Προς το περιεχόμενο

[ΕΞΥΠΝΗ ΠΡΙΖΑ] TP-LINK HS110 @e-shop.gr 17.9 + μεταφορικά


georgeps21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η γνωστή σε όλους στο θέμα των κλιματιστικών πρίζα, η οποία ελέγχεται από Αλέξα, Home assistant, Kasa app με τον μετρητή κατανάλωσης στα 17,9  για παραλαβή από e-shop point ή +3 ευρώ για απόστολή.

 

Λινκ: https://www.e-shop.gr/tp-link-hs110eu-wifi-smart-plug-with-energy-monitoring-p-PER.612806

Σκρουτζ: 23,9 +3,5 πρώτο άμεσα διαθέσιμο (-25%) ,  20,9 +3ε στον καυκά με 4-10 εργάσιμες αναμονή (- 15%)

  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειναι καλυτερη απο καποιες σαν τη BlitzWolf BW-SHP6 ?     (13μιση ευρω βλεπω βγαινει τωρα με τα μεταφορικα, αλλα φυσικα θα κανει πανω απο ενα μηνα να ερθει)
εχω μια και σκεφτομουν να παρω αλλη μια, κυριως με βολευει για τη μετρηση καταναλωσης που ελεγχω μεσα απο την εφαρμογη της BlitzWolf .. (εχω και καποιες λαμπες BlitzWolf και led strip επισης)

Επεξ/σία από MasterX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, chriskourou είπε

Δεν έχω ακόμη καταλάβει σε τι χρησιμεύουν. Μπορεί κάποιος να μου πει;

Είναι μια έξυπνη πρίζα, σαν αυτές που βάζεις για τη προστασία υπέρτασης (η συγκεκριμένη δεν προστατεύει απο κάτι) , την οποία μπορείς να την χειριστείς απομακρυσμένα. Από το κινητό σου μέσω εφαρμογής (είτε βρίσκεσαι σπίτι είτε όχι), χρησιμοποιώντας την μαζί με ένα Amazon Alexa ή μέσω configuration στο Home Assistant Που είναι ένα 'λειτουργικό' για να φτιάξεις ένα 'εξυπνο σπίτι'. Μπορείς να φτιάξεις σενάρια του τύπου  " οταν ερχομαι από τη δουλειά ανοιξέ το ράδιο" ή  " 10 λεπτά πριν σηκωθώ το πρωί άναψε τη καφετιέρα" . Ενα από τα θετικά της είναι η μέτρηση κατανάλωσης ρεύματος, και έχει γίνει γνωστή στο ινσόμνια εξαιτίας των γραφικών παραστάσεων που εξάγει.

Παράδειγμα στις φώτο :

 

α.PNG

β.PNG

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Επειδη ετυχε να ψαχνω για μετρητη καταναλωσης ενεργειας υπαρχει κατι καλυτερο και οικονομικοτερο απο αυτο του θεματος?

Πιάνουν τα χέρια σου? το έχεις με τα ηλεκτρονικά - ηλεκτρολογικά ; αν ναι κοίτα σε PZEM -esp 8266 οπου μετράς την κατανάλωση στον πίνακα. ΑΛΛΑ αν δεν γνωρίζεις από ηλεκτρολογικά καλύτερα ζήτησε βοήθεια από ηλεκτρολόγο.

Από τον πίνακά  μου μπορώ να βλέπω αυτά

image.png.4416f63c5de86c7d7a652392c118b3a6.png

 

Διαφορετικά αν θες από μια συσκευή και κάτι έυκολο κοιτάς εδώ https://www.e-shop.gr/hama-137289-digital-energy-cost-meter-white-p-PER.758008

 

  • Like 12
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

Είναι μια έξυπνη πρίζα, σαν αυτές που βάζεις για τη προστασία υπέρτασης (η συγκεκριμένη δεν προστατεύει απο κάτι) , την οποία μπορείς να την χειριστείς απομακρυσμένα. Από το κινητό σου μέσω εφαρμογής (είτε βρίσκεσαι σπίτι είτε όχι), χρησιμοποιώντας την μαζί με ένα Amazon Alexa ή μέσω configuration στο Home Assistant Που είναι ένα 'λειτουργικό' για να φτιάξεις ένα 'εξυπνο σπίτι'. Μπορείς να φτιάξεις σενάρια του τύπου  " οταν ερχομαι από τη δουλειά ανοιξέ το ράδιο" ή  " 10 λεπτά πριν σηκωθώ το πρωί άναψε τη καφετιέρα" . Ενα από τα θετικά της είναι η μέτρηση κατανάλωσης ρεύματος, και έχει γίνει γνωστή στο ινσόμνια εξαιτίας των γραφικών παραστάσεων που εξάγει.

Παράδειγμα στις φώτο :

 

α.PNG

β.PNG

Πιάνουν τα χέρια σου? το έχεις με τα ηλεκτρονικά - ηλεκτρολογικά ; αν ναι κοίτα σε PZEM -esp 8266 οπου μετράς την κατανάλωση στον πίνακα. ΑΛΛΑ αν δεν γνωρίζεις από ηλεκτρολογικά καλύτερα ζήτησε βοήθεια από ηλεκτρολόγο.

