Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί HP Pavilion Gaming 15-ec1011nv και AMD Ryzen™ 7 4800H 2.90 GHz


TheDevilMayCare

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 278
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαρτάται από πολλά πράγματα.... υπάρχουν πολλά υποσυστήματα που τραβάνε κι από λίγο.

Δυο ώρες είναι σχετικά λίγο αλλά λογικό. Μπορεί να φτάσει μέχρι και τις έξη ώρες... αλλά

1. Μείωσε την φωτεινότητα του πάνελ όσο χρειάζεται, τραβάει πολύ

2. Βάλε τη συχνότητα του πάνελ στα 60Ηz αντί 144

3. Ρύθμισε τον επεξεργαστή να λειτουργεί πιο αργά, δεν χρειάζεται παραπάνω, ιδανικά με το RyzenController βάλε τον επεξεργαστή στα 10-12 Watt (σε επίπεδα 4700U). Μπορείς και πιο χαμηλά αλλά θα καταλάβεις τη διαφορά, με 10W δεν καταλαβαίνεις τίποτα.

4. Απενεργοποιησε την Nvidia (δεν ξέρω πως γίνεται σε windows, κάτι θα υπάρχει). Ουσιαστικά την κάνεις powerdown ondemand. Ακόμα κι αν κάθεται τραβάει 3-4W χωρίς λόγο.

Αυτά είναι τα βασικά... υπολόγιζε ότι μπαταρία είναι 52Wh, o επεξεργαστής τραβάει, αν τον αφήσεις έτσι με μέση χρήση 15-20W, 5-10W το πάνελ, και η nvidia από 4 μέχρι 25W, κατά τη διάρκεια του video τραβάει αρκετά.

Το πιο σημαντικό είναι ο φωτισμός του panel και η κάρτα γραφικών. 

 

Επεξ/σία από evark
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@evark Πως έχεις δει το AX200, έχει κάποιες ουσιαστικές βελτιώσεις σε stability-latency με basic γραμμή VDSL100;

Είμαι με AC 8260 σε λάπτοπ 3ετίας και ψάχνω να δω αν αξίζει του σκάλισμα. Δεν έχω απαιτήσεις σε περάσματα αρχείων NAS. Περισσότερο με ενδιαφέρει αν θα είναι καλύτερο στα ίδια σενάρια χρήσης 2.4-5GHz. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή έχω δίκτυο μόνο 2.4GHz θα αναφερθώ σε αυτό και όχι στα 5GHz, οι ταχύτητες σε σχέση με το realtek είναι σχεδόν διπλές/τριπλές, είμαι σχεδόν μόνιμα κλειδωμένος σε ταχύτητες 300-350Mbps σε σχεση με πρίν που έπαιζα σε 90-100 Mbps, στο ίδιο πάντα σημείο. (To AP είναι ένα mikrotik 2x2 σεταρισμένο σε chanel width 20/40, οπότε αξιοποιεί το 2x2 της κάρτας )

Χωρίς να έχω τσεκάρει το latency, φαντάζομαι ότι η βελτίωση είναι ανάλογη. Νομίζω ότι η διαφορά στην ταχύτητα δεν φαίνεται τόσο πολύ στο internet όσο στις μεταφορές αρχείων από ένα NAS που έχω, που η πραγματική ταχύτητα μεταφοράς αρχείων είναι τριπλάσια, βέβαια έχω αργό internet, μόλις 30 Mbps, οπότε δεν είναι πρόβλημα και για τις δυο κάρτες, στα 100 ίσως οριακά να μην υπάρχει διαφορά, ειναι στο όριο της ταχύτητας που πιάνει το realtek.

Εκεί που επίσης υπάρχει διαφορά είναι στον συνδυασμό bluetooth-wifi, με τη realtek όταν πρεσάρεται το wifi παρατηρώ μια αύξηση στο lag του bluetooth ποντικιού, άλλες φορές αυτό είναι ενοχλητικό άλλες φορές περνά απαρατήρητο, με την ΑΧ200 το bluetooth δεν φαίνεται να επηρεάζεται.

Τελος πάντων, για 15 ευρώ είναι μια αξιόλογη αναβάθμιση.

Επεξ/σία από evark
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα σε ολους! Αντιμετωπιζω overheating το τελευταιο διαστημα με αποτελεσμα αρκετες φορες να εμφανιζεται η κλασικη μπλε οθονη και να κανει επανεκινηση. Χρησιμοποιω μια βαση laptop turbo-x που δειχνει να μην κανει τιποτα.. Το κακο ειναι οτι ενω επαιζα rocket league σε απεριοριστο αριθμο frames πλεον τα ριχνω στα 144fps για να μην overheatαρει και η gpu. Το CPU οταν παιζω games ή κανω βαρυ multi-tasking πιανει του 92-93 βαθμους..

