Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, mihalisgolf13 είπε

Παιδια μην τρελαινεστε τοσο... Εγω ήμουν αρκετα στο ιντερνετ σταντ μπαι και πετυχα bundle στα 600 και 700 ευρω 2 φορες... Την ωρα που τα ειδα ειχαν ηδη τελειωσει τα bundle των 600 και διαλεξα να μην αγορασω νταβατζιλικι υπερφουλ πακετο στα 700 ευρώ...

Πήγα λοιπον στον Κωτσόβολο για αφυγραντηρα και οταν ρωτησα για ps5 να πετυχω bundle με κανα 600αρι ισως, ημουν υπερτυχερος και πετυχα ακριβως την ωρα που ειχαν βγαλει διαθεσιμα ps5... Πληρωσα προκαταβολη για το digital χωρις τιποτα στα 400 ευρω (υπερτυχερος ειπαμε...) Και οταν πήγα στο καταστημα μετα απο 3 μερες μου ειχαν έτοιμο το ps5... Καλα ουτε εγω το πίστευα οτι το πηρα σκετο στην αληθινη του τιμη... Αλλά μην τρελλαινεστε θα βρειτε καποια στιγμη με μικρο bundle ( για τελειως σκετο μονο αν ειστε κωλοφαρδοι οπως εγω...) 

Ακομα μπηκα σε λιστα αναμονης στον τοπικο γερμανο πριν 3 βδομαδες... Οποτε αν τυχον με πάρουν ποτέ να παω να παρω ps5 θα τους πω οτι πηγαίνω... Και αν βρεθει καποιος εδω απο Χανια θα πάμε μαζι να το παρει... Δεν θελω κανενα κερδος, απλως να γινει και καποιος αλλος χαρουμενος, οπως και πολλα παιδια εδω βοηθανε και εγω θελω να κανω το ιδιο...

Ήταν digital. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, feelihipo είπε

Ήταν digital. 

Ναι το digital ζητησα σκετο... Δεν ξερω αν ειχε διαθεσιμο να μου δωσει το disk, δεν ρωτησα... Αλλά αποφυγα τα bundle των 700 ευρω οταν τα βρηκα, δεν μπαινω σε αυτο το παιχνιδι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mihalisgolf13 είπε

Ναι το digital ζητησα σκετο... Δεν ξερω αν ειχε διαθεσιμο να μου δωσει το disk, δεν ρωτησα... Αλλά αποφυγα τα bundle των 700 ευρω οταν τα βρηκα, δεν μπαινω σε αυτο το παιχνιδι...

Ναι εννοούσα ότι είναι πολύ πολύ μικρότερη ή ζήτηση του digital και για αυτό και υπήρξε διαθέσιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

27/11 black Friday, λέω ρε μήπως έχουν τίποτα διαθέσιμο λόγω ημέρας σε καμιά αλυσίδα καταστημάτων? Βρισκω στα Public Ps5 disk edition bundle με ένα game της πλάκας στα 509 ευρώ! το τσίμπησα. Παραλαβή  από το κατάστημα έγινε τη Δευτέρα 3 μέρες μετά. Παιδιά στις γιορτές όλο κ κάτι παρόμοιο θα βγάλουν απλά πρέπει να στε standby εκείνες τις μερες.😎

Επεξ/σία από Jenckie
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, feelihipo είπε

Ναι εννοούσα ότι είναι πολύ πολύ μικρότερη ή ζήτηση του digital και για αυτό και υπήρξε διαθέσιμο

Digital δεν βρίσκεις ουτε με σφαίρες...... Ο φίλος που πέτυχε το digital να παίξει και κανα Joker......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, DeadOrSomething είπε

Γιατί είχα την εντύπωση ότι το digital είναι πιο δυσεύρετο λόγω μεγαλύτερης ζήτησης 

