Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, AngelJimbird είπε

φιλε μου τι λες? Ποια κουριερ φταινε? Αλλο το ποτε θα φτασει... εδω λεμε εξελιξη παραγγελιας που εγινε αργοτερα κ δεν τηρητηκε η σειρα... Τα κουριερ θα παρουν οτι τους δωσουν..

 

2 λεπτά πριν, AngelJimbird είπε

οχι κανεις λαθος. δεν ισχυει αυτο που λες. γιαυτο υπαρχει ημερομηνια κωδικος πελατη κ αρ. παραγγελιας.. ολα ειναι ηλεκτρονικα.. δεν υπαρχει τεφτερι οπως παλια κ να πεις ωωχ εκανα λαθακι.. :)  μονο εσκεμενα γινεται

Εγω το δεχομαι αυτο που λες και σου δινω δικιο.

θα ειχε ενδιαφερον λοιπον να ξεκινησεις μια τετοια ιστορια και να δουμε που και πως θα καταληξει...Κατι μου λεει οτι ακομα και να δικαιωθεις θα ειναι δωρον αδωρον γιατι αφενως δεν θα εχεις το Play και δεν θα παιζεις αφετερου θα σου φυγουν καποια λεφτα.

Αυτο το γνωριζουν πολυ καλα οι εταιριες.Και ξερουν οτι κανεις δεν θα ασχοληθει, για αυτο και κανουν οτι κανουν.

Μια ειναι η λυση. Ομαδικη καταγγελια. Να μαζευτουν δηλαδη 150 ατομα με παραγγελιες με το που ανοιξαν αυτες και παρελαβαν το 2021 και να μαζευτουν και αλλοι τοσοι με παραγγελιες πολυ μετα που παρελαβαν πριν απο τους πρωτους.

Να πας σε μια δικηγορικη εταιρια και να ξεφτιλισεις τον Κωτσοβολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, Kingedward είπε

H Easymail με vodafone συνεργάζεται ή δεν έχει σημασία;

και με media markt. Aπο εκεί μου είχε έρθει το serries s 

Tώρα γιαυτούς που έχουν παράπονα από τις εταιρείες κάντε καταγγελία ακόμα και αν δεν ακυρώσετε την παραγγελία σας.

Δεν πρέπει αυτές οι συμπεριφορές όπως του Κοτσώβολου να μείνουν έτσι.

Η συνήγορο του καταναλωτή που τα προωθεί στο σχετικό υπουργείο η κατευθείαν στο site του υπουργείου εσωτερικών. 

http://www.mindev.gov.gr/προστασία-του-καταναλωτη/

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Eykleidis είπε

την ωρα που εγραψα το ποστ, πριν 1 ωρα δηλαδη περιπου

Σ'ευχαριστώ πολύ. Κάλεσα κι εγώ και ρώτησα και, ενώ αρχικά μου είπα απλά ένα "αναμένουμε", επικαλέστηκα την πληροφόρηση σου και άλλαξε ελαφρώς το αφήγημα, οτι δηλαδή έχει έρθει stock στον προμηθευτή και περιμένουν να τους τα παραδώσει. Βέβαια αυτό δε λέει και πάρα πολλά, διότι δεν ξέρεις πόσα κομμάτια θα πάρει το Public, αν φτάνουν για να εξυπηρετηθεί η δική σου παραγγελία και σε τι αναλογία είναι τα disk και τα digital.

Σε κάθε περίπτωση, το οτι έχουν έρθει στον προμηθευτή κομμάτια ως πληροφορία είναι θετική, και να μην παραλάβουμε εμείς θα παραλάβουν άλλα παιδιά να κάνουμε τουλάχιστον έστω και κάποιοι χριστούγεννα με την κονσόλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Eykleidis είπε

Ναι οκ, και εγω το ιδιο απο το Public. Να το παρουμε μεν απόφαση ΑΛΛΑ δεν πρέπει να μείνει έτσι αυτό απο την στιγμή που δεν υπήρχε πουθενά η παραμικρή σημείωση στις προπαραγγελίες οτι τα digital έχουν άλλη ημερομηνία παραλαβής (1-2 μήνες μετά την κυκλοφορία). Πρέπει να καταλάβουν οτι έχουν ευθύνες όταν ανοίγουν προπαραγγελίες 

Νομίζω ότι όσον αφορά τις Digital, δεν περίμεναν ούτε τα καταστήματα ότι η Sony Θα τους έστελνε τόσα λίγα κομμάτια. Αν έχει κάποιος ευθύνη για το paper launch της Digital είναι η Sony. Δυστυχώς όμως δεν μπορούμε να την κυνηγήσουμε για αυτό.

