Προς το περιεχόμενο

Lenovo Legion 5 (Ryzen 7 4800H/16GB/512GB/RTX2060/NoOS) @ Amazon IT 1016.94€ [update: 997.65€ στο Amazon ES]


neosstoforum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχει βαλει καποιος το lenovo energy manager? Το ειχα στο προηγουμενο lenovo κ κραταγε φορτισμενη τη μπαταρια στο 55-60% κ μετα απο 6 χρονια ειναι σκομα σε εξαιρετικη κατασταση. Μπορω να το βαλω κ σε αυτο τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορειτε να γραψετε λιγα λογια για την οθονη ....ψαχνω για την 60αρα αλλα δεν την εχει κανενα καταστημα ολοι εχουν την 120 hz που δεν διαβαζω τα καλυτερα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, aristidis540 είπε

Μπορειτε να γραψετε λιγα λογια για την οθονη ....ψαχνω για την 60αρα αλλα δεν την εχει κανενα καταστημα ολοι εχουν την 120 hz που δεν διαβαζω τα καλυτερα.

 

 

και 60αρα μπαταρια αντι για την 80αρα.. Προσφατα εκανα ενα περασμα απο ολα τα μοντελα του skroutz και απο οτι φαινεται κανενα δεν εχει αυτα που εισαγονται (επισημα) στην Ελλαδα αλλα ..πολωνικες παραεισαγωγες..

Επεξ/σία από Crus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/12/2020 στις 10:15 ΠΜ, murcielago580 είπε

Μια ερωτηση λιγο εκτος θεματος. Αγορες απο αμαζον ισπανιας δεν ειχα εμπειρια και ειναι η αληθεια θα δυσκολευτω παρα πολυ να τους ξανα εμπιστευτω με αγορα μου. Αγορα 27/11 του συγκεκριμενου λαπτοπ, τραβηξαν τα χρηματα 1/12 και αποστολη εκαναν εχτες με εκτιμωμενη ημερομηνια παραδοσης 21/12/.

Αρχικα οι ημερομηνιες ηταν εως 11/12 να το εχω, επειτα εγινε 11 εως 17 και τελος αφου σταλθηκε μετα απο 2 βδομαδες που ειχα πληρωσει και το ειχαν στην αποθηκη τους χωρις να κανουν κατι για να το στειλουν η ημερομηνια ξανα αλλαζει και γινεται 21/12 δηλαδη 10 μερες μετα την αρχικη.

Καταλαβαινω οτι ηταν black friday καταλαβαινω οτι υπαρχει η πανδημια στην μεση αλλα καθε υπαλληλος τους στο chat δεν ηξερε τι του γινοταν οποτε τους μιλαγα και μαλιστα μεχρι εχτες μιση ωρα πριν βγει το tracking number και γινει η αποστολη με διαβεβαιωναν οτι υπαρχει χρονος μεχρι τις 17 θα το εχετε σιγουρα. Επισης μια υπαλληλος μου λεει ξαφνικα σας ειπα τι γνωριζω μεχρι τις 17 θα το εχετε και εκλεισε το chat ετσι απλα χωρις να πει τιποτα αλλο.

Αν γινονταν τα παραπανω εδω Ελλαδα απο καποιο μαγαζι σιγουρα θα εκανα καποια καταγγελια η προς τον υπευθυνο του μαγαζιου η προς συνηγορο καταναλωτη. Για εξωτερικο γνωριζει κανεις τι μπορουμε να κανουμε? 1η φορα στην ζωη μου πληρωνω για κατι και κανουν 2 βδομαδες για να το στειλουν απο την αποθηκη τους, και μαλιστα να εχω και τον καθε πραγματικα χαζο υπαλληλο να με κοροιδευει στα μουτρα μου και να μην ξερει τι του γινεται. Αγοραζω απο ebay amazon.com amazon.co.uk amazon.de απο το 2011 και ποτε δεν εχω ξανα συναντησει τοσο ασχημη εμπειρια.

