Προς το περιεχόμενο

Μάσκα προστασίας προσώπου 50 τεμ μιας χρήσης 4,90 €. E-Shop. Gr


focusopoulos2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, hpdra είπε

Οι πιο καλές μάσκες που έχω βρει σε ρεαλιστικό budget είναι οι Powecom με λαστιχάκια που πιάνουν πίσω απ' το κεφάλι.

Είναι στη λίστα του FDA, υπερτερούν ως ποιότητα υλικού σε σύγκριση με τις υπόλοιπες FFP2 "της πιάτσας"(αποδίδουν σε πραγματικές συνθήκες γύρω στο 90% στα 0.3 μικρόμετρα) και υπερτερούν και ως fit λόγω των ισχυρών straps πίσω απ' το κεφάλι.

Τις παίρνω από διάφορους πωλητές, πχ https://www.aliexpress.com/item/1005001677932005.html

Όσον αφορά ffp2, και οι Tomashi του e-shop ειναι καλές... σφιχτά λάστιχα, γερο κι εύκαμπτο μεταλλικο ελασμα και σε ατομική συσκευασία....

Καλύτερες απο τις logilink jiandi και κατι άλλες που κυκλοφορούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, hpdra είπε

Πιστεύω είναι συγκριτικά πιο αξιόπιστες από τις υπόλοιπες μάρκες, αλλά δεν ξέρω αν είναι τόσο αυστηροί στο KN95 όσο στο FFP2 label, παρότι θεωρητικά είναι ισοδύναμου φιλτραρίσματος. Επίσης, πιστεύω είναι πιο σφιχτή η εφαρμογή σε εκεινες που έχουν straps πίσω απ' το κεφάλι, αλλά αυτό είναι προτίμηση που διαφέρει και από άτομο σε άτομο...

€ 5,35  51%OFF | 10 Days Delivery! 5 Layers KN95 Black Mask Safety Dust Respirator Adult Kn95Mask Protective Face Mouth Mascarillas FFP2 FFP3
https://a.aliexpress.com/_mrYJksN

Αυτές τις παρήγγειλα προ 2μηνου στα 4.50ευρω και ήρθαν την προηγούμενη εβδομάδα. Πολυ καλές με καλή εφαρμογή απλά δεν έχουν πιστοποίηση επάνω τους.

Το αστείο είναι ότι είχε και ένας φίλος ίδια αγορασμενη από φαρμακείο 2€ η μία!(με πιστοποίηση επάνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, ZaxasK είπε

€ 5,35  51%OFF | 10 Days Delivery! 5 Layers KN95 Black Mask Safety Dust Respirator Adult Kn95Mask Protective Face Mouth Mascarillas FFP2 FFP3
https://a.aliexpress.com/_mrYJksN

Αυτές τις παρήγγειλα προ 2μηνου στα 4.50ευρω και ήρθαν την προηγούμενη εβδομάδα. Πολυ καλές με καλή εφαρμογή απλά δεν έχουν πιστοποίηση επάνω τους.

Το αστείο είναι ότι είχε και ένας φίλος ίδια αγορασμενη από φαρμακείο 2€ η μία!(με πιστοποίηση επάνω)

Γενικά η συμβουλή που κράτησα διαβάζοντας εκατοντάδες κριτικές, είναι πως οι καλύτερες μάσκες είναι όσες έχουν τυπωμένη μάρκα πάνω τους, δηλαδή κάτι που να μπορεί να οδηγήσει στον παραγωγό.

Πιστοποιήσεις πλαστογραφούνται, τυπώματα του προτύπου είναι εύκολα. Καλή μάσκα είναι συνήθως αυτή που έχει πάνω στοιχεία που ταυτοποιούν την κατασκευάστρια εταιρεία.

