Προς το περιεχόμενο

[Smart TV] Sony KD55XH9077 55'' 799€ @Kotsovolos [ΤΕΛΟΣ]


petran91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@skskre Το ARC είναι καλύτερο. Το οptical δεν έχει το bandwidth για να μεταφέρει βαριά πρότυπα ήχου όπως Dolby Atmos, DTS:X, κτλ. Επίσης, με το ARC θα έχει λογικά και την ευκολία του να ανοιγοκλείνεις ΤV/Receiver με ένα τηλεχειριστήριο π.χ. αυτό της TV 😉

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 584
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

30 λεπτά πριν, skskre είπε

Ο ενισχυτής μου υποστηρίζει arc-  το οποίο αν κατάλαβα καλά -επιστρέφει  τον ήχο της tv στο receiver με όλα τα πρότυπα που υποστηρίζει σωστά?  Καλύτερη είναι αυτή η σύνδεση ή να συνδέσω την tv με optical out στην ανάλογη optical του receiver- όπως ήμουν μέχρι σήμερα?  θα έχει αξιοσημείωτη διαφορά?

Το arc είναι καλύτερο από optical γιατί υποστιριζει όλα τα audio formats από εκεί και περα εχει να κανει και με το σύστημα του καθενός τη διαφορά θα εχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ggelhsva είπε

@skskre Το ARC είναι καλύτερο. Το οptical δεν έχει το bandwidth για να μεταφέρει βαριά πρότυπα ήχου όπως Dolby Atmos, DTS:X, κτλ. Επίσης, με το ARC θα έχει λογικά και την ευκολία του να ανοιγοκλείνεις ΤV/Receiver με ένα τηλεχειριστήριο π.χ. αυτό της TV 😉

 

5 λεπτά πριν, tollisth είπε

Το arc είναι καλύτερο από optical γιατί υποστιριζει όλα τα audio formats από εκεί και περα εχει να κανει και με το σύστημα του καθενός τη διαφορά θα εχει 

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια, αλλά ψάχνοντας τον ενισχυτή μου βλέπω ότι υποστηρίζει μόνο DTS-HD Master Audio, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pro Logic IIz, Dolby TrueHD.

Είναι ένας ONKYO παλιός FULL HD. Η ARC σύνδεση είναι από την 3 ή 4 θύρα της TV στο HDMI OUT του receiver και μπορώ να έχω τον ήχο απο NETFLIX κ.τλ στα ηχεία?

Επεξ/σία από skskre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να έχεις ηχο στα ηχεία του ενισχυτή θα συνδεσεις το HDMI 3 της τηλεόρασης σε ένα HDMI Input του ενισχυτή σου. Όταν κλείνεις τον ενισχυτή ο ήχος θα πηγαίνει στα ηχεία της τηλεόρασης αυτόματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, athkatla78 είπε

Για να έχεις ηχο στα ηχεία του ενισχυτή θα συνδεσεις το HDMI 3 της τηλεόρασης σε ένα HDMI Input του ενισχυτή σου. Όταν κλείνεις τον ενισχυτή ο ήχος θα πηγαίνει στα ηχεία της τηλεόρασης αυτόματα.

image.png.c59e73f1b44bb3bb481bc9ad23889df6.png

🤔🤔🤔 https://www.sony.co.uk/electronics/support/articles/00012943

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει ARC ο ενισχυτής σου θα το κανεις όπως το διάγραμμα.

Αν δεν εχει, επειδή έγραψες ότι είναι παλιος, τότε θα χρησιμοποιήσεις Optical cable.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το digital trends ήρθε και αυτό σε επαφή με την Sony σχετικά με τη θολούρα, το FW update αναμένεται στις 31 Δεκεμβρίου (έλπιζα λίγο νωρίτερα αλλά  άμα είναι να φτιαχτεί, χαλάλι)
Έχω κάνει timestamp στο βίντεο (έχει και υπότιτλους) :

 

Επεξ/σία από red1
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skskre είπε

Το arc απλοϊκά συνδέει τα ηχεία της τηλεόρασης σου με τον ενισχυτή στέλνοντας τον ήχο που θα έπαιζαν τα ηχεία να τον παίξει ο ενισχυτής.Οπότε ότι παίζει η τηλεόραση(κανάλια,Netflix,kodi...) ο ήχος θα πηγαίνει στον ενισχυτή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

να κανω κι εγω την ερωτηση μου γιατι εχω καει και μην ανοιγω καινουριο θεμα

ειχα μια samsung ue48h6400ak (full hd) η οποια την εκανε την δουλεια της και  εβγαζε και ενα ματι για υπερυθρες,

το οποιο το ειχα μπροστα απο τον ενισχυτη και αλλαζα τον ηχο απο το ιδιο κοντρολ (δεν εχει εξοδο hdmi,μονο οπτικη ινα κτλ)

τωρα λοιπον πρεπει να παρω καινουρια και σκεφτομουν την ue55q60t σαν μετρια λυση,που βγαινει καπου 500 κατι απο τον γερμανο με επιστροφη.

