Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί HP Pavilion Gaming 15-ec1011nv και AMD Ryzen™ 7 4800H 2.90 GHz


TheDevilMayCare

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θέλεις SSD και είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις το κατιτίς παραπάνω, είναι μονόδρομος, Samsung EVO (όχι QVO!):

https://www.skroutz.gr/s/13866953/Samsung-860-Evo-SSD-1-0TB-2-5-MZ-76E1T0B-EU.html

πολύ καλός και λίγο πιο οικονομικός:

https://www.skroutz.gr/s/21068936/Crucial-BX500-SSD-1-0TB-2-5-CT1000BX500SSD1.html

Αν θέλεις χώρο για μεγάλα αρχεία και σαν αποθηκευτικό χώρο για αρχεία/παιχνίδια/βιντεο τότε αξίζει ένας κλασικός των 2Τ

https://www.skroutz.gr/s/14311353/Western-Digital-Blue-2TB-2-5.html

https://www.skroutz.gr/s/10219059/Seagate-Barracuda-2TB-2-5.html

η κάθε μάρκα έχει τους φανατικούς οπαδούς/πολέμιους, βασικά είναι θέμα τύχης. 

Επεξ/σία από evark
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 278
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, steverway είπε

Καλημέρα παιδιά. Με ενδιαφέρει και εμένα 1tb έξτρα αποθηκευτικός γιατί σχεδόν φουλαρε και ο δικός μου από τα games.. Αν βρει κανείς κάποιον συμβατό ας τον αναρτήσει εδώ να το έχουμε στα υπόψιν 😁

 

Στις 16/1/2021 στις 8:14 ΜΜ, TheDevilMayCare είπε

Εβαλα 9αρι! (αλλα διχως το μεταλλικο περιβλημα - τη λαμαρινα
που βιδωνει), απλως χρησιμοποιησα λιγο διπλωμενο χαρτι οπου χρειαστηκε για να σταθεροποιηθει & να μην τυχον "παιζει" μεσα.
😎
Καθως δεν ειναι η πρωτη -αντιστοιχης τοποθετησης δισκου-
φορα μεχρι τωρα ειναι οκ - μια χαρα & δεν ανησυχω, χο!

κοιτα στις διαστασεις του το παχος του να ειναι 7mm ,ταιριαζει απολυτα , αν ειναι 9mm πας στη λυση του TheDevilMayCare

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζουν και πολλά μοντέλα πλέον... στα 2ΤΒ, ενας WD, ενας Seagate και ο Toshiba που προς το παρόν παίζει σε αφύσικα υψηλή τιμή.... στο 1ΤΒ υπάρχουν περισσότεροι αλλά οικονομικά δεν αξίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχής κάτοχος και εγώ του συγκεκριμένου από 28-11-2020, ως δώρο στο γιο μου. Ευχαριστημένος ως επιδόσεις απλά εδώ και 15 μέρες παρατήρησα ένα καμένο pixel στην οθόνη, όπως επίσης και από χθες ότι δεν φορτίζει. Η μπαταρία έχει μείνει στο 36% και βάζοντας του το φορτιστή μένει στο 36% και ανάβει το πορτοκαλί λαμπάκι!!!

Τι παίζει τώρα με την εγγύηση ??? Το γεγονός ότι όταν το πήρα το άνοιξα και του έβαλα ένα σκληρό 1TB με βγάζει εκτός εγγύησης ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω, γιατι αλλιως = με ποια λογικη δηλαδη,
μας αφηνει μεσα του, το καλωδιο συνδεσης του? 🤣
Σε καθε περιπτωση, εννοειται βγαλε το δισκο πριν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρόβλημα σου είναι πολύ πιθανό να το έχει ο φορτιστής. Πρακτικά, αυτό το σύμπτωμα συμβαίνει όταν δεν αναγνωρίζεται "έγκυρος" φορτιστής, δηλαδή δουλεύει το λάπτοπ αλλά αρνείται να φορτώσει τη μπαταρία και πιθανόν να δουλεύει και σε χαμηλά ρολόγια.