Κανε check οτι σε χρεωσαν και οτι δεν εκαναν απλα τσεκ στο λογαριασμο. Σε μενα συνεβει το εξης: Μου χρεωσαν τα λεφτα την επομενη της ημερας (revolut ) και μετα δυο βδομαδες στο chat τους ειπα κιολας οτι ειμαι ηδη χρεωμενος δυο βδομαδες 

Η απαντηση ηταν οτι δεν υπαρει χρεωση , μονο bank account check , και πως η χρεωση γινεται με την αποστολη και μονο. Την αλλη μερα ειδα οτι την ημερα της χρεωσης η revolut εδειχνε και επιστροφη παροτι εκεινη την μερα μου ηρθε μηνυμα για επιστροφη χρηματων στην revolut. Με την αποστολη εγινε και η πραγματικη χρεωση. Αυτο το επαθα και στο αμαζον ισπανιας και το uk. στο uk δε πολυ αστειο διοτι εγινε καμποσες φορες αυτο. Επισης αυτοι στο chat δεν ξερουν ποιοσ carrier θα παραλαβει για να σου δωσουν details. Μπορω να πω ομως οτι λογω της καθυστερησης τα πραγματα ηρθαν σαν τα παρηγγειλα με prime. και οχι σαν απλη αποστολη. fully trackable και σε δυο μερες ηταν απο ισπανια στο σπιτι μου χωρις υπερβολη μολις εφυγε το shipment. οποτε αγαπω αμαζον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Crus είπε

και 60αρα μπαταρια αντι για την 80αρα.. Προσφατα εκανα ενα περασμα απο ολα τα μοντελα του skroutz και απο οτι φαινεται κανενα δεν εχει αυτα που εισαγονται (επισημα) στην Ελλαδα αλλα ..πολωνικες παραεισαγωγες..

ηθελα να το παραγγείλω αλλα ολοι έχουν την  120hz οθόνη 😒

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

ηθελα να το παραγγείλω αλλα ολοι έχουν την  120hz οθόνη 😒

Μοντελα με την 60αρα (αλλα και 144hz) οθονη  υπαρχουν, αλλα οχι με την 2060 και φυσικα χωρις 80αρα (αλλα 60αρα) μπαταρια. Επισημα Ελλαδα τα μοντελα ερχονται ειτε με την 1650, ειτε με την 1650ti μονο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Crus είπε

Μοντελα με την 60αρα (αλλα και 144hz) οθονη  υπαρχουν, αλλα οχι με την 2060 και φυσικα χωρις 80αρα (αλλα 60αρα) μπαταρια. Επισημα Ελλαδα τα μοντελα ερχονται ειτε με την 1650, ειτε με την 1650ti μονο.

 

 

δεν με ενδιαφερει η καρτα γραφικων και η μπαταριά,την οθόνη μονο θα ήθελα να βρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

δεν με ενδιαφερει η καρτα γραφικων και η μπαταριά,την οθόνη μονο θα ήθελα να βρω.

Τσεκαρε το Link παραπανω, βαλε στα φιλτρα region-Greece, display 60 or 144hz, battery 80Whr και δες τι κωδικους βγαζει.

Αλλα και παλι σου λεω, στο skroutz μη Πολωνικο μοντελο (δηλαδη με 80αρα μπαταρια προσωπικα δεν βρηκα). Σε αυτη την περιπτωση και αν συμβιβαστεις με αυτο, επελεξε Poland και αντιστοιχα την οθονη που θες και δες του κωδικους. Κανε copy paste στο skroutz και θα σου δειξει τα μοντελα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aristidis540 είπε

δεν με ενδιαφερει η καρτα γραφικων και η μπαταριά,την οθόνη μονο θα ήθελα να βρω.

https://www.e-shop.gr/laptop-lenovo-legion-5-15arh05-156-fhd-amd-ryzen-7-4800h-8gb-1tb-ssd-gtx-1650-4gb-w10-p-PER.917200

Αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα 1η μερα που ασχολουμαι με το λαπτοπ, ακομα βαζω προγραμματα και drivers, απο παιχνιδια εβαλα το horizon σε full hd και σε ultra εβγαλε στο in game benchmark 56fps average. Θερμοκρασια 60 βαθμους μου εδειχνε το msi afterburner. 

