Προς το περιεχόμενο

[ΕΞΥΠΝΗ ΠΡΙΖΑ] TP-LINK HS110 @e-shop.gr 17.9 + μεταφορικά


georgeps21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Καλημέρα

Αξίζει για να κάνω έναν έλεγχο σε παλιό ψυγείο που θέλω να δω τι καταναλώνει over time ;

Εγώ το έχω μόνιμα στο ψυγείο. Ναι αξίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Πανος999 είπε

Μπορεις μονο μεσω κινητου να ανοιξεις η να κλείσεις ο, τι έχεις βαλει πανω? Υπάρχει κατι πιο οικονομικό σ αυτό που θελω εγω? Δν μ ενδιαφερει για alexa κλπ.. 

Ποιο οικονομική είναι η σειρά tapo της tplink. Νομίζω η πρίζα βγαίνει γύρω στο 10ρικο

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Εγώ το έχω μόνιμα στο ψυγείο. Ναι αξίζει. 

Σχετικά είναι όλα..

Αν υπολογίσεις 8 λεπτά την κιλοβατώρα, με τα λεφτά που θα δώσεις για να το αγοράσεις "καις" 224 κιλοβατώρες περίπου. Το δικό μου το ψυγείο γράφει στο ταμπελάκι του ετήσια κατανάλωση 204 κιλοβατώρες.

Και ας πούμε πως το αγοράζεις και παίρνεις μετρήσεις, τι θα τις κάνεις; με τι θα τις συγκρίνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
26 minutes ago, VasKag said:

Ποιο οικονομική είναι η σειρά tapo της tplink. Νομίζω η πρίζα βγαίνει γύρω στο 10ρικο

Δεν νομίζω ότι έχει μετρητή κατανάλωσης όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 minutes ago, bc00l said:

και ΠΛΑΣΙΟ η ιδια χωρίς μετρητή ρευματος στα 15€

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/diktiaka/smarthome/tp-link-wifi-smart-plug-hs100_2608200

Καμμία προσφορά όμως, normal τιμή γι' αυτή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Doubt είπε

Σχετικά είναι όλα..

Αν υπολογίσεις 8 λεπτά την κιλοβατώρα, με τα λεφτά που θα δώσεις για να το αγοράσεις "καις" 224 κιλοβατώρες περίπου. Το δικό μου το ψυγείο γράφει στο ταμπελάκι του ετήσια κατανάλωση 204 κιλοβατώρες.

Και ας πούμε πως το αγοράζεις και παίρνεις μετρήσεις, τι θα τις κάνεις; με τι θα τις συγκρίνεις;

Είναι πολύ σχετικό το τι κατανάλωση έχει, συγκεκριμένα, το ψυγείο. Δες λίγο την κατανάλωση του καλοκαιριού και κοίτα με το που πέφτει η θερμοκρασία 

Καλά τίποτα δεν μπορείς να κάνεις, το μόνο που μπορεί να είναι χρήσιμο σε κάποιον είναι ο διακόπτης που τον λειτουργείς με την εφαρμογή από μακριά. Ποιο πολύ gadget είναι. 

Screenshot_20201213_115109_com.blitzhome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παλέψω σήμερα με 2 τέτοιες που έφτασαν πρόσφατα και θα επανέλθω...
https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP6-Pro-15A-3450W-Metering-Version-WIFI-Smart-Socket-EU-Plug-220V-240V-Work-with-Amazon-Alexa-Google-Home-p-1608132.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι θέλετε να βάλετε τέτοιες συσκευές σε ψυγείο η pc καλύτερα να μην το κάνετε.
Έχω χρησιμοποιήσει διάφορες μάρκες(no names, blitzwolf ) και όλα κάποιες φορές κλείνανε και θελαν να πατήσεις το κουμπί για να ξαναδώσουν ρεύμα.

Καταλαβαίνετε τον κίνδυνο αν κλείσει το ψυγείο και δεν ξανανοίξει ή αν χάσει ξαφνικά το ρεύμα ο υπολογιστής, οπότε προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, marios32 είπε

Όσοι θέλετε να βάλετε τέτοιες συσκευές σε ψυγείο η pc καλύτερα να μην το κάνετε.
Έχω χρησιμοποιήσει διάφορες μάρκες(no names, blitzwolf ) και όλα κάποιες φορές κλείνανε και θελαν να πατήσεις το κουμπί για να ξαναδώσουν ρεύμα.

Καταλαβαίνετε τον κίνδυνο αν κλείσει το ψυγείο και δεν ξανανοίξει ή αν χάσει ξαφνικά το ρεύμα ο υπολογιστής, οπότε προσοχή.

