Προς το περιεχόμενο

Μάσκα προστασίας προσώπου 50 τεμ μιας χρήσης 4,90 €. E-Shop. Gr


focusopoulos2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, demolition23 είπε

3.20€ 50 μάσκες μιας χρήσης. Μεταφορικά είναι 2€ αλλά αν διαλέξεις παραλαβή από κατάστημα του κούριερ της πόλης σου είναι δωρεάν.

Δεν έχω καταλάβει καθώς σήμερα παρήγγειλα, οπότε δεν έχω γνώμη για την ποιότητα.

https://zpharmacy.gr/shop/ygeia-omorfia/eidi-farmakeiou/maskes-prostasias/iatrikes-maskes-prostasias-prosopou-mias-chrisis-palace-guard-disposable-medical-masks-50-temachia

Οι μασκες σου ειναι τυπου Ι (95% ασφαλεια) και έχουν και διεθνή πρότυπα YY / T 0969-2013. Οι μάσκες σου είναι τύπου Ι (95% ασφάλεια) και έχουν και διεθνή πρότυπα YY / T 0969-2013. Το μόνο που μένει είναι να τεστάρεις το λινκ που δίνω παραπάνω να δεις εάν είναι πλαστό ή όχι το πρότυπο και εάν δεν είναι στην λίστα μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους γιατί μπορείς να είναι κάποιο νέο μαϊμού ώστε να αποφεύγουν την λίστα.  

2 ώρες πριν, turbat0s είπε

Ακόμη θυμάμαι τη διαφήμιση στα κανάλια με τη χοντρούλα ηθοποιό που "έσκιζε" τη φανέλα της ώστε να φτιάξει αυτοσχέδια μάσκα.

Προφανώς η φανέλα είχε προδιαγραφές για να φιλτράρει τον covid, ενώ αυτές του 0,10€ όχι. 

H διαφορά της πυκνότητας που έχει το ύφασμα με τις «μαϊμού» (είναι για άλλη χρήση που δεν καλύπτει το μέγεθος του συγκεκριμένου ιου) μάσκες που δεν έχουν τέτοια πυκνότητα για να εμποδίσουν μεγάλη ποσότητα του φορτίου να κολλήσεις εσύ κάποιον άλλον, αλλά και να μην κολλήσεις από κάποιον άλλον. Οι υφασμάτινες είναι μόνο για να μην κολλάς εσύ τον άλλο, εάν δεν φοράει ο άλλο μάσκα ή δεν την φοράει σωστά είσαι εκτεθειμένος να κολλήσεις εάν έχει τον ιο, άρα άμα φοράνε όλοι δεν κολλάνε ο ένας τον άλλον.

 

3 ώρες πριν, elpenor είπε

Καταρχάς ευχαριστώ για τις πληροφορίες από τα δύο σχόλια σου, πολύ χρήσιμες αυτό τον καιρό. Θα ήθελα όμως να σχολιάσω ότι είσαι κάπως άδικος όταν αναφέρεσαι στην πλειονότητα σαν "ψεκασμένους/ημιμαθείς",  το κράτος και ο κλάδος σου που είναι υπεύθυνος για την ενημέρωση του κόσμου έχουν το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης για τις ακατάλληλες μάσκες.

Το σύνολο των γιατρών που έχουν μιλήσει στην τηλεόραση προτείνει απλές υφασμάτινες μάσκες και όχι χειρουργικές ώστε να μην δημιουργηθεί έλλειψη και λείψουν από τους γιατρούς που τις χρειάζονται περισσότερο. Αν σε συνεργασία με το κράτος είχαν θέσει τα standard και βγάλει μία οδηγία που να έλεγε ότι αναγκαστικά στην περιγραφή της κάθε μάσκας θα πρέπει να αναγράφεται με μεγάλα γράμματα η αποτελεσματικότητα της στην διασπορά του ιού το πρόβλημα θα είχε λυθεί.

Οι πληροφορίες από το internet είναι επίσης προβληματικές, αν κάποιος διαβάσει τα πρώτα αποτελέσματα από μία σχετική αναζήτηση θα καταλήξει στο συμπέρασμα ότι για να προστατέψει τον εαυτό του χρειάζεται αναγκαία μάσκα τύπου FFP3 και ότι όλες οι υπόλοιπες όπως οι χειρουργικές το μόνο που κάνουν είναι να προστατεύουν τους άλλους γύρω μας.