Στα φαρμακεία πουλάνε ό,τι να ναι, γενικά...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάρει το καλοκαίρι αυτές του θέματος. 2 κουτια σε διπλάσια τιμή 22€ περίπου. Για να εφαρμόσει σωστά το έλασμα στην μύτη έπρεπε να πατηθεί με πένσα και πάλι δεν έκλεινε παντού σωστά (αρα δεν μπορει να φορεθεί σωστά με ασφάλεια).

Δοκίμασα μια δύο και συνέβαινε το ίδιο. Κάθονται από τότε στα κουτιά τους. Επίσης έχω τους ενδοιασμούς μου γιατι κάποιες άλλες που παραγγειλα απο το συγκεκριμένο κατάστημα υποτίθεται ότι ήταν ffp1 και δεν αναγραφόταν πουθενά και οι υπάλληλοι υποστήριξαν ότι αφου παράγγειλα τέτοιες, τότε τέτοιες θα έστειλαν (άσχετα αν είχαν όλες το ίδιο κουτί και πουθενά δεν υπήρχε λέξη στα ελληνικά/αγγλικά) 🤭

Δεν ξέρω αν ήταν η παρτίδα ή ήταν όλες έτσι. Προσωπικά δίνω 10 ευρώ για 50 και πάω σε χειρουργικές με 98% φιλτράρισμα. 

Η μάρκα τους είναι η esperanza.

Με όσα συμβαίνουν δεν νομίζω ότι ένα κουτί που εξωτερικά γράφει ένα CE μπορεί να πιστοποιήσει οτι κάποια μάσκα μπορεί να παρέχει την απαραίτητη ασφάλεια. 

https://www.iatronet.gr/amp/eidiseis-nea/epistimi-zwi/news/56339/eof-poies-maskes-mporoyn-na-eisagontai-stin-ellada.html

Για να προλάβω κάποιους, είμαι από αυτούς που φοράνε την μάσκα σωστά. Κάλυψη μύτης, στοματος και ένα μέρος του πιγουνιού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Lanc3r είπε

Είχα πάρει το καλοκαίρι αυτές του θέματος. 2 κουτια σε διπλάσια τιμή 22€ περίπου. Για να εφαρμόσει σωστά το έλασμα στην μύτη έπρεπε να πατηθεί με πένσα και πάλι δεν έκλεινε παντού σωστά (αρα δεν μπορει να φορεθεί σωστά με ασφάλεια).

Δοκίμασα μια δύο και συνέβαινε το ίδιο. Κάθονται από τότε στα κουτιά τους. Επίσης έχω τους ενδοιασμούς μου γιατι κάποιες άλλες που παραγγειλα απο το συγκεκριμένο κατάστημα υποτίθεται ότι ήταν ffp1 και δεν αναγραφόταν πουθενά και οι υπάλληλοι υποστήριξαν ότι αφου παράγγειλα τέτοιες, τότε τέτοιες θα έστειλαν (άσχετα αν είχαν όλες το ίδιο κουτί και πουθενά δεν υπήρχε λέξη στα ελληνικά/αγγλικά) 🤭

Δεν ξέρω αν ήταν η παρτίδα ή ήταν όλες έτσι. Προσωπικά δίνω 10 ευρώ για 50 και πάω σε χειρουργικές με 98% φιλτράρισμα. 

Η μάρκα τους είναι η esperanza.

Με όσα συμβαίνουν δεν νομίζω ότι ένα κουτί που εξωτερικά γράφει ένα CE μπορεί να πιστοποιήσει οτι κάποια μάσκα μπορεί να παρέχει την απαραίτητη ασφάλεια. 

https://www.iatronet.gr/amp/eidiseis-nea/epistimi-zwi/news/56339/eof-poies-maskes-mporoyn-na-eisagontai-stin-ellada.html

Για να προλάβω κάποιους, είμαι από αυτούς που φοράνε την μάσκα σωστά. Κάλυψη μύτης, στοματος και ένα μέρος του πιγουνιού.