Οποτε και μονο που το ειπες αυτο ακυρο για εμενα γιατι ηθελα να τσεκαρω ενα ψυγειο κι επειδη μια στο εκατομμυριο να γινει αυτο θα εχουμε θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι σόι no-name χρησιμοποίησες (και blitzwolf κακά τα ψέματα no-name είναι στην ουσία φασόν) πάντως εγώ έχω μια τέτοια του θέματος πάνω σε ένα AC για πάρα πολλούς μήνες και διαβάζω κατανάλωση από home assistant αλλά και στα windows από το tplink-energy-monitor (github), δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο λόγο που θα έκλεινε μόνη της (εκτός αν "καιγόταν" κάποτε). Η λέξη κλειδί εδώ νομίζω είναι το no-name... τι θα περίμενε κάποιος από μια no-name συσκευή πάνω σε μια συσκευή που τραβάει τόσο ρεύμα όσο ένα ψυγείο (ή και ένα AC όπως την έχω εγώ). Πάντως γενικά εγώ σε τόσο σημαντικές συσκευές όπως το ψυγείο και ειδικά όταν έχουν μέσα πχ σημαντικά φάρμακα, δεν ξέρω αν θα έβαζα κάτι. Το μόνο που έχω στο ψυγείο εγώ είναι ένας αισθητήρας θερμοκρασίας-υγρασίας xiaomi μέσα στην συντήρηση στο πάνω πάνω ράφι με alerts στο κινητό.

Εγώ μια άλλη ερώτηση θέλω να κάνω πιο πρακτική γιατί δεν έχω πάρει κάτι εν μέσω καραντίνας από το e-shop... αν το παραγγείλουμε με παραλαβή από το κατάστημα (είδα ότι είναι ενεργή η επιλογή), παραλαμβάνουμε κανονικά από το κατάστημα; Το Click Away θα παίξει κανονικά στο e-shop ή είναι σε καθεστώς "courrier" και πας για "παραλαβή δέματος" κάπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Craven είπε

Δεν ξέρω τι σόι no-name χρησιμοποίησες (και blitzwolf κακά τα ψέματα no-name είναι στην ουσία φασόν) πάντως εγώ έχω μια τέτοια του θέματος πάνω σε ένα AC για πάρα πολλούς μήνες και διαβάζω κατανάλωση από home assistant αλλά και στα windows από το tplink-energy-monitor (github), δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο λόγο που θα έκλεινε μόνη της (εκτός αν "καιγόταν" κάποτε). Η λέξη κλειδί εδώ νομίζω είναι το no-name... τι θα περίμενε κάποιος από μια no-name συσκευή πάνω σε μια συσκευή που τραβάει τόσο ρεύμα όσο ένα ψυγείο (ή και ένα AC όπως την έχω εγώ). Πάντως γενικά εγώ σε τόσο σημαντικές συσκευές όπως το ψυγείο και ειδικά όταν έχουν μέσα πχ σημαντικά φάρμακα, δεν ξέρω αν θα έβαζα κάτι. Το μόνο που έχω στο ψυγείο εγώ είναι ένας αισθητήρας θερμοκρασίας-υγρασίας xiaomi μέσα στην συντήρηση στο πάνω πάνω ράφι με alerts στο κινητό.

Εγώ μια άλλη ερώτηση θέλω να κάνω πιο πρακτική γιατί δεν έχω πάρει κάτι εν μέσω καραντίνας από το e-shop... αν το παραγγείλουμε με παραλαβή από το κατάστημα (είδα ότι είναι ενεργή η επιλογή), παραλαμβάνουμε κανονικά από το κατάστημα; Το Click Away θα παίξει κανονικά στο e-shop ή είναι σε καθεστώς "courrier" και πας για "παραλαβή δέματος" κάπως;

Ο καθένας προχωράει όπως νομίζει, προφανώς δεν έχω δοκιμάσει όλα τα προϊόντα της αγοράς, αλλά  νομίζω παραμένει επικίνδυνο. Ηλεκτρονικά είναι, κάποτε μπορεί να χαλάσουν. Μπορεί σε 1 μήνα μπορεί σε 2 χρόνια.
Εγώ στα ηλεκτρονικά που θέλω να προστατεύσω (χωρίς υπερβολικό κόστος) έχω πολύριζα ασφαλείας της APC με overvoltage και surge protection που προφανώς δεν είναι το ίδιο με το να περνάει ρεύμα από κάποιο smart plug.

Απλώς πιστεύω ότι δεν αξίζει το ρίσκο σε critical ηλεκτρικές συσκευές. (Sorry για το κάπως off-topic, σταματάω εδώ :D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καιρό τώρα θέλω να πάρω μετρητή για την κατανάλωση για δύο θερμοπομπούς που χρησιμοποιώ, για να έχω μια εικόνα τι παίζει (πέρσι ξέφυγε λίγο ο λογαριασμός).

Μιας και δεν με ενδιαφέρουν οι επιπλέον smart λειτουργίες, υπάρχει κάποια άλλη πρόταση μήπως; (δυστυχώς στο skroutz δεν έχει τη "μέτρηση κατανάλωσης" στα φίλτρα).

Επίσης αν πάρω 2 συσκευές από την πρόταση του TS, φαντάζομαι δε θα έχω πρόβλημα να τις κάνω μόνιτορ και τις δύο από το app? Επίσης γνωρίζει κάποιος αν μπορείς να δεις την κατανάλωση σε συγκεκριμένες ώρες της μέρας (λόγω νυχτερινού ρεύματος θα ήταν χρήσιμο); 

Επεξ/σία από spahar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...