Δύσκολες εποχές, δύσκολο θέμα, ελάχιστη ενημέρωση.

Ο κλάδος μου? Δεν καταλαβαίνω από που συμπέρανες ότι είμαι γιατρός, πουθενά δεν επικαλέστηκα κάτι τέτοιο διάβασε ξανά, πολίτης είμαι σαν εσένα. Το γράφουν στα κουτιά και το έχουν πει και οι γιατροί που ανήκουν στην ομάδα που προσπαθεί να κάνει τα πάντα και έχουν βγει στην tv το έχουν πει. Η κυβέρνηση φταίει μέχρι ένα βαθμό και το υπόλοιπο εμείς που δεν δίνουμε προσοχή εκεί που πρέπει.

Κάνεις λάθος οι ευρωπαϊκές μάσκες FFP 1-3 D/V/Dv/R/NR και οι αντίστοιχες προδιαγραφών βλέπε πχ τις νοτιοκορεάτικες KF-80/94/99 είναι για πολλαπλή χρήση (με βάση το χρονικό ώριο που σου δίνει με τις ώρες που την φοράς) και ναι είναι ακόμη ποιο αποτελεσματική γιατί είναι αντίξοων συνθηκών μάσκες εργασίας κάποιες από αυτές δεν περνάει ου βιομηχανικό λάδι από μέσα εάν θυμάμαι καλά για αυτό τις προωθούν για τις τοπ μάσκες γιατί ο μέγεθος του ιου είναι το μικρότερο που υπάρχει ως τώρα.

spacer.png

Επίσης οι m2.5 δεν είναι ακατάλληλες , είναι για το καυσαέριο κτλ και γενικά όσες έχουν βαλβίδα να τις αποφεύγετε είναι επικίνδυνες να διασπείρουν τον ιο στους γύρο τους σαν ψεκαστήρας.

1 ώρα πριν, telis είπε

Πιστοποιημένες, ελληνικές τις πουλάει και το eshop αλλά και αλλού, φυσικά με άλλη τιμή γύρω στα 8 με 9 ευρώ, αλλά καμία σχέση με αυτές του τίτλου. Έχω πάρει και αυτές από το eshop και τις ΜΕΓΑ.

 

IMG_20201220_093701__01.jpg

 

54 λεπτά πριν, anivas11 είπε

Είχα πάρει δύο κουτιά απο αυτές του e-shop παλιότερα.  Σε κάποιες ξεκόλαγαν τα λαστιχάκια και κάποιες δεν είχαν συρματάκι στην μύτη.  Πιθανόν να έπεσα σε ελατωματική παρτίδα.

 

32 λεπτά πριν, kwstasplevras είπε

Παρομοίως.Ξεκόλλησε το λάστιχο μέσα με 10 λεπτά.Από τότε ποτέ πάντα κουβαλάω ρεζέρβα.Από μένα όχι.

Κακώς που δεν τις επιστρέψατε 

 

24 λεπτά πριν, nvel είπε

σε δυο κουτιά που έχω χρησιμοποιήσει μόνο σε μια μάσκα ξεκόλλησε μετά από ώρα το λαστιχάκι. Όμως σε σχέση με το πρώτο κουτί που είχα πάρει στο δεύτερο έχει αλλάξει το έλασμα και δεν σφραγίζει σωστά, οπότε όσοι φορούν γυαλιά θα έχουν πρόβλημα σε εξωτερικούς χώρους. Από χρήση δεν είχα θέμα μετά από πολλές (8-12) ώρες.

8-12 ώρες  φορούσες μια χρήσης χωρίς αλλαγή?

