Προς το περιεχόμενο

[Smart TV] Sony KD55XH9077 55'' 799€ @Kotsovolos [ΤΕΛΟΣ]


petran91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, avseeker είπε

Συμφωνω στα περισσότερα σχόλια του prefuse για το πως πρέπει να προσεγγίζουμε τα reviews.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει νομίζω και το σχόλιο του: 'και αν αξίζει να δωσει κάποιος, τα παραπάνω ευρώ που ζητάει μια OLED.' 

Το θεμα δεν ειναι μονο το παραπανω κοστος, αλλά και το παραπάνω άγχος του burn-in...

εγω σκεφτόμουν για OLED αλλα με όλα αυτα τα θέματα που εχουν (την ήθελά κυριως για games) και εγώ στην προκείμενη περίπτωση, βρίσκω πιο λογική την αγορά μιας αξιόλογης οικονομικής led και να την πουλήσω μετα απο 1-2 χρόνια, παρά 800ε παραπάνω για μια 65" "προβληματική" OLED.

τωρα αν ειναι για 100-200ε διαφορά ανάμεσα σε 55" oled και 55" led fald, θα προτιμούσα την oled. Ολα αυτά αν βλέπεις σε σκοτεινό χώρο, σε φωτεινό οι οποιες διαφορες μειώνονται. 

στις 65¨ υπάρχει μεγάλη χρηματική διαφορα..

εκτός και αν κάνουν κανα μαγικό τελευταία στιγμή και ρίξουν τις oled αρκετά λογο πανδημίας. αλλα χλωμό.

στα καινούργια oled panel, burn-in ειναι πολύ δύσκολο να πάθεις.

και μονο αν βλέπεις σερί το ιδιο κανάλι 5+ωρες και την βγάζεις απο την πρίζα, αντί να την κλείσεις οπως θα έπρεπε, ωστε μετα να κάνει το compensation cycle.

πρεπει δηλαδή να θέλεις να το πάθεις..

 

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 584
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια ερωτηση για οποιον την εχει η ξερει.

αμα συνδεσεις pc, βαλεις 4k output στην tv και στα windows, αλλα επιλεξεις το game να γινεται rendered σε 1080p δειχνει σωστα η θαμπα?
γινεται δηλαδη scale down (pixel προς pixel) 4 προς 1? ειναι καλο το αποτελεσμα?

Επεξ/σία από iakoboss7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2020 στις 2:07 ΠΜ, antnatal είπε

Πόσο πολύ σε ενοχλεί το blooming; 

Είναι λόγος να μην την αγοράσεις και να πας σε κάτι άλλο;;; 

Eνα μικρό blooming το οποίο το βλέπω σε σκοτεινές σκηνές με τέρμα κλειστά φώτα

που να μη γελιομαστε όλες οι led έχουν ελάχιστο blooming σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού  για αυτό υπάρχουν οι oled με τα +/- για να το διορθώσουν αυτό. 

Η xh9095  από ότι έχω δει στο ίντερνετ έχει λιγότερα dimming zones από πολλές fald ΟΜΩΣ ο αλγόριθμος του local dimming της Σόνυ την καθιστά καλύτερη με καλύτερα μαύρα από τηλεοράσεις ακόμα και παραπάνω ευρώ στο θέμα αυτό πολλοί calibrators την έχουν βάλει ότι είναι καλύτερη από την q80t η οποία έχει περισσότερες ζώνες αλλά χειρότερο αλγόριθμο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Cross-post απο το θέμα με την 65άρα : 

Το σκέφτομαι και εγώ σοβαρά αλλά : Κανείς δεν μα ς εγγυάται οτι το πρόβλημα με την θολούρα στα 4Κ@120fps θα διορθωθεί όντως (βασικά θέλω να δω πως θα το φτιάξουνε/διορθώσουν γιατι πριν 1 μήνα άλλα έλεγε η Sony, βλέπε: ηταν "feature" και καλά) και επίσης, το αλλο θέμα που οταν εχεις ενεργοποιημένο 4K@120fps δεν μπορείς να έχεις και DV ενεργοποιημένο ταυτόχρονα μου κάθεται κάπως (θέμα EDID)...

...
βάλτε στην όλη εξίσωση πως φαίνεται να είναι απίστευτα buggy TV  με πολλά προβλήματα όπως audio de-sync/audio dropouts/ξαφνικά σβησίματα/καθόλου ήχος απο πηγές και χρειάζεται να κάνεις επανεκκίνηση και...πραγματικά δεν ξέρω κύριοι, χρειάζομαι άμεσα μια 4Κ τηλεόραση με όλα τα HDMI 2.1 καλούδια αλλά μου φαίνεται πως με αυτο το μοντέλο η Sony κάνει κυριολεκτικά beta testing...
Α ναι, ξέχασα, η τηλεόραση θα πάρει το FW update για VRR και ALLM άνοιξη του 2021, καλά κρασά δλδ.
Ελεγα να περιμένω μέχρι το '21 μέχρι τα νέα μοντέλα αλλά σ'αυτη την τιμή είναι λουκούμι - ΑΝ - επαναλαμβάνω, ΑΝ λυθούν το πολλά προβλήματα που έχει τώρα (και ιδίως αυτό με την θολούρα).

