Προς το περιεχόμενο

YunExpress παραδοση στην Ελλαδα?


MessatsuRoku

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενημερώνω ότι σήμερα έφτασε και το δικό μου δέμα με ετικέτα της Speedex κολλημένη από πάνω από της ACS.

Ακόμα ενημέρωση δεν έχει βγάλει πουθενά, ούτε στο YunExpress ούτε στο Speedy.bg ούτε στην Speedex οπότε μην κάνετε τον κόπο να τα παρακολουθείτε και απλά κάντε υπομονή.... κάποια άγια στιγμή θα φτάσει και το δικό σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 ώρες πριν, chios είπε

@antikinsor

Σήμερα μου έβγαλε ότι παραδόθηκε στην γενική ταχυδρομική οπότε όλα καλά, πιστεύω δε θα αργήσει είμαι σε νησί.

Δεν ξέρω πόσο γρήγορα θα κάνει, γιατί τα courier είναι λίγο υπό κατάρρευση αυτό το διάστημα.

Αφού όμως ενημερώθηκες ότι έχει πάει στη Γενική Ταχυδρομική, δεν έχεις λόγο να ανησυχείς πλέον και το δέμα σου δεν είναι στα αζήτητα.

7 ώρες πριν, Croskan είπε

Ενημερώνω ότι σήμερα έφτασε και το δικό μου δέμα με ετικέτα της Speedex κολλημένη από πάνω από της ACS.

Ακόμα ενημέρωση δεν έχει βγάλει πουθενά, ούτε στο YunExpress ούτε στο Speedy.bg ούτε στην Speedex οπότε μην κάνετε τον κόπο να τα παρακολουθείτε και απλά κάντε υπομονή.... κάποια άγια στιγμή θα φτάσει και το δικό σας.

Η ετικέτα της Speedex λογικά έχει κάποιον άλλο αριθμό επάνω (που ίσως ξεκινάει από 700...) και με αυτόν θα πρέπει να κάνεις αναζήτηση στο Site της Speedex, γιατί όταν παρέλαβε από ACS, δημιουργήθηκε νέα φορτωτική. Αν κάνεις αναζήτηση στην Speedex με το διεθνή αριθμό του Last Mile, τότε είναι εύλογο να μην σου φέρνει κανένα αποτέλεσμα. Βγάζοντας τις ετικέτες και διαβάζοντας τις φορτωτικές για κάθε εταιρεία, θα βρεις όλη τη διαδρομή που ακολουθήθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά κι εγώ παθόν με yun express. Εμένα στο "last mile delivery" μου εμφανίζει 10ψηφιο κωδικο που ξεκινάει με 4292152...

Ξέρει κανείς να μου πει ποια κwλο κουριερ το έχει αναλάβει? Έψαξα παντού και δεν βρίσκω τίποτα. Είναι και ακριβό (σε διακίνηση από 2/2) και έχω αγχωθεί...οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι γινεται πραγματικα, μου λεει αυτο 


12  2021/02/19 22:16:10  departure to country of destination---shipped
11  2021/02/19 19:47:30  parcel received and processed---ready to ship
10  2021/02/19 07:28:00  arrived at airport of destination,clearance in process
9  2021/02/17 10:18:00  departed from airport of origin
8  2021/02/15 22:15:40  arrive at international airport to abroad
7  2021/02/15 13:15:40  departed facility in processing center
6  2021/02/06 20:16:05  arrived at sort facility shenzhen----SHENZHEN
5  2021/02/04 20:16:05  departed from facility shijiazhuang----SHIJIAZHUANG,CHINA
4  2021/02/04 16:18:12  departed facility in shijiazhuang----SHIJIAZHUANG
3  2021/02/03 20:05:09  arrived at sort facility shijiazhuang----SHIJIAZHUANG
2  2021/02/03 14:09:25  the package has been collected by yunexpress----HEBEI,SHIJIAZHUANG
1  2021/02/01 17:28:14  shipment information received

