Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί HP Pavilion Gaming 15-ec1011nv και AMD Ryzen™ 7 4800H 2.90 GHz


TheDevilMayCare

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα μετά από καιρό.

Στα καλά του καθουμενου και χωρίς να έχει χτυπηθεί ή να πέσει το λάπτοπ άρχισε να κάνει κολπα η οθόνη στο πάνω μέρος και να τρεμοπαιζει.

Με προβληματίζει το θεμα της εγγύησης. Στη σελίδα έλεγε 1 χρόνο όπως φαντάζομαι και στην απόδειξη.

Μπορώ να απαιτήσω να επισκευαστεί εντός εγγύησης καθώς δεν έχουν περάσει ακόμα τα 2 χρόνια που προβλέπει η ευρωπαϊκή ένωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 278
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 29/9/2022 στις 12:36 ΠΜ, Lesdal είπε

Καλησπέρα μετά από καιρό.

Στα καλά του καθουμενου και χωρίς να έχει χτυπηθεί ή να πέσει το λάπτοπ άρχισε να κάνει κολπα η οθόνη στο πάνω μέρος και να τρεμοπαιζει.

Με προβληματίζει το θεμα της εγγύησης. Στη σελίδα έλεγε 1 χρόνο όπως φαντάζομαι και στην απόδειξη.

Μπορώ να απαιτήσω να επισκευαστεί εντός εγγύησης καθώς δεν έχουν περάσει ακόμα τα 2 χρόνια που προβλέπει η ευρωπαϊκή ένωση?

Εννοειται , Αν θυμαμαι καλα αυτη του ενος χρονου(που εχουμε) χαρακτηριζεται σαν εμπορικη εγγυηση(του κατασκευαστη) που δεν αντικαθιστα τη διετη νομικη εγγυηση(του πωλητη) που ισχυει πανευρωπαικα .Αν αρνηθουν επικοινωνεις με το ινστιτουτο καταναλωτη. 

ενημερωσε μας για την εξελιξη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2022 στις 8:30 ΠΜ, tengai34 είπε

Εννοειται , Αν θυμαμαι καλα αυτη του ενος χρονου(που εχουμε) χαρακτηριζεται σαν εμπορικη εγγυηση(του κατασκευαστη) που δεν αντικαθιστα τη διετη νομικη εγγυηση(του πωλητη) που ισχυει πανευρωπαικα .Αν αρνηθουν επικοινωνεις με το ινστιτουτο καταναλωτη. 

ενημερωσε μας για την εξελιξη 

ξανα περασα windows και μεχρι στιγμης ολα καλα, αν υπαρχει κατι αλλο θα ενημερωσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/10/2022 στις 7:24 ΜΜ, Lesdal είπε

ξανα περασα windows και μεχρι στιγμης ολα καλα, αν υπαρχει κατι αλλο θα ενημερωσω

δεκαρια του εβαλες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lesdal είπε

11

ολα ενταξει με τους drivers ; καποια στιγμη ειχα κατι ακουσει για την καμερα οτι δεν επαιζε .. καθαρη εγκατασταση εκανες ή αναβαθμιση; (ευχαριστω και για την γρηγορη απαντηση).καλησπερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εγω δεν εχω λειτουργικά θέματα.... εξάλλου τρέχει linux από τη πρώτη μέρα,  η μπαταρία βέβαια έφτασε τα 39Wh, από 52Wh αρχικά.... χάσαμε το 25%,  Α! και το τρίξιμο της οθόνης δεν υπάρχει πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, neversettle είπε

παιδια μου πεταει μαυρες/μπλε οθονες και πρεπει αναγκαστηκα να το κλεισω απο το κουμπι, το κανει 1 φορα την μερα... το ειχε κανενας αλλος ? 