Επεξ/σία από PurpleNinja
  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, PurpleNinja είπε

H διαφορά της πυκνότητας που έχει το ύφασμα με τις «μαϊμού» (είναι για άλλη χρήση που δεν καλύπτει το μέγεθος του συγκεκριμένου ιου) μάσκες που δεν έχουν τέτοια πυκνότητα για να εμποδίσουν μεγάλη ποσότητα του φορτίου να κολλήσεις εσύ κάποιον άλλον, αλλά και να μην κολλήσεις από κάποιον άλλον. Οι υφασμάτινες είναι μόνο για να μην κολλάς εσύ τον άλλο, εάν δεν φοράει ο άλλο μάσκα ή δεν την φοράει σωστά είσαι εκτεθειμένος να κολλήσεις εάν έχει τον ιο, άρα άμα φοράνε όλοι δεν κολλάνε ο ένας τον άλλον.

Τί εννοείς?

Το τσίτι εκείνο της διαφήμισης είναι αποτελεσματικότερο από την μάσκα του θέματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, PurpleNinja είπε

Οι μασκες σου ειναι τυπου Ι (95% ασφαλεια) και έχουν και διεθνή πρότυπα YY / T 0969-2013. Οι μάσκες σου είναι τύπου Ι (95% ασφάλεια) και έχουν και διεθνή πρότυπα YY / T 0969-2013. Το μόνο που μένει είναι να τεστάρεις το λινκ που δίνω παραπάνω να δεις εάν είναι πλαστό ή όχι το πρότυπο και εάν δεν είναι στην λίστα μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους γιατί μπορείς να είναι κάποιο νέο μαϊμού ώστε να αποφεύγουν την λίστα.  

H διαφορά της πυκνότητας που έχει το ύφασμα με τις «μαϊμού» (είναι για άλλη χρήση που δεν καλύπτει το μέγεθος του συγκεκριμένου ιου) μάσκες που δεν έχουν τέτοια πυκνότητα για να εμποδίσουν μεγάλη ποσότητα του φορτίου να κολλήσεις εσύ κάποιον άλλον, αλλά και να μην κολλήσεις από κάποιον άλλον. Οι υφασμάτινες είναι μόνο για να μην κολλάς εσύ τον άλλο, εάν δεν φοράει ο άλλο μάσκα ή δεν την φοράει σωστά είσαι εκτεθειμένος να κολλήσεις εάν έχει τον ιο, άρα άμα φοράνε όλοι δεν κολλάνε ο ένας τον άλλον.

 

Ο κλάδος μου? Δεν καταλαβαίνω από που συμπέρανες ότι είμαι γιατρός, πουθενά δεν επικαλέστηκα κάτι τέτοιο διάβασε ξανά, πολίτης είμαι σαν εσένα. Το γράφουν στα κουτιά και το έχουν πει και οι γιατροί που ανήκουν στην ομάδα που προσπαθεί να κάνει τα πάντα και έχουν βγει στην tv το έχουν πει. Η κυβέρνηση φταίει μέχρι ένα βαθμό και το υπόλοιπο εμείς που δεν δίνουμε προσοχή εκεί που πρέπει.

Κάνεις λάθος οι ευρωπαϊκές μάσκες FFP 1-3 D/V/Dv/R/NR και οι αντίστοιχες προδιαγραφών βλέπε πχ τις νοτιοκορεάτικες KF-80/94/99 είναι για πολλαπλή χρήση (με βάση το χρονικό ώριο που σου δίνει με τις ώρες που την φοράς) και ναι είναι ακόμη ποιο αποτελεσματική γιατί είναι αντίξοων συνθηκών μάσκες εργασίας κάποιες από αυτές δεν περνάει ου βιομηχανικό λάδι από μέσα εάν θυμάμαι καλά για αυτό τις προωθούν για τις τοπ μάσκες γιατί ο μέγεθος του ιου είναι το μικρότερο που υπάρχει ως τώρα.

spacer.png

Επίσης οι m2.5 δεν είναι ακατάλληλες , είναι για το καυσαέριο κτλ και γενικά όσες έχουν βαλβίδα να τις αποφεύγετε είναι επικίνδυνες να διασπείρουν τον ιο στους γύρο τους σαν ψεκαστήρας.

 

 

Κακώς που δεν τις επιστρέψατε 

 

8-12 ώρες  φορούσες μια χρήσης χωρίς αλλαγή?

Έκανες quote το δικό μου μήνυμα αλλά δεν βλέπω να σχολιάζεις αυτό που έγραψα για τις μάσκες της ΜΕΓΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Τί εννοείς?

