Προς το περιεχόμενο

YunExpress παραδοση στην Ελλαδα?


MessatsuRoku

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα, παρομοιο προβλημα με ολους σας αλλα με ασχημη καταληξη. την παρασκευη 29/1 ειδα στο 17 track και μετα αμεσως στο σαιτ της yunexpress οτι το πακετο μου το παρελαβα... χρονια τωρα που αγοραζω απο κινα αυτο δεν μου ριχε συμβει ποτε. επικοινωνησα με τον πωλητη αλλα με εγραψε στα παλαιοτερα των υποδηματων του και αναγκαστηκα σημερα να κανω dispute... να τονισω οτι το διεθνες νουμερο δεν αντιδτοιχει σε καμια απο τις μεγαλες κουριερ που εχετε προαναφερει

Screenshot_2021-01-30-09-02-39-239_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

48 λεπτά πριν, sotnats είπε

καλησπερα, παρομοιο προβλημα με ολους σας αλλα με ασχημη καταληξη. την παρασκευη 29/1 ειδα στο 17 track και μετα αμεσως στο σαιτ της yunexpress οτι το πακετο μου το παρελαβα... χρονια τωρα που αγοραζω απο κινα αυτο δεν μου ριχε συμβει ποτε. επικοινωνησα με τον πωλητη αλλα με εγραψε στα παλαιοτερα των υποδηματων του και αναγκαστηκα σημερα να κανω dispute... να τονισω οτι το διεθνες νουμερο δεν αντιδτοιχει σε καμια απο τις μεγαλες κουριερ που εχετε προαναφερει

Screenshot_2021-01-30-09-02-39-239_com.android.chrome.jpg

Αν εχω καταλάβει καλά. Έγινε προσπάθεια παράδοσης από κάποια κούριερ στις 25/1 (Έλαβες κάποιο μήνυμα εκείνη την ημέρα;;) και επειτα λογικά θα γύρισε πίσω στο γραφείο της κούριερ. Και το tracking δείχνει σαν να παραλήφθηκε. 

Αν το είχες παραλάβει θα είχε βγάλει στο τελικό στάδιο το όνομα σου ή ότι τέλος πάντων σημείωσε ο κούριερ στο pda που διαθέτει πάνω του.

Δεν γνωρίζω αν μπορούν οι ελληνικές κούριερ να σου βρουν το ελληνικό tracking με βάση το ξένο.

Εκτός αν χάθηκε ή κλάπηκε το δέμα. Όλα γίνονται στην εποχή του Covid...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Χλωριούχο Αμμώνιο είπε

Αν εχω καταλάβει καλά. Έγινε προσπάθεια παράδοσης από κάποια κούριερ στις 25/1 (Έλαβες κάποιο μήνυμα εκείνη την ημέρα;;) και επειτα λογικά θα γύρισε πίσω στο γραφείο της κούριερ. Και το tracking δείχνει σαν να παραλήφθηκε. 

Αν το είχες παραλάβει θα είχε βγάλει στο τελικό στάδιο το όνομα σου ή ότι τέλος πάντων σημείωσε ο κούριερ στο pda που διαθέτει πάνω του.

Δεν γνωρίζω αν μπορούν οι ελληνικές κούριερ να σου βρουν το ελληνικό tracking με βάση το ξένο.

Εκτός αν χάθηκε ή κλάπηκε το δέμα. Όλα γίνονται στην εποχή του Covid...

 

ρωτησα και τις τρεις κουριερ και πηρα αρνητικη απαντηση... το θεωρω πολυ τραβηγμενο να εφτασε στην πολη μου και να μη παραδοθηκε... αλωστε το διεθνες racking numper δεν το "βλεπει" καμια κουριερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αντιθέτως δεν το θεωρώ τραβηγμένο να μην παραδόθηκε από την κούριερ ειδικότερα τα προπληρωμένα δέματα. Τόσα περιστατικά έχουν γίνει στον χαμό της πανδημίας με την ανοργανωσιά μερικών....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Χλωριούχο Αμμώνιο είπε

Εγώ αντιθέτως δεν το θεωρώ τραβηγμένο να μην παραδόθηκε από την κούριερ ειδικότερα τα προπληρωμένα δέματα. Τόσα περιστατικά έχουν γίνει στον χαμό της πανδημίας με την ανοργανωσιά μερικών....

