Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, PLHROPPP είπε

Μου αρέσει που όλοι νευριάζουν και πολύ καλά κάνουν με την τακτική των πολυκαταστημάτων που προεισπράτουν τα χρήματα για την αγορά ενός PS5 και μετά σου λένε το προπληρώσες δεν το έχουμε όμως άμεσα διαθέσιμο οπότε πρώτα σου στέλνουμε τα παιχνίδια και μετά την κονσόλα. Από την άλλη έχει γεμίσει το site από αγγελίες τύπων που κάθε εβδομάδα έχουν καινούριο διαθέσιμο PS5 για πούλημα την στιγμή που οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν το έχουμε δει ούτε καν τι χρώμα έχει από κοντά, και μάλιστα με την απαίτηση της κατάθεσης αναγωντας τον εαυτό τους σε πολυκατάστημα που πρέπει να του προκαταβαλεις το ποσό για να σου στείλει την κονσόλα.

Γιατί δεν είναι δυνατόν άλλοι να περιμένουν μήνες και άλλοι κάθε εβδομάδα να ανεβάζουν εδώ καινούρια κομμάτια για πούλημα 

 

 

 

 

 

 

 

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο κάποιος πρέπει να κάνει το πρώτο βήμα... καταγγελία στον αρμόδιο οικονομικό Εισαγγελέα... όταν θα αρπάξουν από τα αυτιά τον πρώτο τότε θα βάλουν μυαλό... περιέγραφα το γεγονός σε υπαλλήλους των public και πλαίσιο και το θεωρούσαν φυσιολογικό... αλλά δυστυχώς δεν είναι... όταν θα πέσουν οι πρώτες συλλήψεις θα βάλουν μυαλό!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, alexandr75math είπε

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο κάποιος πρέπει να κάνει το πρώτο βήμα... καταγγελία στον αρμόδιο οικονομικό Εισαγγελέα... όταν θα αρπάξουν από τα αυτιά τον πρώτο τότε θα βάλουν μυαλό... περιέγραφα το γεγονός σε υπαλλήλους των public και πλαίσιο και το θεωρούσαν φυσιολογικό... αλλά δυστυχώς δεν είναι... όταν θα πέσουν οι πρώτες συλλήψεις θα βάλουν μυαλό!!!

Να τον συλλαβουν γιατι πουλαει σε αγγελιες; Δεν νομιζω πως στεκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά πολλά ευχαριστώ στον χρήστη vaggos_13 για την πολύτιμη χθεσινή του πληροφορία. Ήδη μέχρι τις 11 το βράδυ η msystems το έβγαζε με μικρή διαθεσιμότητα και μέχρι τις 1 μετά τα μεσάνυχτα είχε εξαντληθεί. Σήμερα στις 10 το πρωϊ μου έστειλαν mail να πάω να το παραλάβω. Η χαρά δεν περιγράφεται και μέχρι να πάω στο κατάστημα έλεγα too good to be true!!! 

Φίλε vaggos_13 χίλια ευχαριστώ... καλή τύχη και σε όλους τους υπόλοιπους!!!

ps5.jpg

1 λεπτό πριν, Brazhlias είπε

Να τον συλλαβουν γιατι πουλαει σε αγγελιες; Δεν νομιζω πως στεκει.

Ναι... γιατί δεν πουλάνε κάτι ως μεταχειρισμένο ή γιατί μετανιώσανε για την αγορά του. Το κάνουν επί σκοπού για να βγάζουν μαύρο χρήμα!!! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alexandr75math είπε

Πολλά πολλά ευχαριστώ στον χρήστη vaggos_13 για την πολύτιμη χθεσινή του πληροφορία. Ήδη μέχρι τις 11 το βράδυ η msystems το έβγαζε με μικρή διαθεσιμότητα και μέχρι τις 1 μετά τα μεσάνυχτα είχε εξαντληθεί. Σήμερα στις 10 το πρωϊ μου έστειλαν mail να πάω να το παραλάβω. Η χαρά δεν περιγράφεται και μέχρι να πάω στο κατάστημα έλεγα too good to be true!!! 

Φίλε vaggos_13 χίλια ευχαριστώ... καλή τύχη και σε όλους τους υπόλοιπους!!!

ps5.jpg

Ναι... γιατί δεν πουλάνε κάτι ως μεταχειρισμένο ή γιατί μετανιώσανε για την αγορά του. Το κάνουν επί σκοπού για να βγάζουν μαύρο χρήμα!!! 

Κοιτα, με αυτη τη λογικη πρεπει να συλλαμβανουν και αυτους που πουλανε σπανια παιχνιδια ή κονσολες σε τεραστιες τιμες γιατι ειναι συλλεκτικα. Δεν παιζει ρολο, ουτε αποδεικνυεται, αν το μετανιωσε ο αλλος.

Υπαρχει και ενα ΦΕΚ, θα το ποσταρω το απογευμα απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται, πως για πωλησεις εως 10.000 ετησιως μπορεις να μην εισαι επιτηδευματιας και να μην κοβεις παραστατικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, alexandr75math είπε

Πολλά πολλά ευχαριστώ στον χρήστη vaggos_13 για την πολύτιμη χθεσινή του πληροφορία. Ήδη μέχρι τις 11 το βράδυ η msystems το έβγαζε με μικρή διαθεσιμότητα και μέχρι τις 1 μετά τα μεσάνυχτα είχε εξαντληθεί. Σήμερα στις 10 το πρωϊ μου έστειλαν mail να πάω να το παραλάβω. Η χαρά δεν περιγράφεται και μέχρι να πάω στο κατάστημα έλεγα too good to be true!!! 

