Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί HP Pavilion Gaming 15-ec1011nv και AMD Ryzen™ 7 4800H 2.90 GHz


TheDevilMayCare

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, evark είπε

Εμενα πάλι το μεγαλύτερο θεμα που έχω είναι η κατασκευή του.... δεν είναι για πολλά-πολλά.

Το lid ειναι πολύ εύκαμπτο και ζουλιέται εύκολα ακόμα και μέσα σε backpack, εχουν αφήσει μάλιστα τα πλήκτρα ίχνη πάνω στην οθόνη, παρόλο που το προσέχω πολύ.

Το πλαστικά κυρίως το κάτω το αισθάνομαι πολύ αδύνατο, όταν το σηκώνω με το ένα χέρι νιώθω την παραμόρφωση του.... γενικά δεν το βγάζω έξω... μάλλονν θα πάρω άλλο για τις εξωτερικές εργασίες.

Από cpu είναι θηρίο δεν το συζητάμε και οι θερμοκρασίες είναι καλές, βέβαια έχω μονίμως γειωμένη την nvidia αφου δεν παίζω καθόλου.

Σαν αγορά μου εχει αφήσει ανάμικτες εντυπώσεις.... 

Αυτό τα με τα ίχνη το έχω παρατηρήσει και εγώ κατά τη μεταφορά του. Γενικά θέλει προσοχή δεν μιλάμε για κορυφαία υλικά κατασκευής σε καμία περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 278
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευτυχώς προς το παρόν φαινεται να φεύγουν τα ίχνη από την οθόνη, επίσης όταν το κλείνω του βάζω το ειδικό χαρτάκι που είχε στη συσκευασία πάνω στο keyboard, αλλά ΟΚ υπερβολικό όλο αυτό.....

Το θεμα είναι ότι δεν το παίρνω μαζί μου όπως σχεδίαζα.... ουσιαστικά έχει γίνει το desktop του σπιτιού μου (έπαιρνα ένα brix με 4700U γι αυτή τη δουλειά)..... στη δουλειά σέρνω ακόμα ένα dell inspiron που εχω από το 2013 και σχεδίαζα να αντικαταστήσω....

Επεξ/σία από evark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα με αγχώσατε λίγο, θεωρούσα ότι σαν κατασκευή είναι ισάξιο αν όχι καλύτερο του cx-0018nv που έχω αυτή τη στιγμή. Σ' αυτό προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει ούτε σημάδια στην οθόνη από τα πλήκτρα κατά τη μεταφορά, ούτε παραμόρφωση όταν το σηκώνω με το ένα χέρι. Εκτός αν απλώς είμαι πιο ανεκτικός σε αυτά τα θέματα και δεν τα έχω παρατηρήσει.

Αυτό που μ' αρέσει στο τωρινό μου είναι μια κάπως "απομίμηση" σαν βουρτσισμένο μέταλλο στην επιφάνειά του, παρόλο που είναι πλαστικό. Απ' ότι έχω δει το συγκεκριμένο δεν είναι έτσι, αλλά μάλλον είναι καλύτερο σε θέμα δακτυλιών κλπ που νομίζω εξαφανίζονται άμεσα, ενώ στο δικό μου μένει μερικές φορές λιπαρότητα από τα χέρια κλπ.

 

Αν και όπως είπα και πιο πάνω το κύριο μου θέμα είναι η διαχείριση της θερμότητας (που το τωρινό μου μάλλον δεν τα καταφέρνει όπως φαίνεται) και δεν ξέρω αν είναι καλύτερα η χειρότερα η έξοδος που δίνει αυτό με δύο ανεμιστήρες στο κέντρο κάτω από τον μεντεσέ της οθόνης, σε σχέση με το δικό μου που δίνει δύο εξόδους με δύο ανεμιστήρες εκατέρωθεν του μεντεσέ της οθόνης.

Μην μου αναφέρετε τις δυνατότητες για ορισμό μαξ θερμοκρασίες, undervolting κλπ, τα έχω διαβάσει στο παρόν και σε άλλα νήματα. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η διαχείριση της θερμότητας (όταν και όπως αυτή έρθει), από το ίδιο το μηχάνημα αυτό καθεαυτό ως hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρησιμοποιω σε καθημερινη βαση 3-4 ωρες περιηγηση,office,ταινιες,περιστασιακα παιχνιδια(καμια ωρα)δουλευει με δυο σκληρους και οθονη στα 144hz.Ρυθμισεις θερμοκρασιας μονο οταν παιζω .Παντα πανω σε βαση (χωρις να χρησιμοποιω τα ανεμιστηρακια της ).Μεχρι στιγμης απο θερμοκρασιες ολα οκ .Το μονο που μου εχει εμφανισει ειναι 5-6 φορες που εχει κολλησει στον chrome .Σημαδια στην οθονη δεν εχω δαχτυλιες οκ λερωνεται σχετικα ευκολα .Τριξιματα επισης δεν ειχα .Τωρα απο ποιοτητα κατασκευης ειναι πλαστικουρα(;) αλλα οκ.Για τα λεφτα που το πηρα (750) και σ αυτα τα χαρακτηριστικα μεχρι στιγμης ευχαριστημενος Αν κρατησει και σε βαθος χρονου θαναι τελεια...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο άκυρο αλλά εσείς παιδιά μόνοι βάλατε 2ο σκληρό? Φοβάμαι να το ανοίξω μόνος το laptop αλλά επίσης δεν ξέρω ποιον να το εμπιστευτώ για να μου βάλει το δίσκο αλλά και να το καθαρίσει παράλληλα που θα ήθελα.