Από τον πίνακά  μου μπορώ να βλέπω αυτά

image.png.4416f63c5de86c7d7a652392c118b3a6.png

 

Διαφορετικά αν θες από μια συσκευή και κάτι έυκολο κοιτάς εδώ https://www.e-shop.gr/hama-137289-digital-energy-cost-meter-white-p-PER.758008

 

Με το PZEM -esp 8266 κοιταω ξεχωριστα για καθε συσκευη η συνολικα τι καινε ολα στο συνολο δηλαδη?

Εγω προτιμω ξεχωριστα και οχι συνολικα αν αυτο βοηθαει στην επιλογη μου.

Επισης αν παρω το Hama που μου προτεινες το μονο που κανει ειναι η μετρηση της καταναλωσης.Αυτο που θελω δηλαδη με κοστος 12,90.

Για 5 ευρω παραπανω θεωρω ειναι καλυτερα να προτιμησω αυτο του θεματος να παιζω και με καμια λαμπα.

Ευχαριστω για την αναλυτικη πληροφορηση παντως.

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Με το PZEM -esp 8266 κοιταω ξεχωριστα για καθε συσκευη η συνολικα τι καινε ολα στο συνολο δηλαδη?

Εγω προτιμω ξεχωριστα και οχι συνολικα αν αυτο βοηθαει στην επιλογη μου.

Επισης αν παρω το Hama που μου προτεινες το μονο που κανει ειναι η μετρηση της καταναλωσης.Αυτο που θελω δηλαδη με κοστος 12,90.

Για 5 ευρω παραπανω θεωρω ειναι καλυτερα να προτιμησω αυτο του θεματος να παιζω και με καμια λαμπα.

Ευχαριστω για την αναλυτικη πληροφορηση παντως.

Με τον Pzem Κοιτας ότι θές αλλά μία οντότητα. Εγώ το έχω σετάρει να μετράει τη κατανάλωση στη γραμμή της ΔΕΗ όπως βγαίνει από το ρελέ διαφυγής. Εσύ μπορεί να θές τη κατανάλωση στο θερμοσίφωνα και να το βάλεις σε εκείνη την γραμμή, ή στη γραμμή που έχεις τα φώτα σου κλπ κλπ. Αλλά ναι, είτε πρεπει να μπεί κεντρικά, είτε σε μία συσκευή, αλλά επειδή είναι άσχημη λύση καλύτερα να είναι κρυμένο κάπου.

 

Για μένα αξίζει το tp-link (εχουν υποσχεθεί ότι θα κρατήσουν την συνδεση του με το Home Assistant οπότε όλο αυτό με τα firmware ξεπερνιέται.)

Αν σε νοιάζει υπερβολικά η ασφάλεια του δικτύου σου, τότε να ξέρεις ότι ειναι τρύπια από παντού όλη η σειρά της Kasa. :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

Με τον Pzem Κοιτας ότι θές αλλά μία οντότητα. Εγώ το έχω σετάρει να μετράει τη κατανάλωση στη γραμμή της ΔΕΗ όπως βγαίνει από το ρελέ διαφυγής. Εσύ μπορεί να θές τη κατανάλωση στο θερμοσίφωνα και να το βάλεις σε εκείνη την γραμμή, ή στη γραμμή που έχεις τα φώτα σου κλπ κλπ. Αλλά ναι, είτε πρεπει να μπεί κεντρικά, είτε σε μία συσκευή, αλλά επειδή είναι άσχημη λύση καλύτερα να είναι κρυμένο κάπου.

 

Για μένα αξίζει το tp-link (εχουν υποσχεθεί ότι θα κρατήσουν την συνδεση του με το Home Assistant οπότε όλο αυτό με τα firmware ξεπερνιέται.)

Αν σε νοιάζει υπερβολικά η ασφάλεια του δικτύου σου, τότε να ξέρεις ότι ειναι τρύπια από παντού όλη η σειρά της Kasa. :P

 

Οχι την αποκλειω την λυση του Pzem.

Επισης αποκλειω το εξυπνο σπιτι με τα home assistant προς το παρον και δεν με ενδιαφερει υπερβολικα η ασφαλεια του δικτυου μου.

Θα δωσω 5 ευρω παραπανω ετσι για τον χαβαλε να το εχω σε κανενα φωτιστικο και τα υπολοιπα θα τα ανοιγω και θα τα λειτουργω με το δαχτυλακι παραδοσιακα.

Ευχαριστω και παλι george για την βοηθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις μονο μεσω κινητου να ανοιξεις η να κλείσεις ο, τι έχεις βαλει πανω? Υπάρχει κατι πιο οικονομικό σ αυτό που θελω εγω? Δν μ ενδιαφερει για alexa κλπ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτά τα λεφτά παίρνετε 2 ή και 3 τέτοιες από Αλι.

Είναι πολύ μικρότερες σε μέγεθος από την TP-Link (αν πχ θέλετε να τις βάλετε σε πολύπριζο) και έχουν τις ίδιες λειτουργίες (16Α με μετρητή).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , σε σχέση με αυτή https://www.allsmart.gr/oikiakos-exoplismos/ilektrologiko-uliko/tileheirizomenes-prizes-diakoptes/gosund-eksypni-priza-plug-16a-in-total-2-socket/ που είναι στα 12.90 με δωρεάν παράδοση σε όλα τα πρατήρια , που "κερδίζει" αυτή του θέματος ;

 

ειμαι άσχετος στο θέμα και σκέφτομαι να ξεκινήσω από κάπου με τις εξυπνάδες πρίζες ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...