Προς το περιεχόμενο

Μάσκα προστασίας προσώπου 50 τεμ μιας χρήσης 4,90 €. E-Shop. Gr


focusopoulos2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, PurpleNinja είπε

δες στην πραξη πως δεν στέκει αυτο που λες ...

 

Στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ζωή δεν υπάρχει άσπρο-μαύρο ούτε απόλυτη σιγουριά. Εδώ οι χειρούργοι με αποστειρωμένα ρούχα-μάσκα , νοσοκόμες βοηθούν να καθαρίζουν όλη την ώρα και όποιος μείνει πολλές μέρες στην ΜΕΘ κολλάει μικρόβιο. Επιμένω , η "απλή" μάσκα έχει αμφίδρομη χρησιμότητα και αν και οι 2 συν διαλεγόμενοι φοράνε μια χαρά μειώνουν τις πιθανότητες σε απειροελάχιστο ρίσκο. 

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Τωρα με μπερδεψες εντελως με αυτο που γραφεις εδω. 

Δηλαδη εννοεις οτι οι υφασματινες μη χειρουργικες ειναι καλυτερες απο τις pm2.5; Εχουν μικροτερη διαπερατοτητα και αν ναι ποση χοντρικα; Ισως μιλας για πολυ συγκεκριμενες υφασματινες. Γραφοντας το γενικα, νομιζω πως μονο συγχυση προκαλει ενα τετοιο σχολιο και δεν βοηθαει στην προσπαθεια για αποτελεσμα/συμπερασμα στο οποιο θα επρεπε να οδηγει μια κουβεντα ωραια που εχει γεμισει 2 σελιδες.

https://projects.iq.harvard.edu/covid-pm/home

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ζωή δεν υπάρχει άσπρο-μαύρο ούτε απόλυτη σιγουριά. Εδώ οι χειρούργοι με αποστειρωμένα ρούχα-μάσκα , νοσοκόμες βοηθούν να καθαρίζουν όλη την ώρα και όποιος μείνει πολλές μέρες στην ΜΕΘ κολλάει μικρόβιο. Επιμένω , η μάσκα έχει αμφίδρομη χρησιμότητα και αν και οι 2 συν διαλεγόμενοι φοράνε μια χαρά μειώνουν τις πιθανότητες σε απειροελάχιστο ρίσκο. 

Το θεμα ειναι οτι στην "πραγματικη ζωη", τις ελαχιστες φορες που βγαινω εξω βλεπω πολλους να εχουν την μασκα στο σαγονι ή και  στο χερι.  Οταν λοιπον δεν μαζευονται ολοι αυτοι απο το κρατος και τους εχεις μπροστα σου, κοιτας για κατι που θα σε προστατευει ακομα και οταν οι αλλοι δεν φορανε μασκα. Ακομα και μεσα σε σουπερ μαρκετ βλεπω για παραδειγμα τυπους να μιλανε στο κινητο και για να το κανουν αυτο κρινουν οτι πρεπει να εχουν την μασκα κατω. Μου ετυχε χθες αυτο. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως μια φορά δεν ξέρω τι είναι σωστό και τι λάθος. 

Ούτε θέλω να πάρω κανένα στο λαιμό μου. 

Οποίος ή όποια νομίζει ότι δεν τον ενδιαφέρει απλά ας το προσπεράσει. 

Καλές γιορτές και με υγεία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, PurpleNinja είπε

Δεν απανταμε με σκετα λινκς. Αν ειναι να λεμε τοσο βασικα πραγματα μεσα στην κουβεντα οπως αυτο που σημαινει οτι αγνοειται ο τροπος λειτουργιας ενος φορουμ ειμαστε απο χερι χαμενοι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς,ότι πληρώνεις ,παίρνεις.Οι συγκεκριμένες έχουν πλαστικό έλασμα για την στερέωση στη μύτη,με αποτέλεσμα να πέφτει συχνά ,σε αντίθεση με την πρώτη φουρνιά που έφερνε το μαγαζί που είχαν μεταλλικό έλασμα και ήταν σαφώς πιο σταθερές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, matrixxx είπε

Δεν απανταμε με λινκς. Αν ειναι να λεμε τοσο βασικα πραγματα μεσα στην κουβεντα οπως αυτο που σημαινει οτι αγνοειται ο τροπος λειτουργιας ενος φορουμ ειμαστε απο χερι χαμενοι.