Το τσίτι εκείνο της διαφήμισης είναι αποτελεσματικότερο από την μάσκα του θέματος?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις έχω πάρει αρκετές φορές σε διάφορες τιμές. Πιο παλιά με 18 ευρώ, αργότερα 14, αργότερα 9, και τις περισσότερες φορές στα 6 ευρώ. Τις δίναν κάποιες φορές και σετάκι μαζί με αντισηπτικά, η με μαντηλάκια. Δεν έχουν ξαναπαίξει στα 4.90 μιας και τις παρακολουθω καιρό και έχω πάρει άπειρες. Δεν μου έχει τύχει να μου χαλάσει σε κάποια το λαστιχάκι. Όμως αυτό που έχει στη μύτη, δεν είναι σύρμα, άλλα μάλλον πλαστικό και δεν έχει πάντοτε καλή εφαρμογή. Παρόλα αυτά θεωρούσα ότι είναι τίμια περίπτωση για τα χρήματα τους. ΟΜΩΣ τελευταία φορά παρήγγειλα δοκιμαστικά από aromania αυτές

https://www.aromania.gr/prostasia/maska-prostasias-mias-xrisis-me-3-stromata-prostasias-50-tmx

και πραγματικά έμεινα έκπληκτος. Σούπερ τιμή, αλλά κυρίως άψογη εφαρμογή. Συρματάκι στη μύτη και η μάσκα μένει κόκκαλο και προσαρμόζει απόλυτα στη μύτη. Και το σούπερ είναι ότι συνεργάζονται με μια courier ( Red courier) η οποία εντός Αττικής παρέδωσε σε 1 εργάσιμη. Άρα από μένα, όποιος είναι να δει αυτή του eshop, ριχτε μια ματιά και σε αυτές. Τις έχω δοκιμάσει και τις 2 και με χίλια προτείνω αυτές του aromania. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο φτηνές και να είναι εξακολουθούν να είναι μιας χρήσης άρα ασύμφορες σε βάθος χρόνου. Πάρτε εκεί 2-3 υφασμάτινες καλής ποιότητας και να τις πλένετε εναλλάξ και τέλος. Και μόνη της να την πλένεις με υγρό σαπούνι ή απορρυπαντικό μετά την στύβεις λίγο και την αφήνεις πάνω σε ένα καλοριφέρ και σε λίγες ώρες είναι πάλι έτοιμη για χρήση.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, seventh_son είπε

Τις έχω πάρει αρκετές φορές σε διάφορες τιμές. Πιο παλιά με 18 ευρώ, αργότερα 14, αργότερα 9, και τις περισσότερες φορές στα 6 ευρώ. Τις δίναν κάποιες φορές και σετάκι μαζί με αντισηπτικά, η με μαντηλάκια. Δεν έχουν ξαναπαίξει στα 4.90 μιας και τις παρακολουθω καιρό και έχω πάρει άπειρες. Δεν μου έχει τύχει να μου χαλάσει σε κάποια το λαστιχάκι. Όμως αυτό που έχει στη μύτη, δεν είναι σύρμα, άλλα μάλλον πλαστικό και δεν έχει πάντοτε καλή εφαρμογή. Παρόλα αυτά θεωρούσα ότι είναι τίμια περίπτωση για τα χρήματα τους. ΟΜΩΣ τελευταία φορά παρήγγειλα δοκιμαστικά από aromania αυτές

https://www.aromania.gr/prostasia/maska-prostasias-mias-xrisis-me-3-stromata-prostasias-50-tmx

και πραγματικά έμεινα έκπληκτος. Σούπερ τιμή, αλλά κυρίως άψογη εφαρμογή. Συρματάκι στη μύτη και η μάσκα μένει κόκκαλο και προσαρμόζει απόλυτα στη μύτη. Και το σούπερ είναι ότι συνεργάζονται με μια courier ( Red courier) η οποία εντός Αττικής παρέδωσε σε 1 εργάσιμη. Άρα από μένα, όποιος είναι να δει αυτή του eshop, ριχτε μια ματιά και σε αυτές. Τις έχω δοκιμάσει και τις 2 και με χίλια προτείνω αυτές του aromania. 

