Προς το περιεχόμενο

[ΕΞΥΠΝΗ ΠΡΙΖΑ] TP-LINK HS110 @e-shop.gr 17.9 + μεταφορικά


georgeps21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, spahar είπε

Καιρό τώρα θέλω να πάρω μετρητή για την κατανάλωση για δύο θερμοπομπούς που χρησιμοποιώ, για να έχω μια εικόνα τι παίζει (πέρσι ξέφυγε λίγο ο λογαριασμός).

Μιας και δεν με ενδιαφέρουν οι επιπλέον smart λειτουργίες, υπάρχει κάποια άλλη πρόταση μήπως; (δυστυχώς στο skroutz δεν έχει τη "μέτρηση κατανάλωσης" στα φίλτρα).

Επίσης αν πάρω 2 συσκευές από την πρόταση του TS, φαντάζομαι δε θα έχω πρόβλημα να τις κάνω μόνιτορ και τις δύο από το app? Επίσης γνωρίζει κάποιος αν μπορείς να δεις την κατανάλωση σε συγκεκριμένες ώρες της μέρας (λόγω νυχτερινού ρεύματος θα ήταν χρήσιμο); 

μπορείς να κάνεις μόνιτορ με το αππ ναι και τις 2, τώρα για συγκεκριμένες ωρες δεν πιστεύω πως έχει τη δυνατότητα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για κάποιον που δεν το χρειάζεται άμεσα αξίζει ή είναι προτιμότερο να επιλέξει κάτι πιο οικονομικό όπως blitzwolf κλπ από aliex, bangg κλπ και αν ναι τι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, takss είπε

Για κάποιον που δεν το χρειάζεται άμεσα αξίζει ή είναι προτιμότερο να επιλέξει κάτι πιο οικονομικό όπως blitzwolf κλπ από aliex, bangg κλπ και αν ναι τι?

Τι να σου πώ, εγώ που τις χρειάστηκα πριν ενα μήνα αγόρασα απο eshop μια στα 23 και μια στα 24 :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, spahar said:

Καιρό τώρα θέλω να πάρω μετρητή για την κατανάλωση για δύο θερμοπομπούς που χρησιμοποιώ, για να έχω μια εικόνα τι παίζει (πέρσι ξέφυγε λίγο ο λογαριασμός).

Μιας και δεν με ενδιαφέρουν οι επιπλέον smart λειτουργίες, υπάρχει κάποια άλλη πρόταση μήπως; (δυστυχώς στο skroutz δεν έχει τη "μέτρηση κατανάλωσης" στα φίλτρα).

Επίσης αν πάρω 2 συσκευές από την πρόταση του TS, φαντάζομαι δε θα έχω πρόβλημα να τις κάνω μόνιτορ και τις δύο από το app? Επίσης γνωρίζει κάποιος αν μπορείς να δεις την κατανάλωση σε συγκεκριμένες ώρες της μέρας (λόγω νυχτερινού ρεύματος θα ήταν χρήσιμο); 

Είναι για μέχρι 16Α, δλδ 3680 Watt, όχι παραπάνω οπότε προσοχή.

Όχι δεν νομίζω ότι γίνεται να δεις συγκεκριμένες ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Δεν νομίζω ότι έχει μετρητή κατανάλωσης όμως.

 

Το ξερω. Νομιζα οτι ο φιλος που ρωτησε, ηθελε κατι απλο με απλη επικοινωνια μεσω κινητου

Επεξ/σία από VasKag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να την πάρετε. Ποιοτική, συνδέεται πανεύκολα.

Έχω 3 τέτοιες.

Όποιος θέλει να κάνει logging και να βλέπει καταναλώσεις σε πραγματικό χρόνο , είναι μια από τις καλύτερες επιλογές (μαζί με τα Sonoff). 

Εδώ με το homeassistant

1022016737_Screenshot2020-12-04165440.jpg.023b6879852988c888925ac3bb661a62.jpg

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Thresh είπε

Είναι για μέχρι 16Α, δλδ 3680 Watt, όχι παραπάνω οπότε προσοχή.

Thanks για το info. Είμαι κομπλέ πιστεύω, μιας και ο κάθε θερμοπομπός είναι 2000W στη μεγάλη σκάλα, και έχω σκοπό να έχω ένα στον καθένα (χωρίς άλλες συσκευές).

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όποιος θέλει να κάνει logging και να βλέπει καταναλώσεις σε πραγματικό χρόνο , είναι μια από τις καλύτερες επιλογές (μαζί με τα Sonoff). 

