Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί HP Pavilion Gaming 15-ec1011nv και AMD Ryzen™ 7 4800H 2.90 GHz


TheDevilMayCare

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, chronixp είπε

Βάζοντας το σειριακό αριθμό του laptop στο ελληνικό site της HP μου λέει πως η εγγύηση είναι ενεργή για 9 μήνες ακόμα . Άρα προφανώς μπορώ να απευθυνθώ κ στην HP έτσι ;

Τελικά τι θα κάνεις φίλε με το λάπτοπ?

5 λεπτά πριν, steverway είπε

Εκανα format με την επιλογη "Reset this PC" και μου ειχε το δικαιωμα να ξανα εγκατασταθουν οι εφαρμογες που ηρθαν με αυτο το pc by default. Οποτε Its all good ! 😁

Καλά προσωπικά δεν νομίζω ότι έχει και καμιά εφαρμογή της προκοπής που εγκαθίσταται by default.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 278
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, Lesdal είπε

Καλά προσωπικά δεν νομίζω ότι έχει και καμιά εφαρμογή της προκοπής που εγκαθίσταται by default.

Πιο πολυ για το HP support assistant για να βλεπω την εγγυηση και αναβαθμισεις bios και το HP cool sense !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει πάρει κανείς φορτιστή που να δουλεύει σωστά με το pavillion?

Χρειάζομαι έναν δεύτερο και ο ΗΡ είναι αρκετά ακριβός...  

Επεξ/σία από evark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/3/2021 στις 10:24 ΠΜ, evark είπε

Εχει πάρει κανείς φορτιστή που να δουλεύει σωστά με το pavillion?

Χρειάζομαι έναν δεύτερο και ο ΗΡ είναι αρκετά ακριβός...  

καλημερα ,μολις χθες ρωτησα κι εγω σ ενα καταστημα(anyrepair) μου ειπαν οτι υπαρχουν ''κινεζικοι" και οτι διαβαζονται σωστα αλλα δε ρωτησα περισσοτερες πληροφοριες....

υγ.τι κοστος εχει της hp ;

Επεξ/σία από tengai34
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από Ελλάδα, η καλύτερη τιμή είναι 75 ευρώ....

https://t-support.gr/index.php?route=product/product&product_id=1187513

από Αγγλία (το κατάστημα είναι Αγγλικό, η αποστολή είναι από ΗΚ) γυρω στα 55-60

https://www.uklaptopaccessories.co.uk/hp-pavilion-gaming-15-ec0000-ac-adapter-charger-power-supply-14582.html?filter_name=hp pavilion 15-ec&filter_category_id=85

υπάρχει και η απλή έκδοση (όχι slim) πάλι σε ΗΡ,  γύρω στα 40

https://www.uklaptopaccessories.co.uk/hp-pavilion-gaming-15-ec0002na-ac-adapter-charger-power-supply-16340.html?filter_name=hp pavilion 15-ec&filter_category_id=85

δεν ξέρω αν αρκεί κανένα ΟΕΜ των 120W....

 

 

Επεξ/σία από evark
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μετα από 3 μήνες παρατήρησα ότι το τρίξιμο του lid έχει μειωθεί πολύ. Κάποιος το είχε πει, ότι τρίζει γιατί είναι καινούργιο και θα στρώσει... τελικά φαίνεται ότι έτσι είναι.... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι σχεδόν έτοιμος να κάνω αγορά Sata hdd 2tb. Και έχω τρία εύλογα ερωτήματα: 

1. Θα μπορέσω να ανοίξω το λάπτοπ έχοντας μόνο μια πένα (και τα απαραίτητα κατσαβιδακια και κατά πόσο είναι safe για πρώτη φορά);

2. Είναι σίγουρο πως όλα τα συγκεκριμένα μοντέλα έρχονται με empty sata slot?

3. Η προσθήκη του sata επηρεάζει τις επιδώσεις; (Gaming και γενικότερα)

 

Thank you 😁

Επεξ/σία από steverway
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν χρειάζεσαι πένα... μπορείς και με μια πλαστική κάρτα. Θέλει λίγη προσοχή, μη τραβηξεις το καπάκι αν δεν έχουν αποσυνδεθεί όλα τα πλαστικά δοντάκια.

Ολα εχουν sata slot με πλαστικό ομοίωμα δίσκου.