δεν ειναι κατάλληλες είναι pm2.5 (είναι για την ατμοσφαιρική ρύπανση) και στο γραφεί και ξεκάθαρα «this production is non-medical use»
spacer.png

14 λεπτά πριν, telis είπε

Έκανες quote το δικό μου μήνυμα αλλά δεν βλέπω να σχολιάζεις αυτό που έγραψα για τις μάσκες της ΜΕΓΑ

σου σχολίασα για ελαττωματικές, τα στάνταρ φαινομενικά είναι οκ όπως είδες με αυτά που έγραψα στον ποιο πάνω από σένα. Μετα πρέπει να δεις εάν το πιστοποιητικό που έρχεται μαζί τους είναι οκ 

11 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Όσο φτηνές και να είναι εξακολουθούν να είναι μιας χρήσης άρα ασύμφορες σε βάθος χρόνου. Πάρτε εκεί 2-3 υφασμάτινες καλής ποιότητας και να τις πλένετε εναλλάξ και τέλος. Και μόνη της να την πλένεις με υγρό σαπούνι ή απορρυπαντικό μετά την στύβεις λίγο και την αφήνεις πάνω σε ένα καλοριφέρ και σε λίγες ώρες είναι πάλι έτοιμη για χρήση.

Μπορούμε να την πλύνουμε στο πλυντήριο ή και στο χέρι –την επιλογή συχνά την καθορίζει και η σύνθεση υφάσματος της μάσκας.  Ετσι λοιπόν, ανάλογα με τη σύστασή της στο μεν πλυντήριο επιλέγουμε την υψηλότερη θερμοκρασία – ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας (ΠΟΥ) υποδεικνύει τους 60 βαθμούς Κελσίου. Στο δε πλύσιμο στο χέρι μπορούμε να την πλύνουμε με απορρυπαντικό και καλό τρίψιμο και συμπληρωματικά να την αφήσουμε για 5 λεπτά σε βραστό νερό.

Επεξ/σία από PurpleNinja
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τεστ ειναι παρα πολυ απλό και μην το γελάτε

μασκα 0.50 χειρουργική απο φαρμακείο δεν καταλαβαινει τιποτα, και δοκιμάζεις κατι αυτες τις μουφες που αν προσεξετε και διαβασετε καλα λενε design masks not medical masks και σβηνει απο απόσταση 2 μέτρων. και στις πουλάνε και χρυσάφη

Ναι υπάρχουν και αλλες που ειναι καλές εχω βρει και αυτες φοραω στην δουλειά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι συγκεκριμένες μάσκες ανηκουν στην κατηγορία "γενικής χρήσης" και όχι στις "ιατρικές".Αυτο σημαίνει (συνήθως) ότι δεν περνούν τις προδιαγραφές για ιατρικές Ή ο κατασκευαστής δεν τις δηλώνει ως ιατρικές για τους δικούς του λόγους ( πχ περνούν πιο εύκολα τελωνείο και δεν χρειάζεται να εγγραφούν στον ΕΟΦ).

Η κατάσταση με τις μάσκες που κυκλοφορούν στην αγορά είναι τουλάχιστον αστεία .Δεν γίνεται κανένας ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ έλεγχος εργαστηριακα και   οι προδιαγραφές που αναφέρονται παραπάνω πως πληρούνται είναι καθαρά ΚΑΤΑ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ. (Οι κατασκευαστές είναι επί το πλείστον Κινέζοι και αν όχι ,οι πρώτες ύλες που χρησιμοποιούνται είναι κινεζικές)

Εν κατακλείδι,για τις μάσκες του θέματος,εάν κανουν δουλειά ή όχι κανείς δεν ξέρει, σίγουρα πάντως είναι καλύτερες από το να μη φοράς καθόλου.