Θα επανελθω με περισσοτερα. κατεβαζω και το forza motorsport 7.

Η οθονη για εμενα ειναι αρκετα καλη και σε σχεση με το lenovo y50-70 την θεωρω την καινουρια κλησεις ανωτερη. δεν εχω και πολυ εμπειρια παντως για να κρινω σωστα.

Δεν εχω κοιταξει αν εχει μεγαλη μπαταρια η οτιδηποτε αλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανερχομαι με καποια επιπλεον στοιχεια.

1) Η οθονη ειναι αρκετα καλη, συνεχιζει να μου αρεσει πολυ περισσοτερο απο την προηγουμενη, βαζοντας τους τελευταιους drivers της nvidia για καποιο λογο αυξησε το brightness και ετσι το εψαξα μεσα απο τον πινακα ελεγχου της καρτας γραφικων με αποτελεσμα να φτιαξω μια ρυθμιση που μου αρεσει παρα πολυ οσον αφορα τα χρωματα κλπ.

2)Για καποιο λογο οι θυρες usb συνεχιζουν και δινουν ρευμα στα περιφερειακα οταν παταω τερματισμο. δεν εχω μπορεσει να βρω ακρη πως το αλλαζω αυτο αλλα το cooling stand που εχω πρεπει να το κλεινω χειροκινητα. Γνωριζει κανεις πως αλλαζει αυτο? λειτουργικο εβαλα windows 10 pro

3)Το πληκτρολογιο ειναι αρκετα καλο σε αισθηση οταν πληκτρολογεις, ψαχνεσαι λιγο με τα ισπανικα γραμματα αλλα οκ συνηθεια ειναι αυτο μαλλον. Ειναι φωτειζομενο αλλα μονο με λευκο φως και δυστυχως οχι rgb. Ρυθμιζεται σε 3 σκαλες, σβηστο χαμηλος φωτισμος και δυνατος. Το εχω μονιμα στο μεσαιο.

4)Στα παιχνιδια δεν κανει πολυ θορυβο ο ανεμιστηρας του. Πιο πολυ κανει το cooling stand.

5)Εχει κανεις να προτεινει κανα καλο card reader γτ δεν εχει? εννοειται usb 3 με καλη ταχυτητα για microsd kai sd.

6) Ψιλο απογοητευση με την καρτα γραφικων. Τελικα το horizon παιζοντας σε ultra εχει συνεχεια κατω απο 50fps σε full hd αναλυση. Επισης το forza 7 ενω πιανει 60 αρκετα ευκολα σε αρκετες σκηνες πεφτει εντυπωσιακα και μαλιστα ετυχε να δω σε καποια πιστα ακομα και 32 στιγμιαια. Εβαλα το hwinfo και ενω επαιζα αυτα τα 2 παιχνιδια ειδα οτι η καρτα τραβαει εως λιγο πανω απο 80watt. Aρα εχουμε την πιο χαλια εκδοση της 2060? αλλα λαπτοπ εχουν με 90 η ακομα καλυτερα με 115watt αρα και αρκετα καλυτερες επιδοσεις. Γνωριζει κανεις κατι περισσοτερο? Αλλαζουν με καποιο τροπο τa watt? Αν τωρα δεν βγαζει 60fps σε 2 χρονια δεν θα βγαζει ουτε 30. Και εχω και το red dead redemption 2 που κατι μου λεει εκει θα ζοριζεται περισσοτερο.. 

Επεξ/σία από murcielago580
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, murcielago580 είπε

Επανερχομαι με καποια επιπλεον στοιχεια.

1) Η οθονη ειναι αρκετα καλη, συνεχιζει να μου αρεσει πολυ περισσοτερο απο την προηγουμενη, βαζοντας τους τελευταιους drivers της nvidia για καποιο λογο αυξησε το brightness και ετσι το εψαξα μεσα απο τον πινακα ελεγχου της καρτας γραφικων με αποτελεσμα να φτιαξω μια ρυθμιση που μου αρεσει παρα πολυ οσον αφορα τα χρωματα κλπ.