Μα με συν χωρείς Mod αναφέρομαι με επίσημα στοιχεία και όσοι μου κάνετε αντίλογο απαντάτε απλά με την προσωπική άποψη σας χωρίς κανένα επίσημο στοιχείο που να τεκμηριώνει αυτό που λέτε και εγώ είμαι ο λάθος?! Μασημένη τροφή; διαβάστε όπως διαβάσαμε και οι υπόλοιποι και έχουμε αυτήν την άποψη γιατί και που την λέμε κανείς δεν μας ακούει απ οτι φαίνεται απο αυτά που διαβάζουμε.

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.08.01.20166637v1.full.pdf 

7 λεπτά πριν, focusopoulos2 είπε

Εγώ πάντως μια φορά δεν ξέρω τι είναι σωστό και τι λάθος. 

Ούτε θέλω να πάρω κανένα στο λαιμό μου. 

Οποίος ή όποια νομίζει ότι δεν τον ενδιαφέρει απλά ας το προσπεράσει. 

Καλές γιορτές και με υγεία 

Μην το παίρνεις κακοπροαίρετά κανείς δεν είπε ότι θέλεις να πάρεις κάποιον στο λαιμό σου, να ενημερώσεις τους συνανθρώπους σου που έχουν όλοι ξεπαραδιαστεί να πληρώνουν σε διάφορα πράγματα για να κρατιόνται ασφαλείς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Το θεμα ειναι οτι στην "πραγματικη ζωη", τις ελαχιστες φορες που βγαινω εξω βλεπω πολλους να εχουν την μασκα στο σαγονι ή και  στο χερι.  Οταν λοιπον δεν μαζευονται ολοι αυτοι απο το κρατος και τους εχεις μπροστα σου, κοιτας για κατι που θα σε προστατευει ακομα και οταν οι αλλοι δεν φορανε μασκα. Ακομα και μεσα σε σουπερ μαρκετ βλεπω για παραδειγμα τυπους να μιλανε στο κινητο και για να το κανουν αυτο κρινουν οτι πρεπει να εχουν την μασκα κατω. Μου ετυχε χθες αυτο. 

Ααααυτό ακριβώς. Κακομαθημένα παιδάκια που "αχ πώς θα αντέξουμε με τις μάσκες και να μη βγαίνουμε?"

Δεν άντεξα συγγνώμη.

ΥΓ το "παιδάκια" δεν αναφέρεται στην πραγματική ηλικία φυσικά

Επεξ/σία από NoMans
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, PurpleNinja είπε

Μα με συν χωρείς Mod αναφέρομαι με επίσημα στοιχεία και όσοι μου κάνετε αντίλογο απαντάτε απλά με την προσωπική άποψη σας χωρίς κανένα επίσημο στοιχείο που να τεκμηριώνει αυτό που λέτε και εγώ είμαι ο λάθος?!

Εισαι πολυ λαθος οχι λιγο.

1 εγω προσωπικα δεν σου εκανα καθολου αντιλογο, ουτε αυτο δεν αντιλαμβανεσαι;

2 Τι δεν τεκμηρίωσα; Ο,τι εγραψα ειναι απλο και απολυτα τεκμηριωμενο. Δεν εξεφρασα θεση, απλα σε ρωτησα τι εννοεις. Σαν απαντηση μου δινεις ενα σεντονι στα Αγγλικα να διαβαζω 5-10 λεπτα; Υποτιθεται οτι οταν καποιος γραφει κατι, μπορει να το γραφει καθαρα και να ειναι προφανες τι εννοει. Ετσι οφειλει μαλιστα. Οχι για να το ξεκαθαρισει να μας δινει μια πτυχιακη πχ 300 σελιδων και να πρεπει ο αλλος να βρει εκει μεσα τις 3 γραμμες απαντησης που οφειλοταν.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, PurpleNinja είπε

Αυτό μιλάει για αυξημένους θανάτους από covid 19, μετά από έκθεση σε μικροσωματίδια p.m 2,5.