Μεγαλύτερη ζήτηση το digital ? Υπάρχει κάποια πηγή για αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μη κοροϊδευόμαστε. Το digital φυσικά και έχει μικρότερη ζήτηση γιατί για το 90% των χρηστών είναι άχρηστο. Σχεδόν όλοι έχουμε παιχνίδια από το ps4 σε disc και για τα 100€ λιγότερο δεν αξίζει εκτός κι αν δε παίζεις πολύ PlayStation. Και επίσης φτιάχνονται πολύ λιγότερα digital από ότι κανονικά γιατί δεν έχουν την ίδια ζήτηση και φυσικά η Sony προτιμά να βγάλει περισσότερα χρήματα και για αυτό φτιάχνει περισσότερα από τα ακριβά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογικά, με την διαθεσιμότητα που έχει η digital, η ζήτηση είναι μεγαλύτερη. Τόσο καιρό κυρίως bundles με disc έβγαζαν. Νομίζω μια φορά ο Γερμανός και κάποιος ακόμα έβγαλαν bundle με 2ο χειριστήριο και ίσως ps plus 12μηνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Dimitrisger είπε

Παιδιά μη κοροϊδευόμαστε. Το digital φυσικά και έχει μικρότερη ζήτηση γιατί για το 90% των χρηστών είναι άχρηστο. Σχεδόν όλοι έχουμε παιχνίδια από το ps4 σε disc και για τα 100€ λιγότερο δεν αξίζει εκτός κι αν δε παίζεις πολύ PlayStation. Και επίσης φτιάχνονται πολύ λιγότερα digital από ότι κανονικά γιατί δεν έχουν την ίδια ζήτηση και φυσικά η Sony προτιμά να βγάλει περισσότερα χρήματα και για αυτό φτιάχνει περισσότερα από τα ακριβά

Πραγματικά πιστεύεις οτι η Sony βγάζει γενικά περισσότερα χρήματα απο την disk έκδοση σε σχέση με την digital? Αυτό που πραγματικά θέλει η Sony ειναι να είχε μόνο digital γιατι το κέρδος της θα ήταν πολλαπλάσιο απο τα έσοδα των digital games. Ακόμα δεν ειναι άχρηστο στο 90% όπως λές, γιατι ξέρω πολύ κόσμο, οπως και εγώ, που αγοράζουν μόνο digital. Εγω έχω απο το 2015 να πάρω game στο 4 σε δίσκο. Απο την εποχή του 3 ποτε δεν πουλήσα game που είχα αγοράσει. Αν έχεις 2 PS4 ή 2 PS5 όπως εγώ με το digital εισαι ήσυχος.

Επεξ/σία από vorlon68
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι καθαρά το τι θέλει ο καθένας. Εγώ είχα disk και το πούλησα σε γνωστό μου σε τιμή κόστους που το αγόρασα και πήρα digital. Ποτέ μα ποτέ δεν αγόρασα παιχνίδι σε cd από τότε που ξεκίνησαν τα ηλεκτρονικά μαγαζιά. Απλά καθαρά παιχνίδια του μυαλού μου αν θελήσω να έχω κτλ.Τα 100 ευρώ extra τα επένδυσα σε ssd nvme 1tb. Οπότε και εγώ βολεύτηκα και ο γνωστός μου που πραγματικά χρειάζονταν με cd λόγω και συλλογής σε δισκάκια που είχε.

Επίσης με βολεύει το οτι μοιράζομαι με τον γιό μου ολα τα παιχνίδια παρόλο που βρίσκονται στον ίδιο χώρο και οι δύο κονσόλες. Παίζουμε παρέα, κάτι που αν τα παιχνίδια ήταν σε δίσκο θα έπρεπε να τα αγοράσω διπλά.

Επεξ/σία από cocous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηταν πολυ μικρη η ζητηση στα digital, αν βλεπατε αγγελιες με 50 ευρω καπελο και τα οποια δεν μπορουν να πουλησουν οι σκαλπερς...

Αντιθετως νομιζω οτι, ο,τι βγαινει σε αγγελια πρεπει να φευγει αμεσως γιατι ακριβως δεν υπαρχουν digital στην αγορα...