Δεν αναφερεται το αμα περασε το clearance, αναρωτιεμαι αμα εχουν πει κατι αναλογο σε εσας. Αν και στο last mile μου βγαζει κωδικο που μοιαζει με Γενικη Ταχ. δεν το βρισκει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Alcohol1981 και @AriaMin2000

Παιδιά, όπως έχει γραφτεί και σε παλαιότερα posts, από την πρώτη κιόλας σελίδα, τον κωδικό (αριθμό φορτωτικής) του "Last Mile Delivery" δεν τον κάνετε αναζήτηση απευθείας σε ελληνικά κούριερ, αλλά είτε στο site της Speedy στη Βουλγαρία, είτε στο site της DPD, που ουσιαστικά είναι ο ενδιάμεσος από τη στιγμή που θα φτάσει το δέμα στην Ευρώπη και μέχρι να παραλάβει το ελληνικό κούριερ. Εκεί θα σας εμφανίσει ένα νέο κωδικό (αριθμό φορτωτικής) και με αυτόν θα κάνετε αναζήτηση στα ελληνικά κούριερ. Μέχρι πρότινος, συνήθιζε να παραλαμβάνει αρχικά η ACS και μετά, λόγω φόρτου εργασίας, να τα διαθέτει στην Speedex ή τη Γενική Ταχυδρομική για την τελική παράδοση. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι πλέον.

Υπάρχει πάντα και το ενδεχόμενο το ελληνικό κούριερ να μην ενημερώσει ποτέ στο σύστημά του τον αριθμό φορτωτικής που θα παραλάβει από την DPD κι έτσι να μην βρίσκετε κάτι στην αναζήτηση. Στη δική μου περίπτωση, η ACS ακόμα και σήμερα, 1 μήνα μετά που έχω παραλάβει, ποτέ δεν ενημέρωσε το σύστημά της.

Αν δεν βγάζετε άκρη με τον τελικό αριθμό φορτωτικής για να βρείτε ποιο ελληνικό κούριερ έχει παραλάβει, προσπαθήστε να επικοινωνήσετε τηλεφωνικά με την DPD σε Αθήνα ή Θεσσαλονίκη, να σας ενημερώσουν εκείνοι.

Επεξ/σία από antikinsor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/2/2021 στις 6:20 ΜΜ, antikinsor είπε

@Alcohol1981 και @AriaMin2000

Παιδιά, όπως έχει γραφτεί και σε παλαιότερα posts, από την πρώτη κιόλας σελίδα, τον κωδικό (αριθμό φορτωτικής) του "Last Mile Delivery" δεν τον κάνετε αναζήτηση απευθείας σε ελληνικά κούριερ, αλλά είτε στο site της Speedy στη Βουλγαρία, είτε στο site της DPD, που ουσιαστικά είναι ο ενδιάμεσος από τη στιγμή που θα φτάσει το δέμα στην Ευρώπη και μέχρι να παραλάβει το ελληνικό κούριερ. Εκεί θα σας εμφανίσει ένα νέο κωδικό (αριθμό φορτωτικής) και με αυτόν θα κάνετε αναζήτηση στα ελληνικά κούριερ. Μέχρι πρότινος, συνήθιζε να παραλαμβάνει αρχικά η ACS και μετά, λόγω φόρτου εργασίας, να τα διαθέτει στην Speedex ή τη Γενική Ταχυδρομική για την τελική παράδοση. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι πλέον.

Υπάρχει πάντα και το ενδεχόμενο το ελληνικό κούριερ να μην ενημερώσει ποτέ στο σύστημά του τον αριθμό φορτωτικής που θα παραλάβει από την DPD κι έτσι να μην βρίσκετε κάτι στην αναζήτηση. Στη δική μου περίπτωση, η ACS ακόμα και σήμερα, 1 μήνα μετά που έχω παραλάβει, ποτέ δεν ενημέρωσε το σύστημά της.

