Προς το περιεχόμενο

Proficiency με Τηλεξεταση μόνο σε Reading και Listening (Αναγνωρισμένο από τον ΑΣΕΠ)


blade-17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπάθησα να δώσω σήμερα. 
 

Δεν έγινε ποτέ…

Με το που συνδέθηκα στο σύστημα και πήγα να επικοινωνήσω με τον επιτηρητή, μου έγραψε στο τσατ να αλλάξω υπολογιστή. Επικοινώνησα τηλεφωνικά και δεν μου έδινε την αιτία. Μου είπε μάλιστα «ο υπολογιστής σου ακολουθεί τις προδιαγραφές αλλά ίσως χρειάζεσαι έναν πιο γερό». 
 

Μου φαίνεται πως έμπλεξα με απατεώνες, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 480
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 7/2/2021 στις 12:09 ΜΜ, michael92 είπε

Καλή επιτυχία. Με λίγη προετοιμασία μπορείς να χτυπήσεις και C1.

Το λεξιλόγιο είναι το πιο σημαντικό. Μπορείς να κάνεις ένα test εδώ (πάτα receptive, όχι productive): https://itt-leipzig.de/about-the-vocabulary-tests/?lang=en

Παρότι έχει ceiling τις 5000 πιο συχνές λέξεις, είναι το πιο ακριβές test που έχω βρει (1 ερώτηση ανά 33 λέξεις). Όταν το κάνεις σύγκρινε τα αποτελέσματα σου με το παρακάτω πινακάκι:

Vocabulary-size-and-the-CEFR-Milton-and-

Πήρα 94% σε αυτό το τεστ. Έχω ελπίδες για ένα C1 η έστω B2 ; Βλέπω και γω σειρές και ταινίες στα αγγλικά και διαβάζω διάφορα άρθρα και φόρουμς καθημερινά αλλά δεν έχω πάει ποτέ μου φροντιστήριο και δεν έχω σχετικό πτυχίο. Δεν ψήνομαι να σκάσω το 100ρι και να πάει κάπως έτσι η όλη φάση

Spoiler

 

 

Στις 2/4/2022 στις 12:29 ΜΜ, Ellifnr είπε

Προσπάθησα να δώσω σήμερα. 
 

Δεν έγινε ποτέ…

Με το που συνδέθηκα στο σύστημα και πήγα να επικοινωνήσω με τον επιτηρητή, μου έγραψε στο τσατ να αλλάξω υπολογιστή. Επικοινώνησα τηλεφωνικά και δεν μου έδινε την αιτία. Μου είπε μάλιστα «ο υπολογιστής σου ακολουθεί τις προδιαγραφές αλλά ίσως χρειάζεσαι έναν πιο γερό». 
 

Μου φαίνεται πως έμπλεξα με απατεώνες, 

Τι specs έχεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dimi29 είπε

Πήρα 94% σε αυτό το τεστ. Έχω ελπίδες για ένα C1 η έστω B2 ; Βλέπω και γω σειρές και ταινίες στα αγγλικά και διαβάζω διάφορα άρθρα και φόρουμς καθημερινά αλλά δεν έχω πάει ποτέ μου φροντιστήριο και δεν έχω σχετικό πτυχίο. Δεν ψήνομαι να σκάσω το 100ρι και να πάει κάπως έτσι η όλη φάση

Πιστεύω C1 άνετα.

Η έρευνα είναι του 2003 και έγινε σε μαθητές που είχαν ήδη πιστοποιητικά, που τότε ήταν και αρκετά πιο δύσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα παρακαλώ να ρωτήσω αν έχει αντιμετωπίσει κανείς πρόβλημα στο κατέβασμα του exam shield. Ενώ πατάω πάνω στο εικονίδιο "download", ναι μεν γκριζάρει, αλλά δεν κατεβαίνει τίποτα. Εν τέλει, το κατέβασα μόνος μου από το Microsoft Store.  Θεωρείτε πως θα υπάρχει κανένα πρόβλημα? πρόκειται να δώσω για C2 αύριο το βράδυ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη σε όλους!Υπάρχει κάποιος/α που να παρακολούθησε  εκπαίδευση μέσω της πλατφόρμας του online education? Είδα το δίνουν 104 ευρώ και δωρεάν επανεξέταση κάτι που δεν έχει το go learn. Θέλω να πάρω το c2 είχα πάρει c1 TIE πρίν 10 χρόνια και δεν μπορώ να πω οτι θυμάμαι πολλά απο γραμματικές κλπ. Παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να μου πει για το online education ας το κάνει. Μου φαίνεται πιο πλήρες το υλικό τους όπως το παρουσιάζουν. Το θέμα είναι αν είναι κοντά στη θεματολογία των εξετάσεων.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Σκέφτομαι να δώσω για LTE στο Golearn με τα 111€. Γενικά πιστεύεται τα Mock Tests αξίζουν η τσάμπα τα λεφτά; 

