Προς το περιεχόμενο

Proficiency με Τηλεξεταση μόνο σε Reading και Listening (Αναγνωρισμένο από τον ΑΣΕΠ)


blade-17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/8/2023 στις 1:22 ΠΜ, auron12 είπε

Γνωρίζουμε αν υπήρξε κάποια εξέλιξη με  την εφαρμογη του προεδρικου διαταγματος περι 4 ενοτήτων των πτυχίων αγγλικων στο ΑΣΕΠ;Τέλη Αυγούστου και δεν έχω ακούσει κάποια αλλαγή.

ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ (eaadhsy.gr) 16 Μαρτίου 2023. Ισχύει κανονικά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 480
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα σας, δίνω την Πέμπτη για το LTE και θα ήθελα παρακαλώ αν μπορείτε να μου πείτε, όσοι έχετε πάρει το πακέτο από gole@rn και δώσατε ήδη εξετάσεις, αν οι βαθμολογίες που είχατε στα mock tests ήταν κοντά στην βαθμολογία που πιάσατε όταν δώσατε τις εξετάσεις. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους.

Έδωσα κι εγώ σήμερα για το τεστ, ευτυχώς πήρα C2 που ήθελα με την πρώτη (92%). 

Δεν έκανα καμία τρομερή προετοιμασία, μόνο 3 tests αλλά εχω μια καθημερινή επαφή με τα αγγλικά και λόγω δουλειάς και λόγω ενδιαφερόντων. Πχ χρήση αγγλικής ταινίες, παιχνίδια, ανάγνωση ειδήσεων κ.α. σε καθημερινή βάση και 2-3 φορές την εβδομάδα emails με εξωτερικό κτλ.

Στο τεστ θα έβαζα βαθμό δυσκολίας 8/10. Είχε λέξεις και phrasal verbs που έχω ακούσει/διαβάσει ελάχιστες φορές ή και καθόλου. Στα practise tests, η κοπέλα μου που έχει proficiency από Cambridge 15+ χρόνια πριν, δοκίμασε να κάνει κι η ίδια ένα παράλληλα με εμένα κι έκανε 6-7 λάθη στο part 3 & part 4. Άρα δεν είναι καμία "να χαμε να λέγαμε" εξέταση, θέλει να είσαι συγκεντρωμένος και να γνωρίζεις αρκετά καλά λεξιλόγιο και γραμματική για να πιάσεις proficiency. Είναι εύκολη ως προς τη μέθοδο εξέτασης (έπαιξε shorts και παντόφλα σήμερα 😂) , όχι ως προς τις εξεταζόμενες γνώσεις.

Στη διάρκεια της εξέτασης, το καλό ήταν ότι μπορούσες να αποκλείσεις συνήθως  κατευθείαν 1 εκ των 3 επιλογών και στη χειρότερη έπαιζες 50-50% σε κάποιες. Το προτείνω ως στρατηγική, να εστιάζεις στο ποια απάντηση δεν κολλάει καθόλου ή δεν σου κάθεται καθόλου και να σου μένουν δύο να σκεφτείς πιο ώριμα. Επίσης, βοηθάει πααααρα πολύ ότι αφού τελειώσει κάθε ερώτηση listening, έχεις όσο χρόνο θες μέχρι να προχωρήσεις στην επόμενη. Σε μια ερώτηση κόλλησα κάνα 2λεπτο, σκεφτόμουν τι άκουσα πριν δώσω την τελική απάντηση, με βοήθησε πολύ ότι η εξέταση δεν έτρεξε στην επόμενη ερώτηση.

Γενικά θεωρώ ότι σχετικά εύκολα παίρνει κάποιος το C1, αν βλέπει ταινίες κατευθείαν στα αγγλικά ή με αγγλικούς υπότιτλους ή αν διαβάζεις αγγλικά άρθρα κτλ, αν παίζει κάνα παιχνίδι κ.α. 