Αν δεν βγάζετε άκρη με τον τελικό αριθμό φορτωτικής για να βρείτε ποιο ελληνικό κούριερ έχει παραλάβει, προσπαθήστε να επικοινωνήσετε τηλεφωνικά με την DPD σε Αθήνα ή Θεσσαλονίκη, να σας ενημερώσουν εκείνοι.

Εγω πάντως πήρα τηλέφωνο παντου, και το εννοώ, και κανένας courier απο αυτούς που αναφερεις δεν αναγνωρίζει τον αριθμό. Χρειάστηκε να επικοινωνήσω απεθειας με  Yun express για να μου πουν ότι θα ερθει με Γενική. Δεν συζηταω καν το γεγονος ότι ουτε η Γενικη ξερει που ειναι και δεν θα ξερει εαν δεν φτασει Ελλάδα. Οποτε εχω 250 ευρω καπου στον δρομο χωρις να γνωριζω το παραμικρο.

Οι πληροφοριες που παραθετεις μάλλον εχουν αλλάξει και θα χρειαστουν ενημέρωση. Πάντως με το last mile no. που εχω ούτε η Speedy το βλέπει ούτε και η DPD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παθών κι εγώ!

Παραγγελία 17/01 αποστολή 08/02 και η YUN σπεύδει βραδέως. Σήμερα 4/3 και το tracking γράφει "delivered to local courier" (από 28/02), όπου κι αν είναι αυτό το "local"... Πραγματικά έχω αρχίσει να πιστεύω ότι δεν θα το πάρω ποτέ..

Προσωπικά, αν και οι τιμές είναι συμφέρουσες, πιστεύω ότι δεν θα ξαναπαραγγείλω ποτέ με αυτόν τον τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παραγγελία 11/03, αποστολή 18/03 με Yun ενώ και καλά θα έφευγε από Τσεχία, από 24/03 δείχνει απλά "Departed from Facility" και έκτοτε τίποτα. Αν θυμάμαι καλά το refund Aliexpress είναι αν δεν παραλάβω ως 10/04, δείχνει αμφίβολο να προλάβουν, οπότε θα ζητήσω refund 100% (ακόμα και αν παραλάβω, γιατί πλήρωσα/ζήτησα άλλο shipping με άλλη τιμή σε σχέση με αυτό που έκαναν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 7 μήνες μετά...

Καλημέρα Χρόνια πολλά σε όλους 

Ανησυχώ γιατί ένα πακέτο που περιμένω από YunExpress Registered Standard General

δείχνει στην τελευταία κινηση του ...  2022-01-05 19:58:15 delivered----1389-KARIES AG.OROUS, GREECE

καμία σχέση με τη διευθυνση μου Αθήνα μένω και γράφει delivered παρακάτω βάζω όλη την πορεία, ξέρει κανείς να βοηθήσει ? 

Destination  Origin - Sync Time: 2022-01-06 12:57:45 (GMT+02:00)
2022-01-05 19:58  1389-KARIES AG.OROUS, GREECE, delivered
2022-01-05 19:32  1389-KARIES AG.OROUS, GREECE, out for delivery
2022-01-05 19:32  1389-KARIES AG.OROUS, GREECE, arrival scan
2022-01-05 07:06  2078-THESSALONIKIS, GREECE, departure scan
2022-01-04 16:10  1549-THESSALONIKI, GREECE, departure scan
2022-01-04 16:10  1549-THESSALONIKI, GREECE, received in office
2022-01-04 15:54  2078-THESSALONIKIS, GREECE, departure scan
2022-01-02 20:38  delivery to local courier
2021-12-30 20:38  Rozenburg,Rozenburg,NL, Departed from Facility.
2021-12-29 14:37  Rozenburg,Rozenburg,NL, Arrived at Sort Facility.
2021-12-29 13:40  Custom clearance completed
2021-12-29 08:56  Arrived at AIRPORT of Destination
2021-12-28 23:55  Departed from AIRPORT of Origin
2021-12-26 19:12  CHINA, Arrive at international airport to abroad
2021-12-26 17:12  SHENZHEN, Departed Facility In processing center
2021-12-22 15:44  SHENZHEN, Departed Facility in SHENZHEN
2021-12-21 19:48  SHENZHEN, Arrived at Sort Facility SHENZHEN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, frixos.gr είπε

