Προς το περιεχόμενο

Assassin's Creed Valhalla [PS4][PS5][Xbox One][Xbox Series X|S]


Fotis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν βρηκα θεμα   για τις κονσολες οποτε ειπα να κανω την αρχη .

To  τελευταιο AC  της Ubisoft   με  κεντρικο   θεμα τους Vikings  που αποτελει και launch  τιτλο  στις next gen πλατφορμες .

Εχει  νεο  update  με  αρκετες βελτιωσεις  .Με κυριοτερες αλλαγες  ενα festival  time  limit  event ,περιορισμος της διαφορας των level  των   εχθρων με max οριο τα 51,και τα  bosses  πλεον πανε στο ιδιο  level   με τον  χαρακτηρα μας  κ.α

 

  • Xbox Series X|S: ~6.3 GB
  • Xbox One: ~5.7 GB
  • PlayStation®5: ~2.46 GB
  • PlayStation®4: ~2.4 GB
  • PC: ~5.6 GB

https://www.ubisoft.com/en-us/game/assassins-creed/valhalla/news-updates/7adnHZYiIKWGI9U9rhBwfv/assassins-creed-valhalla-title-update-110

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα έπρεπε να λεγόταν AC Mercia και όχι AC Valhalla...Το όλο σκηνικό μου θυμίζει έντονα Witcher χωρίς τέρατα. Ακόμα και ο Eivor θυμίζει Geralt ως προσωπικότητα. 

Θα προτιμούσα να εστίαζαν αποκλειστικά στην Σκανδιναβία ως περιοχή (με μεγαλύτερη Asgard και Jotunheim) και να άφηναν την εισβολή των Vikings στην Αγγλία σε μελλοντικό dlc/expansion... Νομίζω ότι θα μπορούσαν να κάνουν πολύ πιο ενδιαφέροντα πράγματα αλλά καταλαβαίνω ότι οι απέραντες άδειες πεδιάδες είναι πολύ πιο εύκολες σχεδιαστικά από τα βουνά της Σκανδιναβίας και τη μυθολογία των Vikings...

Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν ήμουν μεγάλος fan της σειράς αλλά συνολικά ως action RPG είναι ένα καλό παιχνίδι.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα από την άλλη μου φαίνεται επικό ως story και setup. Οι μάχες είναι λίγο meh. Kαι επίσης μετά από 55 ώρες έχω φάει το game breaking bug στο boss fight και χρειάζομαι ένα off the pace grinding για να τελειώσω το main story...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Θα έπρεπε να λεγόταν AC Mercia και όχι AC Valhalla...Το όλο σκηνικό μου θυμίζει έντονα Witcher χωρίς τέρατα. Ακόμα και ο Eivor θυμίζει Geralt ως προσωπικότητα. 

Θα προτιμούσα να εστίαζαν αποκλειστικά στην Σκανδιναβία ως περιοχή (με μεγαλύτερη Asgard και Jotunheim) και να άφηναν την εισβολή των Vikings στην Αγγλία σε μελλοντικό dlc/expansion... Νομίζω ότι θα μπορούσαν να κάνουν πολύ πιο ενδιαφέροντα πράγματα αλλά καταλαβαίνω ότι οι απέραντες άδειες πεδιάδες είναι πολύ πιο εύκολες σχεδιαστικά από τα βουνά της Σκανδιναβίας και τη μυθολογία των Vikings...

Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν ήμουν μεγάλος fan της σειράς αλλά συνολικά ως action RPG είναι ένα καλό παιχνίδι.

 

Συμφωνω σε ολα. 

Εγω μετα 50 ωρες το παρατησα γιατι δεν μπορουσα αλλο να ψαχνω πως θα ανοιγω τη πορτα για το chest. Ενιωθα τοσο επαναληψη και χρονος χαμενος χωρις καποιο reward τουλαχιστον. Επιπλεον το story ηταν επρεπε να ειναι πιο μικρο.

Αλλα γενικα το παιχνιδι το θεωρω ανωτερο του Odyssey. 

 

Επεξ/σία από harisv
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Θα έπρεπε να λεγόταν AC Mercia και όχι AC Valhalla...Το όλο σκηνικό μου θυμίζει έντονα Witcher χωρίς τέρατα. Ακόμα και ο Eivor θυμίζει Geralt ως προσωπικότητα. 

Θα προτιμούσα να εστίαζαν αποκλειστικά στην Σκανδιναβία ως περιοχή (με μεγαλύτερη Asgard και Jotunheim) και να άφηναν την εισβολή των Vikings στην Αγγλία σε μελλοντικό dlc/expansion... Νομίζω ότι θα μπορούσαν να κάνουν πολύ πιο ενδιαφέροντα πράγματα αλλά καταλαβαίνω ότι οι απέραντες άδειες πεδιάδες είναι πολύ πιο εύκολες σχεδιαστικά από τα βουνά της Σκανδιναβίας και τη μυθολογία των Vikings...

Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν ήμουν μεγάλος fan της σειράς αλλά συνολικά ως action RPG είναι ένα καλό παιχνίδι.

 

Ναι καταλαβανω τι λες .

Ισως το εκαναν γιατι ενα συνεχoμενο  παγωμενο τοπιο  θα ηταν βαρετο ,ισως για καποιον αλλο λογο.Οσο για την Μυθολογια  των Vikings  νομιζω πως το αδικεις .Υπαρχει ολοκληρο κεφαλαιο   ενα τεραστιο side quest  που  ολοκληρωνεται κλιμακωτα     που αφορα αποκλειστικα την Σκανδιναβικη Μυθολογια  συν τις πλειστες αναφορες και τα εμβολιμα στοιχεια που υπαρχουν μεσα στον κοσμο του .Ακομα και  Order tree που δολοφονεις εχει αναποσπαστο κομματι του  ton Οdin  σε καθε  cinematic  δολοφονιας .

Εχοντας παιξει ολα τα προηγουμενα  και με 100 ωρες περιπου σε αυτο ,το θεωρω το καλυτερο της σειρας καθως ολες οι αλλαγες που εκαναν το βελτιωσαν στα σημεια .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Ισως το εκαναν γιατι ενα συνεχωμενο  παγωμενο τοπιο  θα ηταν βαρετο ,ισως για καποιον αλλο λογο.Οσο για την Μυθολογια  των Vikings  νομιζω πως το αδικεις .Υπαρχει ολοκληρο κεφαλαιο   ενα τεραστιο side quest  που  ολοκληρωνεται κλιμακωτα     που αφορα αποκλειστικα την Σκανδιναβικη Μυθολογια  συν τις πλειστες αναφορες και τα εμβολιμα στοιχεια που υπαρχουν μεσα στον κοσμο του .Ακομα και  Order tree που δολοφονεις εχει αναποσπαστο κομματι του  ton Οdin  σε καθε  cinematic  δολοφονιας .

Έχω παίξει το εν λόγω κεφάλαιο γι αυτό αναφέρθηκα σε Asgard και Jotunheim. Θα ήθελα όμως αυτοί οι χάρτες να ήταν μεγαλύτεροι με περισσότερα μέρη για εξερεύνηση. Ας έκοβαν λίγο από τα λιβάδια της Αγγλίας στην τελική, δεν θα χάναμε και κάτι σπουδαίο. 

Δεν είναι απαραίτητο το τοπίο στην Σκανδιναβία να είναι συνέχεια παγωμένο... Στην πραγματικότητα υπάρχουν μέρη εκεί με μεγάλη ποικιλία. 

Παρόλα αυτά ως παιχνίδι είναι αρκετά καλό με μπόλικο περιεχόμενο. Η ένσταση μου βρίσκεται καθαρά στην θεματολογία των Vikings η οποία θεωρώ ότι έμεινε ανεκμεταύλλευτη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να πω λίγο τον πόνο μου στο συγκεκριμένο νήμα.

Δεν έχω παίξει ποτέ κανένα Assassin's Creed. Μηδέν. Nada.

Έχω ένα πρόβλημα γενικά, λόγω OCD, θέλω να παίζω τα games στην σωστή τους σειρά. Έχω προσπαθήσει πάνω από 10 φορές να ξεκινήσω το πρώτο AC, αλλά αφενός η έλλειψη υποτίτλων (γιατί στο προϊστορικό 2007 δεν έκαναν το game με υπότιτλους για κάποιο λόγο :/), αφετέρου ο απίστευτα ξενερωτικός χειρισμός με αποτρέπουν. Παίζω μια ώρα και το παρατάω, κάθε φορά. Με αποτέλεσμα να μην το προχωράω αυτό και -άρα- να μην προχωράω και στα επόμενα.

Επειδή είμαι ενήλικος και επειδή πήρα καινούρια κονσόλα, λέω να ξεπεράσω το κόμπλεξ μου, να κάνω την υπέρβαση και να τσιμπήσω κάποιο σύγχρονο AC.

Είμαι μεταξύ του Odyssey (λόγω setting) και του Valhalla (επίσης λόγω setting). Ποιό από τα δύο είναι πιο καλό εισαγωγικό στο συμπάν; Επίσης, πρέπει να έχω εικόνα τι γίνεται στα προηγούμενα AC για να βγάλω άκρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Fotis13  Υπαρχει καποιο quest  σχετικα με μυθολογια? Εγω μετα απο 50 ωρες μονο τον Odin σε κατι cinematics ειδα.