Όχι για μετάδοση και μάσκες.

*Συνιστώ ψυχραιμία.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι μάσκες είναι καλές και φτηνές. Έχω πάρει τουλάχιστον 15 κουτιά από όλες τις φορές που έχει βγάλει το eshop προσφορά για το νοσοκομείο. Διπλή μπλε σε κάθε μετακίνηση έξω , μια kn95 εσωτερικά και μια μπλε απλή από πάνω στη δουλειά. Προτιμήστε τες σε χαμηλή τιμή. Η μια μειώνει από μελέτες κατά 40% και η διπλή κατά 70% των όγκο των αερολυμάτων που μπορεί να εισπνεύσετε. Η μετάδοση γίνεται με αερολύματα τα οποία έχουν μέγεθος μεγαλύτερο συνήθως από 5 μικρόμετρα. Οπότε σας καλύπτει μια τέτοια μάσκα. Στο medrxiv δεν έχουν αξιολογηθεί οι προδημοσιεύσεις.

Οι απλές μπλε μάσκες αξίζουν και προφυλάσσουν καλύτερα από μια υφασμάτινη. Και μια pm 2.5 προστατεύει. Η μετάδοση γίνεται κυρίως με αερολύματα και σταγονίδια μεγέθους 5 μικρών και πάνω. Στο χώρο που είστε να ανοίγετε πόρτα η παράθυρο να αλλάζει ο αέρας. 5 λεπτά αρκούν αν έχει ρεύμα αέρα, 10 αν όχι. Είναι πιο μεταδοτικός από την γρίπη από την άποψη ότι απαιτείται 10 φορές μικρότερος αριθμός ιικών σωματιδίων να εισπνευστεί για να νοσήσουμε. 

Στα ΤΕΠ οι λήψεις δειγμάτων γίνονται φορώντας μια kn95 και προσωπίδα. Αν έχετε στο σπίτι κάποιο uv φουρνάκι για κάποιο λόγο , μπορείτε εκεί να αποστειρώνετε τις μάσκες για 15 ή 20 λεπτά και να τις ξαναχρησιμοποιείτε. Τα περισσότερα έχουν πάνω από 6 βατ λυχνία επαρκεί. Απλά η εξωτερική πλευρά της μάσκας να κοιτάει προς τη λυχνία. Αν έχετε καθαριστές αέρα  με φίλτρα hepa που έχουν και στάδιο απολύμανσης με uv,plasma ή όζον στο σπίτι ή τη δουλειά να ξέρετε ότι μειώνουν σημαντικά των αριθμό των αερολυμάτων ( Όχι σε σημείο που να προφυλάσσουν για να μην νοσεί κάποιος).

Συνάδελφοι έχουν εξετάσει θετικούς φορείς που δεν είχαν μάσκα και μένοντας στον ίδιο χώρο και για ένα τέταρτο. Μπήκαν σε καραντίνα και είχαν διπλό αρνητικό τεστ pcr, ενώ φορούσαν απλή μπλε μάσκα, προστατεύει αρκετά. Αντίστοιχα σε χειρουργική επέμβαση όταν άτομο από την ομάδα νοσούσε φορώντας απλή μπλε μάσκα για τουλάχιστον δύο ώρες, δεν κόλλησε ούτε ο ασθενής που ήταν με γενική και προστατευόταν μόνο από το χειρουργικό πεδίο, ούτε οι γιατροί ή οι νοσηλευτές.

Η νοοτροπία του νεοέλληνα δεν αλλάζει έχει δίκιο ο matrixxx. Από τα επείγοντα έχουν φύγει ηλίθιοι χωρίς να εξεταστούν επειδή θίχτηκαν όταν τους αναφέραμε την υποχρεωτική χρήση μάσκας. Κουράζεσαι να ακούς την κάθε ηλιθιότητα και για τα εμβόλια. Ήδη συνάδελφοι αναφέρουν ότι γίνονται λίστες ονομάτων του προσωπικού σε κεντρικά νοσοκομεία που θέλουν να εμβολιαστούν. Πολλοί γιατροί και ειδικευόμενοι που λόγω ηλικίας δεν κινδυνεύουν θα εμβολιαστούν μόνο και μόνο για να μη γίνουν άθελά τους σαν φορείς υπαίτιοι να νοσήσουν ασθενείς ή άλλος υγειονομικός.