Όσον αφορά τα καταστήματα, ιδίως κατά την φάση των προ παραγγελιών,  το ότι έπαιρναν παραγγελίες χωρίς να έχουν καν εικόνα διαθεσιμότητας, δείχνει σε πρώτη ματιά ερασιτεχνισμό, αλλά δεν νομίζω ότι φταίνε τα ίδια 100%. Γνωρίζουν άλλωστε ότι πολλές από τις παραγγελίες τελικά θα ακυρωθούν μιας και οι περισσότεροι κάνουν πολλαπλές παραγγελίες. Το θέμα τελικά το δημιούργησε η έλλειψη κομματιών από την Sony.

Αν δεν υπήρχε πρόβλημα με την διαθεσιμότητα από την Sony,  ο τρόπος που το χειρίστηκαν τα καταστήματα πιστεύω ότι δεν θα δημιoυργούσε κάποιο μεγάλο πρόβλημα τελικά. Είμαι σίγουρος ότι κατά τον ίδιο τρόπο είχε χειριστεί τις προ παραγγελίες ο Κώτσος (και οι υπόλοιπες αλυσίδες) και για το PS4 , αλλά  εκείνο μου είχε έρθει στην ώρα του χωρίς προβλήματα, επειδή δεν υπήρχε έλλειψη.

Ίσως αυτό να κάνει τις αλυσίδες να αλλάξουν τον τρόπο που χειρίζονται τις προ παραγγελίες χωρίς δέσμευση των χρημάτων από εδώ και στο εξής. Πιθανόν να μην μπορείς να πάρεις αντικαταβολή, ώστε τουλάχιστον να έχουν και αυτές εξαρχής μια καλύτερη εικόνα του αριθμού των κομματιών που θα πρέπει να παραγγείλουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, konos87 είπε

ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ.

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟ ΟΤΙ ΑΛΛΑΞΕ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑΣ ΜΟΥ ΑΠΟΑ ΑΝΑΜΟΝΗ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ΣΕ ΚΑΤΑΧΩΡΗΘΗΚΕ;ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΗΝ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΣΕΙΡΑ.

ΑΠΟ ΚΩΤΣΟΒΟΛΟ

για στειλε ρε φιλε ένα live chat στον κωτσοβολο να δουμε τ θα σ πει εσενα π πηγε καταχωρήθηκε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GiorgosNGR είπε

για στειλε ρε φιλε ένα live chat στον κωτσοβολο να δουμε τ θα σ πει εσενα π πηγε καταχωρήθηκε 

ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ

το οποιο βεβαια μπορει να ειναι και λογικο δεδομενου οτι δεν εχουν εξυπηρετηθει πριν απο εμενα πολλοι.

αλλα κακως το σκαλισα.επρεπε να το αφησω ετσι μηπως και παραλαβω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά υπάρχει κάποιος που έχει παραγγείλει από το experts; 

Εγώ το είδα στο σκρουτζ αρχές Νοεμβρίου εποικοινωνησα μαζί τους και με διαβεβαιωσαν ότι θα παραλάβω στην πρώτη φούρνια που θα τους έρθει. Μέχρι τρ δεν είχα κάποια ενημέρωση αλλά επικοινώνησα μαζί την Πέμπτη και μου είπαν ότι θα παραλάβουν ελπίζουν Τρίτη αλλά τους κάλεσα χθες και μου είπαν ότι δεν έχουν κάτι ακόμα. Πιστεύεται ότι μας κοροϊδεύουν ή τους κοροϊδεύει η σονυ; Να σημειώσω ότι έχω παραγγείλει το digital 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Agent_Orange είπε

Να ρωτησω κάτι, οσοι παραλάβατε απο Vodafon είχε καμία αποδειξη απο Vodafon μεσα το δέμα;

Τώρα που το λες όχι δεν είχε μέσα απόδειξη, μέσα στη χαρά μου δε το πρόσεξα καν

 

Edit: έχει πάνω στο κουτί μαζί με τα χαρτιά της easy mail, όλα καλα

Επεξ/σία από morgoth_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Agent_Orange είπε

Να ρωτησω κάτι, οσοι παραλάβατε απο Vodafon είχε καμία αποδειξη απο Vodafon μεσα το δέμα;

αφού βγαίνουν ηλεκτρονικά οι αποδείξεις πλέον. Δεν έχω κοιτάξει εγώ να σου πω γιατί ξέρω ότι αν την χρειαστώ θα την βρω εύκολα.