Το εχω κι εγω αλλα οχι σε τετοια συχνοτητα. Κοντευει δυο χρονια και μου το εχει κανει καμια δεκαρια φορες .Τις προαλλες μου το εκανε με το που το ανοιξα ..... καποια στιγμη πρεπει να του κανω ενα φορματ .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτουσα τις σελιδες ολες χτες απο αυτο το ποστ και το εχει παθει και ενας αλλος στις πρωτες σελιδες.. Και εγω ελπιζω να λυθει με ενα format.  Ομως φαινεται οτι ειναι θεματακι που εχουμε αρκετοι τελικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαλλον είναι κάτι που έχει να κάνει με λογισμικό ή κάποιο driver, αν κάτι συνέβαινε με το hardware θα είχα παρατηρήσει κάτι σε Linux. Ακόμα και σε περιπτώσεις τρελλού πρεσαρίσματος, όπως για παράδειγμα compile kernel με όλους τους πυρήνες τέζα, και θερμοκρασία καρφί 95 για μισή ώρα (και παραπάνω) όλα πάνε ρολόι....

Τουλάχιστον από hardware-cpu δεν έχω θέμα, λίγο πιο στιβαρή κατασκευή να ήτανε και να υποστήριζε δεύτερο μόνιτορ από την usb-c και θα ήμουν ευτυχισμένος, εντάξει για τη μπαταρία το περίμενα ότι θα ήταν οριακή (βρήκα ευκαιρία και τα είπα....)

Επεξ/σία από evark
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/12/2020 στις 2:11 ΜΜ, TheDevilMayCare είπε

Δεν το βλεπω τοσο καλη ιδεα σε βαθος χρονου / in the long run...
https://www.gamersnexus.net/guides/3362-how-liquid-metal-affects-copper-nickel-and-aluminum-corrosion-test

 

Αν θελεις να κανεις αλλαγη σε thermal paste: μηπως να δοκιμαζες αρχικα με Arctic MX4 η ΜΧ2?

Γιατι και σε αντιθεση με αυτες, η αλλες tp, οπως το καταλαβαινω: λογω του
...σημαδιου που θα αφησει το liquid metal μετα χαιρετας / bye-bye εγγυηση! 😝

http://forum.notebookreview.com/threads/liquid-metal-explained-how-it-works-why-it-fails-and-how-to-use-it.809332/
https://www.overclock.net/threads/liquid-metal-in-a-laptop-1-year-on-and-temps-are-terrible.1730980/

Επειδη και το δικο μου ειναι με υγρο μεταλλο τι κανουμε οταν βγει εκτος εγγυησης γιατι εχω 2 χρονια ακομα.

Δεν εχω του θεματος αλλα το ASUS ROG STRIX G713QR Ryzen 9 5900ΗΧ RTX 3070

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το "υγρό μέταλλο" δεν το πολυσυμπαθώ.... είναι το άτιμο αγώγιμο και αν τρέξει έστω και λίγο κάνει ζημιά, τωρα βλέπω και θέματα με διαβρώσεις (δεν ξέρω σε τι βαθμό ισχύουν αλλά είναι γνωστό ότι κάποια μεταλλα όταν βρίσκονται σε επαφή με άλλα, υπάρχουν θέματα διάβρωσης,  πχ χαλκός-σίδηρος)

Μια καλή πάστα, μη αγώγιμη, νομίζω ότι είναι αρκετή, μη τρελαθούμε κιολας..... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, evark είπε

Αυτό το "υγρό μέταλλο" δεν το πολυσυμπαθώ.... είναι το άτιμο αγώγιμο και αν τρέξει έστω και λίγο κάνει ζημιά, τωρα βλέπω και θέματα με διαβρώσεις (δεν ξέρω σε τι βαθμό ισχύουν αλλά είναι γνωστό ότι κάποια μεταλλα όταν βρίσκονται σε επαφή με άλλα, υπάρχουν θέματα διάβρωσης,  πχ χαλκός-σίδηρος)

Μια καλή πάστα, μη αγώγιμη, νομίζω ότι είναι αρκετή, μη τρελαθούμε κιολας..... 

Καλα και εγω μολις τελειωσει η εγγυηση αν το εχω ακομα θα το αλλαξω το υγρο και θα βαλω παστουλα ετσι και αλλιως για να χαζευω στο ιντερνετ το εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

IMG_20221129_020959.jpg.0e4555403e6d35457ddb53b3293af6fc.jpgΚαλημέρες 

Σε έλεγχο της μπαταρίας που έκανα μου έβγαλε πρόβλημα (δε φορτίζει,κόλλησε στο 65% )και πρέπει να γίνει αντικατάσταση ....σε αναζήτηση μπαταρίας λοιπόν....☹️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...