Μέχρι και πριν 3 εβδομάδες - με το που βγηκε το FW update για τα  4Κ@120 δλδ  -και με το γνωστό αποτέλεσμα (θολούρα), συν του οτι η TV δεν μπορεί 4K@120 και Dolby vision ταυτοχρονα σκέφτηκα "κατάλαβα, αναμονή αλλης μιας χρονιάς για τηλεόραση".
H πρόσφατη, επίσημη ανακοίνωση της Sony όμως οπου αναγνωρίζει το bug μου δίνει ελπίδες - και η πτώση τιμής αυτής της εβδομάδας την καθιστά πλέον πολύ δελεαστική ως πρόταση και "φοβάμαι" μη χάσω την ευκαιρία γιατι λογικά τα κομμάτια είναι περιορισμένα.Το θέμα με το EDID της ομως σχετικά με το 4K@120 και Dolby vision πάλι θα εξακολουθεί να είναι πρόβλημα καθώς δεν ξέρω αν μπορεί να διορθωθεί/patch-αριστεί στο μέλλον - και δεν νομίζω πως το διαρκές switching απο 4Κ enhanced σε 4K enhanced Dolby Vision στα input της TV θα είναι κάτι το οποίο θα είμαι διατεθειμένος να κάνω διαρκώς.
Ειμαι σε απίστευτο δίλλημα καθώς θα ηταν προτιμότερο και πιο φρόνιμο να δω πρώτα αν όντως το FW update στις αρχές Δεκεμβρίου θα διορθώσει όντως την κατάσταση με την θολούρα, το θέμα είναι ομως οτι μέχρι τότε θα δεν θα υπάρχει πλέον η προσφορά οπότε...

Την τηλεόραση την θέλω πρωτίστως για gaming και οχι, δεν το σκέφτομαι για OLED για τους δικούς μου λόγους - δεν πρόκειται να νταντέψω ξανά τηλεόραση (κάτοχος Plasma εδώ ;) )

Tι διάολο κάνω ? Να την πάρω τώρα βασιζόμενος στην "υπόσχεση" της Sony οτι θα διορθωθούν τα "βασικα" ? (οχι θολούρα 4Κ@120fps), λίγο λαχείο για στοίχημα 1200€.
Επίσης, σε περίπτωση που γίνει αγορά, απο πού προτείνετε ? 

ΥΓ : αλλάζω τηλεόραση κάθε 8-10 χρόνια

Επεξ/σία από red1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, red1 είπε

Cross-post απο το θέμα με την 65άρα : 

Το σκέφτομαι και εγώ σοβαρά αλλά : Κανείς δεν μα ς εγγυάται οτι το πρόβλημα με την θολούρα στα 4Κ@120fps θα διορθωθεί όντως (βασικά θέλω να δω πως θα το φτιάξουνε/διορθώσουν γιατι πριν 1 μήνα άλλα έλεγε η Sony, βλέπε: ηταν "feature" και καλά) και επίσης, το αλλο θέμα που οταν εχεις ενεργοποιημένο 4K@120fps δεν μπορείς να έχεις και DV ενεργοποιημένο ταυτόχρονα μου κάθεται κάπως (θέμα EDID)...

...
βάλτε στην όλη εξίσωση πως φαίνεται να είναι απίστευτα buggy TV  με πολλά προβλήματα όπως audio de-sync/audio dropouts/ξαφνικά σβησίματα/καθόλου ήχος απο πηγές και χρειάζεται να κάνεις επανεκκίνηση και...πραγματικά δεν ξέρω κύριοι, χρειάζομαι άμεσα μια 4Κ τηλεόραση με όλα τα HDMI 2.1 καλούδια αλλά μου φαίνεται πως με αυτο το μοντέλο η Sony κάνει κυριολεκτικά beta testing...
Α ναι, ξέχασα, η τηλεόραση θα πάρει το FW update για VRR και ALLM άνοιξη του 2021, καλά κρασά δλδ.
Ελεγα να περιμένω μέχρι το '21 μέχρι τα νέα μοντέλα αλλά σ'αυτη την τιμή είναι λουκούμι - ΑΝ - επαναλαμβάνω, ΑΝ λυθούν το πολλά προβλήματα που έχει τώρα (και ιδίως αυτό με την θολούρα).