2)Για καποιο λογο οι θυρες usb συνεχιζουν και δινουν ρευμα στα περιφερειακα οταν παταω τερματισμο. δεν εχω μπορεσει να βρω ακρη πως το αλλαζω αυτο αλλα το cooling stand που εχω πρεπει να το κλεινω χειροκινητα. Γνωριζει κανεις πως αλλαζει αυτο? λειτουργικο εβαλα windows 10 pro

3)Το πληκτρολογιο ειναι αρκετα καλο σε αισθηση οταν πληκτρολογεις, ψαχνεσαι λιγο με τα ισπανικα γραμματα αλλα οκ συνηθεια ειναι αυτο μαλλον. Ειναι φωτειζομενο αλλα μονο με λευκο φως και δυστυχως οχι rgb. Ρυθμιζεται σε 3 σκαλες, σβηστο χαμηλος φωτισμος και δυνατος. Το εχω μονιμα στο μεσαιο.

4)Στα παιχνιδια δεν κανει πολυ θορυβο ο ανεμιστηρας του. Πιο πολυ κανει το cooling stand.

5)Εχει κανεις να προτεινει κανα καλο card reader γτ δεν εχει? εννοειται usb 3 με καλη ταχυτητα για microsd kai sd.

6) Ψιλο απογοητευση με την καρτα γραφικων. Τελικα το horizon παιζοντας σε ultra εχει συνεχεια κατω απο 50fps σε full hd αναλυση. Επισης το forza 7 ενω πιανει 60 αρκετα ευκολα σε αρκετες σκηνες πεφτει εντυπωσιακα και μαλιστα ετυχε να δω σε καποια πιστα ακομα και 32 στιγμιαια. Εβαλα το hwinfo και ενω επαιζα αυτα τα 2 παιχνιδια ειδα οτι η καρτα τραβαει εως λιγο πανω απο 80watt. Aρα εχουμε την πιο χαλια εκδοση της 2060? αλλα λαπτοπ εχουν με 90 η ακομα καλυτερα με 115watt αρα και αρκετα καλυτερες επιδοσεις. Γνωριζει κανεις κατι περισσοτερο? Αλλαζουν με καποιο τροπο τa watt? Αν τωρα δεν βγαζει 60fps σε 2 χρονια δεν θα βγαζει ουτε 30. Και εχω και το red dead redemption 2 που κατι μου λεει εκει θα ζοριζεται περισσοτερο.. 

Από το bios μπορείς να ρυθμίσεις τις usb να μη δίνουν τροφοδοσία με σβηστό pc.

Επίσης για maximum απόδοση της gpu θέλει το vantage αν δεν το έβαλες ,το app της lenovo .

Θα πρέπει να σβήσεις το hybrid mode στις gpu (που χρησιμοποιεί και την ενσωματωμένη gpu της amd ) και να τσεκαρεις το έξτρα overclock στην κάρτα γραφικών

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vagelisda είπε

Από το bios μπορείς να ρυθμίσεις τις usb να μη δίνουν τροφοδοσία με σβηστό pc.

Επίσης για maximum απόδοση της gpu θέλει το vantage αν δεν το έβαλες ,το app της lenovo .

Θα πρέπει να σβήσεις το hybrid mode στις gpu (που χρησιμοποιεί και την ενσωματωμένη gpu της amd ) και να τσεκαρεις το έξτρα overclock στην κάρτα γραφικών

Ολα αυτα απο το vantage? 

Θα τα κοιταξω ολα και θα ξανα γραψω. Αντε να δουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, murcielago580 είπε

Ολα αυτα απο το vantage? 

Θα τα κοιταξω ολα και θα ξανα γραψω. Αντε να δουμε...

Ναι,τα κάνει όλα από εκεί ,το bios έχει ελάχιστες επιλογές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...