Ο χρόνος είναι αρκετός, η πλατφόρμα λειτουργική, γενικά δεν είναι κάτι τρομακτικό. Ο εξεταστής είναι cool, αν και με άλλαξε δωμάτιο η δική μου επειδή είχε 2 πόρτες (...σαν τη ζωή) και δεν έβλεπε την άλλη καλά. Σε 10' ήμασταν έτοιμοι να ξεκινήσουμε.

Συνοψίζοντας, αν ξέρεις αγγλικά, με ολίγη τύχη παίρνεις C2, σχετικά εύκολα το C1, ενώ ακόμη και αν χρησιμοποιείς μια στο τόσο αγγλικά, το B2 δεν είναι μακριά.

Να σημειώσω ότι τα mock tests που βρήκα online (...με διάφορους τρόπους:Ρ ) δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση με την εξέταση, είναι σχετικά πιο εύκολα, μην τρελαθείτε δηλαδή να πάτε να τα αγοράσετε, σας δουλεύουν τα εξεταστικά κέντρα. Τα 2 που δίνει η ίδια η languagecert από το site της αρκούν (επίσης είναι μεγαλύτερα από την online εξέταση, άρα θα δώσετε κάτι πιο εύκολο από αυτο που κάνατε practise πριν την εξέταση - εγώ έπαιρνα 87%-88% στα 3 που έκανα practise και στην εξέταση πήγα 92%).

Last but not least που λέμε και στο χωριό, σε 6-7 ερωτήσεις δεν είχα ΙΔΕΑ ,μιλάμε για εκφράσεις ή λέξεις που δεν είχα ξαναδεί. Σε αυτές, εμπιστευτείτε το ένστικτο σας, μην επιλέγετε εντελώς στην τύχη, αν κάτι σας κολλάει καλύτερα, επιλέξτε το.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/12/2023 στις 2:39 ΜΜ, Panas22 είπε

Καλησπέρα σας. Αν δεν θέλω να αγοράσω από κάποιον μεσάζοντα το πακέτο που προσφέρει, πως μπορώ να συμμετάσχω στην εξέταση και με τι κόστος;

Καλησπέρα σας, 

μπορείτε να αγοράσετε voucher και να κλείσετε εξετάσεις μέσω της επίσημης ιστοσελίδα τους (https://www.languagecert.grhttps://www.languagecert.org/en/gr?gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAsburBhCIARIsAExmsu5D1_rMZicfgLMxPWnJTWhuRqkedUDhlFglW7xpyI39fYjD5WzoWD0aAkFqEALw_wcB). Αν δεν τα καταφέρετε μπορείτε να τους καλέσετε στο τηλέφωνο και να σας εξυπηρετήσουν. Καλή επιτυχία!

Επεξ/σία από LTE2023
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 2/10/2023 στις 12:46 ΠΜ, Daco είπε

ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ (eaadhsy.gr) 16 Μαρτίου 2023. Ισχύει κανονικά...