Μέχρι και πριν 3 εβδομάδες - με το που βγηκε το FW update για τα  4Κ@120 δλδ  -και με το γνωστό αποτέλεσμα (θολούρα), συν του οτι η TV δεν μπορεί 4K@120 και Dolby vision ταυτοχρονα σκέφτηκα "κατάλαβα, αναμονή αλλης μιας χρονιάς για τηλεόραση".
H πρόσφατη, επίσημη ανακοίνωση της Sony όμως οπου αναγνωρίζει το bug μου δίνει ελπίδες - και η πτώση τιμής αυτής της εβδομάδας την καθιστά πλέον πολύ δελεαστική ως πρόταση και "φοβάμαι" μη χάσω την ευκαιρία γιατι λογικά τα κομμάτια είναι περιορισμένα.Το θέμα με το EDID της ομως σχετικά με το 4K@120 και Dolby vision πάλι θα εξακολουθεί να είναι πρόβλημα καθώς δεν ξέρω αν μπορεί να διορθωθεί/patch-αριστεί στο μέλλον - και δεν νομίζω πως το διαρκές switching απο 4Κ enhanced σε 4K enhanced Dolby Vision στα input της TV θα είναι κάτι το οποίο θα είμαι διατεθειμένος να κάνω διαρκώς.
Ειμαι σε απίστευτο δίλλημα καθώς θα ηταν προτιμότερο και πιο φρόνιμο να δω πρώτα αν όντως το FW update στις αρχές Δεκεμβρίου θα διορθώσει όντως την κατάσταση με την θολούρα, το θέμα είναι ομως οτι μέχρι τότε θα δεν θα υπάρχει πλέον η προσφορά οπότε...

Την τηλεόραση την θέλω πρωτίστως για gaming και οχι, δεν το σκέφτομαι για OLED για τους δικούς μου λόγους - δεν πρόκειται να νταντέψω ξανά τηλεόραση (κάτοχος Plasma εδώ ;) )

Tι διάολο κάνω ? Να την πάρω τώρα βασιζόμενος στην "υπόσχεση" της Sony οτι θα διορθωθούν τα "βασικα" ? (οχι θολούρα 4Κ@120fps), λίγο λαχείο για στοίχημα 1200€.
Επίσης, σε περίπτωση που γίνει αγορά, απο πού προτείνετε ? 

ΥΓ : αλλάζω τηλεόραση κάθε 8-10 χρόνια

Από οσα εχω διαβάσει και δει μέχρι στιγμής για 4k 120  και dolby vision για ps 5 δεν uπαρχει θέμα γιατί πολύ απλα δεν  θα το εχει ,oσο για το x box δεν το ξέρουμε αν το υποστήριζει  γιατί από μόνο είναι πολύ απαιτιτικο και δεν εχει πει κανεις ότι θα υπάρχει τέτοιο παιχνίδι και δεν είναι κατι που διορθώνεται με update 

Οσο για την Θολούρα που λες κυκλοφορούν αρκετά βίντεο που δείχνουν το αντίθετο και όντως η sony είπε θα το κανει αρα είναι θέμα software όπως επίσης και το vrr δεν εχει γίνει ακόμη μέσω update περιμείνουν πιστοποίηση από hdmi κατι τέτοιο θα γίνει πάντως  

Για το buggy από τα δεκάδες βίντεο που εχω δει από reviews και απλούς χρήστες λένε το ακριβές αντίθετο για το link που έβαλες οσοι απαντούν λένε ότι είναι μια χαρα

Οσο για την τιμή είναι πολύ καλή και σε καταστήματα του εξωτερικού να κοιτάξεις δεν θα δεις φοβερή διαφορά, επίσης κάθε τόσο και εγώ  αλλάζω tv 

Δες και το βίντεο να καταλάβεις 

 

Επεξ/σία από tollisth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tollisth είπε

Από οσα εχω διαβάσει και δει μέχρι στιγμής για 4k 120  και dolby vision για ps 5 δεν uπαρχει θέμα γιατί πολύ απλα δεν  θα το εχει ,oσο για το x box δεν το ξέρουμε αν το υποστήριζει  γιατί από μόνο είναι πολύ απαιτιτικο και δεν εχει πει κανεις ότι θα υπάρχει τέτοιο παιχνίδι και δεν είναι κατι που διορθώνεται με update 

Οσο για την Θολούρα που λες κυκλοφορούν αρκετά βίντεο που δείχνουν το αντίθετο και όντως η sony είπε θα το κανει αρα είναι θέμα software όπως επίσης και το vrr δεν εχει γίνει ακόμη μέσω update περιμείνουν πιστοποίηση από hdmi κατι τέτοιο θα γίνει πάντως  

Για το buggy από τα δεκάδες βίντεο που εχω δει από reviews και απλούς χρήστες λένε το ακριβές αντίθετο για το link που έβαλες οσοι απαντούν λένε ότι είναι μια χαρα

Οσο για την τιμή είναι πολύ καλή και σε καταστήματα του εξωτερικού να κοιτάξεις δεν θα δεις φοβερή διαφορά, επίσης κάθε τόσο και εγώ  αλλάζω tv 

Δες και το βίντεο να καταλάβεις 

 

Tολη, Το series X υποστηρίζει κανονικά 120@4K οπως και το PS5 (μέσω update κονσόλας)- εκτός και αν αναφέρεσαι στο 4K@120 + DV ταυτόχρονα.
Αλλες τηλεοράσεις υποστηρίζουν κανονικά 4K@120 + DV (βλέπε : LG CX), το αν θα μπορεί το series X είναι άλλο θέμα (μελλοντικό).
Παραμένει το θέμα ομως του media viewing, το σκέφτηκες αυτό Τόλη ? Κοινώς, αμα στο XSX ορίσεις στο HDMI 3 ή 4 "advanced HDMI format 4K@120" για να παίξεις παιχνίδι, θα πρέπει να κάνεις ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ switch μέσω της TV απο 4Κ@120 σε DV mode (πάλι απο τα advanced HDMI format/setting) οταν θα θέλεις να δείς πηγή που δίνει DV (Νetflix π.χ).Απίστευτα σπαστικό.