Το B2 σε τι ποσοστό επιτυχίας το παίρνεις; Ανάλογο με το ποσοστό που θα βγάλεις παίρνεις η B2, C1 η C2; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σας,

Θα επιθυμούσα να δώσω εξετάσεις το LTE διαδικτυακά. Καθώς το επίπεδο μου είναι Β2 θα ενδιαφερόμουν να λάβω το C2 ως επίπεδο για προκυρήξεις.

Γνωρίζετε κάποιον που να δίνει εξετάσεις αντί εμού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/8/2022 στις 6:55 ΜΜ, ioanna1234567890 είπε

Καλησπέρα σας,

Θα επιθυμούσα να δώσω εξετάσεις το LTE διαδικτυακά. Καθώς το επίπεδο μου είναι Β2 θα ενδιαφερόμουν να λάβω το C2 ως επίπεδο για προκυρήξεις.

Γνωρίζετε κάποιον που να δίνει εξετάσεις αντί εμού;

δειχνεις ταυτοτητα με φωτογραφια σου κ δειχνεις κ τα στοιχεια σου στην καμερα + σε βγαζουν κ φωτο ονλαιν απο την καμερα του pc,δεν νομιζω να γινεται αυτο που λες...γτ δεν καθεσαι να διαβασεις κ να δωσεις?

αλλιως πας σε lrn με επιπλεον writting k speaking,πιστευω ειναι πιο ευκολο να πετυχεις το c2.

Στις 29/6/2022 στις 11:33 ΜΜ, ThanosR92 είπε

Σκέφτομαι να δώσω για LTE στο Golearn με τα 111€. Γενικά πιστεύεται τα Mock Tests αξίζουν η τσάμπα τα λεφτά; 

Το B2 σε τι ποσοστό επιτυχίας το παίρνεις; Ανάλογο με το ποσοστό που θα βγάλεις παίρνεις η B2, C1 η C2; 

τα μοκ ειναι καλα για ζεσταμα,αλλα οχι για να στηριχτεις αποκλειστικα σε αυτα.Αναγκαστικα θα πας σε πιο συνθετα κ δυσκολα για να ανεβασεις πιθανοτητα να πιασεις καλυτερο σκορ στο τελος.

Κανε πολυ listening,οσο πιο πολυ μπορεις,ξεκινα με β1,πηγαινε σταδιακα σε β2 ,μετα c1 κτλ...επισης use of english,ψαξε ονλαιν εχει παρα πολυ υλικο με πολλα σαιτ χρησιμα...

14 μοκ τεστ σου δινουν + καποια εξτρα υλικο ,αλλα δεν φτανει Imo.

 

κ ναι αναλογα το ποσοστο επιτυχια πιανεις κ το αντιστοιχο επιπεδο στο τελος.

Επεξ/σία από panicx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να δωσω μεχρι τελος Αυγουστου γιατι ληγει η προθεσμια. Ποσες μερες πριν πρεπει να κλεισω ραντεβου για εξεταση; Στα mock tests πιανω C1 και C2.... Ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα; Υπαρχουν Online αλλα tests να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/8/2022 στις 6:55 ΜΜ, ioanna1234567890 είπε

Καλησπέρα σας,

Θα επιθυμούσα να δώσω εξετάσεις το LTE διαδικτυακά. Καθώς το επίπεδο μου είναι Β2 θα ενδιαφερόμουν να λάβω το C2 ως επίπεδο για προκυρήξεις.

Γνωρίζετε κάποιον που να δίνει εξετάσεις αντί εμού;

Καλά κρασιά. Εκτός από ταυτότητα + φωτο που σε βγάζουν σε παρατηρούν όλη την ώρα. Φαντάσου εμένα με έβαλαν να αλλάξω γραφείο γιατί αυτό που έδινα είχε 2 πόρτες και θα ήταν δύσκολο να με ελέγχουν. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vro είπε

Πρεπει να δωσω μεχρι τελος Αυγουστου γιατι ληγει η προθεσμια. Ποσες μερες πριν πρεπει να κλεισω ραντεβου για εξεταση; Στα mock tests πιανω C1 και C2.... Ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα; Υπαρχουν Online αλλα tests να κανω;

υπαρχουν πολλα ονλαιν να εξασκηθεις πχ : https://www.flo-joe.co.uk/cae/students/tests/

https://www.flo-joe.co.uk/fce/students/tests/

το ιδιο λινκ θα βρεις κ για β2 επιπεδο

αν ψαξεις θα βρεις πολλα παρομοια.