Καλησπέρα, σκέφτομαι να δώσω άμεσα για την συγκεκριμένη πιστοποίηση. Τελικά από ό,τι έχω καταλάβει εξακολουθεί να ισχύει (εφόσον εξετάζει μόνο 2 ενότητες) αφού υπάρχει κανονικά στην πρόσφατη προκήρυξη; Ή έχει καταργηθεί /πάει προς κατάργηση; Να προχωρήσω με το συγκεκριμένο πιστοποιητικό ή είναι ρίσκο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Μόλις έδωσα online εξετάσεις LTE στην Languagecert, έκλεισα την εξέταση μέσω της GoLearn. Για αρχή θα πω πως πρέπει να διαθέτεις laptop (εκτός απο εξαιρέσεις που πληρούνται όλα τα απαραίτητα στο χώρο κλπ. οπότε μπορείς να δώσεις απο pc), και μάλιστα με καλή ταχύτητα επεξεργαστή για να τρέξει σωστά η εφαρμογή Examshield που χρησιμοποιεί το πρόγραμμα τους, δηλαδή πάνω απο 2,4 Gz. Ο χώρος που θα δώσεις εξετάσεις πρέπει να έχει μόνο μια είσοδο (με πόρτα) και πρέπει να μπορείς να πας την κάμερα οπουδήποτε σου ζητήσει ο καθηγητής σου μέσα στο χώρο αυτό. Χρειάζονται επίσεις μικρόφωνο που να έχει σωστή αναπαραγωγή στον ήχο, ηχεία στο λάπτοπ που να ακούς καλά, ακουστικά με βίσμα που κάνουν μπλόκ τους εξωτερικούς ήχους (μεγάλα κανονικά ακουστικά δηλαδή) και όχι ψείρες η οτιδήποτε άλλο. Η σύνδεση με το internet πρέπει να είναι πολύ καλή και χωρίς διακοπές. Πρέπει η ταυτότητα σου να είναι καινούρια ωστε να γράφει τα στοιχεία σου και στα Αγγλικά, διαφορετικά πρέπει να διαθέτεις διαβατήριο, και δίπλωμα οδήγησης που να μπορούν να τσεκάρουν άμεσα πριν ξεκινήσει η εξέταση. Επίσεις πρέπει να μοιάζεις με την φωτογραφία σου, να μην είναι πολύ παλιά δηλαδή γιατί θα έχεις πρόβλημα. Η πιστοποίηση ισχύει κανονικά για τον ΑΣΕΠ. Προσωπικά είχα αποτέλεσμα C2, απάντησα συνολικά 92% σωστά σε πρώτη φάση που είδα το αποτέλεσμα. Όμως αυτό το τσεκάρουν και οι καθηγητές τους, πράγμα που σημαίνει πως μπορεί κάτι να αλλάξει στην βαθμολογία όταν θα σου παραδοθεί το πτυχίο. Λογικά δεν φαντάζομαι οτι κάτι θα διαφοροποιηθεί αλλά δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω. Αν δεν είσαι ηδη πάνω απο B2 δεν έχει νόημα να προσπαθήσεις το C1-C2. Δηλαδή αν δεν ξέρεις ήδη καλά Αγγλικά δεν έχει νόημα να δώσεις εξετάσεις LTE, εκτός κι αν δεν σε ενδιαφέρει το επίπεδο. Δεν υπάρχει ο απαραίτητος χρόνος για να μάθεις Αγγλικά την τελευταία στιγμή. Το πτυχίο πρέπει να είναι μεταφρασμένο για να χρησιμοποιηθεί, ειδικά στον ΑΣΕΠ. Τέλος, αν δεν μπορέσεις να αποστείλεις τις φωτογραφίες της ταυτοποίησης που σου ζητάει το σύστημα, μην πανικοβληθείς, απο την τρίτη προσπάθεια και μετά σου δίνει δικαίωμα να το προσπεράσεις και να δώσεις στην κάμερα στον καθηγητή σου την ταυτοποίηση. Όσο αφορά τις ερωτήσεις και τα test που λαμβάνεις απο τον φορέα που συνεργάζεται με την Languagecert, στην δική μου περίπτωση η GoLearn, οι ερωτήσεις που κλήθηκα να προετοιμαστώ για την εξέταση, γενικά ήταν πολύ πιο εύκολες απο αυτές που βρήκα μπροστά μου στην εξέταση. Στην πορεία δεν αλλάζει μόνο η δυσκολία των ερωτήσεων αλλά και η προφορά τους. Υπάρχουν δηλαδή πολύ διαφορετικές προφορές απο αυτές που έχουμε συνηθίσει να ακούμε. Το πρόγραμμα διαθέτει AI, λειτουργεί με βάση τις απαντήσεις σου και το κάνει όλο και πιο δύσκολο στην πορεία. Ελπίζω να βοήθησα, καλη τύχη σε όλους.