Καμια συμβουλη; 😒

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, steverway είπε

Καλησπερα σε ολους! Αντιμετωπιζω overheating το τελευταιο διαστημα με αποτελεσμα αρκετες φορες να εμφανιζεται η κλασικη μπλε οθονη και να κανει επανεκινηση. Χρησιμοποιω μια βαση laptop turbo-x που δειχνει να μην κανει τιποτα.. Το κακο ειναι οτι ενω επαιζα rocket league σε απεριοριστο αριθμο frames πλεον τα ριχνω στα 144fps για να μην overheatαρει και η gpu. Το CPU οταν παιζω games ή κανω βαρυ multi-tasking πιανει του 92-93 βαθμους..

Καμια συμβουλη; 😒

Βάλε κόφτη στη θερμοκρασία μέσω του ryzer controller.

Και καλύτερη βάση να πάρεις δεν νομίζω να δεις διαφορά..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Lesdal είπε

Βάλε κόφτη στη θερμοκρασία μέσω του ryzer controller.

Και καλύτερη βάση να πάρεις δεν νομίζω να δεις διαφορά..

Μηπως μπορεις να παραθεσεις Link για το ryzen controller? διοτι απο το επισημο site που βρηκα δειχνει να μην υπαρχει το Windows Installer...

Επισης θα ηθελα να θεσω σωστες παραμετρους χωρις να πεσω σε αποδοση gaming αλλα δε ξερω καθολου απο τιμες θερμοκρασιας και τετοια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, steverway είπε

Μηπως μπορεις να παραθεσεις Link για το ryzen controller? διοτι απο το επισημο site που βρηκα δειχνει να μην υπαρχει το Windows Installer...

Επισης θα ηθελα να θεσω σωστες παραμετρους χωρις να πεσω σε αποδοση gaming αλλα δε ξερω καθολου απο τιμες θερμοκρασιας και τετοια..

https://gitlab.com/ryzen-controller-team/ryzen-controller/-/releases

Noμιζω εαν θεσεις μεχρι 85-88 βαθμους ειναι καλα, εξαλλου η καρτα θα δουλευει 100% και ο επεξεργαστης σιγουρα λιγοτερο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Lesdal είπε

https://gitlab.com/ryzen-controller-team/ryzen-controller/-/releases

Noμιζω εαν θεσεις μεχρι 85-88 βαθμους ειναι καλα, εξαλλου η καρτα θα δουλευει 100% και ο επεξεργαστης σιγουρα λιγοτερο...

Ευχαριστώ πολύ! Έβαλα φρένο στους 85 βαθμούς και προς το παρόν μια χαρά! Με το multi tasking θα υπάρχει θέμα και θα φάω πάλι blue screen? Ή να δοκιμάσω να τρέξω heavy multi tasking?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, steverway είπε

Ευχαριστώ πολύ! Έβαλα φρένο στους 85 βαθμούς και προς το παρόν μια χαρά! Με το multi tasking θα υπάρχει θέμα και θα φάω πάλι blue screen? Ή να δοκιμάσω να τρέξω heavy multi tasking?

Τι να σου πω, εγώ ποτέ δεν είχα το συγκεκριμένο θέμα το φρένο που βάζω όταν παίζω παιχνίδια είναι 85 βαθμοί και ο επεξεργαστής δουλεύει πολύ άνετα, η κάρτα δίνει τα μέγιστα φυσικά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα και παλι και καλο καλοκαιρι!

Εχοντας κανει ολες τις ενημερωσεις και βαζοντας κοφτη στα 85C για Gaming, εξακολουθω να εχω force reboot issues λογω overheating.

Πιο συγκεκριμενα τρεχοντας: Microsoft Teams, Firefox και οποιοδηποτε παιχνιδι γυρω στο 30λεπτο δεχομαι blue screen και Reboot. Κατα τα αλλα so far so good. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θα ήθελα μια γενική γνώμη από το συγκεκριμένο laptop από τους κατόχους τώρα που έχει περάσει και ένα σεβαστό χρονικό διάστημα. 

