Προς το περιεχόμενο

Proficiency με Τηλεξεταση μόνο σε Reading και Listening (Αναγνωρισμένο από τον ΑΣΕΠ)


blade-17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 21/4/2023 στις 8:09 ΠΜ, katerina1993a είπε

Γεια σας ! Λοιπόν η δικιά μου εμπειρία είχε ως εξής . Στόχος μου και εμένα ήταν βέβαια να πιάσω το C2 αλλά από ότι κατάλαβα ήταν σχεδόν ακατόρθωτο με 1,5 μήνα μόνο προετοιμασία + να εργάζομαι κιόλας . Τέλος πάντων . Έχοντας ήδη το Lower και γενικά είχα μια καθημερινή πολύ καλή προσέγγιση με τα αγγλικά δήλωσα να δώσω το LTE cert καθώς βγαίνουν γρήγορα τα αποτελέσματα και χρειαζόμουν το επίπεδο C2 έστω C1 για μια προκυρηξη που ήθελα . Η αρχή της εξέτασης ηταν όλο προβλήματα και μπελάδες καθώς το πρόγραμμα δεν μου άνοιγε για την εξέταση αφού βέβαια κου έβγαλε το check system πως όλα είναι τέλεια . Εν τέλη επικοινώνησα με αυτούς και μου εξήγησαν το πρόβλημα . Ο επιτηρητής ήταν πολύ καλός και ευγενικός και μάλιστα μου πρότεινε στην αρχή αν ήθελα να κάνω διαλλειμα για να ηρεμήσω μετά το πρόβλημα που είχα στην αρχή . Η εξέταση ήταν λιιιγο δύσκολη ως προς το λεξιλόγιο καθώς τα mock test που έκανα δεν ήταν σε τέτοιο επίπεδο . Αλλά Ευτυχως έπιασα 85/100 και είμαι ευχαριστημένη. Γενικά θέλει αρκετή προετοιμασία και πολύ συγκέντρωση για να πιάσεις πάνω από 90 . Τα mock tests που μου έδωσαν από το Online Education θεωρώ πως προσεγγίζουν καλύτερα το μοντέλο και ύφος λεξιλογίου για να προετοιμαστείς καλύτερα από κάτι άλλους οργανισμούς που είχα επιλέξει . Και προτείνω να μελετήσετε πολύ καλά το business λεξιλόγιο και idionyms. 

ΠΑΙΔΙΆ πάντως όσοι θέλετε να πάρετε το lte κάντε το τώρα γτ έχουν αρχίσει ήδη και τσινανε επειδή έχει βγει νόμος απ τέλος του Δεκέμβρη για να γίνονται δεκτά μόνο τα 4 parts για πτυχίο αγγλικών και ακόμα δεν το έχουν περάσει σε ψήφιση απ τν ασεπ. Σήμερα έχουν ακρόαση οι εμπλεκόμενοι όπως και 2/5.οποτε μη το καθυστερείτε γτ θα γίνει σύντομα απ ότι βλέπω αυτό.. Όσοι το χουμε ήδη πάρει δν μπορούν να κάνουν τίποτα. Δεν ακυρώνεται το πτυχιο

 

https://www.esos.gr/arthra/82957/pistopoiitika-glossomatheias-thetiki-apopsi-asep-gia-anagkaiotita-apodohis-mono-ton

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 482
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

https://www.esos.gr/arthra/82980/pistopoiitika-glossomatheias-synantisi-proedroy-poikxg-me-proedro-asep

 

Δεν θα αργήσει να το εφαρμόσουν. Επικοινωνησα με το ΑΣΕΠ και μ παν ότι γ αυτούς που το έχουν λάβει δεν θα υπάρχει θέμα.. Ας το ελπισουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους

Παρακαλουθώ μήνες τη συζήτηση για τις εξετάσεις αγγλικών LTE και παραθέτω την εμπειρία μου για όποιον σκέφτεται να τις δώσει. Η εξέταση μου ήταν προγραμματισμένη για τις 28/4 και σήμερα 3/5 έλαβα στο email το πιστοποιητικό. Στόχος μου ήταν το c2 και ευτυχώς τον έπιασα με την 1η προσπάθεια. Θέλω να επιβεβαιώσω όσα έχουν ειπωθεί προηγουμένως, δηλαδή ότι πρόκειται για πολύ δύσκολη εξέταση παρόλο που έχει μόνο listening και reading. Οι διάλογοι στο ακουστικό κομμάτι είχαν να κάνουν με εργασιακά περιβάλλοντα, συνομιλίες μεταξύ συναδέλφων με αρκετές άγνωστες λέξεις για μένα. Σε πολλά σημεία αν και είχα ακούσει 2 φορές τους διαλόγους, είχα αμφιβολία για το ποια ήταν η σωστη απάντηση. Να τονίσω δε ότι αφού ακούσεις το ηχητικό έχεις χρόνο να σκεφτείς και μετά να πατήσεις next. Το κομμάτι του reading δεν είχε γραμματική καθόλου, αλλά περίεργα idioms και λέξεις που και πάλι αφορούσαν εργασία. Εκείνη τη στιγμή δε πίστευα ότι θα έπιανα ούτε το b2. Στον απολογισμό μου είμαι ικανοποιημένη, εκτός του κομματιού του φροντιστηριού της GoLearn που επέλεξα. Θεωρώ ότι ναι μεν το υλικό σε εβαζε στο στυλ της εξέτασης αλλά το υλικό δε είχε καμία σχέση με το λεξιλόγιο που απαιτούσε. Εάν δεν είχα καθημερινή ενασχόληση με τα αγγλικά, δε ξέρω αν θα τα κατάφερνα. Προτιμήστε να διαβάσετε μόνοι σας λεξιλόγιο που αφορά εταιρίες, εργαζομένους, οικονομικά. Επίσης θα ήθελα να πω, αν και ίσως είναι αυτονόητο, να προσέξετε τα specs του υπολογιστή που θα δώσετε την εξέταση. Εμένα ήταν οριακά επιτρεπτά, οπότε όταν έκανα system check με το examshield έδιχναν όλα κομπλε. Ωστόσο όταν συνδέθηκα την ώρα εξέτασης, δε το σήκωνε σαν πρόγραμμα ο υπολογιστής και δεν άκουγα καθόλου τον επιτηρητή. Αναγκάστηκα να μεταθέσω την ώρα εξέτασης για να βρω άλλο υπολογιστή. Η υποστήριξη της PeopleCert ειναι πάρα πολύ καλή και θα σας βοηθήσουν ότι στραβό και να γίνει. 

Αυτά από μένα και εύχομαι καλή επιτυχία σε όσους ετοιμάζονται!!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/3/2023 στις 2:01 ΜΜ, Evangelos Anagnostou είπε

Να ενημερώσω και εγώ για να το έχουν υπόψη όσοι θέλουν να ασχοληθούν με τον ον λάιν διαγωνισμό language cert LTE (listening-reading), ιδιαίτερα αν τον επιλέξουν για την ταχύτητα των αποτελεσμάτων, όπως εγώ. 

Έδωσα χθες, όλα οκ, η επιτηρήτρια μου είπε να κλείσω την κουρτίνα από την μπαλκονόπορτα, να βάλω την κάμερα να δείχνει την πόρτα εισόδου και εμενα, έκανα κύκλο την κάμερα να δείξω τα πάντα, μου είπε στο reading να βγάλω τα ακουστικά (όπως και έκανα) και μου ευχήθηκε καλή επιτυχία. Έγραψα, δυσκολότερα τα θέματα από ότι έβλεπα στα τεστ προετοιμασίας, αλλά τελικά κατάφερα 93 στο listening και 95 στο reading. Τελική βαθμολογία 94. Όλα καλά, χωρίς ιδιαίτερη προετοιμασία, οι εκατοντάδες ώρες στο γιουτιουμπ ακούγοντας ποντκαστς απέδωσαν!

Σημερα έσκασε μήνυμα ότι υπήρξαν «anomalies» στην εξέταση (καμία επιπλέον διευκρίνιση) και ότι πάει για περαιτέρω έλεγχο ο οποίος θα διαρκέσει 10εργασιμες (μπορεί και παραπάνω!)

Εννοείται καπάκι email και τηλέφωνο, θα το κοιτάξουν, πάλι με ασάφεια και με εντελώς αδιαφάνεια.

Εφτασα δλδ μετα από σπουδές δεκαετιών να με κατηγορούν για αντιγραφή πρώτη φορα σε μια εξέταση αγγλικών! Με τις υγείες μου και καλά ξεμπερδέματα!

Τα γράφω για να πω τον πόνο μου κάπου και για να μάθει κανένας επόμενος το τι μπορεί να του τύχει. 