Οι παρτίδες γι'αυτές που έχει προσφορά έχουν αλλάξει σε σχέση με τις παλιότερες. Από πιστοποιήσεις δεν ξέρω αλλά από μέγεθος και έλασμα στη μύτη έχουν διορθωθεί αυτές που φέρνει το τελευταίο 3μηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω πάρει αυτές https://happo.eu/

Είναι κατασκευασμένες στην Πορτογαλία, νομίζω Ισπανική πρέπει να είναι η εταιρία και έχουν κάποια ειδική πατέντα για τον τον Covid συγκεκριμένα

Είναι πολύ ανθεκτικές, πλενόμενες και σε διάφορα σχέδια. Σε γενικές γραμμές πολύ ευχαριστημένος

 

Επεξ/σία από pinakas0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lanc3r είπε

Είχα πάρει το καλοκαίρι αυτές του θέματος. 2 κουτια σε διπλάσια τιμή 22€ περίπου. Για να εφαρμόσει σωστά το έλασμα στην μύτη έπρεπε να πατηθεί με πένσα και πάλι δεν έκλεινε παντού σωστά (αρα δεν μπορει να φορεθεί σωστά με ασφάλεια).

Δοκίμασα μια δύο και συνέβαινε το ίδιο. Κάθονται από τότε στα κουτιά τους. Επίσης έχω τους ενδοιασμούς μου γιατι κάποιες άλλες που παραγγειλα απο το συγκεκριμένο κατάστημα υποτίθεται ότι ήταν ffp1 και δεν αναγραφόταν πουθενά και οι υπάλληλοι υποστήριξαν ότι αφου παράγγειλα τέτοιες, τότε τέτοιες θα έστειλαν (άσχετα αν είχαν όλες το ίδιο κουτί και πουθενά δεν υπήρχε λέξη στα ελληνικά/αγγλικά) 🤭

Δεν ξέρω αν ήταν η παρτίδα ή ήταν όλες έτσι. Προσωπικά δίνω 10 ευρώ για 50 και πάω σε χειρουργικές με 98% φιλτράρισμα. 

Η μάρκα τους είναι η esperanza.

Με όσα συμβαίνουν δεν νομίζω ότι ένα κουτί που εξωτερικά γράφει ένα CE μπορεί να πιστοποιήσει οτι κάποια μάσκα μπορεί να παρέχει την απαραίτητη ασφάλεια. 

https://www.iatronet.gr/amp/eidiseis-nea/epistimi-zwi/news/56339/eof-poies-maskes-mporoyn-na-eisagontai-stin-ellada.html

Για να προλάβω κάποιους, είμαι από αυτούς που φοράνε την μάσκα σωστά. Κάλυψη μύτης, στοματος και ένα μέρος του πιγουνιού.

Παίρνω για το γραφείο από αυτές του eshop, πάνω από 30-40 κουτιά μέχρι στιγμής. Ποτέ δεν είναι ίδιες μεταξύ τους. Έχει μάσκες που είναι με το έλασμα που λες που δεν κλείνει καλά. Έχεις άλλες με λεπτό που κλείνει τέλεια. 

Άλλες φορές είναι λίγο μεγαλύτερες, άλλες φορές μικρότερες. Ακόμα και στο ίδιο κουτί μπορείς να βρεις διαφορετικό έλασμα.

Σε σχέση με τις του εμπορίου, δεν τις βρίσκω κατώτερες, μια χαρά είναι. Ίσα ίσα που σε σχέση με πολλές που βλέπω στα σούπερ, αυτές είναι καλύτερες. 

Δεν ξέρω πως συγκρίνονται σε σχέση με τις ελληνικές από βιομηχανίες όπως η ΜΕΓΑ, αλλά καθώς η τιμή είναι 300% πάνω, νομίζω όποια σύγκριση θα είναι άστοχη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lanc3r είπε

Είχα πάρει το καλοκαίρι αυτές του θέματος. 2 κουτια σε διπλάσια τιμή 22€ περίπου. Για να εφαρμόσει σωστά το έλασμα στην μύτη έπρεπε να πατηθεί με πένσα και πάλι δεν έκλεινε παντού σωστά (αρα δεν μπορει να φορεθεί σωστά με ασφάλεια).

