Προς το περιεχόμενο

Μάσκα προστασίας προσώπου 50 τεμ μιας χρήσης 4,90 €. E-Shop. Gr


focusopoulos2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, nvel είπε

και το άλλο γράφει για το πως με πρόσθετο φίλτρο βελτιώνεται η φιλτραση των μασκών. Εγώ συνιστώ πριν αναρτήσουμε τα πρώτα αποτελέσματα από το goggle να τα διαβάζουμε κιόλας.

 In this work, we compare the efficacy of the following
masks in keeping out particulate matter below 2.5 microns:

Δες την φωτογραφία με τα μεγέθη ποιο πάνω και πες μου που μπερδεύτε κάποιος ώστε ν καταλάβει ότι μια pm2.5 μάσκα δεν μπορεί να τον προστατέψει από τον covid 19 που είναι μικρότερος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, PurpleNinja είπε

λαθος μου εκανε paste λαθος λινκ αντι αυτου  https://smartairfilters.com/en/blog/can-masks-capture-coronavirus/

Αυτό ξεκινάει με το λάθος σκεπτικό πως "ο ιός έχει μέγεθος τάδε" που απαντήθηκε και καταλήγει σε infomercial κάτω κάτω.

Τέλος πάντων, μπράβο για το ποστ του tosser.👍

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, PurpleNinja είπε

 In this work, we compare the efficacy of the following
masks in keeping out particulate matter below 2.5 microns:

Δες την φωτογραφία με τα μεγέθη ποιο πάνω και πες μου που μπερδεύτε κάποιος ώστε ν καταλάβει ότι μια pm2.5 μάσκα δεν μπορεί να τον προστατέψει από τον covid 19 που είναι μικρότερος..

δεν ενδιαφέρει αν το φίλτρο της μάσκας κατακρατεί τον ιό, ούτε τα hepa μπορούν χρειάζεται ulpa και αν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tosser είπε

Στα ΤΕΠ οι λήψεις δειγμάτων γίνονται φορώντας μια kn95 και προσωπίδα. Αν έχετε στο σπίτι κάποιο uv φουρνάκι για κάποιο λόγο , μπορείτε εκεί να αποστειρώνετε τις μάσκες για 15 ή 20 λεπτά και να τις ξαναχρησιμοποιείτε. Τα περισσότερα έχουν πάνω από 6 βατ λυχνία επαρκεί. Απλά η εξωτερική πλευρά της μάσκας να κοιτάει προς τη λυχνία.

Μπορεί να μην κατάλαβα καλά, αλλά εννοείς να βάλουμε σε uv φουρνάκι τις απλές μάσκες μιας χρήσης για να τις ξαναχρησιμοποιήσουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΤΟ ολο θεμα ειναι να μην τυχει και εισαι κοντα σε ατομο που ειναι φορεας γιατι αν τυχει οτι και αν φορας δεν σε σωζει τιποτα(αν ερθεις σε επαφη για αρκετη ωρα). Εχω παρει και μασκεσ ΦΠΠ2 με κοστος ανω του 1€ και εχει τυχει να κοπει το λαστιχακι. Και αυτες του εσοπ οκ ειναι απλως για "καλυτερη" προστασια συνδυασε την με μια υφασματινη.

Και οπως ειπα αν μιλας ωρα με φορεα δεν σε σωζει τιποτα.(δεν ειναι τυχαια τα κρουσματα νοσοκομειακων με τοση προστασια).

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις αγόρασα πριν απο 2 μήνες. Δεν μου άρεσαν. Δεν καθόταν καλά και είχαν μια μυρωδιά. Οπότε επέστρεψα στην αγορά 10δας με 1,80 (απο ΑΒ ή Βασιλόπουλο), που μου φαίνονται πολύ πιο ποιοτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι καλύτερες χειρουργικές μάσκες που έχω δοκιμάσει είναι της Σιαμίδης (CSMED Type II), μετά οι Medco, KangLeJie (Type II-R) κι έχω και κάτι 4στρώσεων βιετναμέζικες με σφραγίδα ελέγχου από Γερμανία που δεν έχω δοκιμάσει ακόμη.

Το κακό με τις υφασμάτινες είναι πως είναι υδρόφιλες, άρα χάνουν γρήγορα ό,τι προστασία παρέχουν...δεν αρκούν τα τέστ των λίγων λεπτών, είναι παραπλανητικά...

ΟΙ χειρουργικές έχουν υδρόφοβη εξωτερική επίστρωση, κι επειδή πρώτιστος κίνδυνος είναι τα υγρά σταγονίδια (που εκτοξεύονται κοντά στα ~2μέτρα όταν μιλάμε), προσφέρουν κάποια προστασία, ενώ σαφώς όταν φορούν κι οι δυο περιορίζεται σημαντικά η διασπορά...

...σαφώς και δεν προστατεύουν από τα αερολύματα, αλλά δεν είναι σαφές ακόμη σε τί συγκέντρωση και πόση ώρα πρέπει να είναι στον αέρα για να καταφέρουν να μολύνουν κάποιον...
(μόλυνση = αναπαραγωγή του ιού στο σώμα / / Ασθένεια = συμπτώματα )

Το σημαντικότερο και με τις Χειρουργικές και με τις FFP2 είναι η εφαρμογή στο πρόσωπο...
...αν έχετε μούσια, αν δεν εφαρμόζουν γερά στη μύτη κοκ η αποτελεσματικότητά τους, όποια κι αν είναι, μειώνεται αρκετά.

...χρειάζονται λοιπόν σφιχτά ανθεκτικά λαστιχάκια και σύρμα εύκαμπτο στη μύτη...