Ετσι ακριβως συνεβη (γνωριζω για τι ημουν παρων στις κλησεις) και στη περιπτωση του γαμπρου μου .
Δυστυχως δεν εχει προφιλ εδω, οποτε τα γραφω εγω γιατι αξιζει να τα πω .
1) H GOLEARN προσπαθει να σου πουλησει mock tests με διαφορα πακετα σε ευρω, τα οποια δυστυχως δεν εχουν ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με την εξεταση, παρα μονο στο πως μοιαζουν σαν μορφη, ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ .
2) Οι εξετασεις ειναι ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΕΣ, στο listenning οι απαντησεις δεν ειναι προφανεις και πρεπει να σκεφτεις και να απαντησεις.

3) Στο reading , πολλοι ιδιωματισμοι.

4) Να διαχωρισουμε οτι η golearn ειναι ο "μεσιτης" και η languagecert ο παροχος!

Παμε και τωρα στην αποθεωση ! Το παλικαρι εγραψε 89 στα 100 !
Σημερα λαμβανει μηνυμα απο την LanguageCert οτι υπηρξαν "anomalies" στην εξεταση (ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ) και οτι ο περαιτερω ελεγχος θα διαρκεσει 10 εργασιμες!

Το παλικαρι στο μεταξυ καιγεται να παρει το πτυχιο αμεσα για καταθεση για ΑΣΕΠ.

Σε κλησεις (γινανε συνολο 2) που γινανε στον ελληνικο τμημα της LanguageCert , οι υπαλληλοι φανηκαν εντελως ασχετοι και σε οτιδηποτε ρωτουσες δηλωναν οτι δεν ξερουν και να στειλεις εμαιλ μονο!
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ Η GOLEARN αμεσως πεταει το μπαλακι στην LanguageCert και δεν συμμετεχουν πουθενα!
Σε επικοινωνια που εγινε μεσω chat box με το αγγλικο τμημα , και οι ιδιοι δηλωσαν μη αρμοδιοι και οτι πρεπει να στειλεις εμαιλ !
ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΕΝΑ ΧΑΟΣ ..
Σου πασαρουν το τυρακι οτι με 100-150 παιρνεις πτυχιο και σου προμοταρουν με φανφαρες οτι σε 2 μερες παιρνεις το πτυχιο, αλλα χωρις βασιμο λογο και αιτια σε βαζουν σε μια κατασταση ταλαιπωριας χωρις διευκρινισεις,χωρις σαφεις απαντησεις και ο αλλος να καιγεται να καταθεσει χαρτια για την δουλεια του ως τη Δευτερα.

Το απογευμα ξανακαλεσε και παλι ασαφειες και δεν ξερω και και και. Καλεις την εταιρεια την ιδια για επεξηγησεις και δεν ξερουν τι τους γινεται. 

Το πρωι σημερα 05/03 ελαβε κανονικα το πτυχιο . Μυστηρια πλασματα.. Ενας θεος ξερει τι συμβαινει..

Τελος παντων, οπως καταλαβατε , προχωρατε με δικη σας ευθυνη!!!

 

Επεξ/σία από nautikoslg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψα εχθές με μόνη προετοιμασία μιας ημέρας 5 mock test, γιατί βιαζόμουν να πάρω πτυχίο για την δουλεία μου, πήρα 79% . Με σώζει βέβαια ότι αρκετά χρόνια διάβαζα βιβλία αγγλικών, πολύ youtube και άρθρα κ.α. Στα  mock tests έπαιρνα 70% και 74% και ο στόχος ήταν το Β2 από 60% και πάνω δηλαδή.  Ήταν αρκετά δύσκολο ειδικά το listeling και δεν ήμουν σίγουρος αν έχω πιάσει το Β2 αλλά τελικά πήρα C1.. Λογικά σε λίγες μέρες θα έχω το πτυχίο.. ελπίζω να μην έχει καταργηθεί μέχρι τότε όπως λένε κάποιοι!  😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για πιστοποίηση Β2 και έχω περιθώριο 2-3 μήνες. Δυστυχώς το επίπεδο των Αγγλικών μου είναι μέτριο έως χαμηλό και έχω αφήσει τα αγγλικά αρκετό καιρό. Σε ομιλία μια βασική συνεννόηση την κάνω με πολλά λάθη βέβαια. ΣΕ θέμα κατανόησης τα πάω αρκετά καλύτερα σίγουρα όμως δεν θα μπορούσα με τίποτα να παρακολουθήσω μια ταινία χωρίς υπότιτλους, Αν η ταινία έχει αγγλικούς υπότιτλους μπορώ να παρακολουθήσω σε κάποιο βαθμό πιθανόν όμως θα χρειαστεί σε κάποια σημεία να τη βάλω σε slow motion για να σκεφτώ τι λένε. Πιστεύετε είναι εφικτός ο στόχος μου; Είναι προτιμότερο να κυνηγήσω το LTE ; το TOEIC ; ή άλλο πτυχίο Ευχαριστώ

Επεξ/σία από grpvap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σας. Ας μεταφέρω και εγω την εμπειρια μου απο τις εξετάσεις του LTE. Σήμερα έδωσα και πήρα 72% κοινώς Β2. 

