Προς το περιεχόμενο

[Smart TV] Sony KD55XH9077 55'' 799€ @Kotsovolos [ΤΕΛΟΣ]


petran91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, prefuse είπε

Επέτρεπε μου να διαφωνήσω, μια χαρά επιλογή έκανε γιατί υπάρχουν αισθητές διαφορές ενός πάνελ VA (όπως της Sony) με τα άθλια IPS των nanocell (όσα έχουν τέτοιο) που κάνουν μόνο για καφενεία λόγο καλύτερων γωνιών θέασης.

Ένας μέσος χρήστης που κάθεται απέναντι από την τηλεόραση, χοντρικά αν έχει τα παρακάτω είναι οκ.

VA panel που έχει υψηλό contrast αλλά μικρή γωνια θέασης

100 hz panel για αθλητικά, η Sony έχει παραδοσιακά το προβάδισμα στην κίνηση

Και full area local dimming αρκεί βέβαια να υπάρχει και καλή υλοποίηση του, το ότι είναι FALD όπως και VA panel δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και καλυτερη από μια που δεν είναι. Αλλά χοντρικά είναι ένας μπουσουλας.

Οι Qled είναι FALD. 

Τίποτα από τα παραπάνω που έχεις (εκτός αν το pc έχει nvidia 30xx κάρτα) δεν χρειάζεται hdmi 2.1. 

Οπότε δεν σε επηρεάζει.

Το ps5 που θα πάρω θα είναι οκ, σχετικά με το pc -Ryzen 3600 με 5700xt-  για gaming  και streaming θεωρω είναι super.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 584
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, prefuse είπε

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω, μια χαρά επιλογή έκανε γιατί υπάρχουν αισθητές διαφορές ενός πάνελ VA (όπως της Sony) με τα άθλια IPS των nanocell (όσα έχουν τέτοιο) που κάνουν μόνο για καφενεία λόγο καλύτερων γωνιών θέασης. 

Ένας μέσος χρήστης που κάθεται απέναντι από την τηλεόραση, χοντρικά αν έχει τα παρακάτω είναι υπέρ-καλυμμένος. 

VA panel που έχει υψηλό contrast αλλά μικρή γωνια θέασης

100 hz panel για αθλητικά, η Sony έχει παραδοσιακά το προβάδισμα στην κίνηση

Και full area local dimming αρκεί βέβαια να υπάρχει και καλή υλοποίηση του, το ότι είναι FALD όπως και VA panel δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και καλυτερη από μια που δεν είναι. Αλλά χοντρικά είναι ένας μπουσουλας.

Οι Qled είναι FALD. 

Αλλά ναι αν είναι να επιλέξουμε μεταξύ ποιότητας και μεγέθους, το μέγεθος εντυπωσιάζει περισσότερο.  οπότε παίρνετε την μεγαλύτερη που σας επιτρέπει ο χώρος και τo budget σας. 😃

Τίποτα από τα παραπάνω που έχεις (εκτός αν το pc έχει nvidia 30xx κάρτα) δεν χρειάζεται hdmi 2.1. 

Οπότε δεν σε επηρεάζει.

1000 δικια σε όλα έχεις, απλά το έγραψα σε γενικές γραμμές καθώς ενα μεγάλο μέρος του πληθυσμού απλά δεν ασχολείται, ουτε απο clouding γνωρίζει, ουτε απο banding, ουτε πο DSE, ουτε και VA Vs IPS, το μονο που ενδεχομένως να αντιληφθεί είναι "αυτή είναι πιο φωτεινή απο την προηγούμενή μας" - και αυτο οταν η τηλεόραση θα ειναι στο Vivid mode με το Sharpness στο 100 που θα σου ξυρίζει τις κόρες των ματιών και με το brightness και contrast στο 90% :D 

Ο γενικός κανόνας για αγορά TV οταν δεν έχεις ιδιαίτερες γνώσεις (ή δεν σε νοιάζει) : Πάντα αγοράζεις αυτή στις περισσότερες ιντσες, όσο "μπακαλίστικο" ή και αδαές να ακούγεται ειναι κατι που ισχύει.
Οταν η Kούλα η νυχού θα κάτσει να δει το big brother ή αλλα φανταστικά show της Ελληνικής TV, δεν πρόκειται να ασχοληθεί με το contrast ratio, nits, γωνίες θέασης, vertical banding, DSE και vignetting στις γωνίες της TV - τις πολλές ίντσες, λόγω συνήθειας ίσως , θα τις γουστάρει όμως και θα δει την "διαφορά".
Το ίδιο ισχύει και για τον Μπάμπη οταν θα κάτσει με τους κολλητούς του να δει champion's league υπο την συνοδεία 20 μπυρών και 4 πιτσών, μπάλα θέλει να δει, τα τεχνικά specs του είναι άχρηστα/αδιάφορα- και ναι, ακόμα και στην μπάλα ενα εγγενές 120Hz panel θα εχει καλύτερη "κινηση" (βλέπε: λιγότερη θολούρα)  απο ενα στα 60Hz αλλά...καταλαβαίνεις τι εννοώ ;) 

Επεξ/σία από red1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

Ενδιαφέρομαι και εγώ για την εν λόγο TV. Μια απορία μόνο, τι διαφορά έχει από το μοντέλο KD55XH9096?  Έχει το ίδιο κόστος με την KD55XH9077.