Σχετικά με την θολούρα, αν αναφέρεσαι φίλε σε χρήστες που κάθονται στα...5-6 μέτρα απο 55άρα TV, φυσικά και δεν θα το παρατηρήσουν  
To topic στο AVSforum εχει φτάσει στις 595 σελίδες, αν αυτό το θεωρείς οτι "δεν υπάρχει πρόβλημα", τι να πω.
Εχει γίνει ντόρος τις τελευταίες 20 μέρες, ορίστε


Η TV καλή φαίνεται φίλε μου αλλά θα προτιμούσα να περιμένω μέχρι αρχές Δεκεμβρίου οπου θα βγει το FW update για τα 4Κ@120 για να δω/δούμε αν όντως διορθωθεί το πρόβλημα, το θέμα είναι πως μέχρι τότε δεν θα υπάρχει πλέον και η προσφορά στα 800€ και 1200€ αντίστοιχα, εκει είναι και ο ενδοιασμός μου.

To video του Vincent (hdtvtest) το είδα με το που βγήκε, ειναι θέμα αριθμού χαρακτήρων στο EDID της TV, δεν υπάρχει κάτι να καταλάβω και ειναι κάτι το οποίο ανέφερα ηδη στο 1ο post.
Δεν ξέρω το αν το συγκεκριμένο θα μπορέσει να επιλυθεί μέσω FW update όμως, σε PC, μπορείς να σκαλίξεις ή να spoof-αρεις EDID αρχείο monitor αλλά είναι μέχρι εκεί, PC (δίνεις στο PC σου την "εντολή" να μπορεί να διαβάσει τις πληροφορίες που στέλνει το monitor στο PC στα πολύ μπακαλίστικα), το αντίθετο δεν ξέρω όμως αμα μπορεί να γίνει...

Ευχαριστώ για απάντηση φίλε όπως και να'χει, cheerio ;) 

Επεξ/σία από red1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, red1 είπε

Tολη, Το series X υποστηρίζει κανονικά 120@4K οπως και το PS5 (μέσω update κονσόλας)- εκτός και αν αναφέρεσαι στο 4K@120 + DV ταυτόχρονα.
Αλλες τηλεοράσεις υποστηρίζουν κανονικά 4K@120 + DV (βλέπε : LG CX), το αν θα μπορεί το series X είναι άλλο θέμα (μελλοντικό).
Παραμένει το θέμα ομως του media viewing, το σκέφτηκες αυτό Τόλη ? Κοινώς, αμα στο XSX ορίσεις στο HDMI 3 ή 4 "advanced HDMI format 4K@120" για να παίξεις παιχνίδι, θα πρέπει να κάνεις ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ switch μέσω της TV απο 4Κ@120 σε DV mode (πάλι απο τα advanced HDMI format/setting) οταν θα θέλεις να δείς πηγή που δίνει DV (Νetflix π.χ).Απίστευτα σπαστικό.

Σχετικά με την θολούρα, αν αναφέρεσαι φίλε σε χρήστες που κάθονται στα...5-6 μέτρα απο 55άρα TV, φυσικά και δεν θα το παρατηρήσουν  
To topic στο AVSforum εχει φτάσει στις 595 σελίδες, αν αυτό το θεωρείς οτι "δεν υπάρχει πρόβλημα", τι να πω.
Εχει γίνει ντόρος τις τελευταίες 20 μέρες, ορίστε


Η TV καλή φαίνεται φίλε μου αλλά θα προτιμούσα να περιμένω μέχρι αρχές Δεκεμβρίου οπου θα βγει το FW update για τα 4Κ@120 για να δω/δούμε αν όντως διορθωθεί το πρόβλημα, το θέμα είναι πως μέχρι τότε δεν θα υπάρχει πλέον και η προσφορά στα 800€ και 1200€ αντίστοιχα, εκει είναι και ο ενδοιασμός μου.

To video του Vincent (hdtvtest) το είδα με το που βγήκε, ειναι θέμα αριθμού χαρακτήρων στο EDID της TV, δεν υπάρχει κάτι να καταλάβω και ειναι κάτι το οποίο ανέφερα ηδη στο 1ο post.
Δεν ξέρω το αν το συγκεκριμένο θα μπορέσει να επιλυθεί μέσω FW update όμως, σε PC, μπορείς να σκαλίξεις ή να spoof-αρεις EDID αρχείο monitor αλλά είναι μέχρι εκεί, PC (δίνεις στο PC σου την "εντολή" να μπορεί να διαβάσει τις πληροφορίες που στέλνει το monitor στο PC στα πολύ μπακαλίστικα), το αντίθετο δεν ξέρω όμως αμα μπορεί να γίνει...

