Προς το περιεχόμενο

Laptop HP 15s-eq1262ng 565€


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, Orpheas1992 είπε

Το θεμα ειναι το εξης, ισχυει η παραγγελια που καναμε χωρις να εχουμε δωσει κανενα στοιχειο πληρωμης;; 
Μηπως πρεπει να στειλουμε τα χρηματα σε λογαριασμο γερμανικης τραπεζας(εχουν καποια στοιχεια στις πληροφοριες στην σελιδα τους) μαζί με τον κωδικό παραγγελίας που ήρθε στο email, για να ενεργοποιηθει; Ή απλα περιμενουμε;

Οπως και να εχει....υπομονη.

Αρχικά στελνουν ενα email που λεει  ευχαριστουμε για την προτιμηση και οτι θα σταλθει ενα αλλο email με το κοστος τι περιεχει το καλαθι σου. Σε αυτο το email εχει οδηγιες και λεει για επιβεβαίωση ,για επιβεβαίωση στελνεις οτι επιβεβαιωνω την παραγγελεια αυτη και τον τροπο πληρωμης της επιλογης σου. Μετα απο αυτο θα πρεπει να υπαρχει ενα email που θα σε κατευθεινει στο τελευταιο βημα που ειναι το βημα που πληρωνεις και στο στελνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Giorgos.T είπε

Αρχικά στελνουν ενα email που λεει  ευχαριστουμε για την προτιμηση και οτι θα σταλθει ενα αλλο email με το κοστος τι περιεχει το καλαθι σου. Σε αυτο το email εχει οδηγιες και λεει για επιβεβαίωση ,για επιβεβαίωση στελνεις οτι επιβεβαιωνω την παραγγελεια αυτη και τον τροπο πληρωμης της επιλογης σου. Μετα απο αυτο θα πρεπει να υπαρχει ενα email που θα σε κατευθεινει στο τελευταιο βημα που ειναι το βημα που πληρωνεις και στο στελνουν.

Προς το παρον εχω μεινει σε ενα αρχικο email που ειχε μεσα το καλαθι με την τιμη χωρις τους φορους και δυο συνημμενα pdf με terms & conditions και οδηγιες για ακυρωση και υπαναχωρηση.
Εστειλα ενα διερευνητικο email, λεγοντας οτι αποδεχομαι την προσφορα και ελαβα ενα μαλλον αυτοματοποιημενο με ticket number για εξυπηρετηση, το βαζω απο κατω σε spoiler (με google translate στα αγγλικα).
 

Spoiler

Dear Customer,

Your contact request with the subject "Your request for a quote from ALTERNATE" will be processed under the following ticket number: "..............".

Please note that due to an increased order volume and necessary organizational measures to protect our employees (home office and changed shift work), there may unfortunately be delays in answering inquiries. Please refrain from telephone or e-mail inquiries, otherwise the average response time will increase even further.

Due to the current extraordinary situation, we hope for your understanding and try to answer every request as soon as possible.

You can see the current status of your order at https://www.alternate.de/bestellung/.
You will automatically receive an email as soon as your shipment has been processed or sent.

If it is a question of returns within the scope of the guarantee or the right of withdrawal, you can also use our online return center at https://www.alternate.de/ruecksendung/.

Please have this ticket number and your customer and order number ready for further inquiries.

Did you know that you can also reach us on Facebook, Instagram and Twitter? We can be reached here from Monday to Sunday from 8:00 a.m. to 11:00 p.m.

regards
Your ALTERNATE team

 

Επεξ/σία από Orpheas1992
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/11/2020 στις 8:22 ΜΜ, giopa62 είπε

Εγώ ήθελα για τα παιδιά όποτε το γερμανικό layout είναι πρόβλημα . Θενκς για την ενημέρωση πάντως 

Το γερμανικό layout είναι εντελώς σπαστικό. Ο μοναδικός λόγος που θέλω να πουλήσω ένα 1035g1  lenovo 😡

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, karaLRS είπε

Το γερμανικό layout είναι εντελώς σπαστικό. Ο μοναδικός λόγος που θέλω να πουλήσω ένα 1035g1  lenovo 😡