Αυτές του θέματος είναι τίμιες...μια παρτίδα είχε βγει για πέταμα, αλλά 1-2 κουτιά που είχα παρει μετά είναι πολύ καλύτερα...
...δεν εφαρμόζει καλά η πλαστική ταινία, αλλά μπορεί "σπάζοντας" την κανείς / διπλώνοντάς τη στα κατάλληλα σημεία, να διατηρήσει επαρκώς καλά το σχήμα και την εφαρμογή...
...για να βγάλεις το κοπρόσκυλο βόλτα σε ανοιχτό χώρο μια χαρά είναι...

Τέλος το υλικό όλων μασκών αλλοιώνεται με τα μέτρα "αποστείρωσης" ακόμη και με τη μονή χρήση/τέντωμα των συνθετικών ινών...

...δεν είναι για περισσότερες χρήσεις οι μάσκες...και οι υφασμάτινες χάνουν τη στενή ύφανσή τους με τα πλυσίματα και το σιδέρωμα (οι πιο υπεύθυνοι κατασκευαστές λένε μέχρι 6-9 πλύσεις - 60-90βαθμούς + σιδέρωμα)

...υπάρχουν οι αναγκαίες πατέντες, λόγω έλλειψης, υπάρχει κι η ορθολογική χρήση, όταν δεν είναι αναγκαία η επαναχρησιμοποίηση...
...αν κάποιος είναι υγειονομικός (ή εργάζεται σε χώρο με αρκετό κόσμο/εναλλαγή πολλού κόσμου, πχ καταστημα/σουπερμαρκετ), η επαναχρησιμοποίηση της μάσκας - ό,τι "αποστείρωση" κι αν έχει γίνει - είναι απλά εγκληματική...

Με 1-2€ βρίσκεις συχνά FFP2 πλέον, δεν είναι για τσιγκουνιές σε κάποια θέματα/περιστάσεις.

Επεξ/σία από definitio
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι Ελληνικες που διαφημιζονται και ειναι και ακριβότερες ,πολλες  μυρίζουν και δεν καθονται καλα .Οταν δεν ελεγχει κανεις κανενα .Ιατρικες και μη ιατρικες ολοι γραφουν στην συσκευασία επισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασμενες αυτες του eshop 3 κουτια εχω παρει. Σε μια παρτιδα οντως υπηρχε θεμα με τα λαστιχακια και σε καποιες κοβοταν πολυ ευκολα με το που πηγαινες να την φορεσεις.

Δειτε και του  lidl ιδια τιμη https://www.lidl-hellas.gr/el/p/super-prosfores/endless-iatrikes-maskes/p84137

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, PurpleNinja είπε

Και μετα οι "ψεκασμένοι"/ημιμαθείς διερωτώνται ότι γιατί και με τις μάσκες δεν πέτυχε η μη διασπορά του ιου.

Απλά γιατί αγοράζουν μάσκες που δεν είναι κατάλληλες για αυτόν το σκοπό... 

Σοβαρά τώρα: πιστεύεις ότι έχουμε διασπορά επειδή ο κόσμος δεν φοράει πιστοποιημενες χειρουργικές μάσκες; 

Μακάρι όλος ο κόσμος να φορούσε τέτοιες μάσκες. Αλλά να τις φορουσε συνέχεια, σωστά, κρατώντας αποστάσεις και μενοντας σε καραντίνα στο σπίτι. Τότε θα είχαμε μείωση της διασποράς. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πιο καλές μάσκες που έχω βρει σε ρεαλιστικό budget είναι οι Powecom με λαστιχάκια που πιάνουν πίσω απ' το κεφάλι.

Είναι στη λίστα του FDA, υπερτερούν ως ποιότητα υλικού σε σύγκριση με τις υπόλοιπες FFP2 "της πιάτσας"(αποδίδουν σε πραγματικές συνθήκες γύρω στο 90% στα 0.3 μικρόμετρα) και υπερτερούν και ως fit λόγω των ισχυρών straps πίσω απ' το κεφάλι.

Τις παίρνω από διάφορους πωλητές, πχ https://www.aliexpress.com/item/1005001677932005.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, hpdra είπε

Οι πιο καλές μάσκες που έχω βρει σε ρεαλιστικό budget είναι οι Powecom με λαστιχάκια που πιάνουν πίσω απ' το κεφάλι.

Είναι στη λίστα του FDA, υπερτερούν ως ποιότητα υλικού σε σύγκριση με τις υπόλοιπες FFP2 "της πιάτσας"(αποδίδουν σε πραγματικές συνθήκες γύρω στο 90% στα 0.3 μικρόμετρα) και υπερτερούν και ως fit λόγω των ισχυρών straps πίσω απ' το κεφάλι.

Τις παίρνω από διάφορους πωλητές, πχ https://www.aliexpress.com/item/1005001677932005.html

Για αυτές τις μαύρες μήπως έχεις άποψη; https://www.aliexpress.com/item/1005001454905306.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lefta_yparxoun είπε

Για αυτές τις μαύρες μήπως έχεις άποψη; https://www.aliexpress.com/item/1005001454905306.html

Πιστεύω είναι συγκριτικά πιο αξιόπιστες από τις υπόλοιπες μάρκες, αλλά δεν ξέρω αν είναι τόσο αυστηροί στο KN95 όσο στο FFP2 label, παρότι θεωρητικά είναι ισοδύναμου φιλτραρίσματος. Επίσης, πιστεύω είναι πιο σφιχτή η εφαρμογή σε εκεινες που έχουν straps πίσω απ' το κεφάλι, αλλά αυτό είναι προτίμηση που διαφέρει και από άτομο σε άτομο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...