πχ

https://www.examenglish.com/FCE/fce_reading_and_use_of_english_part1.htm

https://www.examenglish.com/CAE/cae_reading_use_of_english1.htm

https://www.examenglish.com/CAE/cae_reading_use_of_english2_1.htm

 

 

Επεξ/σία από panicx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αυριο βραδυ δινω. Wish me luck!!! 

Κατεβασα το examshield. Ανεβασα και το διπλωμα. Εκανα και το τεστ αν δουλευει καλα. Χρειαζεται κατι αλλο; Ανοιγω το examshield και εξεταζομαι απλα; Ο χρονος μετραει απο τη στιγμη που μπαινεις ή απο τη στιγμή που ξεκινα το τεστ; Η δομη ειναι οπως στα mocks? Ευκολα listenings που δυσκολευουν και μετα reading? Μπορω να καπνιζω κατα τη διαρκεια της εξετασης; (με βοηθαει στη συγκεντρωση....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα θέλω να πάρω άμεσα online ένα πτυχίο C2 που αναγνωρίζεται ΑΣΕΠ.

Μπορείτε να μου πείτε ποιο και να μου δώσετε κατευθείαν το link? Όσο πιο άμεσα τόσο καλύτερα. Τύπου το δίνω και τώρα.

Για να καταλάβετε το επίπεδο μου:  Έχω near native επίπεδο Αγγλικών (εχώ ζήσει πολλά χρόνια UK με 3 πτυχία από εκεί). Σήμερα μιλάω και γράφω και στις 2 δουλειές μου Αγγλικά,  στη μια που είναι remote and USA based μιλάω μόνο Αγγλικά προφανώς... και στην πρωινή μου στην Ελλάδα το 90% είναι Αγγλικά και έτσι δε θέλω να μπλέκω με γραφειοκρατικά. Ξέρω οτι θα το πάρω χθες. Άλλα παραδείγματα βλέπω πχ σειρές χωρίς Ελληνικούς υπότιτλους (με κουράζουν), σκέφτομαι τις περισσότερες φορές στα Αγγλικά κτλ,  you get the gist.... Οπότε υπάρχει κάτι που απλά μπορείς άμεσα να το δώσεις online? Απλά να πληρώσω και να το δώσω επί τόπου online ή έστω σε 1-2 μέρες. 

Το κόστος δε με απασχολεί. Έχω πάρει εδώ και  20 χρόνια το CPE του Cambridge όσο ήμουν έφηβος και θέλω πλέον να το επικαιροποιήσω καθαρά για μένα αλλά με την ευκαιρία ας αναγνωρίζεται και από ΑΣΕΠ,  ποτέ δε ξέρεις.  

Btw το CPE του Cambridge γίνεται μήπως online πλέον να πάω να το δώσω άμεσα? Βασικά έχω δικαίωμα να το δώσω ξανά μιας και το έχω πάρει πριν περίπου 20 χρόνια? Έχω χάσει κάθε επαφή με αυτά οπότε με συγχωρείτε για την ασχετοσύνη μου. 

 

Επεξ/σία από ModernAthenian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Untitled.jpg.3bc0d96c7bc0a769ce382c896a081f62.jpg

Μολις τελειωσα. Καμια προετοιμασια, πηγα με ενστικτο. (πριν δωσω εβλεπα Τσουκαλα στο youtube 😁)

92% listening και 80% reading.... (περιμενα το αναποδο...) Συνολο 87% για 3 χασαμε το C2 😡

Στα mock tests επιανα C1 και C2. Οι εξετασεις ειναι λιγο πιο δυσκολες. Ωραιο interface.... Μετα την εμπειρια μπορω να πω οτι ειναι τιμια εξεταση. Εξεταζει τη γνωση των Αγγλικων σου γενικα χωρις γραμματικες. Σε πολλες ερωτησεις μου ταιριαζαν και οι 2 ή και 3 απαντησεις.... Σε 3 ερωτησεις δεν ηξερα την λεξη και αυτες μαλλον εχασα....

Τελειωσα το reading σε 20 περιπου λεπτα και το listening κρατησε περιπου 30 αν δεν κανω λαθος....

