Προς το περιεχόμενο

ELTA Courier κολλημένα δέματα


TasosRS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατάλαβα. 15 μέρες για Μοσχάτο Παγκράτι  άρα εγώ από aliexpress που παρήγγειλα πριν 20-25 μέρες (μέσω ΕΛΤΑ όμως) να περιμένω κατά τις Απόκριες να μην πω και Πάσχα.:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Όλες οι εταιρείες μεταφορών έχουν φρακάρει χοντρά , μετά την Γενική ταχυδρομική και άλλοι θα αρχίσουν να μην δέχονται νέες παραδόσεις , λογικό είναι .Αυτό που δεν είναι λογικό , είναι ότι μετά το πρώτο lockdwon δεν οργανώθηκαν για να αντιμετωπίσουν το σημερινό .

Υ.Γ Για τα ΕΛΤΑ ακούγεται ότι είναι ακόμη χειρότερη η  κατάσταση πάντως . 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xsterg είπε

αντι να κανουν προσληψεις να βγαλει και καποιος αλλος ενα καρβελι ψωμι και αυτοι να κανουν την δουλεια τους καθονται στα ιδια. εδω στην πατρα ολες μα ολες οι ταχυμεταφορες ειναι για κλαμματα. δεμα που δοθηκε στις ταχυμεταφορες την προηγουμενη πεμπτη απο πατρα για μεσολογγι δεν ειχε παραδοθει μεχρι την τριτη το μεσημερι λογω φορτου εργασιας. σε οτι αφορα το οτι εχουν συμβολαιο με την εταιρεια που εργαζομαι για παραδοση την επομενη εργασιμη ημερα μου ειπαν οτι δεν ισχυουν τα συμβολαια που εχουν υπογραφει!! αλλα δεν ειναι μονο αυτοι. και οι αλλοι τα ιδια χαλια ειναι. οι εγκαταστασεις τους ειναι για γελια. τα αυτοκινητα και τα σκουτερ αθλια. χωροι φορτωσης δεν υπαρχουν. οι διαλογες γινονται κυριολεκτικα στο πεζοδρομιο! δεν απαντανε στα τηλεφωνα η οταν απαντανε η σου το κλεινουν η σε βαζουν σε αναμονη οποτε μετα απο 5-10 λεπτα αναμονης αναγκαζεσαι να το κλεισεις ενω τους ακους απο μεσα! υπαρχουν και αλλα αυτα μου ηρθαν προχειρα τωρα. 

H κατασταση εχει επιβαρυνθει παρα πολυ με το lockdown ΚΑΙ την Black Friday. Δεν παω να δικαιολογησω τις εταιρειες (και γω κολλημενο δεμα εχω, εντος Αττικης) αλλα η λυση των προσληψεων δεν μπορω να καταλαβω πως μπορει να γινει ρεαλιστικα.

Εξηγω: Για να εξυπηρετηθει αυτος ο τεραστιος ογκος παραγγελιων πρεπει να κανουν μεγαλο αριθμο προσληψεων. Ποτε θα προλαβουν να γινουν? Και αντε σου λεω προλαβαινουν. Οταν τελειωσει το lockdown, επανελθουμε σε μια καποια κανονικοτητα, πεσουν οι αριθμοι των παραγγελιων σε κανονικα επιπεδα αυτοι οι ανθρωποι τι θα απογινουν? Θα απολυθουν σε 2 μηνες? Ειναι σωστο και ωραιο αυτο για εναν ανθρωπο? Γιατι για να τους πληρωνει μια εταιρεια για παντα ειναι αδυνατον, εφοσον οι πωλησεις της εχουν πεσει σε κανονικα επιπεδα.

Με λιγα λογια μια εταιρεια δεν μπορει να σχεδιαζει την στρατηγικη της συμφωνα με εκτακτες περιστασεις που ειναι παρωδικες και εχουν μικρη ημερομηνια ληξης. Ισως το κανει αλλα σε εναν μικρο βαθμο. Εκτος και αν προσλαμβανει και απολυει κοσμο συνεχως.

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω και γω, σε περιπτωση παραγγελίας (που εχει προπληρωθει) αν εγώ φύγω απο εκεί που έχω βάλει ως σημείο παραλλαβής (γιατί δε μπορώ να κάτσω και κανα μηνα να περιμένω, έχουμε και δουλειές που απαιτουν μετακινησεις), τι γίνεται;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδιωτικοποίηση χθες να σφίξει η πίσω κίνηση, τέλος κούρασαν οι έλληνες. Μπαμπούλα θέλουν εξάλλου, με καλοσύνες κανείς δεν ξυπνάει από αυτούς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας έχω νομίζω..

IMG_20201204_203827.jpg

Υ.Γ. Δεν μπήκα καν στον κόπο να πάρω τηλέφωνο στα ELTA, ήδη περιμένω να μου επιστραφούν τα χρήματα.

Επεξ/σία από snarp7
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ΕΛΤΑ έχουν μεγάλο θέμα αυτή την στιγμή. Προσωπικά είχα παραγγείλει ένα δέμα από Γερμανο στις 22 όπου δημιουργήθηκε και ΣΥΔΕΤΑ και η επόμενη ενημέρωση ήταν στις 30 του μήνα που έφτασε στο καταστημα. Φυσικά κάλεσα και πήγα το πηρα μόνος μου. Όσοι έχουν παραγγελίες από μεγάλες αλυσίδες καλύτερα να καλούν τις εταιρίες αυτές να ασχοληθούν. Μην ψάχνετε τις ταχυδρομικές, δεν σηκώνουν καν τηλέφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Κοιτα επειδη κι εγω συνεργαζομαι με τα ΕΛ.ΤΑ. γιατι μπαινεις σε αυτη τη διαδικασια;; "Κυριε το tracking number ειναι αυτο, απο εμενα εφυγε, δε μπορω να κανω κατι αλλο."