Tank Girl.

 

Επεξ/σία από tankgirl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 25/10/2023 στις 11:07 ΜΜ, Anevalys είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Έδωσα κι εγώ σήμερα για το τεστ, ευτυχώς πήρα C2 που ήθελα με την πρώτη (92%). 

Δεν έκανα καμία τρομερή προετοιμασία, μόνο 3 tests αλλά εχω μια καθημερινή επαφή με τα αγγλικά και λόγω δουλειάς και λόγω ενδιαφερόντων. Πχ χρήση αγγλικής ταινίες, παιχνίδια, ανάγνωση ειδήσεων κ.α. σε καθημερινή βάση και 2-3 φορές την εβδομάδα emails με εξωτερικό κτλ.

Στο τεστ θα έβαζα βαθμό δυσκολίας 8/10. Είχε λέξεις και phrasal verbs που έχω ακούσει/διαβάσει ελάχιστες φορές ή και καθόλου. Στα practise tests, η κοπέλα μου που έχει proficiency από Cambridge 15+ χρόνια πριν, δοκίμασε να κάνει κι η ίδια ένα παράλληλα με εμένα κι έκανε 6-7 λάθη στο part 3 & part 4. Άρα δεν είναι καμία "να χαμε να λέγαμε" εξέταση, θέλει να είσαι συγκεντρωμένος και να γνωρίζεις αρκετά καλά λεξιλόγιο και γραμματική για να πιάσεις proficiency. Είναι εύκολη ως προς τη μέθοδο εξέτασης (έπαιξε shorts και παντόφλα σήμερα 😂) , όχι ως προς τις εξεταζόμενες γνώσεις.

Στη διάρκεια της εξέτασης, το καλό ήταν ότι μπορούσες να αποκλείσεις συνήθως  κατευθείαν 1 εκ των 3 επιλογών και στη χειρότερη έπαιζες 50-50% σε κάποιες. Το προτείνω ως στρατηγική, να εστιάζεις στο ποια απάντηση δεν κολλάει καθόλου ή δεν σου κάθεται καθόλου και να σου μένουν δύο να σκεφτείς πιο ώριμα. Επίσης, βοηθάει πααααρα πολύ ότι αφού τελειώσει κάθε ερώτηση listening, έχεις όσο χρόνο θες μέχρι να προχωρήσεις στην επόμενη. Σε μια ερώτηση κόλλησα κάνα 2λεπτο, σκεφτόμουν τι άκουσα πριν δώσω την τελική απάντηση, με βοήθησε πολύ ότι η εξέταση δεν έτρεξε στην επόμενη ερώτηση.

Γενικά θεωρώ ότι σχετικά εύκολα παίρνει κάποιος το C1, αν βλέπει ταινίες κατευθείαν στα αγγλικά ή με αγγλικούς υπότιτλους ή αν διαβάζεις αγγλικά άρθρα κτλ, αν παίζει κάνα παιχνίδι κ.α. 

Ο χρόνος είναι αρκετός, η πλατφόρμα λειτουργική, γενικά δεν είναι κάτι τρομακτικό. Ο εξεταστής είναι cool, αν και με άλλαξε δωμάτιο η δική μου επειδή είχε 2 πόρτες (...σαν τη ζωή) και δεν έβλεπε την άλλη καλά. Σε 10' ήμασταν έτοιμοι να ξεκινήσουμε.

Συνοψίζοντας, αν ξέρεις αγγλικά, με ολίγη τύχη παίρνεις C2, σχετικά εύκολα το C1, ενώ ακόμη και αν χρησιμοποιείς μια στο τόσο αγγλικά, το B2 δεν είναι μακριά.