Ευχαριστώ για απάντηση φίλε όπως και να'χει, cheerio ;) 

Αφού το είδες και κατάλαβες δεν θα έπρεπε να γράφεις για ταυτοχροna 4k120 με dv εκεί αναφερομαι γιατί αυτό είπες 

Για το media viewing πολύ απλα κάνεις  streaming τα περισσότερα και απολαμβανεις μια χαρα στο netflix DV

Η CX που αναφέρεις κανει και 500 ευρώ παραπάνω άλλη κατηγορία,συγκρίνεις ανομοια πράγματα 

Στις 595 σελίδες που αναφέρεσαι τις διάβασες ολες και λένε για το πρόβλημα ?

γιατί με ματιά που ερeiξα είναι καθαρά γενικού περιεχομένου για  την tv δεν λένε για το πρόβλημα της θολούρας  

από εκεί και περα κανε ότι κρίνεις καλύτερο για εσένα αλλά και εγώ νομίζω αυτή η τιμή δεν θα ξαναυπάρξει  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μια απλή παρατήρηση θα κάνω. Χρειάζεται τελικά όντως τόσο πολύ το 4Κ/120Hz για το PS5? Το spider man που βγήκε (όπως υποθέτω και τα περισσότερα μελλοντικά παιχνίδια) τρέχει σε 4Κ/30Hz με Ray tracing ή 4Κ/60Hz χωρίς tracing. Πόσα ποια παιχνίδια θα υποστηρίζουν 120fps σε 4Κ ανάλυση? Μιλάω πάντα για τις νέες κονσόλες και όχι για gaming με pc. Μέχρι πριν λίγο καιρό το στάνταρ ήταν 1080p/30fps και τώρα ξαφνικά μας πιάνει στεναχώρια για το blooming στα 4Κ/120Hz που πιθανόν να λυθεί και με firmware. Άποψή μου ότι η tv καρά αξίζει γι αυτά τα λεφτά, μην χαλιεστε τζάμπα, πάρτε την να την χαρείτε. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν πει ποιο θα ειναι το variable refresh rate?

Απο ποσο μεχρι ποσο?

Θελω να ξερω αν θα ειναι freesync 2 (aka freesync premium) compatible ουσιαστικά (η ακόμα καλύτερα freesync premium pro.

Θελω το LFC (low frame rate compensation) ουσιαστικά.

Καμια γνώμη επισης για το πως ειναι το 1080p upscaling?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, red1 είπε

Tολη, Το series X υποστηρίζει κανονικά 120@4K οπως και το PS5 (μέσω update κονσόλας)- εκτός και αν αναφέρεσαι στο 4K@120 + DV ταυτόχρονα.
Αλλες τηλεοράσεις υποστηρίζουν κανονικά 4K@120 + DV (βλέπε : LG CX), το αν θα μπορεί το series X είναι άλλο θέμα (μελλοντικό).
Παραμένει το θέμα ομως του media viewing, το σκέφτηκες αυτό Τόλη ? Κοινώς, αμα στο XSX ορίσεις στο HDMI 3 ή 4 "advanced HDMI format 4K@120" για να παίξεις παιχνίδι, θα πρέπει να κάνεις ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ switch μέσω της TV απο 4Κ@120 σε DV mode (πάλι απο τα advanced HDMI format/setting) οταν θα θέλεις να δείς πηγή που δίνει DV (Νetflix π.χ).Απίστευτα σπαστικό.

Σχετικά με την θολούρα, αν αναφέρεσαι φίλε σε χρήστες που κάθονται στα...5-6 μέτρα απο 55άρα TV, φυσικά και δεν θα το παρατηρήσουν  
To topic στο AVSforum εχει φτάσει στις 595 σελίδες, αν αυτό το θεωρείς οτι "δεν υπάρχει πρόβλημα", τι να πω.
Εχει γίνει ντόρος τις τελευταίες 20 μέρες, ορίστε


Η TV καλή φαίνεται φίλε μου αλλά θα προτιμούσα να περιμένω μέχρι αρχές Δεκεμβρίου οπου θα βγει το FW update για τα 4Κ@120 για να δω/δούμε αν όντως διορθωθεί το πρόβλημα, το θέμα είναι πως μέχρι τότε δεν θα υπάρχει πλέον και η προσφορά στα 800€ και 1200€ αντίστοιχα, εκει είναι και ο ενδοιασμός μου.

