Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρέπει να καταλάβουμε όλοι πως όσο αγοράζουμε από τους πονηρους που αγοράζουν και πουλάνε με καπέλο 100 200ε, τόσο θα συνεχίζουν αυτοί να κάνουν την ίδια δουλειά. Με συνέπεια να μην μπορούμε να βρούμε κονσόλα στα μαγαζιά. Αν δεν αγοράσει κανείς από τους τύπους αυτούς, τότε την επόμενη φορά που θα έρθουν διαθέσιμα ps5, θα μπορούμε να τα παρουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Theorendil είπε

Το επίσημο scalping από τα μαγαζιά είναι όντως πρόβλημα πάντως και απαράδεκτο, αλλά βλέπω ότι γίνεται από μαγαζιά που κανονικά δεν πουλάνε games, οπότε παίζει να τα πήρανε λιανική και να τα σπρώχνουν έτσι. 

Αυτό ισχύει σε πάρα πολλές περιπτώσεις. Μου έχει τύχει (δεν έκανα τελικά την αγορά) σε αγγελία από μαγαζί, όταν ρώτησα για απόδειξη μου είπαν ότι θα μου δώσουν απόδειξη από το Πλαίσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2022 στις 7:18 ΜΜ, ICE-T είπε

εδώ τα καταστήματα πουλάνε ακριβότερα σκόπιμα τα λίγα άτομα μας πείραξαν τώρα στο κάτω κάτω δεν είσαι υποχρεωμένος να αγοράσεις από αυτούς

Το επίσημο scalping από τα μαγαζιά είναι όντως πρόβλημα πάντως και απαράδεκτο, αλλά βλέπω ότι γίνεται από μαγαζιά που κανονικά δεν πουλάνε games, οπότε παίζει να τα πήρανε λιανική και να τα σπρώχνουν έτσι. 

Παιδιά έχετε το νου σας γιατί σε κάποια γκρουπ που είμαι στο Facebook έχουν αναφερθεί τις τελευταίες μέρες περιστατικά από άτομα που παρήγγειλαν από το Amazon - το ίδιο και όχι seller - κάτι που θα ήταν άριστος στόχος για scalpers όπως το Switch OLED ή το καινούργιοi Phone και τους έφθασε το πακέτο άθικτο αλλά με το κουτί του αντικειμένου ανοιχτό και το αντικείμενο να λείπει. Την έχω πατήσει κι εγώ έτσι στο παρελθόν με ένα παιχνίδι για PSP. Το κακό με τις συσκευασίες του Amazon είναι ότι μπορούν να παραβιαστούν και να ξανακλειστούν εύκολα και χωρίς ίχνη παραβίασης. Με λίγα λόγια, αν σκέφτεστε να παραγγείλετε PS5 από Amazon, να είστε ΠΟΛΥ προσεκτικοί και αν γίνεται να ανοίξετε το πακέτο στο γραφείο της courier με μάρτυρες και όχι στο σπίτι σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Theorendil είπε

Το επίσημο scalping από τα μαγαζιά είναι όντως πρόβλημα πάντως και απαράδεκτο, αλλά βλέπω ότι γίνεται από μαγαζιά που κανονικά δεν πουλάνε games, οπότε παίζει να τα πήρανε λιανική και να τα σπρώχνουν έτσι. 

Παιδιά έχετε το νου σας γιατί σε κάποια γκρουπ που είμαι στο Facebook έχουν αναφερθεί τις τελευταίες μέρες περιστατικά από άτομα που παρήγγειλαν από το Amazon - το ίδιο και όχι seller - κάτι που θα ήταν άριστος στόχος για scalpers όπως το Switch OLED ή το καινούργιοi Phone και τους έφθασε το πακέτο άθικτο αλλά με το κουτί του αντικειμένου ανοιχτό και το αντικείμενο να λείπει. Την έχω πατήσει κι εγώ έτσι στο παρελθόν με ένα παιχνίδι για PSP. Το κακό με τις συσκευασίες του Amazon είναι ότι μπορούν να παραβιαστούν και να ξανακλειστούν εύκολα και χωρίς ίχνη παραβίασης. Με λίγα λόγια, αν σκέφτεστε να παραγγείλετε PS5 από Amazon, να είστε ΠΟΛΥ προσεκτικοί και αν γίνεται να ανοίξετε το πακέτο στο γραφείο της courier με μάρτυρες και όχι στο σπίτι σας.