Στα mock tests ήμουν γύρω στο 88% σε μερικά και πάνω από 90% σε κάποια άλλα. Κοινώς πίστευα οτι θα είχα σίγουρο το C1 στις εξετασεις και πάλευα για το C2. 

Δεν μπορω να καταλαβω τι πηγε λαθος. 68% πηρα στο listening και 75% στο reading, το συνολο 72% . Υπάρχει κάποιο βιβλιο με τεστς που να ανταποκρινεται στην κλιμακα δυσκολιας των εξετασεων ή κάποιο υλικό που θα με βοηθήσει καλύτερα για να επιτύχω το C2(αυτος ειναι ο στοχος αλλωστε)? Γιατι τα mock tests της GoLearn, την οποια θα παρω και θα κανω παραπονα αυριο, δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα.

Επίσης θα κανω και μια χαζη ερωτηση. Υπαρχει περιπτωση το 72 να αλλαξει και να γινει ως εκ θαυματος 75 ? Γιατι οταν μου εστειλαν τα αποτελεσματα μετα την εξεταση κατι τετοιο εγραφε. Οτι και καλα δεν ειναι τα τελικα και μπορει να αλλαξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/7/2023 στις 8:31 ΜΜ, Owen είπε

Καλησπέρα σας. Ας μεταφέρω και εγω την εμπειρια μου απο τις εξετάσεις του LTE. Σήμερα έδωσα και πήρα 72% κοινώς Β2. 

Στα mock tests ήμουν γύρω στο 88% σε μερικά και πάνω από 90% σε κάποια άλλα. Κοινώς πίστευα οτι θα είχα σίγουρο το C1 στις εξετασεις και πάλευα για το C2. 

Δεν μπορω να καταλαβω τι πηγε λαθος. 68% πηρα στο listening και 75% στο reading, το συνολο 72% . Υπάρχει κάποιο βιβλιο με τεστς που να ανταποκρινεται στην κλιμακα δυσκολιας των εξετασεων ή κάποιο υλικό που θα με βοηθήσει καλύτερα για να επιτύχω το C2(αυτος ειναι ο στοχος αλλωστε)? Γιατι τα mock tests της GoLearn, την οποια θα παρω και θα κανω παραπονα αυριο, δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα.

Επίσης θα κανω και μια χαζη ερωτηση. Υπαρχει περιπτωση το 72 να αλλαξει και να γινει ως εκ θαυματος 75 ? Γιατι οταν μου εστειλαν τα αποτελεσματα μετα την εξεταση κατι τετοιο εγραφε. Οτι και καλα δεν ειναι τα τελικα και μπορει να αλλαξουν.

Η GoLearn είναι ένας ενδιάμεσος, ο οποίος ως φροντιστήριο, παίρνει μια μικρή προμήθεια για την εγγραφή απο την εταιρεία που διοργανώνει τις εξετάσεις. Δεν ξέρω πόσο καλά είναι τα Mock tests τους, πολλοί εδώ μέσα εκφράσανε παράπονα. Εσύ όμως αν θέλεις να δεις ποιό είναι το πραγματικό σου επίπεδο, κάνε τα πραγματικά paper mock tests που έχει ο επίσημος φορέας, αν και ήδη σε βαθμολογήσανε με 72%, οπότε μάλλον κάπου εκεί είσαι.

https://www.languagecert.org/en/preparation/practice-material/languagecert-test-of-english-lte

στην σελίδα κατέβασε τα 

Practice Paper 1- LTE Listening and Reading A1-C2   και
Practice Paper 2- LTE Listening and Reading A1-C2 

και κρίνε μόνος σου αν το B2 είναι όντως το επίπεδο σου ή ήταν μια άτυχη στιγμή και μπορείς παραπάνω.

Όσο για το αν μπορεί να αλλάξει η βαθμολογία, ο επίσημος φορέας έχει πει ότι η ηλεκτρονική εξέταση σου δίνει ένα προσωρινό αποτέλεσμα, αλλά αυτό μπορεί να αλλάξει γιατί στην πρώτη εκτίμηση έχουν μόνο το ποσοστό των σωστών απαντήσεων, χωρίς να έχουν υπολογίσει τον διαφορετικό βαθμό δυσκολίας κάθε ερώτησης.