Ξέρουμε κάτι για Αθήνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DellApo είπε

Λίγο άκυρο αλλά εσείς παιδιά μόνοι βάλατε 2ο σκληρό? Φοβάμαι να το ανοίξω μόνος το laptop αλλά επίσης δεν ξέρω ποιον να το εμπιστευτώ για να μου βάλει το δίσκο αλλά και να το καθαρίσει παράλληλα που θα ήθελα.

Ξέρουμε κάτι για Αθήνα?

Δεν ειναι κατι φοβερο αν πιανουν τα χερια σου μπορεις και μονος σου .κοιτα και στις πρωτες σελιδες του νηματος  θα βρεις και οδηγιες .ΠΡΟΣΟΧΗ στο παχος του σκληρου που θα βαλεις δεν πρεπει να ειναι πιο παχυς απο 7mm .Τωρα αν σε τρομαζουν ολα αυτα πηγαινε το απ οπου το αγορασες(πλαισιο;) να σου βαλουν ενα δευτερο σκληρο και να στο καθαρισουν κιολας.

https://laptopmedia.com/review/hp-pavilion-gaming-15-15-ec0000-review-amd-and-nvidia-are-burying-the-hatchet-with-this-one/#panel105601

IMG_20210115_183817.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιγει πολύ εύκολα, ξεβιδώνεις τα 7 βιδάκια που έχει από κάτω και με ενα πλαστικό pray tool ή με μια πλαστική κάρτα ανοίγεις το καπάκι. Υπάρχουν αρκετά video.

Εχω βάλει έξτρα σκληρό και wifi intel καρτα πολύ εύκολα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παιδια εγώ έχω έναν Lenovo legion 5 ryzen 5 4600h αλλά δεν μπορώ με τίποτα να κατεβάσω το πρόγραμμα ryzen controller δεν ξέρω γιατί,κατεβάζει ένα αρχείο το zip και δεν βρίσκω πουθενά να κάνω εγκατάσταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εντάξει το βγήκα πως πρέπει να το κατεβάσω, τώρα έβαλα της τιμές που είχε στο πρώτο προστ. αλλά παλι η μπαταριά κατεβαίνει πολύ γρηγορά για να παίξω ένα παιχνίδι πρέπει να το εχω στην φόρτιση συνέχεια αλλιώς μια φορα έπαιξα χωρίς να το φορτιζω και από το 70% μέσα σε 40 λεπτά έφτασε στο 25-30% λες να κάνα κατι λάθος με τις τιμές στο ryzer condroller

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

εκανα αναβαθμιση σε windows 11 ολα λειτουργουν ενταξει αλλα δεν βρισκει drivers  για τη καμερα, μηπως μπορει να βοηθησει καποιος εψαξα σε διαφορα φορουμ αλλα τιποτα.

https://photos.app.goo.gl/a9vXGcVVHGrDztAg7

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, spanopn20 είπε

εκανα αναβαθμιση σε windows 11 ολα λειτουργουν ενταξει αλλα δεν βρισκει drivers  για τη καμερα, μηπως μπορει να βοηθησει καποιος εψαξα σε διαφορα φορουμ αλλα τιποτα.

https://photos.app.goo.gl/a9vXGcVVHGrDztAg7

 

επικοινωνησες με το HP Support Assistant; , φανταζομαι πως θα πρεπει να περιμενεις να βγαλουν  drivers για τα 11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, tengai34 είπε

επικοινωνησες με το HP Support Assistant; , φανταζομαι πως θα πρεπει να περιμενεις να βγαλουν  drivers για τα 11.

οχι ακομα μαλλον πρεπει να επικοινωνησω,αλλα παντα προτιμω τα φορουμ για γρηγορες λυσεις,ειναι παντα ενα βημα μπροστα.

Επεξ/σία από spanopn20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια και κοντεύουμε στον ενα χρόνο χρήσης.... σαν να μου φαίνεται ότι το lid δεν τριζει πιά.... ιδέα μου είναι? 🙄 

Και η μπαταρία, καλά κρατάει.... είμαι στα 48.5-49 από 52Wh.....

Επεξ/σία από evark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, evark είπε

Μια και κοντεύουμε στον ενα χρόνο χρήσης.... σαν να μου φαίνεται ότι το lid δεν τριζει πιά.... ιδέα μου είναι? 🙄 

Και η μπαταρία, καλά κρατάει.... είμαι στα 48.5-49 από 52Wh.....

 

Αυτό με την μπαταρία πως το είδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...