Καλημέρα Χρόνια πολλά σε όλους 

Ανησυχώ γιατί ένα πακέτο που περιμένω από YunExpress Registered Standard General

δείχνει στην τελευταία κινηση του ...  2022-01-05 19:58:15 delivered----1389-KARIES AG.OROUS, GREECE

καμία σχέση με τη διευθυνση μου Αθήνα μένω και γράφει delivered παρακάτω βάζω όλη την πορεία, ξέρει κανείς να βοηθήσει ? 

Destination  Origin - Sync Time: 2022-01-06 12:57:45 (GMT+02:00)
2022-01-05 19:58  1389-KARIES AG.OROUS, GREECE, delivered
2022-01-05 19:32  1389-KARIES AG.OROUS, GREECE, out for delivery
2022-01-05 19:32  1389-KARIES AG.OROUS, GREECE, arrival scan
2022-01-05 07:06  2078-THESSALONIKIS, GREECE, departure scan
2022-01-04 16:10  1549-THESSALONIKI, GREECE, departure scan
2022-01-04 16:10  1549-THESSALONIKI, GREECE, received in office
2022-01-04 15:54  2078-THESSALONIKIS, GREECE, departure scan
2022-01-02 20:38  delivery to local courier
2021-12-30 20:38  Rozenburg,Rozenburg,NL, Departed from Facility.
2021-12-29 14:37  Rozenburg,Rozenburg,NL, Arrived at Sort Facility.
2021-12-29 13:40  Custom clearance completed
2021-12-29 08:56  Arrived at AIRPORT of Destination
2021-12-28 23:55  Departed from AIRPORT of Origin
2021-12-26 19:12  CHINA, Arrive at international airport to abroad
2021-12-26 17:12  SHENZHEN, Departed Facility In processing center
2021-12-22 15:44  SHENZHEN, Departed Facility in SHENZHEN
2021-12-21 19:48  SHENZHEN, Arrived at Sort Facility SHENZHEN

Χρόνια Πολλά. Αν δεν είσαι "μοναχός" στο Άγιο Όρος τότε επικοινώνησε με τον πωλητή και αν δεν βγάλεις άκρη dispute. Πρόσεξέ το γιατί τελευταία μου έχει τύχει και εμένα να δίνει ο πωλητής το ίδιο tracking σε 2 και 3 από την ίδια χώρα και αντε μετά να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Επίσης δοκίμασε να το ψάξεις εδώ www.parcelapp.com. Κάποιες φορές αλλάζει το νούμερο και δεν το εμφανίζουν τα άλλα site

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, propel είπε

www.parcelapp.com

image.png.fc695f93fe0939aead243ea15b124eb1.pngΚαλησπέρα ευχαριστώ για την απάντηση όχι δεν είμαι μοναχός Αθήνα κατοικώ οπότε μάλλον μου την έφερε ο Κινέζος και επιβεβαιώνονται οι φόβοι μου γιατί μετά την παραγγελία μου ζήταγε με μήνυμα κι άλλα χρήματα για τα μεταφορικά γιατί ακρίβηναν λέει ... και φυσικά δεν του απάντησα στο μνμ οπότε μου την έφερε .... όσο για τι σελίδα www.parcelapp.com ... μάλλον πάει .... 😟

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, frixos.gr είπε

image.png.fc695f93fe0939aead243ea15b124eb1.pngΚαλησπέρα ευχαριστώ για την απάντηση όχι δεν είμαι μοναχός Αθήνα κατοικώ οπότε μάλλον μου την έφερε ο Κινέζος και επιβεβαιώνονται οι φόβοι μου γιατί μετά την παραγγελία μου ζήταγε με μήνυμα κι άλλα χρήματα για τα μεταφορικά γιατί ακρίβηναν λέει ... και φυσικά δεν του απάντησα στο μνμ οπότε μου την έφερε .... όσο για τι σελίδα www.parcelapp.com ... μάλλον πάει .... 😟

Εγώ το έγραψα λάθος https://parcelsapp.com/en/.