Το 30% των χρηστων να θελει digital, σημαινει οτι αυτοι οι χρηστες ψαχνουν μανιωδως digital, τα οποια δεν βρισκουν...

Αφου τα προσφερομενα playstation συνηθως απο τις αλυσίδες ειναι νταβατζιλικι... Δηλαδη παρε το bundle 500 ευρω το ps5, 140 2 παιχνιδια θελεις δεν θελεις και δευτερο μοχλο παμε στα 710... Οποτε αναγκαστικα το νταβατζιλικι τους ειναι με ps disk για να σου χωσουν τα παιχνιδια...

 

Τωρα σε χρηστικοτητα ειναι αλλο θεμα... Μολις πηρα το digital επειδη παιζω ελαχιστα παιχνιδια... Δηλαδη κατεβασα το destiny free 75 Gb, to efootball πρωην pro evolution 30-40 gb δεν θυμαμαι ποσο ηταν... Και θα παρω και το φιφα 22 βαλε αλλα 50-100 γιγα...

Ε με αυτο τον ρυθμο θα εξαντλησω το χωρο του σκληρου που αν θυμαμαι καλα μου εγραψε πως εχω περιπου 670 γιγα διαθεσιμα, οποτε απο τωρα σκεφτομαι οτι αν επαιρνα το disk τα 100 ευρω πολυ πιθανον θα επιαναν τοπο... Τωρα εστω τα λιγα παιχνιδια που παιζω, καποια στιγμη θα αναγκαζομαι να σβηνω τα παλια, για να βάζω άλλα.

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Αναλογικά, με την διαθεσιμότητα που έχει η digital, η ζήτηση είναι μεγαλύτερη. Τόσο καιρό κυρίως bundles με disc έβγαζαν. Νομίζω μια φορά ο Γερμανός και κάποιος ακόμα έβγαλαν bundle με 2ο χειριστήριο και ίσως ps plus 12μηνο. 

Το αντίθετο βασικά ισχύει από το συμπέρασμα αυτό.

Αναλογικά η ζήτηση είναι μεγαλύτερη για την disc έκδοση,γιαυτό και οι περισσότερες κονσόλες που βγαίνουν και φεύγουν επιτόπου είναι τέτοιες.

Και το έχουμε πει άπειρες φορές και στο παρελθόν γιατί γίνεται ότι γίνεται.

Οι μεγάλες αλυσίδες παγκοσμίως δεν έχουν μεγάλο κέρδος από την πώληση των ίδιων των κονσολών.

Αντιθέτως έχουν μεγαλύτερο κέρδος από την πώληση των αξεσουάρ και ειδικά των παιχνιδιών,γιαυτό και τα βάζουν όλα σε bundle. Digital bundle θα βλέπαμε μόνο αν έδιναν μαζί με τις κονσόλα το παιχνίδι σε κωδικό υπο την μορφή ''ξυστό/σκράτς'' που προς το παρόν η Sony δεν κυκλοφορεί τέτοια.

Αρα στην περίπτωση των digital,το μόνο bundle που μπορεί να βάλει είναι με 2ρο controller ξέρω γω,ενώ σε dic εκδόσεις μπορουν να βάλουν και παιχνίδια μαζί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ μόνο digital, Πάντως η Sony απευθύνεται σε ολόκληρη την υφήλιο όπου δεν έχουν όλοιfiber και κατοσταρες συνδέσεις, για αυτό εξάλλου η παραγωγή των PS5 με blu-ray είναι πολύ μεγαλύτερη από την only digital.

Φυσικά και παίζει ρόλο ότι η συντριπτική πλειοψηφία γουστάρει να έχει συλλογή με τα games του και γι αυτό ακόμα και στην επόμενη γενιά θα έχει δισκάκια. Κονσόλες only digital αργουν πολύ ακόμη.

 

Τα only digital PS5 είναι πιο δυσεύρετα λόγω της μικρότερης παραγωγής, όχι λόγω τεράστιας ζήτησης.

Επεξ/σία από vaggos_13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...