@D.LuffyΣε παρακαλω μη ζητατε μεγαλυτερους χαρτες, δεν μπορω αλλο.

Φτιαξε μου μεγαλυτερες πολεις, βαρεθηκα να τρεχω στα λιβάδια με το αλογο. 

@Malthador 

Θα σου ελεγα μη τα παρεις με τη σειρα. Γιατι εχει πολύ επαναληψη.

Για μενα το καλυτερο ειναι το 2o. Θεωρω πολυ καλα και το black flag , syndicate. Και απο τα 3 τελευταια θεωρω καλυτερο το valhalla.

Επεξ/σία από harisv
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Malthador είπε

Να πω λίγο τον πόνο μου στο συγκεκριμένο νήμα.

Δεν έχω παίξει ποτέ κανένα Assassin's Creed. Μηδέν. Nada.

Έχω ένα πρόβλημα γενικά, λόγω OCD, θέλω να παίζω τα games στην σωστή τους σειρά. Έχω προσπαθήσει πάνω από 10 φορές να ξεκινήσω το πρώτο AC, αλλά αφενός η έλλειψη υποτίτλων (γιατί στο προϊστορικό 2007 δεν έκαναν το game με υπότιτλους για κάποιο λόγο :/), αφετέρου ο απίστευτα ξενερωτικός χειρισμός με αποτρέπουν. Παίζω μια ώρα και το παρατάω, κάθε φορά. Με αποτέλεσμα να μην το προχωράω αυτό και -άρα- να μην προχωράω και στα επόμενα.

Επειδή είμαι ενήλικος και επειδή πήρα καινούρια κονσόλα, λέω να ξεπεράσω το κόμπλεξ μου, να κάνω την υπέρβαση και να τσιμπήσω κάποιο σύγχρονο AC.

Είμαι μεταξύ του Odyssey (λόγω setting) και του Valhalla (επίσης λόγω setting). Ποιό από τα δύο είναι πιο καλό εισαγωγικό στο συμπάν; Επίσης, πρέπει να έχω εικόνα τι γίνεται στα προηγούμενα AC για να βγάλω άκρη;

Εισαι ηρωας και μονο που προσπαθησες να παιξεις τοσο παλιο τιτλο !

Δεν χρειαζεται να τα παιξεις ολα .Ας πουμε πως απο θεμα gameplay kai  χτισιματος του κοσμου χωριζονται σε 2 μεγαλους κυκλους .Ο πρωτος αφορα  ολους τους τιτλους μεχρι και την ελευση του  Origin  ,οπου εκει εχουμε πολυ μεγαλες αλλαγες στην δομη και στο στυλ του παιχνιδιου  .Για μενα παιξε τα 2 τελευταια με οποια σειρα θες καθως δεν συνδεονται μεταξυ τους .

15 λεπτά πριν, harisv είπε

@Fotis13  Υπαρχει καποιο quest  σχετικα με μυθολογια? Εγω μετα απο 50 ωρες μονο τον Odin σε κατι cinematics ειδα.

@D.LuffyΣε παρακαλω μη ζητατε μεγαλυτερους χαρτες, δεν μπορω αλλο.

Φτιαξε μου μεγαλυτερες πολεις, βαρεθηκα να τρεχω στα λιβάδια με το αλογο.

 

Στα main Q  δεν θυμαμαι ακριβως το ονομα του quest ,φτιαχνεις  ενα φιλτρο στην καλυβα της μαγισσας και μεταφερεσαι στην Asgard kai sto Jotunheim  που ειναι ο ορισμος της Σκανδιναβικης μυθολογιας απο τα λιγα που ξερω .Eιναι πολυ μεγαλο quest  αν θες να τα κανεις ολα .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Malthador είπε

Να πω λίγο τον πόνο μου στο συγκεκριμένο νήμα.

Δεν έχω παίξει ποτέ κανένα Assassin's Creed. Μηδέν. Nada.

Έχω ένα πρόβλημα γενικά, λόγω OCD, θέλω να παίζω τα games στην σωστή τους σειρά. Έχω προσπαθήσει πάνω από 10 φορές να ξεκινήσω το πρώτο AC, αλλά αφενός η έλλειψη υποτίτλων (γιατί στο προϊστορικό 2007 δεν έκαναν το game με υπότιτλους για κάποιο λόγο :/), αφετέρου ο απίστευτα ξενερωτικός χειρισμός με αποτρέπουν. Παίζω μια ώρα και το παρατάω, κάθε φορά. Με αποτέλεσμα να μην το προχωράω αυτό και -άρα- να μην προχωράω και στα επόμενα.