Μπορείς πάντα να παραγγείλεις ως ανταλλακτικό το αγγλικο πληκτρολόγιο και να το τοποθετήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή δοκιμαστικά έκανα κι εγώ "παραγγελία", αυτό που κατέληξαν να μου απαντήσουν σήμερα είναι ότι πρέπει να κάνω παραγγελία με διεύθυνση αποστολής Γερμανίας και όχι Ελλάδας που έκανα εγώ. Άρα μάλλον μόνο με εταιρεία προώθησης πακέτων κάνουμε δουλειά από αυτούς;

Είχε κανείς καμμία εξέλιξη; Λάβατε τελική προσφορά;

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Μπορείς πάντα να παραγγείλεις ως ανταλλακτικό το αγγλικο πληκτρολόγιο και να το τοποθετήσεις

το έχω ψάξει αλλά δεν αξίζει να δώσω 100€ και να ανοίγει το λαπτοπ (είναι unibody κάπως). την επόμενη μόνο αγγλικό layout 😐

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Επειδή δοκιμαστικά έκανα κι εγώ "παραγγελία", αυτό που κατέληξαν να μου απαντήσουν σήμερα είναι ότι πρέπει να κάνω παραγγελία με διεύθυνση αποστολής Γερμανίας και όχι Ελλάδας που έκανα εγώ. Άρα μάλλον μόνο με εταιρεία προώθησης πακέτων κάνουμε δουλειά από αυτούς;

Είχε κανείς καμμία εξέλιξη; Λάβατε τελική προσφορά;

Η αληθεια ειναι οτι στις πληροφοριες στην ιστοσελιδα τους, γραφουν καπου "International Orders: Delivery abroad is not possible". Αν εχει ψωνισει κανεις απο εδω απο τους συγκεκριμενους ας ενημερωσει, φαινεται να μην στελνουν σε αλλες χωρες....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Orpheas1992 είπε

Η αληθεια ειναι οτι στις πληροφοριες στην ιστοσελιδα τους, γραφουν καπου "International Orders: Delivery abroad is not possible". Αν εχει ψωνισει κανεις απο εδω απο τους συγκεκριμενους ας ενημερωσει, φαινεται να μην στελνουν σε αλλες χωρες....

Ενδεχομένως αυτός να είναι και ο λόγος που η εταιρεία έχει καμιά δεκαριά διαφορετικά site για ισάριθμες χώρες. Ίσως να απευθύνεται αποκλειστικά σε αυτές. Και τα όποια site μάλιστα δεν έχουν τις ίδιες τιμές. Κοιτούσα για παράδειγμα στο ολλανδικό, καθώς έχω φίλο μου εκεί και μπορεί να μου παραγγείλει, αλλά δυστυχώς δεν έχει τις προσφορές που έχει το αντίστοιχο γερμανικό.

Επεξ/σία από nk9
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Orpheas1992 είπε

Η αληθεια ειναι οτι στις πληροφοριες στην ιστοσελιδα τους, γραφουν καπου "International Orders: Delivery abroad is not possible". Αν εχει ψωνισει κανεις απο εδω απο τους συγκεκριμενους ας ενημερωσει, φαινεται να μην στελνουν σε αλλες χωρες....

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό γιατί στην παραγγελία μπορείς να βάλεις άλλες χώρες απλός σε χώρες του εξωτερικού δεν υποστηρίζονται οι δόσεις και οι καθημερινές τους προσφορές είναι μόνο εντός Γερμανίας. Για την Ελλάδα είναι 15 ευρώ τα μεταφορικά και στέλνουν με UPS. Αν βρεις που το λέει βέβαια ανεβασέτο εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Giorgos.T είπε

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό γιατί στην παραγγελία μπορείς να βάλεις άλλες χώρες απλός σε χώρες του εξωτερικού δεν υποστηρίζονται οι δόσεις και οι καθημερινές τους προσφορές είναι μόνο εντός Γερμανίας. Για την Ελλάδα είναι 15 ευρώ τα μεταφορικά και στέλνουν με UPS. Αν βρεις που το λέει βέβαια ανεβασέτο εδώ.

Λίγο πιο πάνω έγραψα τι μου απάντησαν γι' αυτό. Αναλυτικότερα:

Αναφορά σε κείμενο

Thank you for the quotation request via www.alternate.de.

Unfortunately, we have to inform you that we cannot create individual offers due to the many requests and orders during the christmas season.

The calculation of VAT and shipping costs on www.alternate.de based on deliveries within Germany, in this case the order cannot be created directly.

If we offer a webshop for your country, we ask you to use it instead.   We ask for your understanding.

