Προς το περιεχόμενο

YunExpress παραδοση στην Ελλαδα?


MessatsuRoku

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, alrc666 είπε
Παιδιά εμένα αυτό μου εμφανίζει, στο Shein μου λεει οτι η παραγγελία μου είναι να ερθει μαξ 28, σήμερα δηλαδή, αλλά καμία πραγματικά ενημέρωση, τι πρέπει να κάνω, μπορεί να με βοηθήσει κανεις;

4564546.jpg.703a91f0e4fb4a86a123f917b3c94c09.jpg

Και μένα απο τις 18 του μήνα το ίδιο λέει, λογικά σήμερα ή την επόμενη βδομάδα θα παραλάβει η ACS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Update:

Η παραγγελια μου ηρθε σημερα χωρις καμια ειδοποιηση απο μεταφορικη και χωρις να μου εμφανιζει τιποτα απο το tracking number στο acs ή στη speedex .Εξισου και καμια ενημερωση απο την yun καθως το tracking ειχε κολλησει στο μηνυμα απο τις 14/1 "limited time employee".Με ειδοποιησαν μεσω τηλεφωνου μολις ηταν απο κατω απο το σπιτι μου και  να προσθεσω οτι ηρθε τελικα με speedex οπως ενα περιστατικο που ειχε προαναφερθει.

Ευχομαι  να ερθουν και τον υπολοιπων οι παραγγελιες γρηγορα

Καλη συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία στο Shein που έγινε στις 13/1 ύψους 75 ευρώ ήρθε σήμερα ξαφνικά με Γενική Ταχυδρομική, χωρίς καμία ειδοποίηση και με το tracking κολλημένο στο dispatched ή κάτι τέτοιο. Άλλη, μικρότερης αξίας, που έγινε στις 3/1 είναι στο limited employee λόγω covid. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από εμένα, παραγγελία από Amazon.de για αντικείμενο που βρίσκεται στην Κίνα

Παραθέτω στοιχεία στο tracking της YunExpress 394503151_Screenshot2021-01-29162410.png.3704921660e316b569b0bb40a14b5a19.png

Έπειτα το έβαλα στο speedy.bg και μου έβγαλε αυτό689499286_Screenshot2021-01-2916341423.png.04789f8ee555f9600060a300fb0d38e9.png

Μίλησα με ACS, Γενική Ταχυδρομική και Speedex και κανένας δεν είχε τον αριθμό που αρχίζει με 540...

Υπάρχει κάποιος καλός άνθρωπος να με βοηθήσει με κάποια συμβουλή γιατί είμαι σε αδιέξοδο....

Επεξ/σία από Croskan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 10ψήφιο νούμερο 50.......είναι το διεθνές. Αν δεν παραλάβει κάποια εγχώρια courier δεν θα το βρείς σε κανένα. Μόλις σου δείξει παραλαβή ψάχτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά, φαίνεται ότι έχει γίνει αρκετά της μόδας τελευταία η συγκεκριμένη κουτοπονηριά από μαγαζιά στο Aliexpress που ισχυρίζονται ότι διατηρούν Ευρωπαϊκές αποθήκες και τελικά στέλνουν απευθείας από Κίνα μέσω YunExpress.

Είχα παραγγείλει από δήθεν Τσέχικη Αποθήκη (με estimated delivery 4-10 ημέρες) και ο πωλητής μου έστειλε με YunExpress. Βέβαια, ποτέ δεν το παραδέχτηκε και μου έστελνε ψεύτικα tracking numbers και screenshots για δήθεν αποστολή από Τσεχία, ώσπου παρέλαβα τελικά χθες έκπληκτος από Speedex (μετά από 30 μέρες) και διαπίστωσα τι είχε συμβεί στα αλήθεια (το dispute μου είναι ακόμα σε εκκρεμότητα).

Επειδή, δυστυχώς, θα πέσουμε και σε άλλες παρόμοιες περιπτώσεις στο μέλλον, η απορία μου είναι η εξής. Είναι επιβεβαιωμένο ότι αυτή η αποστολή είναι τριγωνική και δεν κινδυνεύουμε να πληρώσουμε τελωνείο; Μην πάρουμε κάτι ακριβό μελλοντικά από δήθεν ευρωπαϊκή αποθήκη και στο τέλος μας στοιχίσει ο κούκος αηδόνι στο τελωνείο, μόνο και μόνο επειδή υπάρχουν κάποιοι αναξιόπιστοι Κινέζοι πωλητές που κάνουν τέτοιου είδους κουτοπονηριές.

Επεξ/σία από antikinsor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2021 στις 5:41 ΜΜ, Χλωριούχο Αμμώνιο είπε

Μια από τα ίδια και σε μένα,. Αγορά από Αγγλικό κατάστημα με είδη ρουχισμού στις αρχές Δεκεμβρίου και τα έστειλαν από Κίνα (πόλη Shenzhen), λέω οκ πόσο μπορει να καθυστερήσουν την στιγμή που τα έστειλαν με "τριγωνικό" κούριερ;;;. Περιμένω όλο τον Δεκέμβριο και τίποτα... Φτάνει Γενάρης κοιτάω το tracking τίποτα κολλημένο. Και στις 19 Γενάρη και εκείνη την ήμερα είχε ενημερωθεί πως γύρισε πίσω στον αποστολέα. Στέλνω e-mail στο κατάστημα μου ζητάνε συγνώμες και σε λίγες ώρες μου τα ξαναστέλνουν πάλι με Yunexpress, Ευτυχώς μέχρι τώρα το tracking προχωράει κανονικά και δείχνει πως έχουν περάσει έλεγχο αεροδρομίου (κάπου στην Κίνα). Τώρα τι παίχτηκε και γύρισε πίσω δεν μπορώ να γνωρίζω, αφου έδειχναν τα στοιχεία αποστολής να ειναι σωστά. Δύσκολες οι αγορές στην covid εποχή.... 