Το μονο που επιρρεάζεται ειναι η μπαταρία γιατί πλέον δινει ρευμα και στον sata.

Επεξ/σία από evark
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν το γνωρίζατε, η πορτα usb-c, δεν υποστηρίζει ούτε φόρτιση (αυτό το ξέραμε, εξάλλου τα Watt που απαιτούνται είναι πολλά) αλλά ούτε display. Με λίγα λόγια δεν βγαίνει HDMI από το usb-c, πράγμα που είναι standard στα laptop της τελευταίας τριετίας. Άρα μόνο μια εξωτερική οθόνη υποστηρίζεται, από το HDMI και μάλιστα αυτό είναι συνδεδεμένο μόνο στην GTX.

Επεξ/σία από evark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2021 στις 12:47 ΜΜ, steverway είπε

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι σχεδόν έτοιμος να κάνω αγορά Sata hdd 2tb. Και έχω τρία εύλογα ερωτήματα: 

1. Θα μπορέσω να ανοίξω το λάπτοπ έχοντας μόνο μια πένα (και τα απαραίτητα κατσαβιδακια και κατά πόσο είναι safe για πρώτη φορά);

2. Είναι σίγουρο πως όλα τα συγκεκριμένα μοντέλα έρχονται με empty sata slot?

3. Η προσθήκη του sata επηρεάζει τις επιδώσεις; (Gaming και γενικότερα)

 

Thank you 😁

το παχος του σκληρου που προκειται να παρεις τσεκαρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερες 

Μετα απο καιρο παλι ενα παγωμα  .... το λαπτοπ δουλευε 4-5 ωρες (μουσικα βιντεακια  απο youtube στον chrome) βραδυ στο μπαλκονι και ξαφνικα γκριζα οθονη καμια ανταποκριση και αναγκαστικο shutdown.μετα δουλευε κανονικα ,θερμοκρασιες που κοιταξα με το aida χαμηλες σαρανταρια .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι εμένα ποτέ δεν μου έχει κολλήσει έτσι όπως περιγράφει ο φίλος. Το μόνο που έχω παρατηρήσει στη δική μου περίπτωση είναι το να κολλήσει η ταχύτητα επεξεργαστή στα 0.38Ghz και να χρειαστεί να βγάλω το βύσμα του φορτιστή και να το ξαναβάλω και όλα είναι κανονικά μετά. Αλλά και αυτό συμβαίνει αρκετά σπάνια μπορώ να πω τον τελευταίο μήνα δεν θυμάμαι να μου έχει τύχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tengai34 είπε

you can teach old dogs new tricks........😵 (αν θυμαμαι καλα τουχεις βαλει linux....)

Ναι, τα πάει μια χαρά, ενώ δεν το περίμενα λόγω του πολύ νέου hardware. Λειτουργεί πολύ δροσερά και γενικά δεν έχω προβλήματα με το hardware, όλα δουλεύουν....

Το μόνο που με ταλαιπωρεί και είναι αρκετά σοβαρό, είναι η διαχείριση του HDMI, το οποίο βασίζεται στην υβριδική τεxνολογία της nvidia, optimus, και ότι έχει να κάνει με nvidia είναι πονεμένη ιστορία στο linux.

H οθόνη του laptop είναι μόνιμα συνδεδεμένη στη vega του επεξεργαστή ενώ το hdmi είναι μόνιμα ενωμένο στη GTX, δεν υπάρχει mux που να μπορεί να δρομολογήσει την μια ή την άλλη κάρτα στο hdmi. Αν λοιπόν θέλεις να συνδέσεις εξωτερικό monitor πρέπει να γίνει μέσω της GTX  και εκεί αρχίζουν τα προβλήματα.... ειτε μπορείς να ενεργοποιήσεις την GTX σαν κύρια κάρτα οπότε δεν ανάβει του laptop, ειτε την εσωτερική οπότε δεν ανάβει η εξωτερικη... εχει κάποια κόλπα να περνάς την εικόνα της μίας στην άλλη (για clone ή extension λειτουργία), αλλά γενικά η όλη φάση είναι προβληματική.... 

Φυσικά σε Windows έχουν φροντίσει όλα αυτά να δουλεύουν σωστά.

Επεξ/σία από evark
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...