To video του Vincent (hdtvtest) το είδα με το που βγήκε, ειναι θέμα αριθμού χαρακτήρων στο EDID της TV, δεν υπάρχει κάτι να καταλάβω και ειναι κάτι το οποίο ανέφερα ηδη στο 1ο post.
Δεν ξέρω το αν το συγκεκριμένο θα μπορέσει να επιλυθεί μέσω FW update όμως, σε PC, μπορείς να σκαλίξεις ή να spoof-αρεις EDID αρχείο monitor αλλά είναι μέχρι εκεί, PC (δίνεις στο PC σου την "εντολή" να μπορεί να διαβάσει τις πληροφορίες που στέλνει το monitor στο PC στα πολύ μπακαλίστικα), το αντίθετο δεν ξέρω όμως αμα μπορεί να γίνει...

Ευχαριστώ για απάντηση φίλε όπως και να'χει, cheerio ;) 

Το πρόβλημα της sony της θολούρας 4κ/120 δεν νομίζω να λυθεί γιατί ειναι άλλη η πολιτική της, παραθέτω την απάντηση που έδωσε η ίδια η Sony στον Βίνσεντ.

Αλλα δεν νομίζω να υπάρχουν και πολλά παιχνίδια που τελικά θα υποστηρίζουν 4Κ/120.

Νετφλιξ γιατί να βλέπεις απο εξωτερική πηγή και οχι μεσω του android app που λογικά θα παίζει και καλύτερα;

Αν μου επιτρέπεις, προσωπική μου άποψη και αν βέβαια σε παίρνει ο χώρος, να πας είτε για την Sony XH90 65" στα 1200€ και να δεχθείς του οποιους περιορισμούς

ή αν θέλεις να εχεις την καλύτερη δυνατή εικόνα με μόνο άλυτο θέμα το gamma shift στα 4κ/120 (μια μεσοβέζικη λύση ειναι να την καλιμπράρεις με το gamma shift), να πας στην LG CX 55" στα 1300€

Αν έχεις δει τα τεστ του rtings και hdtvtest αναφέρουν και έχουν αποδείξει σε βίντεο, οτι πλέον δεν υπάρχει υπαρκτό θέμα burn-in εκτός της ακραίας χρήσης. Και όλα αυτά σε LG OLED C7 δηλαδή 3 γενιές πίσω απο την τωρινή που λογικά εχουν γίνει ακόμα πιο ανθεκτικές  https://www.rtings.com/tv/learn/real-life-oled-burn-in-test

Αν πάλι για τον οποιοδήποτε λόγο έχεις τις αμφιβολίες σου για burn-in, η 65" sony ειναι μονόδρομος και θα χαρείς και μεγαλύτερο μέγεθος που για πολλούς ειναι το πρωτο που μετανιώνουν μετά την αγορά.. το γιατί δεν αγόρασαν την μεγαλύτερη που επιτρέπει ο χώρος τους.

Screenshot 2020-11-22 at 4.56.08 PM.png

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, prefuse είπε

Το πρόβλημα της sony της θολούρας 4κ/120 δεν νομίζω να λυθεί γιατί ειναι άλλη η πολιτική της, παραθέτω την απάντηση που έδωσε η ίδια η Sony στον Βίνσεντ.

Αλλα δεν νομίζω να υπάρχουν και πολλά παιχνίδια που τελικά θα υποστηρίζουν 4Κ/120.

Νετφλιξ γιατί να βλέπεις απο εξωτερική πηγή και οχι μεσω του android app που λογικά θα παίζει και καλύτερα;

Αν μου επιτρέπεις, προσωπική μου άποψη και αν βέβαια σε παίρνει ο χώρος, να πας είτε για την 65" Sony στα 1200ε και να δεχθείς του οποιους περιορισμούς

ή αν θέλεις να εχεις την καλύτερη δυνατή εικόνα με μόνο άλυτο θέμα το gamma shift στα 4κ/120, να πας στην 55" CX στα 1300

Αν έχεις δει τα τεστ του rtings και hdtvtest αναφέρουν και έχουν αποδείξει, οτι δεν υπάρχει υπαρκτό θέμα burn-in.

Αν πάλι για τον οποιοδήποτε λόγο έχεις τις αμφιβολίες σου, η 65" sony ειναι μονόδρομος και θα χαρείς και μεγαλύτερο μέγεθος που για πολλούς ειναι το πρωτο που μετανιώνουν μετά την αγορά.. το γιατί δεν αγόρασαν την μεγαλύτερη που επιτρέπει ο χώρος τους.

Screenshot 2020-11-22 at 4.56.08 PM.png

Αν είναι θέμα software πραγματικά δεν υπάρχει λογoς να μην λυθεί η tv είναι καινούργια όπως και σε αλλά προϊόντα  λύνονται διάφορα θέματα με update,ειπαν και αυτό πάντως 

https://www.sony.com/electronics/support/televisions-projectors-lcd-tvs-android-/xbr-55x900h/articles/00254078 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, tollisth είπε

Αν είναι θέμα software πραγματικά δεν υπάρχει λογoς να μην λυθεί η tv είναι καινούργια όπως και σε αλλά προϊόντα  λύνονται διάφορα θέματα με update,ειπαν και αυτό πάντως 

https://www.sony.com/electronics/support/televisions-projectors-lcd-tvs-android-/xbr-55x900h/articles/00254078 

Μακάρι να το λύσουν. Προσωπικά και οπως λέει ορθά ο Βίνσεντ, αν την αγόραζα, θα την αγόραζα συνειδητά, με το σκεπτικό οτι δεν θα λυθεί... και if it comes, it comes.