Φίλε vaggos_13 χίλια ευχαριστώ... καλή τύχη και σε όλους τους υπόλοιπους!!!

ps5.jpg

Ναι... γιατί δεν πουλάνε κάτι ως μεταχειρισμένο ή γιατί μετανιώσανε για την αγορά του. Το κάνουν επί σκοπού για να βγάζουν μαύρο χρήμα!!! 

Μεγειά και καλό λιώσιμο, άντε και στα δικά μου που ψάχνω digital και digital δεν βρίσκω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει καλύτερα το digital ? δεν θα γεμίσει αμέσως σκληρός ? Περιμένω και εγώ την νέα φουρνιά αυτό τον μήνα μήπως προλάβω. Ιδανικά κανά bundle με demon souls.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Stelios9999 είπε

Αξίζει καλύτερα το digital ? δεν θα γεμίσει αμέσως σκληρός ? Περιμένω και εγώ την νέα φουρνιά αυτό τον μήνα μήπως προλάβω. Ιδανικά κανά bundle με demon souls.

Ίδια νομίζω χωρητικότητα έχουν γιατί να γεμίσει αμέσως ο σκληρός ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λέω ότι αν βάλεις 3-4 παιχνίδια σε σχέση από τα χεις με disc δεν θα πιάνει πολύ περισσότερο χώρο ; Δεν θα γεμίσει πιο γρήγορα από το να έχεις το disc version ; Μην καταλήγεις σε βάθος χρόνου να σβήνεις και να ξανακατεβάζεις τα ίδια παιχνίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Stelios9999 είπε

Το λέω ότι αν βάλεις 3-4 παιχνίδια σε σχέση από τα χεις με disc δεν θα πιάνει πολύ περισσότερο χώρο ; Δεν θα γεμίσει πιο γρήγορα από το να έχεις το disc version ; Μην καταλήγεις σε βάθος χρόνου να σβήνεις και να ξανακατεβάζεις τα ίδια παιχνίδια. 

Ειτε digital game εχεις, είτε disk version τον ίδιο χώρο θα πιάσουν στο δίσκο. Δεν είναι όπως ήταν το PS3. 

Επεξ/σία από vorlon68
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες,η υποθεση εχει παει στην Sony η οποια μου λεει πως το πλαισιο δινει την DOA και οχι οι ιδιοι,οι οποιοι απλα αντικαθιστουν με refurbished.Το πλαισιο μου λεει πως η DOA ειναι της Sony και ουδεμια αναμειξη εχει.Οπως καταλαβαινετε μια χαρα τα χουν μαγειρεμενα μεταξυ τους και οι 2 πλευρες να δουλευουν τον κοσμο αλλα οπως τους εξηγησα δεν κανω πισω μεχρι να αποζημιωθω απο τη μια πλευρα τουλαχιστον και ας τα βρουνε μεταξυ τους.

Αξιζει να απευθυνθω στον συνηγορο του καταναλωτη η ειναι χαμενος χρονος?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ali_chaos είπε

Μαγκες,η υποθεση εχει παει στην Sony η οποια μου λεει πως το πλαισιο δινει την DOA και οχι οι ιδιοι,οι οποιοι απλα αντικαθιστουν με refurbished.Το πλαισιο μου λεει πως η DOA ειναι της Sony και ουδεμια αναμειξη εχει.Οπως καταλαβαινετε μια χαρα τα χουν μαγειρεμενα μεταξυ τους και οι 2 πλευρες να δουλευουν τον κοσμο αλλα οπως τους εξηγησα δεν κανω πισω μεχρι να αποζημιωθω απο τη μια πλευρα τουλαχιστον και ας τα βρουνε μεταξυ τους.

Αξιζει να απευθυνθω στον συνηγορο του καταναλωτη η ειναι χαμενος χρονος?

Καθόλου χαμένος χρόνος, προ κρίσης συγγενής μου έκανε καταγγελία σε πασίγνωστο κίτρινο shop και αφού δικαιώθηκε, πήρε τα λεφτά του πίσω και το μαγαζί 15000 πρόστιμο. Προσωπική εμπειρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ali_chaos είπε

Μαγκες,η υποθεση εχει παει στην Sony η οποια μου λεει πως το πλαισιο δινει την DOA και οχι οι ιδιοι,οι οποιοι απλα αντικαθιστουν με refurbished.Το πλαισιο μου λεει πως η DOA ειναι της Sony και ουδεμια αναμειξη εχει.Οπως καταλαβαινετε μια χαρα τα χουν μαγειρεμενα μεταξυ τους και οι 2 πλευρες να δουλευουν τον κοσμο αλλα οπως τους εξηγησα δεν κανω πισω μεχρι να αποζημιωθω απο τη μια πλευρα τουλαχιστον και ας τα βρουνε μεταξυ τους.

Αξιζει να απευθυνθω στον συνηγορο του καταναλωτη η ειναι χαμενος χρονος?

Με το claim στην paypal τι έγινε; Αν δεν έχει βγει ακόμα απόφαση θεωρώ πως είναι αρκετά πιθανό να βγει υπερ σου, αρκεί να τα έχεις γράψει 'καλά' :P
Ετσι όπως τα κανες αν η paypal δεν σε δικαιώσει για μένα πάρε την ανακατασκευασμένη και πούλα την αν σε χαλάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...