 

Επεξ/σία από renaxan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, renaxan είπε

Καλησπέρα!

Ενδιαφέρομαι και εγώ για την εν λόγο TV. Μια απορία μόνο, τι διαφορά έχει από το μοντέλο KD55XH9096?  Έχει το ίδιο κόστος με την KD55XH9077.

Η μοναδική διαφορά τους ειναι στο χρώμα περιμετρικά 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, assos01 said:

Η μοναδική διαφορά τους ειναι στο χρώμα περιμετρικά 

Σε ευχαριστώ πολύ! Κοιτούσα τόση ώρα και τις 2.. Και δεν μπορούσα να βρω διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επανέλθω έχοντας πλέον 2 μέρες χρήσης. Έχω τρεξει πολλά testing videos για οτιδήποτε μπορείτε να φανταστείτε. Στα δικά μου μάτια δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο θέμα, ούτε κάποιο Blooming σε υπότιτλους ή μη. 

Έβαλα χθες το βράδυ να δω το Interstellar σε 60+ gb αρχείο και η εικόνα είναι πραγματικά εξαιρετική. Προσωπικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την αγορά. 

  • Like 8
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Arwindan είπε

Να επανέλθω έχοντας πλέον 2 μέρες χρήσης. Έχω τρεξει πολλά testing videos για οτιδήποτε μπορείτε να φανταστείτε. Στα δικά μου μάτια δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο θέμα, ούτε κάποιο Blooming σε υπότιτλους ή μη. 

Έβαλα χθες το βράδυ να δω το Interstellar σε 60+ gb αρχείο και η εικόνα είναι πραγματικά εξαιρετική. Προσωπικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την αγορά. 

απο δισκάκι ή κατεβασμένο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Arwindan είπε

Να επανέλθω έχοντας πλέον 2 μέρες χρήσης. Έχω τρεξει πολλά testing videos για οτιδήποτε μπορείτε να φανταστείτε. Στα δικά μου μάτια δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο θέμα, ούτε κάποιο Blooming σε υπότιτλους ή μη. 

Έβαλα χθες το βράδυ να δω το Interstellar σε 60+ gb αρχείο και η εικόνα είναι πραγματικά εξαιρετική. Προσωπικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την αγορά. 

Σ'ωραίος Arwi, εύγε !

Ερώτηση : Με τι ρυθμίσεις ? Με αυτές "out of the box" ή έπαιξες με δικές σου/έκανες επικόλληση αυτές που προτείνουν σε rtings κτλπ ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, syma x5c-1 είπε

απο δισκάκι ή κατεβασμένο?

Κατεβασμένο.

36 λεπτά πριν, red1 είπε

Σ'ωραίος Arwi, εύγε !

Ερώτηση : Με τι ρυθμίσεις ? Με αυτές "out of the box" ή έπαιξες με δικές σου/έκανες επικόλληση αυτές που προτείνουν σε rtings κτλπ ? 

Δεν έχω πειράξει ακόμα τίποτα στις ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Arwindan είπε

Κατεβασμένο.

Δεν έχω πειράξει ακόμα τίποτα στις ρυθμίσεις.

η μητέρα σας το ξέρει;

 

χωρις σωστες ρυθμίσεις δεν πάμε πουθενά, το rtings δινει μια βάση, κάθε χώρος ειναι διαφορετικός οποτε θέλει λιγο προσπάθεια και πειραματισμό.

και για κάθε εξωτερική πηγη διαφορετικές..

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, prefuse είπε

η μητέρα σας το ξέρει;

χωρις σωστες ρυθμίσεις δεν πάμε πουθενά, το rtings δινει μια βάση, κάθε χώρος ειναι διαφορετικός οποτε θέλει λιγο προσπάθεια και πειραματισμό.

και για κάθε εξωτερική πηγη διαφορετικές..

Θέλω πρώτα να δω την τηλεοράση με τις αρχικές ρυθμίσεις πριν προχωρήσω σε αλλαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Arwindan είπε

Κατεβασμένο.

Δεν έχω πειράξει ακόμα τίποτα στις ρυθμίσεις.

Αν δεν σε πειράζει μπορείς να μου πείς από που κατεβάζεις 4K και τι παίζει με αυτό?Έχει ελάχιστο όριο που πρέπει να κάνεις seed ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, syma x5c-1 είπε

Αν δεν σε πειράζει μπορείς να μου πείς από που κατεβάζεις 4K και τι παίζει με αυτό?Έχει ελάχιστο όριο που πρέπει να κάνεις seed ?

Δες τα PM σου για να μην ξεφύγουμε εδώ έτσι κι αλλιώς δεν επιτρέπονται τέτοιου είδους συζητήσεις εδώ από ότι ξέρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...