Προς το περιεχόμενο

Assassin's Creed Valhalla [PS4][PS5][Xbox One][Xbox Series X|S]


Fotis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Jimmy1244 είπε

Γειά σας! Ξέρει κανείς πόσα dlcs υπάρχουν και αν θα έχω πρόσβαση σε αυτα αν τo πάρω τώρα το game.

Για να έχεις πρόσβαση στα dlc πρέπει είτε να αγοράσεις deluxe/ultimate έκδοση είτε να αγοράσεις το season pass, είτε φυσικά να αγοράσεις μεμονωμένα το dlc που θέλεις.

Εξαίρεση μέχρι στιγμής ειδικά για το Valhalla είναι τo Dawn of Ragnarok, το οποίο δεν περιλαμβάνεται πουθενά και πρέπει να το αγοράσεις ξεχωριστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, thagkol είπε

Για να έχεις πρόσβαση στα dlc πρέπει είτε να αγοράσεις deluxe/ultimate έκδοση είτε να αγοράσεις το season pass, είτε φυσικά να αγοράσεις μεμονωμένα το dlc που θέλεις.

Εξαίρεση μέχρι στιγμής ειδικά για το Valhalla είναι τo Dawn of Ragnarok, το οποίο δεν περιλαμβάνεται πουθενά και πρέπει να το αγοράσεις ξεχωριστά.

Και μετά δηλαδή θα έχω πρόσβαση σε έξτρα περιοχές όπως η Ιρλανδία η το Παρίσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
5 ώρες πριν, arsenal είπε

Έχω παίξει όλα τα Assassin's standard games  - θα υποφέρω στο συγκεκριμένο; Γιατι μονο κακα λόγια διαβάζω ή με τα Updates έστρωσε λίγο?

Μετά από τόσο καιρό δεν νομίζω να έχεις θέματα. Εγώ το έπαιξε πριν κάνα χρόνο κ δεν είχα σοβαρα bugs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Το έπαιξα όταν πρωτοβγήκε σε Series X. Πανέμορφο παιχνίδι, τεράστιο όπως όλα τα AC, και τώρα σκέφτομαι να τσιμπήσω το expansion με το Παρίσι. Έχει κάνα 2 χρόνια που το έχω παρατήσει και βαριέμαι μόνο να τα θυμηθώ ξανά από την αρχή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
  • 6 μήνες μετά...

Άντε να πω κι εγώ την "αποψάρα μου" για το valhalla, που το τελείωσα πριν μερικούς μήνες κι έχοντας διαβάσει φυσικά το thread. Θα συμφωνήσω καταρχάς με όλους τους προλαλήσαντες πως σε σχέση με το (αγαπημένο μου) Odyssey υπερτερεί όσον αφορά το story, μειονεκτεί όμως στο combat. Προσωπικά παρότι δεν με δυσκόλεψε, αφού είμαι soulslike fan, δεν βρήκα κανένα νόημα ή χρησιμότητα στο stamina bar. Μα καμία όμως. Οι μόνες αξιοσημείωτες μάχες ήταν με τους drengr του Ragnar και φυσικά οι daughters of lerion. Κατά τα λοιπά μια επανάληψη των εχθρών που αν και με μεγάλη ποικιλία ανακυκλώνονταν στα quests. Προσωπικά εκτός από το story δύο είναι τα πράγματα που απόλαυσα στο παιχνίδι. Το πρώτο είναι φυσικά η δυνατότητα που σου παρέχει το παιχνίδι να κάνεις εντελώς skip το stealth κομμάτι, με ελάχιστες εξαιρέσεις. Εντάξει. Σύμφωνοι πως το AC, εν γένει, βασίζεται στο stealth. Όμως ήμαστε Vikings που να με πάρει ο Loki και να με σηκώσει... Αλίμονο αν περιμέναμε να κάνουμε infiltrate. Μπουκάρουμε όπου βρούμε φωνάζοντας "VALHALAAAAAAAA" και αναζητώντας μια θέση στο τραπέζι των πολεμιστών του Odin. Σιγά μη με δεχόταν στο τραπέζι τους, αν ήταν να σκοτώνω αθόρυβα και πισώπλατα τους αντιπάλους μου κι ας είναι κι η μισή Αγγλία. Οπότε σίγουρα μπορώ να πω ότι ευχαριστήθηκα πολύ αυτό το κομμάτι του raid γενικότερα κι απόλαυσα την συγκεκριμένη προσέγγιση.

Το δεύτερο αφορά το μοναδικό mini game από το σύνολο των AC που με έθελξε κι ας με δυσκόλεψε αρχικά να καταλάβω το πως παίζεται, δηλαδή το Orlog. Χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο ή το φοβερό, είναι εύκολο, μόλις αντιληφθείς πως παίζεται και το μόνο του μειονέκτημα θα έλεγα πως είναι τα "θεϊκά δώρα", αφού εν τοις πράγμασι μόνο ένα είναι που χρειάζεσαι για να βγάλεις το trophy.

Σίγουρα για άλλη μια φορά η Ubi έχει κάνει εξαιρετική δουλειά όσον αφορά την αναπαράσταση της ανθρωπογεωγραφίας του παιχνιδιού. Ωστόσο μου έλειψε το κομμάτι της ναυμαχίας που είχα συνηθίσει, ενώ και από την μουσική, με εξαίρεση το "Raven scan the battlefield" και ένα ακόμα κομμάτι που άρχισε να ακούγεται προς το τέλος του campaign, δεν μπορώ να πω ότι συγκινήθηκα και μάλιστα τολμώ να πω πως σε σύγκριση με τα soundtrack των odyssey & origins, το βρήκα ανιαρό. Αυτά φυσικά είναι υποκειμενικά. Κατά τα λοιπά το game αξίζει και οφείλω να ομολογήσω πως παρά τον τεράστιο χάρτη και τα ατελείωτα side quests που προσφέρει, σίγουρα θα ήθελα να ασχοληθώ και με τα expansions του και ειδικά το siege of paris. Κάποια στιγμή στο μέλλον θα το κάνω κι αυτό, αν και με ξενέρωσε εντελώς η απόφαση της ubi να βγάλει expansion (dawn of ragnarok) το οποίο άκουσον, άκουσον δεν συμπεριλαμβάνεται στο season pass. Από την μύγα ξύγκι δηλαδή ρε Ubi? Έλεος. Anyway, γενικά είμαι ευχαριστημένος, όπως είπα και ποτέ δεν μετάνιωσα για την αγορά του. Όμως προσωπικά, το θεωρώ κατώτερο και των δύο προκατόχων του και νομίζω πως δεν άρπαξαν την ευκαιρία να το καταστήσουν αριστούργημα και να μεταφέρουν το "σκοτάδι" της Norse mythology, η οποία πραγματικά προσφερόταν γι' αυτό. Κάπου νομίζω προσπάθησαν να συγχωνεύσουν την "σκοτεινή ατμόσφαιρα" του Origins, με το "έπος" του odyssey, αλλά το αποτέλεσμα δεν τους δικαίωσε, νομίζω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν χρειάζεται να το έχεις τερματίσει, αλλά θα πρέπει να έχεις κάνει κάνει και μια σχετική πρόοδο. Έχει ενδιαφέρον γενικά αφού σου παρέχονται ένα καινούριο skill tree και outfit. Προσωπικά το ξεκίνησα αλλά δεν με "κράτησε" κυρίως επειδή λόγω έλλειψης χρόνου είχα βάλει σαν στόχο τον τερματισμό του main campaign που ούτως ή άλλως είναι τεράστιο από μόνο του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...