Επειδή είμαι ενήλικος και επειδή πήρα καινούρια κονσόλα, λέω να ξεπεράσω το κόμπλεξ μου, να κάνω την υπέρβαση και να τσιμπήσω κάποιο σύγχρονο AC.

Είμαι μεταξύ του Odyssey (λόγω setting) και του Valhalla (επίσης λόγω setting). Ποιό από τα δύο είναι πιο καλό εισαγωγικό στο συμπάν; Επίσης, πρέπει να έχω εικόνα τι γίνεται στα προηγούμενα AC για να βγάλω άκρη;

Εγώ ξεκίνησα με Black Flag. Έπαθα πλάκα, τερμάτισα Syndicate, Origins, Odyssey και μέχρι να βγει το Valhalla τερμάτισα το 1 (oh yes) και το 2. Θα σου πρότεινα να παίξεις ως πρώτο το Odyssey. Είναι εκπληκτικό (μέχρι πριν το Valhalla) και θα νιώσεις οικεία με την ελληνική ιστορία / μυθολογία. Σχετικά με το lore, δεν χρειάζεται να βγάλεις και πολύ άκρη. Σε κάθε περίπτωση, χρονικά, το Odyssey έρχεται πρώτο. Μετά είναι το Origins και μετά το Valhalla, και θα πρότεινα να τα παίξεις και με αυτή τη σειρά. Βέβαια, το Valhalla τεχνικά είναι το καλύτερο από όλα και έχει και αυτό φοβερό story αλλά οι μάχες δεν είναι τόσο fun όσο στο Odyssey. Επίσης, δεν χρειάζεται ψυχαναγκασμός γιατί θα μπουκώσεις. Παίξε μόνο το story και θα δεις ότι υπάρχει άπειρο περιεχόμενο μόνο με αυτό. Καλή διασκέδαση!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Malthador είπε

Να πω λίγο τον πόνο μου στο συγκεκριμένο νήμα.

Δεν έχω παίξει ποτέ κανένα Assassin's Creed. Μηδέν. Nada.

Έχω ένα πρόβλημα γενικά, λόγω OCD, θέλω να παίζω τα games στην σωστή τους σειρά. Έχω προσπαθήσει πάνω από 10 φορές να ξεκινήσω το πρώτο AC, αλλά αφενός η έλλειψη υποτίτλων (γιατί στο προϊστορικό 2007 δεν έκαναν το game με υπότιτλους για κάποιο λόγο :/), αφετέρου ο απίστευτα ξενερωτικός χειρισμός με αποτρέπουν. Παίζω μια ώρα και το παρατάω, κάθε φορά. Με αποτέλεσμα να μην το προχωράω αυτό και -άρα- να μην προχωράω και στα επόμενα.

Επειδή είμαι ενήλικος και επειδή πήρα καινούρια κονσόλα, λέω να ξεπεράσω το κόμπλεξ μου, να κάνω την υπέρβαση και να τσιμπήσω κάποιο σύγχρονο AC.

Είμαι μεταξύ του Odyssey (λόγω setting) και του Valhalla (επίσης λόγω setting). Ποιό από τα δύο είναι πιο καλό εισαγωγικό στο συμπάν; Επίσης, πρέπει να έχω εικόνα τι γίνεται στα προηγούμενα AC για να βγάλω άκρη;

Δεν έχουν Linear story timeline τα ac. Το odyssey είναι το 1ο, 2ο το origins και 3ο το valhalla αλλά δεν χρειάζεται να έχεις παίξει τα προηγούμενα.

https://overmental.com/content/the-definitive-chronological-order-of-the-assassins-creed-canon-41767

Spoiler

το θέμα είναι στο animus που είναι σε κανονικό timeline :( και χάνεις κάποια μικρά κομμάτια 

αν έχεις χρόνο (~270 ώρες δλδ :P) Ξεκίνα από το origins μετά  odyssey και μετά valhalla. Αλλιώς θα σου έλεγα odyssey->Valhalla.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnnyman είπε

Καλήμερα! Σαν παιχνίδι αξίζει? Το έχει προσφορά το store 49 ευρώ.

Χρήστης ps5. 

 

Δεν εχεις παιξει ποτε κανενα  AC? 

Το αν αξιζει ειναι σχετικο, για μενα που το πηρα  στα 70   αξιζει δεν ειχα κατι αλλο να παιξω μολις ειχα παρει το ps5  day one   και εβγαλα σχεδον ολη την καραντινα  και ακομα αυτο παιζω με πανω απο 100 ωρες .Φυσικα εχω παιξει και ολα τα προηγουμενα .

Δες καποια videakia στο youtube  αν σου αρεσει αυτο το στυλ του open world ,action  rpg  και σε ελκυει η θεματολογια των Vikings   τοτε παρτο με κλειστα ματια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...