Να σημειώσω ότι τα mock tests που βρήκα online (...με διάφορους τρόπους:Ρ ) δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση με την εξέταση, είναι σχετικά πιο εύκολα, μην τρελαθείτε δηλαδή να πάτε να τα αγοράσετε, σας δουλεύουν τα εξεταστικά κέντρα. Τα 2 που δίνει η ίδια η languagecert από το site της αρκούν (επίσης είναι μεγαλύτερα από την online εξέταση, άρα θα δώσετε κάτι πιο εύκολο από αυτο που κάνατε practise πριν την εξέταση - εγώ έπαιρνα 87%-88% στα 3 που έκανα practise και στην εξέταση πήγα 92%).

Last but not least που λέμε και στο χωριό, σε 6-7 ερωτήσεις δεν είχα ΙΔΕΑ ,μιλάμε για εκφράσεις ή λέξεις που δεν είχα ξαναδεί. Σε αυτές, εμπιστευτείτε το ένστικτο σας, μην επιλέγετε εντελώς στην τύχη, αν κάτι σας κολλάει καλύτερα, επιλέξτε το.

Δηλαδή εάν όλα τα δωμάτια του σπιτιού έχουν μία πόρτα και εξώπορτα στο μπαλκόνι, δεν μπορείς να κάνεις αυτήν την εξέταση;

Δηλαδή εάν όλα τα δωμάτια του σπιτιού έχουν μία πόρτα και εξώπορτα στο μπαλκόνι, δεν μπορείς να κάνεις αυτήν την εξέταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/10/2023 στις 11:07 ΜΜ, Anevalys είπε

Last but not least που λέμε και στο χωριό, σε 6-7 ερωτήσεις δεν είχα ΙΔΕΑ ,μιλάμε για εκφράσεις ή λέξεις που δεν είχα ξαναδεί. Σε αυτές, εμπιστευτείτε το ένστικτο σας, μην επιλέγετε εντελώς στην τύχη, αν κάτι σας κολλάει καλύτερα, επιλέξτε το.

Ορισμένες ερωτήσεις ήταν για ψυχομετρικά τέστ, όχι για κατανόηση γλώσσας 😄 Και στα Ελληνικά να μου τις έκαναν, δεν θα ήξερα τι να απαντήσω.

Όπως και να έχει, το C2 που κατάφερα απαιτούσε να έχεις τριβή, αλλά συμφωνώ ότι με λίγη τύχη μπορεί να το πετύχει και κάποιος με λιγότερες γνώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2024 στις 4:36 ΜΜ, yannis27gr είπε

Όσοι πάρουν το πιστοποιητικό μετά τις 30/6/24, δεν θα αναγνωρίζεται στον ΑΣΕΠ.

Τρεχάτε να προλάβετε.

Όπα! Καλό κ αυτό! Εγώ είχα πάει το ADVANCE πριν κανένα χρόνο από το lte. Άρα σύμφωνα με το άρθρο, αυτοί που το έχουν ήδη πάρει, δεν τους επηρεάζει. Συνεχίζει να ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά το έδωσα πριν από λίγες μέρες και έπιασα οριακά C2. Δοκιμάστε αυτό το κουπονάκι για να έχετε καλή έκπτωση μέσω του https://www.languagecert.org. Καλή επιτυχία!

7E2659 for LTE with 25% discount

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, macgyver200000 είπε

Παιδιά το έδωσα πριν από λίγες μέρες και έπιασα οριακά C2. Δοκιμάστε αυτό το κουπονάκι για να έχετε καλή έκπτωση μέσω του https://www.languagecert.org. Καλή επιτυχία!

7E2659 for LTE with 25% discount

Ήταν εύκολο και τι είχε στο περίπου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/4/2024 στις 8:47 ΜΜ, antoniokonstant25 είπε

Ήταν εύκολο και τι είχε στο περίπου ;

Αναφέρονται όλα από τους προηγούμενους αλλά κυρίως είναι επαγγελματικά αγγλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...