επί την εμφάνιση πληρώνω πάντα χρυσός κανόνας, πάντως ευχαριστούμε για την πληροφορία γιατί γίνονται πολλά αυτές τις μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα καταστήματα τα άσχετα  που τα πουλάνε με καπέλο  , τα έχουν πάρει με τιμολόγιο από μεγάλες αλυσίδες σαν ιδιώτες και τα βάζουνε , είναι τόσο απλο τι το κουράζουμε  συνέχεια .

Πριν από ένα εξάμηνο δεν υπήρχε ούτε σταγόνα αν ερχόντουσαν 5-6 σε κάθε μεγάλη αλυσίδα ,

Τώρα έχουν αλλάξει τα πράγματα και οποίος δεν πήρε ps5 μεχρι τωρα ειναι οτι δεν το ψαχνει σωστα, θυμαμε το πλαισιο ειχε διαθεσημοτητα μεχρι και 3 μερες σε πακετα,

Μόνο με bundle το ps5 .

 

500- 24% 380 το αγοράζουνε _  120 διαφορά  + 250 καπέλο 

μ.τ 750 τα πουλάνε , κέρδος έχουν καθαρό 370 euro !!!!!!!!

Επεξ/σία από kundi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kundi είπε

Τα καταστήματα τα άσχετα  που τα πουλάνε με καπέλο  , τα έχουν πάρει με τιμολόγιο από μεγάλες αλυσίδες σαν ιδιώτες και τα βάζουνε , είναι τόσο απλο τι το κουράζουμε  συνέχεια .

Πριν από ένα εξάμηνο δεν υπήρχε ούτε σταγόνα αν ερχόντουσαν 5-6 σε κάθε μεγάλη αλυσίδα ,

Τώρα έχουν αλλάξει τα πράγματα και οποίος δεν πήρε ps5 μεχρι τωρα ειναι οτι δεν το ψαχνει σωστα, θυμαμε το πλαισιο ειχε διαθεσημοτητα μεχρι και 3 μερες σε πακετα,

Μόνο με bundle το ps5 .

 

500- 24% 380 το αγοράζουνε _  120 διαφορά  + 250 καπέλο 

μ.τ 750 τα πουλάνε , κέρδος έχουν καθαρό 370 euro !!!!!!!!

380+24%=500 δλδ;;;; Δεν ειναι το ιδιο στην αφαιρεση ή προσθεση... Απλα μια διορθωση μην την ξαναπατησεις με τα νουμερα .. Στα υπολοιπα συμφωνος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kundi είπε

Τα καταστήματα τα άσχετα  που τα πουλάνε με καπέλο  , τα έχουν πάρει με τιμολόγιο από μεγάλες αλυσίδες σαν ιδιώτες και τα βάζουνε , είναι τόσο απλο τι το κουράζουμε  συνέχεια .

Πριν από ένα εξάμηνο δεν υπήρχε ούτε σταγόνα αν ερχόντουσαν 5-6 σε κάθε μεγάλη αλυσίδα ,

Τώρα έχουν αλλάξει τα πράγματα και οποίος δεν πήρε ps5 μεχρι τωρα ειναι οτι δεν το ψαχνει σωστα, θυμαμε το πλαισιο ειχε διαθεσημοτητα μεχρι και 3 μερες σε πακετα,

Μόνο με bundle το ps5 .

 

500- 24% 380 το αγοράζουνε _  120 διαφορά  + 250 καπέλο 

μ.τ 750 τα πουλάνε , κέρδος έχουν καθαρό 370 euro !!!!!!!!