επεσα πανω στην 9096 και ψηθηκα γιατι παντα θεωρουσα τις sony ανωτερες και λογω κριτικων,android,εικονας κτλ.

Με ενδιαφερει λοιπον netflix,ταινιες απο στικακι και λιγο τηλεοραση - καθολου gaming

και βασικο, να μην εχω ξεχωριστα χειρηστηρια για τον ηχο και την τηλεοραση αν το καταφερω .

αξιζει λοιπον η sony τα εξτρα χρηματα; και δεν θελω φυσικα να τα ξεπερασω

υπαρχει καποια αλλη προταση;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tattooxxx είπε

καλησπερα

να κανω κι εγω την ερωτηση μου γιατι εχω καει και μην ανοιγω καινουριο θεμα

ειχα μια samsung ue48h6400ak (full hd) η οποια την εκανε την δουλεια της και  εβγαζε και ενα ματι για υπερυθρες,

το οποιο το ειχα μπροστα απο τον ενισχυτη και αλλαζα τον ηχο απο το ιδιο κοντρολ (δεν εχει εξοδο hdmi,μονο οπτικη ινα κτλ)

τωρα λοιπον πρεπει να παρω καινουρια και σκεφτομουν την ue55q60t σαν μετρια λυση,που βγαινει καπου 500 κατι απο τον γερμανο με επιστροφη.

επεσα πανω στην 9096 και ψηθηκα γιατι παντα θεωρουσα τις sony ανωτερες και λογω κριτικων,android,εικονας κτλ.

Με ενδιαφερει λοιπον netflix,ταινιες απο στικακι και λιγο τηλεοραση - καθολου gaming

και βασικο, να μην εχω ξεχωριστα χειρηστηρια για τον ηχο και την τηλεοραση αν το καταφερω .

αξιζει λοιπον η sony τα εξτρα χρηματα; και δεν θελω φυσικα να τα ξεπερασω

υπαρχει καποια αλλη προταση;

Οι τηλεοράσεις έχουν 300€ διαφορά.. Επόμενο ειναι η Sony να είναι καλύτερη επιλογή, αλλα το αν αξίζει να δώσεις 300€ παραπάνω το ξερεις εσύ και η τσέπη σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα σαφως θα ειναι καλυτερη

το θεμα ειναι αν πχ τα specs που ανεβαζουν την τιμη εχουν να κανουν πιο πολυ με gaming 

επισης τα dolby vision ,dts κτλ νομιζω δεν τα υποστηριζει καν η samsung

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tattooxxx είπε

επισης τα dolby vision ,dts κτλ νομιζω δεν τα υποστηριζει καν η samsung

Μη το νομίζεις!! Δε τα υποστηρίζει!! :) Και ήταν ένας λόγος που τη πήρα κι εγώ...(τη σόνυ)! ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, tattooxxx είπε

καλησπερα

να κανω κι εγω την ερωτηση μου γιατι εχω καει και μην ανοιγω καινουριο θεμα

ειχα μια samsung ue48h6400ak (full hd) η οποια την εκανε την δουλεια της και  εβγαζε και ενα ματι για υπερυθρες,

το οποιο το ειχα μπροστα απο τον ενισχυτη και αλλαζα τον ηχο απο το ιδιο κοντρολ (δεν εχει εξοδο hdmi,μονο οπτικη ινα κτλ)

τωρα λοιπον πρεπει να παρω καινουρια και σκεφτομουν την ue55q60t σαν μετρια λυση,που βγαινει καπου 500 κατι απο τον γερμανο με επιστροφη.

επεσα πανω στην 9096 και ψηθηκα γιατι παντα θεωρουσα τις sony ανωτερες και λογω κριτικων,android,εικονας κτλ.

Με ενδιαφερει λοιπον netflix,ταινιες απο στικακι και λιγο τηλεοραση - καθολου gaming

και βασικο, να μην εχω ξεχωριστα χειρηστηρια για τον ηχο και την τηλεοραση αν το καταφερω .