Κακως απολογεισαι εσυ για μια κατασταση που δεν ευθυνεσαι

Φιλε εισαι ο ορισμος του Ελληνα επαγγελματια loooooooooool και μετα θα λες γιατι επεσε η δουλεια σου και γιατι σε μαυριζουν οι πελατες σου εσυ εχεις αυτη τη μεταφορικη οχι ο πελατης αρα ειναι και δικη σου η ευθυνη οσο και δικη τους

Εγω και οι φιλοι μου οπου δουμε ΕΛΤΑ την κανουμε με ελαφρα ακομα και αν ειναι πιο ακριβα τα πραγματα εκει

Και μιας και τα λεμε πες μας το μαγαζι σου να σε μαυρισουμε απο τωρα (ενταξει πλακα κανω ε? 😎

1 ώρα πριν, ardi21 είπε

H κατασταση εχει επιβαρυνθει παρα πολυ με το lockdown ΚΑΙ την Black Friday. Δεν παω να δικαιολογησω τις εταιρειες (και γω κολλημενο δεμα εχω, εντος Αττικης) αλλα η λυση των προσληψεων δεν μπορω να καταλαβω πως μπορει να γινει ρεαλιστικα.

Εξηγω: Για να εξυπηρετηθει αυτος ο τεραστιος ογκος παραγγελιων πρεπει να κανουν μεγαλο αριθμο προσληψεων. Ποτε θα προλαβουν να γινουν? Και αντε σου λεω προλαβαινουν. Οταν τελειωσει το lockdown, επανελθουμε σε μια καποια κανονικοτητα, πεσουν οι αριθμοι των παραγγελιων σε κανονικα επιπεδα αυτοι οι ανθρωποι τι θα απογινουν? Θα απολυθουν σε 2 μηνες? Ειναι σωστο και ωραιο αυτο για εναν ανθρωπο? Γιατι για να τους πληρωνει μια εταιρεια για παντα ειναι αδυνατον, εφοσον οι πωλησεις της εχουν πεσει σε κανονικα επιπεδα.

Απο ΟΑΕΔ φιλε δουλεια για τους μηνες που λες και μετα ξανα μασα με τα επιδοματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, eyes είπε

Φιλε εισαι ο ορισμος του Ελληνα επαγγελματια loooooooooool και μετα θα λες γιατι επεσε η δουλεια σου και γιατι σε μαυριζουν οι πελατες σου εσυ εχεις αυτη τη μεταφορικη οχι ο πελατης αρα ειναι και δικη σου η ευθυνη οσο και δικη τους

Εγω και οι φιλοι μου οπου δουμε ΕΛΤΑ την κανουμε με ελαφρα ακομα και αν ειναι πιο ακριβα τα πραγματα εκει

Και μιας και τα λεμε πες μας το μαγαζι σου να σε μαυρισουμε απο τωρα (ενταξει πλακα κανω ε? 😎

Απο ΟΑΕΔ φιλε δουλεια για τους μηνες που λες και μετα ξανα μασα με τα επιδοματα.

φίλε στα ίδια είναι πάνω κάτω, κάποιες είναι λίγο καλύτερες. στην προηγούμενη καραντίνα το ξέρω από πωλητή, πολλοί έφυγαν από ΓΤ και ACS και πήγαν στα ΕΛΤΑ κούριερ γιατί είχαν τεράστιες καθυστερήσεις. επαγγελματίας είμαι, στην αγορά είμαι και μαθαίνω. υπάρχουν τεράστιες καθυστερήσεις στα ΕΛΤΑ.

τώρα στέλνω με ACS, και εκεί υπάρχουν καθυστερήσεις πλέον ενώ πριν 10 ημέρες ήταν πραγματικά next day από Αθήνα για αστικά κέντρα (Αθήνα, Πάτρα, Θεσ/κη κτλ)

προσωπικά έχω κάνει μία παραγγελία σε eshop δώρο για την γυναίκα μου από την περασμένη Δευτέρα, μου έχουν στείλει tracking και η ΓΤ που εξυπηρετεί το κατάστημα αυτό δεν έχει παραλάβει.

οι κούριερ στην Ελλάδα δεν είναι προετοιμασμένες για κάτι τέτοιο γιατί οι Έλληνες δεν αγοράζουμε αρκετά από το διαδίκτυο. γίνεται ένας χαμός 1,5 μήνα και τέλος. κανένας δεν πρόκειται να προσλάβει κάποιον για 1,5 και 2 μήνες. μέχρι να τον μάθει ποιος είναι θα φύγει. θα έβαζε κανείς στην μεταφορά εμπορευμάτων (τηλεοράσεις, κινητά κτλ) κάποιον που δεν τον έχει δοκιμάσει με κάποιον τρόπο εάν είναι εντάξει; και να πάρει κάποιον, θα τον διώξει σε 2 μήνες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, valkon είπε

Ιδιωτικοποίηση χθες να σφίξει η πίσω κίνηση, τέλος κούρασαν οι έλληνες. Μπαμπούλα θέλουν εξάλλου, με καλοσύνες κανείς δεν ξυπνάει από αυτούς.

Εντωμεταξύ η Γενική είναι ιδιωτική, αλλά καθείς με τον πόνο του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κρασιά. Αντε να δω τι θα κάνω γιατί θέλω να πάρω κάτι πράγματα για τις γιορτές. Θα γίνει χαμουλης, παίζει μέχρι τότε να σταματήσουν οι παραγγελίες από τα courier και διάφορα μαγαζιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...