Αν είναι παραγγελία στο Aliexpress άνοιξε κατευθείαν dispute. Αν όπως λες επικοινώνησε ο Κινέζος και ζητούσε extra χρήματα για μεταφορικά έπρεπε να ακυρώσεις αμέσως. Τα μεταφορικά όντως ανέβηκαν οπότε μάλλον δεν έστειλε τίποτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/2/2021 στις 7:19 ΜΜ, antikinsor είπε

Τελικά, φαίνεται ότι έχει γίνει αρκετά της μόδας τελευταία η συγκεκριμένη κουτοπονηριά από μαγαζιά στο Aliexpress που ισχυρίζονται ότι διατηρούν Ευρωπαϊκές αποθήκες και τελικά στέλνουν απευθείας από Κίνα μέσω YunExpress.

Είχα παραγγείλει από δήθεν Τσέχικη Αποθήκη (με estimated delivery 4-10 ημέρες) και ο πωλητής μου έστειλε με YunExpress. Βέβαια, ποτέ δεν το παραδέχτηκε και μου έστελνε ψεύτικα tracking numbers και screenshots για δήθεν αποστολή από Τσεχία, ώσπου παρέλαβα τελικά χθες έκπληκτος από Speedex (μετά από 30 μέρες) και διαπίστωσα τι είχε συμβεί στα αλήθεια (το dispute μου είναι ακόμα σε εκκρεμότητα).

Επειδή, δυστυχώς, θα πέσουμε και σε άλλες παρόμοιες περιπτώσεις στο μέλλον, η απορία μου είναι η εξής. Είναι επιβεβαιωμένο ότι αυτή η αποστολή είναι τριγωνική και δεν κινδυνεύουμε να πληρώσουμε τελωνείο; Μην πάρουμε κάτι ακριβό μελλοντικά από δήθεν ευρωπαϊκή αποθήκη και στο τέλος μας στοιχίσει ο κούκος αηδόνι στο τελωνείο, μόνο και μόνο επειδή υπάρχουν κάποιοι αναξιόπιστοι Κινέζοι πωλητές που κάνουν τέτοιου είδους κουτοπονηριές.

Μια απο τα ίδια.Το θέμα είναι πως πλήρωσα κάτι αρκετά παραπάνω για να έρθει απο Γαλλία υποτίθεται.Ημερομηνία παράδοσης έλεγε 7 Ιανουαρίου.

Πως προχωράς σε dispute στο aliexpress ? Όταν το πατάω dispute μου λέει πως μπορώ να κάνω 10 μέρες αφού το στείλει ο πωλητής….Ωστόσο λέει shipped στο status.Το tracking δείχνει πως ξεκίνησε απο Κίνα και θα φτάσει κάπου τέλη του μήνα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Chocobo είπε

Μια απο τα ίδια.Το θέμα είναι πως πλήρωσα κάτι αρκετά παραπάνω για να έρθει απο Γαλλία υποτίθεται.Ημερομηνία παράδοσης έλεγε 7 Ιανουαρίου.

Πως προχωράς σε dispute στο aliexpress ? Όταν το πατάω dispute μου λέει πως μπορώ να κάνω 10 μέρες αφού το στείλει ο πωλητής….Ωστόσο λέει shipped στο status.Το tracking δείχνει πως ξεκίνησε απο Κίνα και θα φτάσει κάπου τέλη του μήνα…

Συνήθως ναι, δεν σε αφήνει να διαμαρτυρηθεις αν είναι πολύ νωρίς. Αλλά γιατί να το κάνεις αφού είναι σαν να πλήρωσες να έρθει με courier και όχι με απλό ταχυδρομείο? Αν είναι όμως με DHL ή FedEx έχει σίγουρα εκτελωνισμό και επιπλέον έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...