Δοκίμασα μια δύο και συνέβαινε το ίδιο. Κάθονται από τότε στα κουτιά τους. Επίσης έχω τους ενδοιασμούς μου γιατι κάποιες άλλες που παραγγειλα απο το συγκεκριμένο κατάστημα υποτίθεται ότι ήταν ffp1 και δεν αναγραφόταν πουθενά και οι υπάλληλοι υποστήριξαν ότι αφου παράγγειλα τέτοιες, τότε τέτοιες θα έστειλαν (άσχετα αν είχαν όλες το ίδιο κουτί και πουθενά δεν υπήρχε λέξη στα ελληνικά/αγγλικά)

 

Εγώ τα επέστρεψα και μου έδωσαν πιστωτικό όλο το ποσό παρόλο που έλειπαν μάσκες από την συσκευασία. 

Στην αρχή όταν πήγα στο σημείο παραλαβής μου είπαν ότι για λόγους υγιεινής δεν μπορώ να τα επιστρέψω. Μετά επικοινώνησα με email με την εξυπηρέτηση πελατών και περίμενα να μου απαντήσουν και αυτοί αρνητικά για να πάω σε καταγγελία. Για καλή τους τύχη απάντησαν θετικά, πήγα τις μάσκες και σε δέκα μέρες περίπου μου βγάλανε το πιστωτικό.

Μάλιστα τους είχα τονίσει ότι τις υπόλοιπες μάσκες τις έπιανε ο μαγνήτης ενώ την συγκεκριμένη παρτίδα όχι. Μέσα στο πλαστικό υπάρχει μεταλλικό σύρμα στις καλές, αυτές ήταν σκέτο πλαστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πρώτη καραντίνα φαρμακείο πούλαγε χύμα μάσκες ένα ευρώ αυτές που βάζουν για την σκόνη οι πλακαδες αγορασμένες από το praktiker. 

Τι πιστοποίηση... Λέμε... 

μάσκα-μιας-χρήσης-προστασίας-από-σκόνη-oem.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Stergios74 είπε

Σοβαρά τώρα: πιστεύεις ότι έχουμε διασπορά επειδή ο κόσμος δεν φοράει πιστοποιημενες χειρουργικές μάσκες; 

Μακάρι όλος ο κόσμος να φορούσε τέτοιες μάσκες. Αλλά να τις φορουσε συνέχεια, σωστά, κρατώντας αποστάσεις και μενοντας σε καραντίνα στο σπίτι. Τότε θα είχαμε μείωση της διασποράς. 

Όχι δεν πιστεύω ότι είναι μόνο αυτό, φτάσαμε έως εδώ γιατί δεν την φοράνε καν ή δεν τηρούν σωστά τα μέτρα υγιεινής αλλά και γιατί αποκρύφτηκε για διάστημα από κάποια κράτη που ήταν είδη φορείς ώστε να βγάλουν λεφτά από τον τουρισμό κτλ, από το ότι διαχειρίστηκε σε κάποιες στιγμές λάθος όταν έγινε γνωστό από όλα τα κράτη είτε από αντιεπαγγελματισμο και επειδή δεν ήταν προετοιμασμένοι για αυτό αλλά ένα μεγάλο μέρος ευθύνης έχουμε και εμείς. Δες πόσοι μήνες έχουν περάσει και ακόμα δεν ξέρουν τι πρέπει να κάνουν αρκετοί ή κάνουν επιπόλαια πράγματα. Σε κάλυψα πιστεύω τώρα.