και σε επόμενο mail τους:

Αναφορά σε κείμενο

on the website you have choosen Greece as country, not Germany for the delivery.

Το οποίο μεταφράζεται σε: δεν παραδίδουμε στην Ελλάδα από το γερμανικό μας σάιτ κύριε!

Το ότι δίνει την επιλογή δε σημαίνει κάτι κατά πως φαίνεται. Απλά έχουν μια ετοιματζίδικη φόρμα που δεν έχουν φροντίσει να βγάλουν από μέσα τις χώρες στις οποίες δεν παραδίδουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω αγοράσει στο παρελθόν αλλά το λένε ξεκάθαρα πως στέλνουν και Ελλάδα

https://www.alternate.de/html/help/faqDisplay.html? (αν δεν το βγάζει απευθείας πατήστε την 5η επιλογή)
και επιπλέον χρεώσεις με ΦΠΑ 19% και μεταφορικά
https://www.alternate.de/HILFE/Bestellmöglichkeiten/Europaweit-bestellen
 

Επεξ/σία από stavrakas112
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Λίγο πιο πάνω έγραψα τι μου απάντησαν γι' αυτό. Αναλυτικότερα:

και σε επόμενο mail τους:

Το οποίο μεταφράζεται σε: δεν παραδίδουμε στην Ελλάδα από το γερμανικό μας σάιτ κύριε!

Το ότι δίνει την επιλογή δε σημαίνει κάτι κατά πως φαίνεται. Απλά έχουν μια ετοιματζίδικη φόρμα που δεν έχουν φροντίσει να βγάλουν από μέσα τις χώρες στις οποίες δεν παραδίδουν.

Δεν μεταφράζεται έτσι!

Δυστυχώς, πρέπει να σας ενημερώσουμε ότι δεν μπορούμε να δημιουργήσουμε μεμονωμένες προσφορές λόγω των πολλών αιτημάτων και παραγγελιών κατά τη διάρκεια της περιόδου των Χριστουγέννων. Ο υπολογισμός του ΦΠΑ και των εξόδων αποστολής στο www.alternate.de είναι για παραδόσεις εντός της Γερμανίας, στην περίπτωση σας η παραγγελία δεν μπορεί να δημιουργηθεί απευθείας από εσας.

Kοινώς θα περιμένεις να περάσει ο φόρτος εργασίας (προφανώς έγιναν πάρα πολλές παραγγελίες) και θα σου στείλουν προσωπικό e-mail να πληρώσεις με Ελληνικό ΦΠΑ (24%) + μεταφορικά για Ελλάδα για να γίνει η παραγγελία...

Τα μεταφορικά από Γερμανία σε laptops είναι γενικά ~20 € με DHL...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/12/2020 στις 6:20 ΠΜ, SeNNinhA είπε

Μπορείς πάντα να παραγγείλεις ως ανταλλακτικό το αγγλικο πληκτρολόγιο και να το τοποθετήσεις

Σε πολλά καινουργια laptop, ειδικά ΗΡ δεν ξεκουμπώνει το keyboard όπως παλαιότερα, που επαιρνες ένα από το ebay (~15 ευρω) ειναι κολλημένο στο πάνω καπάκι από μέσα. Μας έφαγε η προσπάθεια για πιο λεπτό σασί...

Επεξ/σία από evark
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, evark είπε

Σε πολλά καινουργια laptop, ειδικά ΗΡ δεν ξεκουμπώνει το keyboard όπως παλαιότερα, που επαιρνες ένα από το ebay (~15 ευρω) ειναι κολλημένο στο πάνω καπάκι από μέσα. Μας έφαγε η προσπάθεια για πιο λεπτό σασί...

Πολυ περίεργο ακούγεται αυτό. Ναι είναι βιδωμένα (κάποιες φορές και υπερβολικά) πάνω στο καπάκι και η γενικά θέλει παίδεμα να τα αλλάξεις αλλά γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το κακό είναι ότι είναι βιδωμένα/κολλημένα από μέσα, και συνήθως από πάνω κάθεται η πλακέτα.... πρέπει να το κάνεις κυριολεκτικά βίδες για να μπορέσεις να φτάσεις στο keyboard, πάνε οι καλές εποχές που τα Dell ειχαν τα δοντάκια και το άλλαζες σε 10 λεπτά χωρίς να ξεβιδώσεις ουτε βιδα.

Επεξ/σία από evark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...