Επεξ/σία από panos98765
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PurpleNinja είπε

Κάνεις λάθος οι ευρωπαϊκές μάσκες FFP 1-3 D/V/Dv/R/NR και οι αντίστοιχες προδιαγραφών βλέπε πχ τις νοτιοκορεάτικες KF-80/94/99 είναι για πολλαπλή χρήση (με βάση το χρονικό ώριο που σου δίνει με τις ώρες που την φοράς) και ναι είναι ακόμη ποιο αποτελεσματική γιατί είναι αντίξοων συνθηκών μάσκες εργασίας κάποιες από αυτές δεν περνάει ου βιομηχανικό λάδι από μέσα εάν θυμάμαι καλά για αυτό τις προωθούν για τις τοπ μάσκες γιατί ο μέγεθος του ιου είναι το μικρότερο που υπάρχει ως τώρα.

spacer.png

 

 

Δε μας ενδιαφέρει το μέγεθος του ιού, γιατί δεν "κυκλοφορεί" μόνος του. Διασπείρεται σε σταγονίδια από κάποιον που έχει γίνει φορέας, είτε το γνωρίζει είτε όχι. Αυτά τα σταγονίδια είναι 5μ συνήθως, με ελάχιστο 1μ.

 

Spoiler

877-micron.png

 

Spoiler

924-size.png

 

Παράκληση, μην το παίζετε ειδήμονες.

Τα περιοριστικά μέτρα αναφέρουν "μη ιατρική μάσκα", μείνετε σε αυτό και τις επίσημες οδηγίες.

Το πρόβλημα δεν είναι ο τύπος της μάσκας, αλλά η λάθος χρήση (ή και μη χρήση, ακόμα χειρότερα).

https://eody.gov.gr/covid-19-odigies-gia-ti-chrisi-maskas-apo-to-koino/

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά οι μάσκες είναι καλύτερες από υφασμάτινες, αλλά επειδή φοράω χρόνια μάσκες χειρουργικές λόγω επαγγέλματος, σας λέω ότι είναι κακής ποιότητας. 

Πήρα ένα κουτί απο eshop, τις φοράω διπλές και μετά θα δοκιμάσω κάτι πιο ποιοτικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Doubt είπε

 

Δε μας ενδιαφέρει το μέγεθος του ιού, γιατί δεν "κυκλοφορεί" μόνος του. Διασπείρεται σε σταγονίδια από κάποιον που έχει γίνει φορέας, είτε το γνωρίζει είτε όχι. Αυτά τα σταγονίδια είναι 5μ συνήθως, με ελάχιστο 1μ.

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

877-micron.png

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

924-size.png

 

Παράκληση, μην το παίζετε ειδήμονες.

Τα περιοριστικά μέτρα αναφέρουν "μη ιατρική μάσκα", μείνετε σε αυτό και τις επίσημες οδηγίες.

Το πρόβλημα δεν είναι ο τύπος της μάσκας, αλλά η λάθος χρήση (ή και μη χρήση, ακόμα χειρότερα).

https://eody.gov.gr/covid-19-odigies-gia-ti-chrisi-maskas-apo-to-koino/

Με την λάθος μη ιατρική μάσκα (που είναι pm2.5) μας ενδιαφέρει το μέγεθος γιατί είναι σαν να μην φοράνε, οπότε πρέπει να τους εξηγήσουμε τις διάφορες. Ειδήμονας δεν είμαι, αλλά εσύ μάλλον έχεις μπερδέψει τις υφασμάτινες μη χειρουργικές μάσκες με τις ακατάλληλες μάσκες pm2.5 ξανά διάβασε με προσοχή τι λέει το λινκ που έβαλες που έχω βάλει και εγώ ποιο πάνω

«Η μη χειρουργική μάσκα, είναι συνήθως κατασκευασμένη από ύφασμα και δεν προορίζεται για χρήση σε δομές υγείας ή από επαγγελματίες υγείας. Χρησιμοποιείται από το ευρύ κοινό με στόχο την κάλυψη του προσώπου (μύτη και στόμα) του ατόμου που τη φορά. Διατίθεται έτοιμη στο εμπόριο, μπορεί όμως με απλό τρόπο να κατασκευαστεί και στο σπίτι, από ποικίλα υλικά (συνήθως βαμβακερό ύφασμα).»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι μάσκες είναι επικουρικές και όταν τις φοράνε 2 άτομα στον ίδιο χώρο μειώνουν ΑΜΦΙΔΡΟΜΑ κατα τεράστιο ποσοστό τα σταγονίδια που ανταλλάσουν.