Τέλειο το screenshot. Φεύγω για παραγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, spahar είπε

Thanks για το info. Είμαι κομπλέ πιστεύω, μιας και ο κάθε θερμοπομπός είναι 2000W στη μεγάλη σκάλα, και έχω σκοπό να έχω ένα στον καθένα (χωρίς άλλες συσκευές).

Τέλειο το screenshot. Φεύγω για παραγγελία.

εχε υπόψιν οτι για το σκρινσοτ θέλει λίγη δουλίτσα με Home assistant, Grafana, Maria/influx db , δεν ειναι plug and play.  (σχεδόν) Plug n play ειναι τα δικά μου σκρινσοτς που προέρχονται από αυτό το πρόγραμμα.

https://youtu.be/dKG3sWUI7f8

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 minutes ago, Maple said:

Μπορείς πάνω του να βάλεις πολύπριζο; Μετράει κατανάλωση ρεύματος σε αυτήν την περίπτωση;

Ναι τη συνολική όλων των συσκευών που θα έχει πάνω το πολύμπριζο. Απλά όπως είπα και πιο πάνω μην βάλεις πάνω από 3680W 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Doubt είπε

Σχετικά είναι όλα..

Αν υπολογίσεις 8 λεπτά την κιλοβατώρα, με τα λεφτά που θα δώσεις για να το αγοράσεις "καις" 224 κιλοβατώρες περίπου. Το δικό μου το ψυγείο γράφει στο ταμπελάκι του ετήσια κατανάλωση 204 κιλοβατώρες.

Και ας πούμε πως το αγοράζεις και παίρνεις μετρήσεις, τι θα τις κάνεις; με τι θα τις συγκρίνεις;

Ότι ναναι φίλε απλα 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 16Α ειναι τυπικα σε ολα τα πολυμπιζα και ταφ για πριζες σουκο. Οστωσο δεν θα εβαζα ποτε κατι πανω απο 2000W σε τετοιου ειδους συσκευες. Παντως θεωρητικα αν τραβηξεις πανω απο 16Α θα πρεπει ετσι και αλλιως σε μικρο χρονικο διαστημα να πεσει η ασφαλεια στον πινακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Jason 93 είπε

Τα 16Α ειναι τυπικα σε ολα τα πολυμπιζα και ταφ για πριζες σουκο. Οστωσο δεν θα εβαζα ποτε κατι πανω απο 2000W σε τετοιου ειδους συσκευες. Παντως θεωρητικα αν τραβηξεις πανω απο 16Α θα πρεπει ετσι και αλλιως σε μικρο χρονικο διαστημα να πεσει η ασφαλεια στον πινακα.

Το 24άρι κλιματιστικό έχει τραβήξει 2600W από αυτό. Βέβαια όχι για πολύ, ίσως κανά 5λεπτο .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Εδώ με το homeassistant

1022016737_Screenshot2020-12-04165440.jpg.023b6879852988c888925ac3bb661a62.jpg

 

Σαν καποια εργα επιστημονικης φαντασιας που εβλεπα μικρος μου φαινεται αυτο.

Θελει δουλεια και γνωσεις απο προγραμματα για να γινει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/12/2020 στις 12:28 ΠΜ, georgeps21 είπε

Η γνωστή σε όλους στο θέμα των κλιματιστικών πρίζα, η οποία ελέγχεται από Αλέξα, Home assistant, Kasa app με τον μετρητή κατανάλωσης στα 17,9  για παραλαβή από e-shop point ή +3 ευρώ για απόστολή.

 

Λινκ: https://www.e-shop.gr/tp-link-hs110eu-wifi-smart-plug-with-energy-monitoring-p-PER.612806

Σκρουτζ: 23,9 +3,5 πρώτο άμεσα διαθέσιμο (-25%) ,  20,9 +3ε στον καυκά με 4-10 εργάσιμες αναμονή (- 15%)

Φαντάζομαι το tp-link ειναι καλύτερο από το αντiστοιχο της hama ε?

https://www.e-shop.gr/hama-176565-wifi-socket-with-integrated-current-measuring-device-3680-w-16-a-p-PER.940260

Τον προηγουμενο μήνα μου χάλασε το πολλών ετών κλασικό meter και είναι ευκαιρία να παρώ άλλο, thanks.

 

 

Επεξ/σία από matrixxx
αφαιρεση affiliate
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...