Καλό ειναι πάντα να αγοράζουμε κάτι για το τι μπορεί να κάνει την δεδομένη στιγμή αγοράς και οχι για το τί ΘΑ υποστηρίξει/λυθεί κτλ

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tollisth είπε

Αφού το είδες και κατάλαβες δεν θα έπρεπε να γράφεις για ταυτοχροna 4k120 με dv εκεί αναφερομαι γιατί αυτό είπες 

Για το media viewing πολύ απλα κάνεις  streaming τα περισσότερα και απολαμβανεις μια χαρα στο netflix DV

Η CX που αναφέρεις κανει και 500 ευρώ παραπάνω άλλη κατηγορία,συγκρίνεις ανομοια πράγματα 

Στις 595 σελίδες που αναφέρεσαι τις διάβασες ολες και λένε για το πρόβλημα ?

γιατί με ματιά που ερeiξα είναι καθαρά γενικού περιεχομένου για  την tv δεν λένε για το πρόβλημα της θολούρας  

από εκεί και περα κανε ότι κρίνεις καλύτερο για εσένα αλλά και εγώ νομίζω αυτή η τιμή δεν θα ξαναυπάρξει  

To έγραψα φίλε γιατι (συγγνώμη κιόλας) γράφεις γενικά και αόριστα - χωρίς να θέλω να σε προσβάλω ή να δημιουργήσω αντιπαράθεση - και το λέω ειλικρινά.
Εχω διαβάσει ολες τις 562 σελίδες στο Avsforum γιατί την TV την παρακολουθώ απο την ημέρα κυκλοφορίας της και δεν την έμαθα λόγω προσφορών BF στην Ελλάδα, και οχι, δεν ειναι και οι 562 σελίδες σχετικά με την (αποδεδειγμένη) θολούρα στα 4Κ@120Hz αλλά με όλα τα άλλα θέματα που ήδη ανέφερα στο 1ο post αμα είχες μπει στον κόπο να διαβάσεις, βλέπε: audio de-sync/audio dropouts/ξαφνικά σβησίματα/καθόλου ήχος απο πηγές κτλπ.
Αμα δεν σε ενδιαφέρουν, δεν σε απασχολούν και δεν θέλεις να μπεις στον κόπο να τα διαβάσεις για να ενημερωθείς, σεβαστό και κατανοητό, το να κάνουμε κύκλους όμως γύρω απο τη συζήτηση με γενικεύσεις τύπου "ο κόσμος δεν έχει προβλήματα γενικά" δεν βοηθούν  στη συζήτηση δυστυχώς, ιδίως απο τη στιγμή που τα όποια προβλήματα είναι εμφανή, γνωστά και καταγεγραμμένα.
Εσύ μπορεί να έριξες "μια ματιά"(δικά σου λόγια), μερικοί απο εμάς έχουμε ξεστραβωθεί όμως διαβάζοντας για το συγκεκριμένο μοντέλο γιατί, για το συγκεκριμένο budget, παρέχει καποιες ωραίες λειτουργίες - βασικά δεν τις παρέχει ακόμα, ΘΑ τις παρέχει στο μέλλον (σωστό 4K@120Ηz, ALLM, VRR κτλπ).
Tα έχω αναφέρει ολα στο 1ο post και μου παραθέτεις video του Vincent το οποίο ουδεμία σχέση είχε με αυτο που ρώτησα, συν του οτι ανέφερα εξαρχής το θέμα του EDID. 

Oποιος παίρνει τέτοια τηλεόραση για να την βάλει στο σαλόνι του για να βλέπει απλά μπάλα, κανα' reality show  και αντε βαριά-βαριά κανα' Netflix ακούγοντας απο τα ηχεία της TV, ναι, ενδεχομένως να μην έχει πρόβλημα και να είναι υπερ-χαρούμενος, για όλους τους άλλους όμως που προορίζουν την TV για συγκεκριμένη χρήση βάση των specs της τα προβλήματα είναι αρκετά οταν εμπλέκονται στη μέση eARC, αποκωδικοποιητές, AV ενισχυτές, ηχομπάρες, κονσόλες και χρήση PC.
Σχετικά με την CX , δεν ειναι "αλλη κατηγορία" - είναι απίστευτα γενικευμένο πάλι αυτό που λές, μιλάω για το EDID, εσυ το πας στο budget λόγω τεχνολογίας panel.

Δεν συγκρίνω OLED με LCD, συγκρίνω το γεγονός πως μια TV με HDMI 2.1 (με cap-αρισμένο bandwith στα 40Gbps κιόλας σε σχέση με τα full 48 της Sony) μπορεί και υποστηρίζει κανονικά 4K@120Hz σε σχέση  με την Sony που δεν μπορεί (προς το παρόν).