Τα περί "χειρουργικής" ποιότητας μάσκες είναι ΑΗΔΙΕΣ γιατί ΔΕΝ ακολουθούμε τα ιατρικά πρωτόκολλα , σε κάθε περίπτωση και οι πανάκριβες μάσκες είναι ΠΕΡΙΤΕΣ γιατί δεν τις αξιοποιούμε. Εχετε δει γιατρούς πως τις φοράνε , κάθε πότε τις βγάζουν , μήπως να έχουμε δίπλα μας και 2-3 νοσοκόμες απο αποστειρωμένα χέρια-ρούχα να μας τις αλλάζουν κάθε ώρα? Μια χαρά μάσκες είναι για μη εξειδικευμένους χρήστες και μια χαρά μας προφυλάσσουν όταν ο απέναντι φοράει και αυτός και τα σταγονίδια προς ανταλλαγή μια χαρά περιορίζονται αμφίδρομα. 

 

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Οι μάσκες είναι επικουρικές και όταν τις φοράνε 2 άτομα στον ίδιο χώρο μειώνουν ΑΜΦΙΔΡΟΜΑ κατα τεράστιο ποσοστό τα σταγονίδια που ανταλλάσουν.

Τα περί "χειρουργικής" ποιότητας μάσκες είναι ΑΗΔΙΕΣ γιατί ΔΕΝ ακολουθούμε τα ιατρικά πρωτόκολλα , σε κάθε περίπτωση και οι πανάκριβες μάσκες είναι ΠΕΡΙΤΕΣ γιατί δεν τις αξιοποιούμε. Εχετε δει γιατρούς πως τις φοράνε , κάθε πότε τις βγάζουν , μήπως να έχουμε δίπλα μας και 2-3 νοσοκόμες απο αποστειρωμένα χέρια-ρούχα να μας τις αλλάζουν κάθε ώρα? Μια χαρά μάσκες είναι για μη εξειδικευμένους χρήστες και μια χαρά μας προφυλάσσουν όταν ο απέναντι φοράει και αυτός και τα σταγονίδια προς ανταλλαγή μια χαρά περιορίζονται αμφίδρομα. 

 

δες στην πραξη πως δεν στέκει αυτο που λες ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 λεπτά πριν, PurpleNinja είπε

Με την λάθος μη ιατρική μάσκα (που είναι pm2.5) μας ενδιαφέρει το μέγεθος γιατί είναι σαν να μην φοράνε, οπότε πρέπει να τους εξηγήσουμε τις διάφορες. Ειδήμονας δεν είμαι, αλλά εσύ μάλλον έχεις μπερδέψει τις υφασμάτινες μη χειρουργικές μάσκες με τις ακατάλληλες μάσκες pm2.5 ξανά διάβασε με προσοχή τι λέει το λινκ που έβαλες που έχω βάλει και εγώ ποιο πάνω

«Η μη χειρουργική μάσκα, είναι συνήθως κατασκευασμένη από ύφασμα και δεν προορίζεται για χρήση σε δομές υγείας ή από επαγγελματίες υγείας. Χρησιμοποιείται από το ευρύ κοινό με στόχο την κάλυψη του προσώπου (μύτη και στόμα) του ατόμου που τη φορά. Διατίθεται έτοιμη στο εμπόριο, μπορεί όμως με απλό τρόπο να κατασκευαστεί και στο σπίτι, από ποικίλα υλικά (συνήθως βαμβακερό ύφασμα).»

Τωρα με μπερδεψες εντελως με αυτο που γραφεις εδω. 

Δηλαδη εννοεις οτι οι υφασματινες μη χειρουργικες ειναι καλυτερες απο τις pm2.5; Εχουν μικροτερη διαπερατοτητα και αν ναι ποση χοντρικα; Ισως μιλας για πολυ συγκεκριμενες υφασματινες. Γραφοντας το γενικα, νομιζω πως μονο συγχυση προκαλει ενα τετοιο σχολιο και δεν βοηθαει στην προσπαθεια για αποτελεσμα/συμπερασμα στο οποιο θα επρεπε να οδηγει μια κουβεντα ωραια που εχει γεμισει 2 σελιδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...