Θα μου πεις καλό είναι να την έχεις από πριν βέβαια. 

δείτε και αυτό εδώ για τις ταχυμεταφορές που λένε ότι έχει και δικαίωμα για αποζημίωση 

https://www.kepka.org/440-2020-enimerosi/psifiaka-dikaiomata/2953-provlimata-katanaloton-me-tis-taxymetafores

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, napo14 είπε

Καλησπέρα παιδιά υπάρχει κάποιος που έχει παραγγείλει από το experts; 

Εγώ το είδα στο σκρουτζ αρχές Νοεμβρίου εποικοινωνησα μαζί τους και με διαβεβαιωσαν ότι θα παραλάβω στην πρώτη φούρνια που θα τους έρθει. Μέχρι τρ δεν είχα κάποια ενημέρωση αλλά επικοινώνησα μαζί την Πέμπτη και μου είπαν ότι θα παραλάβουν ελπίζουν Τρίτη αλλά τους κάλεσα χθες και μου είπαν ότι δεν έχουν κάτι ακόμα. Πιστεύεται ότι μας κοροϊδεύουν ή τους κοροϊδεύει η σονυ; Να σημειώσω ότι έχω παραγγείλει το digital 

Εχθές μίλησα μαζί τους αλλά δεν είχαν τίποτα νεώτερο να μου πουν. Δεν ξέρουν πότε θα παραλάβουν και πόσα κομμάτια. Τα έριξαν στην Sony. Παραγγελία 27/11 disc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, morgoth_gr είπε

Παρέλαβα και εγώ το πρωί και από Vodafone (7/11- easy mail) και από πλαίσιο (19/11 δικό του φορτηγο) ! Με μισή ώρα διαφορά! Το πρώτο πληρωμένο από πρώτη μέρα για εμένα, το δεύτερο για έναν φίλο αντικαταβολή . 

Overall το πλαίσιο έκανε την καλύτερη και σωστότερη δουλειά μακράν

Απο το πλαίσιο σε είχαν ενημερώσει πριν ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Grouv είπε

Εχθές μίλησα μαζί τους αλλά δεν είχαν τίποτα νεώτερο να μου πουν. Δεν ξέρουν πότε θα παραλάβουν και πόσα κομμάτια. Τα έριξαν στην Sony. Παραγγελία 27/11 disc

Εγώ επειδή ρώτησα για το θέμα των digital με διαβεβαιωσαν ότι τα κομμάτια είναι 1προς 1 δεν έχουν παραπάνω από τις παραγγελίες τους και υπάρχει περίπτωση να λένε την αλήθεια καθώς τότε είχαν για 1 βδομάδα ανοιχτή την προπαραγγελια. Ακ ιτρ αν μπεις στο site υπάρχει διαθέσιμο για προ παραγγελία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

UPDATE Πλαίσιο 19/11 - Ενώ δεν ειχα ενημέρωση μέχρι στιγμής, κάλεσα τώρα να δω τι γίνεται και μου είπε ότι υπάρχει κονσόλα για εσάς, σας είχαμε καλέσει αλλά δεν απαντήσατε (μίνι εγκεφαλικό). Του λέω ότι δεν είχα κάποια κλήση - που όντως - και μου είπε ότι κανένα θέμα, το δρομολογώ για Παρασκευή 18/12. Δεν είναι 100% σίγουρος ότι θα είναι με δικό τους μέσο (βανάκι). Αν ναι θα έρθει 18/12 αλλιώς μπορεί να καθυστερήσει... Οπότε θα φανεί...

That filling... Η παραγγελία σου είναι στο στάδιο της συλλογής των προϊόντων με εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης έως τις 18/12/2020. Ενημερώθηκε: 16/12/2020 15:49

 

Άρα όσοι είστε από Πλαίσιο 19/11 και δεν έχετε update θα έλεγα να καλέσετε!

Επεξ/σία από geor92
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...