Τώρα για τα υπόλοιπα που προέκυψαν σε άλλα ποστ…

Εάν νομίζεται ότι απλά εάν φοράς μια μάσκα που δεν μπορεί να φιλτράρει το μέγεθος του ιού ότι βοηθάει, συγνώμη αλλά κάνετε λάθος και άθελα σας βάζετε σε κίνδυνο εσάς και τους δικούς σας και μετα στους τους υπόλοιπους στην κοινωνία. Είναι σαν να μην φοράτε μάσκα καθόλου δεν έχει διαφορά.-

Εάν θιχτήκατε κάποιοι με το «ψεκασμένοι»/ημιμαθείς, κακώς, δεν σας ξέρω ούτε τι άποψη έχετε επι του θέματος, μιλούσα γενικότερα με αυτά που βλέπουμε και ακούμε γύρω μας.

Από μεριά μου είναι λήξαν, εύχομαι καλές γιορτές γεμάτες υγεία σε όλους!!!

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνολικά έχω πάρει 3 φορές. Την 1η ήταν μια χαρά, τη 2η είχαν αδύναμα σιδεράκια και κάμποσα ελαττωματικά λαστιχάκια, ενώ την 3η εξαιρετικές, χοντρουφασμένες, τέλειο σιδεράκι και γενικα δίνουν την αίσθηση σταθερής κατασκευής που κάθονται σωστά πάνω-κάτω. Πολύ καλό vfm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μονο ελαττωματικά λαστιχάκια μην εχει γιατι πανε αχρηστες . Για δοκιμή παρ. και αυτες ισως ειναι καλυτερες 

https://www.e-shop.gr/xeiroyrgikes-maskes-prosopoy-type-i-mega-large-10tem-p-ANA.PRC0356

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να έχετε υποψιν τη παρακατω αναπαρασταση,  απο & προς μεταδοση,  αναλογα με το είδος της μασκας.

Οι δυο κατω αριστερα ειναι οι προτεινομενες, οι απλες χειρουργικές και οι FFP2.

Αυτές με φίλτρο πρεπει να αποφευγονται , απο τη στιγμή που δεν γνωρίζετε αν είστε δυνητικα ασθενης.

maskes.jpg

Επεξ/σία από Damianus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/12/2020 στις 12:47 ΠΜ, focusopoulos2 είπε

Μάσκα προστασίας προσώπου σε πρακτική οικονομική συσκευασία των 50 τεμαχίων

https://www.e-shop.gr/maska-prostasias-prosopoy-mias-xrisis-set-50tmx-p-ANA.PRC0055

Στην χαμηλότερη τιμή. Χωρίς μεταφορικά για παραλαβή από κατάστημα της εταιρείας. 

Μπορεί να μην είναι προσφορά τεχνολογίας αλλά είναι προσφορά για την εποχή που ζούμε. 

Καλές γιορτές και με υγεία σε όλους 

ANA.PRC0055_2.jpg

Ακριβές τις έχει το e-shop. Ένα άλλο ηλεκτρονικό Κατάστημα τις έχει προς 0.09 € / τεμάχιο και αν πάρεις ακόμα μεγαλύτερη ποσότητα βγαίνουν ακόμα πιο φθηνές.

Έχω πάρει 1000 για να την βγάλω μέχρι πότε ο Κούλης και ο γαλάζιος θίασος αποφασίσουν να άρουν τους περιορισμούς, λόγω διοικητικής και οργανωτικής ανεπάρκειας. Η οποία κατ' εμέ λόγω Πολιτικού Συστήματος είναι και εσκεμμένη.

Επίσης οι συγκεκριμένες κάνουν καλά την δουλειά τους για κάποιο χρονικό διάστημα.

Εγώ σε κλειστούς χώρους θα φορέσω διπλή από αυτές ή KN95.

Όταν κυκλοφορώ έξω, μία από αυτές και από πάνω υφασμάτινη μαύρη να είμαστε και πιο κομψοί.

Οι υφασμάτινες εάν δεν είναι 99,9% βαμβακερές προκαλούν χειρότερα προβλήματα λόγω των πλαστικών που χρησιμοποιούνται για την παρασκευή τους.

Επεξ/σία από Black Flag
  • Like 1
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...