πως το παρελαβε σημερα,μετα απο συνεννοηση με το support τους πως οτι φαινεται ετοιμοπαραδατο ειναι διαθεσιμο προς αμεση αποστολη, και περιμενα συντομα αποστολη του πακετου βαση μυνηματος,αλλα τωρα που κοιταω μου ηρθε καποτε σημερα αυτο το μυνημα ....

 

Από την παραγγελία σου με αριθμό χχχχχχχχχ , έχουν δρομολογηθεί ορισμένα προϊόντα για παράδοση στο χώρο σου στις 0χ/11/2021.Τα υπόλοιπα προϊόντα παραμένουν σε εκκρεμότητα για τα οποία θα υπάρξει επικοινωνία για επόμενη αποστολή.

Δηλαδη απο κει που η παραγγελια ειχε δρομολογηθει για τωρα βδομαδα ακεραια σα να μυριζει πως θα γινει αυτο του public που λετε πολλοι οτι θα παραλαβω το game και αγιος ο θεος μεχρι την κονσολα.Και γω για case στο paypal με κοβω απο κει που λεγα τι ωραια τι καλα...

Και μενα το ιδιο mail στειλανε,ευτυχως το χω αντικαταβολη,ενα τριμπαλο θα παρουν αν νομιζουν οτι μπορουν να χρεωσουν 630 ευρω για 2 παιχνιδια.Γελοιοι.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνωστή κουτοπόνηρια των ελληνικών πολυκαταστημάτων.

Οι υπάλληλοι δεν φταίνε πάντως για κανένα λόγω εκτός κάποιων περιπτώσεων που ακούγονται και ελπίζω να μην έχουν σχέση με πραγματικότητα ότι κάποιοι καβατζονουν κονσόλες είτε για γνωστούς είτε για συγγενείς που μετέπειτα εμφανίζονται σε αγγελίες με καπέλο και τσεπωνουν την διαφορά 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, PLHROPPP είπε

να μην έχουν σχέση με πραγματικότητα ότι κάποιοι καβατζονουν κονσόλες είτε για γνωστούς είτε για συγγενείς που μετέπειτα εμφανίζονται σε αγγελίες με καπέλο και τσεπωνουν την διαφορ

συμβαίνει και είναι τραγικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Michelanjelo είπε

συμβαίνει και είναι τραγικό.

Απλά είναι η εντως εισαγωγικων ελεύθερη αγορά της προσφοράς και ζήτησης. Όταν κάτι έχει περιορισμένη προσφορά και μεγάλη ζήτηση φυσικό είναι κάποιοι να το εκμεταλλεύονται γιατί μπορούν. 

Το ίδιο γίνεται και με τις κάρτες γραφικών και από ότι φαίνεται θα γίνει και με τις μνήμες και τους επεξεργαστές.

Πάντως μου φάνηκε παράξενο που η περιορισμένη συγκεκριμένη φουρνια PS5 έσκασε μέσα σε τριήμερο 26-27-28 Οκτωβρίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Παρήγγειλα από Public το bundle με το Spiderman και το Destruction All Star για παραλαβή από το κατάστημα, τη μέρα που βγήκε η προσφορά (27/10). Πρόλαβα χάρη σε όλους εσάς εδώ που μας κρατάτε ενήμερους (με την ευκαιρία να ευχαριστήσω όλα τα μέλη που ποστάρουν, να είστε καλά παιδιά!). Έδωσα παραγγελία για παραλαβή από κατάστημα και πληρωμή εκεί, γιατί με τα τόσα που διάβασα εδώ φοβήθηκα να προπληρώσω.

Κάποια στιγμή (Παρασκευή πρωί), η παραγγελία εμφανίστηκε μερικώς έτοιμη προς παραλαβή. Χαρά μεγάλη εγώ, τέλεια λέω, προχωράμε... Παίρνω τηλέφωνο να δω ποια προϊόντα ήταν έτοιμα και εννοείται πως για τη μηχανή ούτε λόγος. Ήταν έτοιμο το ένα παιχνίδι (Destruction all star). Ο υπάλληλος στο τηλεφωνικό κέντρο με διαβεβαίωσε πως Δευτέρα παραλαμβάνουν και τις παιχνιδομηχανές από τη Sony και πως Δευτέρα ή Τρίτη θα είναι η παραγγελία έτοιμη για παραλαβή στο κατάστημα. 

Ανοίγω ξανά εχθές το λογαριασμό μου στο Public, και η παραγγελία έχει επιστρέψει στο προηγούμενο status, προς διεκπεραίωση. Ξαναπαίρνω τηλέφωνο, και ο υπάλληλος στην εξυπηρέτηση άλλαξε την κασέτα... "Ναι, ξέρετε θα παραλάβουμε από βδομάδα (καμία αναφορά σε συγκεκριμένη ημέρα....), μπορεί να υπάρξει κάποια καθυστέρηση από τη Sony, κ.λπ.".

Ελπίζω τελικά να ολοκληρωθεί η παραγγελία, δε ξέρω τι γίνεται με το συγκεκριμένο κατάστημα και αν είναι πρόβλημα της συγκεκριμένης αλυσίδας ή γενικό πρόβλημα. 