 

Συγχαρητήρια και πολλά ευχαριστώ στους εθελοντές σε όλη τη Γη που συμμετείχαν στις κλινικές μελέτες των πιθανών εμβολίων. Πραγματικοί ήρωες.

 

Υπάρχουν μελέτες όπου είτε με τη χρήση απλού φούρνου στους 65-75 είτε με uv για 15-20 λεπτά μια μάσκα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για 20 φορές χωρίς να μειώνεται πάνω από 1% η  αποτελεσματικότητά της.

Επεξ/σία από tosser
  • Like 12
  • Thanks 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

filtration_of_diy_face_mask_materials_vs

 

Breathable test20200423_breathability_a1.jpg

 παρτε μασκες  με κοντά bfe 98 99% και θα ναι ok. Αν δεν περιέχουν χαλκό μέσα όπως ανακοίνωσαν πρόσφατα:p

Eδω στην wuhan από Αύγουστο κυκλοφορούν χωρίς μάσκες κ εμβόλια... Ζούμε περίεργες εποχες και δεν ξερεις τι ναπιστεψεις.. 

 

Spoiler

μαρτιο 2020<<Οι λεγόμενες «μάσκες προστασίας » δεν περιλαμβάνονται καν στα βασικά μέτρα προστασία από τον κορωνοϊό, που έχει δημοσιεύσει ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας (Π.Ο.Υ.) και βασίζονται στα δεδομένα 120 ετών αφού δεν είναι ουσιαστικά μάσκες προστασίας αλλά απλές υφασμάτινες μάσκες μερικής κάλυψης προσώπου, οι οποίες είναι σχεδιασμένες να καλύπτουν το στόμα και την μύτη!  >>δεδομενα 120 ετων π διαφημιζαν τοτε ο που  καταρριφθηκαν μεσα σε 6μηνες ;) 

 

@tosser ας μην τα ρίχνεις όλα στους στοκους ασθενεις αλλά κ σε όλο το προσωπικό(καθαριστριες γιατρούς νοσηλευτικό προσωπικό κτλ) π δεν τηρούσε πρωτόκολλα και ξαφνικά βρεθήκαμε στις τοπ θέσεις με ενδονοσοκομειακες λοιμώξεις... -το ιδιο θανασιμες με κοβιντ-

 

 

Επεξ/σία από kage
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αυτό μιλάει για αυξημένους θανάτους από covid 19, μετά από έκθεση σε μικροσωματίδια p.m 2,5.

Όχι για μετάδοση και μάσκες.

*Συνιστώ ψυχραιμία.

και το άλλο γράφει για το πως με πρόσθετο φίλτρο βελτιώνεται η φίλτρανση των μασκών. Εγώ συνιστώ πριν αναρτήσουμε τα πρώτα αποτελέσματα από το goggle να τα διαβάζουμε κιόλας.

Επεξ/σία από nvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αυτό μιλάει για αυξημένους θανάτους από covid 19, μετά από έκθεση σε μικροσωματίδια p.m 2,5.

Όχι για μετάδοση και μάσκες.

*Συνιστώ ψυχραιμία.

 

λαθος μου εκανε paste λαθος λινκ αντι αυτου  https://smartairfilters.com/en/blog/can-masks-capture-coronavirus/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PurpleNinja είπε

8-12 ώρες  φορούσες μια χρήσης χωρίς αλλαγή?

Ξερω ατομα που φορανε την ιδια μασκα(μιας χρησης) επι εναν μηνα.

Και μασκες που ειναι υφασματινες και δεν τις πλενουν ποτε.

Θεωρω οτι το μεγαλυτερο ποσοστο φορανε τυπου "ω" .............του κωλου δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...