Στη τιμή θα συμφωνήσω, είναι αρκετά καλή (Ιταλία/Αμερική βρίσκεις την 65άρα στα 900-κάτι βέβαια αλλά δεν είμαστε ουτε Ιταλία, ούτε Αμερική).


Και για να προλάβω το "ε τότε γιατί μπήκες να γράψεις και σε ενδιαφέρει απο τη στιγμή που έχει προβλήματα?" : Γιατί μετά την επίσημη ανακοινωση της Sony η οποία αναγνωρίζει το πρόβλημα της θολούρας , συν το οτι η τιμή έχει πέσει, ίσως να αποτελεί απο τις καλυτερες επιλογές για FALD LCD με HDMI 2.1 αυτή τη στιγμή ΑΝ, επαναλαμβάνω, ΑΝ διορθωθούν τα προβλήματα και δεν αφήσει ηSony ξεκρέμαστους τους πελάτες της - γιατι ναι μεν είνια καλυμμένη νομικά σχετικά με το 4Κ@120 καθώς το παίζει (και η TV promote-αρίστικε ως τέτοια), το θέμα ειναι το πως το παίζει.
Παρακαλώ θερμά, αμα είναι να συνεχίσουμε τη συζήτηση αυτή να γίνει με επιχειρήματα/αποδείξεις και οχι με γενικευμένες απόψεις γιατι αφενός είναι κουραστικό και για εμένα να γράφω τα ίδια πράματα ξανά και ξανά αλλά και για εσένα προφανώς, και στην τελική, ισως μερικοί ενδιαφερόμενοι να μάθουν και να πληροφορηθούν για 2-3 πράματα για το συγκεκριμένο προϊόν για το οποίο πρόκειται να σταξουν 8 κατοστάρικα ή/και 1200€.

1 λεπτό πριν, vasalpa είπε

Ρε παιδιά μια απλή παρατήρηση θα κάνω. Χρειάζεται τελικά όντως τόσο πολύ το 4Κ/120Hz για το PS5? Το spider man που βγήκε (όπως υποθέτω και τα περισσότερα μελλοντικά παιχνίδια) τρέχει σε 4Κ/30Hz με Ray tracing ή 4Κ/60Hz χωρίς tracing. Πόσα ποια παιχνίδια θα υποστηρίζουν 120fps σε 4Κ ανάλυση? Μιλάω πάντα για τις νέες κονσόλες και όχι για gaming με pc. Μέχρι πριν λίγο καιρό το στάνταρ ήταν 1080p/30fps και τώρα ξαφνικά μας πιάνει στεναχώρια για το blooming στα 4Κ/120Hz που πιθανόν να λυθεί και με firmware. Άποψή μου ότι η tv καρά αξίζει γι αυτά τα λεφτά, μην χαλιεστε τζάμπα, πάρτε την να την χαρείτε. 

Φίλε, παιχνίδια στα 120Hz έχει ήδη στο PS5 : Black ops cold war, Borderlands 3, Destiny 2 (με update που θα βγει Δεκέμβριο), Devil May Cry 5 special edition, Dirt 5, Rainbow 6 siege, Nioh collection, Monster boy.
Aμα μπει στον κόπο να ρωτήσει καποιος σημαίνει πως Α) δεν τον ενδιαφέρει και Β) δεν μπορεί καν να τα αντιληφθεί :D .
Ξέρεις πόσους γνωστούς έχω φίλε Vasa που δεν μπορούν να διακρίνουν μεταξύ 30 Vs 60 fps ? Σκεψου να τους βάλεις τώρα στα 120...

Κοινώς, οι οθόνες με panel στα 120Hz που υποστηρίζουν κοκοψίνια του HDMI 2.1 (βλέπε: VRR, ALLM, 120fps κτλπ), ΔΕΝ είναι αναγκαίες καθώς μπορείς να ευχαριστηθείς τα παιχνίδια μια χαρά και στα 60 καρέ - ιδίως απο τη στιγμή που δεν σκαμπάζει κάποιος, οι νεες τεχνολογίες όμως είναι ενα πολύ καλό/όμορφο + για τους πιο απαιτητικούς χρήστες.
Δυστυχώς, ο κόσμος πάει και αγοράζει πράματα αχρείαστα (για αυτόν) καθώς  απλά βλέπει μια καλή τιμή.
Αμα κάποιος προορίζει τηλεόραση για αθλητικά, τηλεόραση και βαριά-βαριά κανα' Netflix στο τσακίρ κεφ, ΔΕΝ χρειάζεται καν μια TV στα 120Ηz με HDMI 2.1 κοκοψίνια, μια χαρά θα κάνει τη δουλειά του με μια τηλεορασίτσα των 400€ - και εκεί, πιο μεγάλο ρόλο βαράνε οι ιντσες παρά τα specs γιατί απο specs ο μέσος χρήστης - ουτως ή άλλως - δεν σκαμπάζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...