Το μόνο που σκέφτομαι είναι πως ευτυχώς δεν προπλήρωσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Δεν είναι το σωστό topic για τέτοια συζήτηση, αλλά επειδή βλέπω ότι αναφέρεστε πολλοί σε διάφορες μικρές εταιρίες courier που αναλαμβάνουν την αποστολή των κονσόλων σας, θα ήθελα αν σας είναι εύκολο να μου στείλετε ενα PM με το όνομα της εταιρίας (ή και το σαιτ της) και κάποιον αριθμό αποστολής. Για λόγους ιδιωτικότητας προφανώς για πακέτα που έχετε παραλάβει ήδη ώστε να μην υπάρχει κάποια υποψία ότι παω να σας τα πάρω :P .

Τον τελευταίο χρόνο στον ελεύθερό μου χρόνο φτιάχνω μια εφαρμογή για Android που κανει παρακολούθηση παραγγελιών με ειδοποιήσεις κλπ για ελληνικές εταιρίες κούριερ και προσπαθώ συνέχεια να την εμπλουτίζω με υποστήριξη περισσότερων εταιριών, ωστόσο χωρίς κάποια tracking number δεν είναι δυνατό να κανω debug και να στήσω το σύστημα που θα διαβάζει το tracking από τη σελίδα της εταιρίας και θα το δίνει στο χρήστη.

Ενδεικτικά αυτή τη στιγμή η εφαρμογή υποστηρίζει: ΕΛΤΑ/ΕΛΤΑ Courier, ACS, Γενική Ταχυδρομική, Speedex, Comet Hellas, Courier Center, Delatolas Courier και Easy Mail.

Σκοπός μου είναι κάποια στιγμή στο μέλλον να προσθέσω και υποστήριξη για Ελληνικά καταστήματα, πχ Plaisio, E-shop, Public, WebSupplies, κλπ.

Για όποιον ενδιαφέρεται μπορεί να βρει την εφαρμογή εδώ. (Αν θεωρείται promotion που δεν επιτρέπεται πείτε μου να αφαιρέσω το λινκ ή και το ποστ γενικότερα).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Anastazio είπε

Και μενα το ιδιο mail στειλανε,ευτυχως το χω αντικαταβολη,ενα τριμπαλο θα παρουν αν νομιζουν οτι μπορουν να χρεωσουν 630 ευρω για 2 παιχνιδια.Γελοιοι.

Εμενα δεν μου ειχε επιλογη αντικαταβολης νομιζω,επισης να πω οτι μιλησα στο chat τους συγκεκριμενα για το προιον που ηθελα και ελαβα απαντηση πως αμα δειχνει διαθεσιμο τοτε ειναι,να μη σταυρωσουμε τους υπαλληλους αλλα απο την αλλη να μην κανουμε πως δεν ξερουν τι φουμαρα πουλανε και ειδικα στην εν λογω αλυσιδα που παω να παρω ενα τετραδιο και καταληγω στο ταμειο με το antivirus που μου σπαμμαρε ο πονηριδης ενω του ειπα πως δεν θελω και πηγε να μου το χρεωσει εσχατως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2021 στις 10:52 ΠΜ, Ganondorf είπε

3 διαθέσιμα πακέτα για όποιον ενδιαφέρεται.

 

https://www.plaisio.gr/search?query=ps5 console&page=1&refinementList[categories.lvl2][0]=Gaming Zone > Κονσόλες

Χιλια ευχαριστω στο φιλο Ganondorf !!!

Εριξα παραγγελια παρασκευη στις 12μισι για το πακετο με Ghost of Tsushima & Demon's Soul κ εδω θελω να παραδεχτω δημοσιως το Πλαισιο το οποιο came in clutch κ σε λιγοτερο απο 24ωρο κ συγκεκριμενα στις 10 το πρωι του σαββατου ηταν στην πορτα μου με συνεχομενα mails ενημερωσης για την πορεια της παραγγελιας ολοκληρη την Παρασκευη.

Δεν εχω λογια πραγματικα κ ενας απο τους λογους που εβαλα αντικαταβολη ηταν γιατι δεν πιστευα οτι θα προλαβω κ να μην μπλεκω με επιστροφες χρηματων κλπ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, geogoku είπε

Χιλια ευχαριστω στο φιλο Ganondorf !!!

Εριξα παραγγελια παρασκευη στις 12μισι για το πακετο με Ghost of Tsushima & Demon's Soul κ εδω θελω να παραδεχτω δημοσιως το Πλαισιο το οποιο came in clutch κ σε λιγοτερο απο 24ωρο κ συγκεκριμενα στις 10 το πρωι του σαββατου ηταν στην πορτα μου με συνεχομενα mails ενημερωσης για την πορεια της παραγγελιας ολοκληρη την Παρασκευη.

Δεν εχω λογια πραγματικα κ ενας απο τους λογους που εβαλα αντικαταβολη ηταν γιατι δεν πιστευα οτι θα προλαβω κ να μην μπλεκω με επιστροφες χρηματων κλπ.

 

Σου ηρθε το μεηλ που εγραψα πιο πανω οτι εχουν δρομολογηθει ορισμενα προιοντα κλπ η μονο το πρωτο μεηλ μονο που λεει πως η παραγγελια εχει δρομολογηθει απλα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...