Δες και το σαιτ της dpd... υποθετω πλεων οτι εχει παει σε "αλλη γη αλλα μερη" λεει αμπελοκηποι... θεωρητικα Αθηνα ειναι

Μόλις τώρα, sotnats είπε

Δες και το σαιτ της dpd... υποθετω πλεων οτι εχει παει σε "αλλη γη αλλα μερη" λεει αμπελοκηποι... θεωρητικα Αθηνα ειναι

 

IMG_20210205_014551.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι ημερομηνίες των 2 screenshot δεν συμπίπτουν...

Αν δεν βρεις τον ελληνικό κωδικό αποστολής δεν νομίζω να βρεις άκρη. Οπότε διεκδίκησε η αποστολή ξανά, η τα χρήματα σου πίσω. (το αποδεικνύεις εύκολα καθως το tracking της Yunexpress δεν γράφει όνομα ενώ θα έπρεπε)

Επεξ/σία από Χλωριούχο Αμμώνιο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Χλωριούχο Αμμώνιο είπε

οι ημερομηνίες των 2 screenshot δεν συμπίπτουν...

Αν δεν βρεις τον ελληνικό κωδικό αποστολής δεν νομίζω να βρεις άκρη. Οπότε διεκδίκησε η αποστολή ξανά, η τα χρήματα σου πίσω. (το αποδεικνύεις εύκολα καθως το tracking της Yunexpress δεν γράφει όνομα ενώ θα έπρεπε)

το εκανα ηδη... αναμενουμε απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sotnats είπε

το εκανα ηδη... αναμενουμε απαντηση

Εμένα μου μοιάζει να έχει παραπέσει κάπου ως μη παραδοτέο ή το 'τσέπωσε' κάποιος. Εγώ αν και έχω παραλάβει δεν το εμφανίζει πουθενά σαν παραδοτέο. Στην DPD το δείχνει ακόμη άφιξη και στην speedex προς παράδοση. Σε κάθε περίπτωση άνοιξε dispute όπως σου είπαν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, sotnats είπε

καλησπερα, παρομοιο προβλημα με ολους σας αλλα με ασχημη καταληξη. την παρασκευη 29/1 ειδα στο 17 track και μετα αμεσως στο σαιτ της yunexpress οτι το πακετο μου το παρελαβα... χρονια τωρα που αγοραζω απο κινα αυτο δεν μου ριχε συμβει ποτε. επικοινωνησα με τον πωλητη αλλα με εγραψε στα παλαιοτερα των υποδηματων του και αναγκαστηκα σημερα να κανω dispute... να τονισω οτι το διεθνες νουμερο δεν αντιδτοιχει σε καμια απο τις μεγαλες κουριερ που εχετε προαναφερει

Screenshot_2021-01-30-09-02-39-239_com.android.chrome.jpg

Καλησπέρα,να δοκιμάσεις να πάρεις τηλέφωνο στην dpd με το τρακινγκ 61294661633 που σου βγάζει για να σου δώσουν το Ελληνικό που σίγουρα είναι με speedex.εγώ παρέλαβα δύο δέματα από AliExpress που είχαν αυτοκόλλητο από την acs και από πάνω της speedex.Χωρίς το τρακινγκ θα τα έχανα και τα δύο γιατί υποτίθεται ότι δεν με βρήκαν και τα είχαν εκεί μια εβδομάδα περίπου και στo yuntrack ήταν κολλημένο στο delivery to local courier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nitrous79 είπε

Καλησπέρα,να δοκιμάσεις να πάρεις τηλέφωνο στην dpd με το τρακινγκ 61294661633 που σου βγάζει για να σου δώσουν το Ελληνικό που σίγουρα είναι με speedex.εγώ παρέλαβα δύο δέματα από AliExpress που είχαν αυτοκόλλητο από την acs και από πάνω της speedex.Χωρίς το τρακινγκ θα τα έχανα και τα δύο γιατί υποτίθεται ότι δεν με βρήκαν και τα είχαν εκεί μια εβδομάδα περίπου και στo yuntrack ήταν κολλημένο στο delivery to local courier.

Λοιπον, σημερα τα πραγματα ειναι λιγο καλυτερα, το πρωι επικοινωνησα με την DPD και μου ειπαν ξερα οτι το tracking που τους εδωσα δεν αντοιστιχει στο δικο μου ονομα αλλα σε μια κυρια που μενει στην περιοχη των Αμπελοκηοων στην Αθηνα. το δευτερο σοκ το επαθα οταν μου ειπε ο υπαλληλος οτι το πακετο δεν εχει παραδωθει ακομα αλλα βρισκεται καπου εκτος Ελλαδας.