Screenshot_2021-01-25 ALL-IN-ONE PACKAGE TRACKING 17TRACK.png

Σήμερα πρωί πρωί λαμβάνω μήνυμα στο viber για μια αποστολή από την Γενική ταχυδρομική... Λέω όπα, δεν εχω κάποια αποστολή που περιμένω με την Γενική. Μπαίνω στην σελίδα με τον αριθμό αποστολής που είχα λάβει και είχε αρχική τοποθεσία εχθές το μεσημέρι (ωρα) τα κεντρικά τους στο Ρέντη. Λέω τι να ειναι;;; Μέτα σκέφτομαι να κοιτάξω το tracking του Kινέζου και όντως ήτανε αυτό. Και τελικά παρέλαβα αργά το μεσημέρι. Εντύπωση μου έκανε ο χρόνος εκτέλεσης της αποστολής.  Λογικά θα έχουν γρήγορη και αργή αποστολή. Τι να πω δεν εχω πότε ξαναπαραλάβει κατι με Yunexpress.

755201580_Screenshot_2021-02-02ALL-IN-ONEPACKAGETRACKING17TRACK.png.1ca3910ecb725b2d0b2f5304aa1474d0.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ είμαι κολλημένος ακόμα από της 24 Δεκέμβρη που έγινε η παραγγελία, τι να πω.....

 

EDIT: Νιώθω ότι το σύστημα με τα updates γενικότερα έχει κάνει τα πάντα χειρότερα διότι οι ενημερώσεις δεν έρχονται η κάθε μία στον χρόνο της, σε 1 μέρα είχε ενημερώθηκε η σελίδα με δεδομένα 4 ημερών....

Επεξ/σία από Croskan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε εμένα 2ος  πωλητής που μου στέλνει από Κίνα ενώ έχω παραγγείλει από ευρωπαϊκή αποθήκη.

Εντωμεταξύ επειδή την είχα ψυλλιαστεί τη δουλειά του στέλνω μήνυμα πριν κάνει την αποστολή και τον ενημερώνω ότι έχω επιλέξει αποστολή από Πολωνία.. μην κάνει το λάθος και το στείλει από Κίνα.. απαντάει τα γνωστά no worry dear friend, I will ship it from Poland.. και μόλις μου δίνει το tracking βλέπω YunExpress και origin SHENZEN! 😛

Τον έχω αρχίσει τώρα στα μπινελίκια διότι η αποστολή από Πολωνία μου κόστισε 5-6ευρώ παραπάνω από ότι αν επέλεγα από Κίνα..και απλά περιμένω να δω τι θα μου πει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να γίνετε μεγάλος χαμός με τις μεταφορικές. Σήμερα παρέλαβα από speedex με αυτοκόλλητο με άλλο νούμερο που δεν εμφάνιζε πουθενά. Εννοείτε το είχα ψάξει με το αρχικό νούμερο 5----------- και δεν το εμφάνιζε σε καμιά εταιρία. Ξύνοντας το πρώτο αυτοκόλλητο απο κάτω φαίνεται άλλο που δείχνει αποστολή από Κίνα (ενώ είχα αγοράσει από Ισπανία) και πάνω φέρνει το logo της ACS. Άντε βγάλτε άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, propel είπε

Πρέπει να γίνετε μεγάλος χαμός με τις μεταφορικές. Σήμερα παρέλαβα από speedex με αυτοκόλλητο με άλλο νούμερο που δεν εμφάνιζε πουθενά. Εννοείτε το είχα ψάξει με το αρχικό νούμερο 5----------- και δεν το εμφάνιζε σε καμιά εταιρία. Ξύνοντας το πρώτο αυτοκόλλητο απο κάτω φαίνεται άλλο που δείχνει αποστολή από Κίνα (ενώ είχα αγοράσει από Ισπανία) και πάνω φέρνει το logo της ACS. Άντε βγάλτε άκρη.

Είσαι ένας απο τους τυχερούς φίλε μου, εγώ 4 μέρες τώρα ούτε δέμα έχω δει ότι έχω κάποια ενημέρωση..

Άντε να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχαα, δεν παίζονται αυτοί οι Κινέζοι.. του λέω ότι μου το έστειλε από Κίνα αντί για Πολωνία που επέλεξα και μου στέλνει emoticons με καρδούλες και αγκαλιές!! 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Croskan είπε

Είσαι ένας απο τους τυχερούς φίλε μου, εγώ 4 μέρες τώρα ούτε δέμα έχω δει ότι έχω κάποια ενημέρωση..

Άντε να δούμε...

Μην απελπίζεσαι. Εκ τον υστέρων ακολουθώντας τα νούμερα, ενώ εμφάνιζε DPD απο 31-1 με το νέο νούμερο έβγαλε παραλαβή speedex απο 25-1 και διανομή 2-2. Εγώ παρέλαβα 3-2..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...