Το συγκεκριμένο λαπτοπ, όπως και πολλά Dell, απαιτούν ο φορτιστής να είναι του κατάλληλου τύπου (και φυσικά ΗΡ) για να κάνουν φόρτιση μπαταρίας. Μέσα στον φορτιστή υπάρχει κύκλωμα που παρέχει ένα ID και έτσι γνωρίζει το laptop τι είναι κουμπωμένο, αν το σήμα αυτό δεν υπάρχει (πχ universal φορτιστής) τοτε αναβοσβήνει το πορτοκαλί λαμπάκι και γίνεται αυτό που έγραψα. 

Μπορεί να είναι ο φορτιστής, το βύσμα (να έχει τσαλακωθεί το πινάκι του ID), μπορεί και το κύκλωμα ανάγνωσης στο laptop.

Επεξ/σία από evark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά χθες βράδυ το άνοιξα και αποσύνδεσα τη μπαταρία από τη μητρική και την ξαναβαλα. Ανοίγοντας το μου έβγαλε μήνυμα ότι έγινε reset στο cmos και βάζοντας το στη πρίζα .... άρχισε να φορτίζει κανονικότατα.... Προφανώς είχε φάει κάποιο κόλλημα ;;; 

Το θέμα είναι με το pixel , να το κυνηγήσω με την εγγύηση ή να μην το μπλέξω και αρχίσω κ τρέχω ;;; 

Όταν το αγόρασα από το Πλαίσιο έγραφε πως έχει 1 χρόνο εγγύηση από Πλαίσιο . Αυτό σημαίνει πως ΜΟΝΟ στο Πλαίσιο εξυπηρετούμαι ή μπορώ και μέσω HP??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, chronixp είπε

Τελικά χθες βράδυ το άνοιξα και αποσύνδεσα τη μπαταρία από τη μητρική και την ξαναβαλα. Ανοίγοντας το μου έβγαλε μήνυμα ότι έγινε reset στο cmos και βάζοντας το στη πρίζα .... άρχισε να φορτίζει κανονικότατα.... Προφανώς είχε φάει κάποιο κόλλημα ;;; 

Το θέμα είναι με το pixel , να το κυνηγήσω με την εγγύηση ή να μην το μπλέξω και αρχίσω κ τρέχω ;;; 

Όταν το αγόρασα από το Πλαίσιο έγραφε πως έχει 1 χρόνο εγγύηση από Πλαίσιο . Αυτό σημαίνει πως ΜΟΝΟ στο Πλαίσιο εξυπηρετούμαι ή μπορώ και μέσω HP??? 

Μέσω πλαισίου ή hp δεν το γνωρίζω αλλά ο ένας χρόνος δεν νομίζω ότι ισχύει, είναι υποχρεωτικη η 2ετης εγγύηση αν δεν κάνω λάθος.Εγω προσωπικά θα τηλεφωνούσα στην hp θα έδινα κωδικό του λάπτοπ και ανάλογα τι θα μου έλεγαν.

Επεξ/σία από Lesdal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζοντας το σειριακό αριθμό του laptop στο ελληνικό site της HP μου λέει πως η εγγύηση είναι ενεργή για 9 μήνες ακόμα . Άρα προφανώς μπορώ να απευθυνθώ κ στην HP έτσι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, steverway είπε

Καλησπερα σε ολους! Γνωριζει καποιος αν κανω format το laptop αν υπαρχουν και παλι τα apps της Hp ?

Αν κανείς clean format δεν θα υπάρχουν τα apps της HP. Τα κατεβάζεις όμως από το site της hp για το συγκεκριμένο μοντέλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chronixp είπε

Αν κανείς clean format δεν θα υπάρχουν τα apps της HP. Τα κατεβάζεις όμως από το site της hp για το συγκεκριμένο μοντέλο 

Εκανα format με την επιλογη "Reset this PC" και μου ειχε το δικαιωμα να ξανα εγκατασταθουν οι εφαρμογες που ηρθαν με αυτο το pc by default. Οποτε Its all good ! 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...