Τωρα τα καλα νεα... με ειδοποιησαν απο το Aliexpress οτι δρομολογηθηκε η επιστροφη των χρηματων μου και θα περιμενω τρεις ημερες για να τα δω στον λογαριασμο μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, sotnats είπε

Λοιπον, σημερα τα πραγματα ειναι λιγο καλυτερα, το πρωι επικοινωνησα με την DPD και μου ειπαν ξερα οτι το tracking που τους εδωσα δεν αντοιστιχει στο δικο μου ονομα αλλα σε μια κυρια που μενει στην περιοχη των Αμπελοκηοων στην Αθηνα. το δευτερο σοκ το επαθα οταν μου ειπε ο υπαλληλος οτι το πακετο δεν εχει παραδωθει ακομα αλλα βρισκεται καπου εκτος Ελλαδας.

Τωρα τα καλα νεα... με ειδοποιησαν απο το Aliexpress οτι δρομολογηθηκε η επιστροφη των χρηματων μου και θα περιμενω τρεις ημερες για να τα δω στον λογαριασμο μου

Πως σου σήκωσαν τηλέφωνο???

Έχω πάρει πραγματικά χωρίς πλάκα 100 φορές σε διαφορετικές ώρες και είτε κατά 80% είναι κατελλημένο είτε 20% περιμένω να το σηκώσει κάποιος με τις ώρες...

Επεξ/σία από Croskan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4/2/21 17:48 - departure to country of destination---shipped

Όταν γράφει αυτό στο σάιτ της yun σε τι κατάσταση βρίσκεται το δέμα;

Στο aliexpress μου γράφει ότι σε 4 μέρες αν δεν παραλάβω μπορώ να ανοίξω dispute πρέπει να κάνω κάτι ή απλά περιμένω λίγο ακόμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/2/2021 στις 5:52 ΠΜ, chios είπε

4/2/21 17:48 - departure to country of destination---shipped

Όταν γράφει αυτό στο σάιτ της yun σε τι κατάσταση βρίσκεται το δέμα;

Στο aliexpress μου γράφει ότι σε 4 μέρες αν δεν παραλάβω μπορώ να ανοίξω dispute πρέπει να κάνω κάτι ή απλά περιμένω λίγο ακόμα;

Τόσο στο δικό μου tracking number, αλλά και απ' όλα τα αντίστοιχα που έχω δει μέχρι στιγμής στο παρόν topic, δεν υπάρχει αυτή η ένδειξη πουθενά. Έχει εμφανιστεί άλλη μια φορά και είχε αναφερθεί 2 σελίδες πιο πίσω και πιο συγκεκριμένα εδώ, αλλά δεν μάθαμε τι έγινε τελικά. Λογικά, περίμενε λίγο ακόμα και αν δεν σου έρθει κάτι μέχρι το τέλος της βδομάδας, άνοιξε Dispute. Έτσι κι αλλιώς, έχεις 15 ημέρες περιθώριο να το κάνεις, από τη στιγμή που λήγει η On Time Delivery προθεσμία του AliExpress.

Γενικά, έχω την αίσθηση ότι λόγω φόρτου εργασίας, πλέον δεν ενημερώνουν σωστά και έγκαιρα ούτε στο Site του YunExpress, ούτε στο site της DPD. Το δικό μου δέμα παραδόθηκε στις 29/1 και ποτέ δεν εμφανίστηκε Last Mile Delivery Tracking Number στην YunExpress, ενώ στην DPD εμφανίζεται μόνο η ένδειξη "Παραλήφθηκαν τα δεδομένα της αποστολής ATHENS [13121]" και τίποτα άλλο μετά, ενώ σε παλιότερα tracking numbers στην DPD υπήρχε όλη η ροή των δεδομένων μέχρι την παράδοση.

Επεξ/σία από antikinsor
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chios είπε

@antikinsor

Σήμερα μου έβγαλε ότι παραδόθηκε στην γενική ταχυδρομική οπότε όλα καλά, πιστεύω δε θα αργήσει είμαι σε νησί.

Το περιμένεις πολλές μέρες τώρα? Γιατί εγώ στις 45 μέρες δεν μου λέει ακόμα κάτι για παράδοση σε Γενική ή κάποια άλλη εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...