Πότε είχε 3 μέρες διαθεσιμότητα το πλαισιο; εδώ και 2 εβδομάδες μπαίνω στη σελίδα του 5 φορές την μέρα και δεν βρήκα τίποτα. Το ίδιο και σε Κωτσοβολο Γερμανό public 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Anetos22 είπε

Πότε είχε 3 μέρες διαθεσιμότητα το πλαισιο; εδώ και 2 εβδομάδες μπαίνω στη σελίδα του 5 φορές την μέρα και δεν βρήκα τίποτα. Το ίδιο και σε Κωτσοβολο Γερμανό public 

Το Δεκέμβριο έφερναν συνέχεια ενόψει Χριστουγέννων, από την Πρωτοχρονιά και μετά έχει πέσει ο ρυθμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Anetos22 είπε

Πότε είχε 3 μέρες διαθεσιμότητα το πλαισιο; εδώ και 2 εβδομάδες μπαίνω στη σελίδα του 5 φορές την μέρα και δεν βρήκα τίποτα. Το ίδιο και σε Κωτσοβολο Γερμανό public 

Είχε, σχεδόν κάθε μέρα από τις αρχές Δεκέμβρη αν θυμάμαι καλά. Για πολλές εβδομάδες 

Επεξ/σία από jack124
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Anetos22 είπε

Πότε είχε 3 μέρες διαθεσιμότητα το πλαισιο; εδώ και 2 εβδομάδες μπαίνω στη σελίδα του 5 φορές την μέρα και δεν βρήκα τίποτα. Το ίδιο και σε Κωτσοβολο Γερμανό public 

Ισχύει.

Πριν τα Χριστούγεννα είχε διαθέσιμα πακέτα για 3 μέρες.

Μετά τα Χριστούγεννα έχει πέσει νεκρική σιγή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Anetos22 είπε

αρα να μην ανησυχω πως οταν ανεβασουν διαθεσιμα ps5 με η χωρις παιχνιδι θα τελειωσουν σε μιση ωρα

 

θέλω να πιστεύω όσο περνάει ο καιρός και όλο και περισσότερα άτομα παίρνουν την κονσόλα, θα αρχίσει σιγά σιγά να "κάθεται" για περισσότερο στα ηλεκτρονικα ράφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2022 στις 8:36 ΜΜ, Alex21121988 είπε

Μα δεν θα είναι used αυτό που θα διώξεις, αν θέλεις το διώξεις. Θα είναι το δεύτερο χειριστήριο σφραγισμένο στο κουτί του. Το πετάς μια αγγελία, το βάζεις ένα 5ευρο κάτω ή μαζί με κάτι άλλο που θέλεις να σπρώξεις και όλο και κάτι σώζεις.

Ολο αυτά σε περίπτωση που θέλεις μονο την κονσόλα και το χειριστήριο και τίποτα άλλο από αυτά που περιλαμβάνει το ''bundle'' του εκάστοτε καταστήματος. Για μένα όπως είπα και πιο πάνω δεν βγάζει λογική μιας που όταν παίρνεις κονσόλα δεν θέλεις να παίξεις ένα παιχνίδι της; Για το 2ο controller οκ, μπορεί κάποιος να μην το θέλει οπότε μπορεί είτε να πάρει πιστωτικό από το κατάστημα και να πάρει κάτι άλλο ή αγγελίες για να το σπρώξει.

Φίλε μου ναι φυσικά θα αγοράσεις κάποιο παιχνίδι αλλά σε αναγκάζουν έμμεσα να αγοράσεις καινούργιους τίτλους κόστους 60-70 ευρώ οι οποίοι σε λίγους μήνες θα πωλούνται σε μειωμένη τιμή και προσωπικά τότε και μόνο θα τους αγόραζα. Επιπλέον στην τιμή που σου πωλούν πχ το demon's souls στο πακέτο εγώ θα αγόραζα μέχρι και 3 παλαιότερα παιχνίδια που δεν έχω παίξει. Το θέμα επομένως δεν βρίσκεται στο ότι δεν θέλει κάποιος συνοδευτικά με την κονσόλα ένα παιχνίδι αλλά ότι δεν θέλει  τους συγκεκριμένους τίτλους που δίνονται αλλά ακόμη και αν τους ήθελε δεν θα τους έπαιρνε σε αυτές τις τιμές και θα ανέμενε να τους βρει σε χαμηλότερο κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως παλιά ήταν αρκετοί που αγόραζαν τα bundle μόνο και μόνο για να πάρουν την κονσόλα και μετά πήγαιναν στο κατάστημα και επέστρεφαν τα παιχνίδια. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι με αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...