Αν βλεπετε ταινιες χωρις υποτιτλους, αν διαβαζετε κειμενα στι διαδικτυο δωστε το. Αξιζει και σαν εμπειρια!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, vro είπε

Untitled.jpg.3bc0d96c7bc0a769ce382c896a081f62.jpg

Μολις τελειωσα. Καμια προετοιμασια, πηγα με ενστικτο. (πριν δωσω εβλεπα Τσουκαλα στο youtube 😁)

92% listening και 80% reading.... (περιμενα το αναποδο...) Συνολο 87% για 3 χασαμε το C2 😡

Στα mock tests επιανα C1 και C2. Οι εξετασεις ειναι λιγο πιο δυσκολες. Ωραιο interface.... Μετα την εμπειρια μπορω να πω οτι ειναι τιμια εξεταση. Εξεταζει τη γνωση των Αγγλικων σου γενικα χωρις γραμματικες. Σε πολλες ερωτησεις μου ταιριαζαν και οι 2 ή και 3 απαντησεις.... Σε 3 ερωτησεις δεν ηξερα την λεξη και αυτες μαλλον εχασα....

Τελειωσα το reading σε 20 περιπου λεπτα και το listening κρατησε περιπου 30 αν δεν κανω λαθος....

Αν βλεπετε ταινιες χωρις υποτιτλους, αν διαβαζετε κειμενα στι διαδικτυο δωστε το. Αξιζει και σαν εμπειρια!!!

καλα τα πηγες.Μπραβο 👍

το ιδιο ειχα παθει κ γω,ενω περιμενα να τα παω καλυτερα στο reading κ οχι στο listening, εγινε το αναποδο . Εφτασα πολυ κοντα στο C2 ,αλλλα για καποια λαθη στο reading (στο οποιο συναντησα παρα πολλες αγνωστες λεξεις) εχασα στο τελικο σκορ.

 

 

Στις 30/8/2022 στις 1:58 ΠΜ, ModernAthenian είπε

Καλημέρα θέλω να πάρω άμεσα online ένα πτυχίο C2 που αναγνωρίζεται ΑΣΕΠ.

Μπορείτε να μου πείτε ποιο και να μου δώσετε κατευθείαν το link? Όσο πιο άμεσα τόσο καλύτερα. Τύπου το δίνω και τώρα.

Για να καταλάβετε το επίπεδο μου:  Έχω near native επίπεδο Αγγλικών (εχώ ζήσει πολλά χρόνια UK με 3 πτυχία από εκεί). Σήμερα μιλάω και γράφω και στις 2 δουλειές μου Αγγλικά,  στη μια που είναι remote and USA based μιλάω μόνο Αγγλικά προφανώς... και στην πρωινή μου στην Ελλάδα το 90% είναι Αγγλικά και έτσι δε θέλω να μπλέκω με γραφειοκρατικά. Ξέρω οτι θα το πάρω χθες. Άλλα παραδείγματα βλέπω πχ σειρές χωρίς Ελληνικούς υπότιτλους (με κουράζουν), σκέφτομαι τις περισσότερες φορές στα Αγγλικά κτλ,  you get the gist.... Οπότε υπάρχει κάτι που απλά μπορείς άμεσα να το δώσεις online? Απλά να πληρώσω και να το δώσω επί τόπου online ή έστω σε 1-2 μέρες. 

Το κόστος δε με απασχολεί. Έχω πάρει εδώ και  20 χρόνια το CPE του Cambridge όσο ήμουν έφηβος και θέλω πλέον να το επικαιροποιήσω καθαρά για μένα αλλά με την ευκαιρία ας αναγνωρίζεται και από ΑΣΕΠ,  ποτέ δε ξέρεις.  

Btw το CPE του Cambridge γίνεται μήπως online πλέον να πάω να το δώσω άμεσα? Βασικά έχω δικαίωμα να το δώσω ξανά μιας και το έχω πάρει πριν περίπου 20 χρόνια? Έχω χάσει κάθε επαφή με αυτά οπότε με συγχωρείτε για την ασχετοσύνη μου. 

 

λογικα δεν θα εχεις καποιο προβλημα σε οποιο επιλεξεις,εχει ενα παραρτημα γλωσσομαθειας ο ΑΣΕΠ μπορεις εκει να μπεις κ να δεις πανω-πανω ποια πτυχια αναγνωριζει

Το επισυναπτω εγω για να δεις.

pararthma_glwssomatheias__Α2_2_2022_5_22.doc

Επεξ/σία από panicx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...