αξιζει λοιπον η sony τα εξτρα χρηματα; και δεν θελω φυσικα να τα ξεπερασω

υπαρχει καποια αλλη προταση;

Σίγουρα αξίζει σε σχέση με την tv που αναφέρεις ειδικά για την χρήση που θέλεις εσύ βέβαια είναι και αρκετά μεγάλη διαφορά,επίσης να ξέρεις οι Samsung τηλεοράσεις δεν υποστηρίζουν πλέον dts και δεν θα έχεις ήχο από αναπαραγωγή μέσω usb σε περίπτωση που δεν το ξέρεις 

Γενικά είναι καλύτερη δεν έχει να κάνει με το gaming μόνο 

Επεξ/σία από tollisth
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tattooxxx είπε

καλα σαφως θα ειναι καλυτερη

το θεμα ειναι αν πχ τα specs που ανεβαζουν την τιμη εχουν να κανουν πιο πολυ με gaming 

επισης τα dolby vision ,dts κτλ νομιζω δεν τα υποστηριζει καν η samsung

Dolby Vision μόνο netflix και uhd bluray αν  έχεις με ταινίες που το υποστηρίζουν.Η samsung παίζει HDR10+ ένα αντίστοιχο πρώτυπο σαν το dolby vision  οπότε σε netflix και uhd player θα παίζει σε HDR σκέτο το οποίο όμως αν έχεις και 4k ανάλυση είναι πολύ καλό.Δυστυχώς η samsung δεν υποστηρίζει εδω και κάποια χρόνια Dts αποκωδικοποίηση αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα αν έχεις ενισχυτή ή soundbar που υποστηρίζει.Κατά τα άλλα εμένα η samsung με βολεύει πολύ,η εφαρμογή smart things κάνει παπάδες σε λειτουργικότητα ανάμεσα σε συνδεσιμότητα κινητού,tablet και "smart"τηλεόρασης.Η εικόνα είναι καλή για Netflix και ταινίες,εχει μεγάλη αντίθεση και φωτεινότητα. Βέβαια συγκρίνεις 2 διαφορετικές τηλεοράσεις η q60T δεν έχει καμιά σχέση με την q80 και άνω η οποία είναι direct full array όπως και η sony. Οπότε δεν.μπορείς να συγκρίνεις την q60 με τη Sony .

1 ώρα πριν, tollisth είπε

Σίγουρα αξίζει σε σχέση με την tv που αναφέρεις ειδικά για την χρήση που θέλεις εσύ βέβαια είναι και αρκετά μεγάλη διαφορά,επίσης να ξέρεις οι Samsung τηλεοράσεις δεν υποστηρίζουν πλέον dts και δεν θα έχεις ήχο από αναπαραγωγή μέσω usb σε περίπτωση που δεν το ξέρεις 

Γενικά είναι καλύτερη δεν έχει να κάνει με το gaming μόνο 

δεν υπάρχει θέμα στο dts αν συνδέσεις ενισχυτή ή soundbar  που το υποστηρίζει ούτε κι αν παίζει απο usb.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα

ενδιαφερουσα προσεγγιση

δεν συγκρινω αυτες τις δυο,θα ηταν αδικο μιας και εχουν διαφορα στο κοστος

η απορια μου ειναι ποια ειναι η πιο value for money

δεν ειχα σκοπο να αλλαξω καν, και η 48h6400 που ειχα ,μια χαρα μου εκανε ,απλα  ξεκολλησε ενας φακος και στο κλεισιμο ραγισε το πανελ

δουλευε και ο ηχος με ενα κοντρολ,βασικο,συνδεοταν κι αυτη πανευκολα κτλ

ισως δεν ειχε και την καλυτερη εικονα αλλα οκ

ας πουμε οτι εχω καταληξει σε τρεις επιλογες

1.παιρνω την ιδια με αυτην που εχω μεταχειρισμενη στα 250 και εχω και ακομα μια για ανταλλακτικα και ληγει χωρις σαματα και οσο πανε

2.παιρνω την q60t στα 520 σαν μετρια ας πουμε λυση και μικρο upgrade απο την παλια ,να κατσει και η ζημια πιο απαλα

    ( για κατωτερη δεν νομιζω οτι αξιζει να μιλαμε)

3.παω στην sony με την λογικη οτι αφου μπηκαμε στον χορο κτλ,ας κανουμε σοβαρο upgrade που με μια επεκταση δεν ξανασχολουμαι για 5 χρονια

  αλλα φευγω απο το μπατζετ μου, μιας και η αγορα τιβι προεκυψε αποτομα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...