Το συγκεκριμένο μου το προτείνουν για αντικατάσταση ενός παλιού Pavilion gaming με το οποίο είχα θέματα με θερμοκρασίες και δεν μπόρεσε να δοθεί λύση μέσω επισκευής. Συγκεκριμένα είχα στιγμιαίες πολύ υψηλές θερμοκρασίες με ελάχιστη χρήση που δεν το δικαιολογεί. π.χ. Είχε χτυπήσει και μέχρι 98°C max temp με  max load του επεξεργαστή κάπου στο 25%.

Το δικό μου ήταν το πιο παλιό "σκαρί" με τις εξόδους για τον ζεστό αέρα δεξιά και αριστερά από το μεντεσε της οθόνης. Αυτό με την μεγάλη μόνη έξοδο ζεστού αέρα στο κέντρο άραγε τα πηγαίνει καλύτερα σε αυτόν τον τομέα ή θα έχουμε τα ίδια; 

Γενικά οποιαδήποτε άποψη για το συγκεκριμένο θα ήταν χρήσιμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, MrPanozzz είπε

Καλησπέρα. Θα ήθελα μια γενική γνώμη από το συγκεκριμένο laptop από τους κατόχους τώρα που έχει περάσει και ένα σεβαστό χρονικό διάστημα. 

Το συγκεκριμένο μου το προτείνουν για αντικατάσταση ενός παλιού Pavilion gaming με το οποίο είχα θέματα με θερμοκρασίες και δεν μπόρεσε να δοθεί λύση μέσω επισκευής. Συγκεκριμένα είχα στιγμιαίες πολύ υψηλές θερμοκρασίες με ελάχιστη χρήση που δεν το δικαιολογεί. π.χ. Είχε χτυπήσει και μέχρι 98°C max temp με  max load του επεξεργαστή κάπου στο 25%.

Το δικό μου ήταν το πιο παλιό "σκαρί" με τις εξόδους για τον ζεστό αέρα δεξιά και αριστερά από το μεντεσε της οθόνης. Αυτό με την μεγάλη μόνη έξοδο ζεστού αέρα στο κέντρο άραγε τα πηγαίνει καλύτερα σε αυτόν τον τομέα ή θα έχουμε τα ίδια; 

Γενικά οποιαδήποτε άποψη για το συγκεκριμένο θα ήταν χρήσιμη. 

Το εχω 6 μηνες με καθημερινη χρηση αλλα όχι απαιτητική, μονο εαν παιξω κανενα παιχνιδι που και που.
Σε εμένα δεν έχει εμφανισει το παραμικρο προβλημα, ειναι συνδεδεμένο με δευτερη οθόνη και βρίσκεται μονίμως σε βαση ψύκτρα η οποία ανάβω οταν παίζω.Θερμοκρασίες ελέγχονται κάθε μερα μέσω του Speccy και ορίζω δικες μου τιμές με το Ryzen Controller.
To μόνο αρνητικό του συγκεκριμένου είναι τα 4gb της κάρτας γραφικών με αποτέλεσμα να σε "τραβάει" πισω στα συγχρονα παιχνιδια τα οποια ωστοσο τα παιζει αξιοπρεπώς. Επίσης και τα 512gb ειναι ενα θέμα το οποιο λύνεται ευκολα (ασχετα που δεν το εχω λυσει ακομα και εγω :P )

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα πάλι το μεγαλύτερο θεμα που έχω είναι η κατασκευή του.... δεν είναι για πολλά-πολλά.

Το lid ειναι πολύ εύκαμπτο και ζουλιέται εύκολα ακόμα και μέσα σε backpack, εχουν αφήσει μάλιστα τα πλήκτρα ίχνη πάνω στην οθόνη, παρόλο που το προσέχω πολύ.

Το πλαστικά κυρίως το κάτω το αισθάνομαι πολύ αδύνατο, όταν το σηκώνω με το ένα χέρι νιώθω την παραμόρφωση του.... γενικά δεν το βγάζω έξω... μάλλονν θα πάρω άλλο για τις εξωτερικές εργασίες.

Με εχει χαλάσει επίσης που δεν παίρνει δεύτερο μόνιτορ από το usb-c, μόνο από το hdmi, ενώ άλλα πολύ φθηνωτερα δεν εχουν θέμα, σηκώνουν και μόνιτορ στην usb-c.

Από cpu είναι θηρίο δεν το συζητάμε και οι θερμοκρασίες είναι καλές, βέβαια έχω μονίμως γειωμένη την nvidia αφου δεν παίζω καθόλου.

Σαν αγορά μου εχει αφήσει ανάμικτες εντυπώσεις.... 

Επεξ/σία από evark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...