Επεξ/σία από fast8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 4/7/2023 στις 8:31 ΜΜ, Owen είπε

Καλησπέρα σας. Ας μεταφέρω και εγω την εμπειρια μου απο τις εξετάσεις του LTE. Σήμερα έδωσα και πήρα 72% κοινώς Β2. 

Στα mock tests ήμουν γύρω στο 88% σε μερικά και πάνω από 90% σε κάποια άλλα. Κοινώς πίστευα οτι θα είχα σίγουρο το C1 στις εξετασεις και πάλευα για το C2. 

Δεν μπορω να καταλαβω τι πηγε λαθος. 68% πηρα στο listening και 75% στο reading, το συνολο 72% . Υπάρχει κάποιο βιβλιο με τεστς που να ανταποκρινεται στην κλιμακα δυσκολιας των εξετασεων ή κάποιο υλικό που θα με βοηθήσει καλύτερα για να επιτύχω το C2(αυτος ειναι ο στοχος αλλωστε)? Γιατι τα mock tests της GoLearn, την οποια θα παρω και θα κανω παραπονα αυριο, δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα.

Επίσης θα κανω και μια χαζη ερωτηση. Υπαρχει περιπτωση το 72 να αλλαξει και να γινει ως εκ θαυματος 75 ? Γιατι οταν μου εστειλαν τα αποτελεσματα μετα την εξεταση κατι τετοιο εγραφε. Οτι και καλα δεν ειναι τα τελικα και μπορει να αλλαξουν.

https://www.skroutz.gr/s/27341949/Succeed-in-Languagecert-Lte-A1-c2-Self-Study-Pack.html

Με βόηθησε πολύ. Τα έχουν και ονλαιν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, pirforos είπε

https://www.skroutz.gr/s/27341949/Succeed-in-Languagecert-Lte-A1-c2-Self-Study-Pack.html

Με βόηθησε πολύ. Τα έχουν και ονλαιν.

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Τι περιλαμβανει το συγκεκριμενο βιβλιο? Εχει τεστ διαβαθμισμενης δυσκολιας μονο? Ή έχει και υλικο για διαβασμα.

Οταν εννοεις online υποθετω οτι λες να το αγορασω και να το εχω σε pdf μορφη

Επεξ/σία από Owen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν αγαπητοί μου... Έχοντας υπόψη ότι έχω μια μεγάλη άμεση στην αγγλική έχω να τονίσω οτι η πιστοποίηση για τα αγγλικά με αυτό το τρόπο είναι εξαιρετικά βολική... Εύκολα και άνετα από το σπίτι του κάποιος παιρνει μια πιστοποιηση στα αγγλικά... Το επίπεδο των εξετάσεων ήταν πολύ αυστηρό για C2 και όντας native speaker Αγγλικών αλλά και  έχοντας κάνει άπειρα part papers κρατικου και άλλων φορέων μπορώ να πω ότι ήταν εξαιρετικά απαιτητικό και από άποψη λεξιλόγιου και άποψη στο listening... Όσοι πάρουν C1 ή C2 πραγματικά είναι πολύ άνετοι με τα αγγλικά τους....  το γεγονός ότι μένω σε ένα κωλοχωρι σε ένα μικρό νησί και για τις εξετάσεις πρέπει να κατέβω στην Αθήνα με βόλεψε ο τρόπος εξετάσης.. Είχα θέμα με το ίντερνετ αλλά η επιβλεπουσα είχε τν επαγγελματισμο να με βοηθήσει. Πήρα το C2 με 92% με την πρώτη αλλά έκανα μικρή προετοιμασία πλην όμως η αγγλική είναι η δεύτερη μ γλώσσα... Σαν τρόπος πιστοποιησης με κάλυψε καθότι δεν είχε άλλο τρόπο να φούσκωσω προς τα πάνω το αποτέλεσμα μου... Πχ ένα καλό speaking...οποτε για τους πιο δυσπιστους η εξέταση είναι απαιτητική ως προς το περιεχόμενο αλλά άνετη ως προς το τρόπο διεξαγωγής. Δεν είχα ξαναδώσει online και με το τρόπο τους δεν υπάρχουν περιθώρια για κλέψιμο όπως και στις πραγματικές εξετάσεις. Όσο προετοιμασία καλή κάνεις τόσο καλά θα γράψεις. Με λίγη τύχη έρχεται και το αποτέλεσμα 

Επεξ/σία από Basilislemnos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παραθέσω και τη δική μου εμπειρία, σε περίπτωση που φανεί χρήσιμη σε κάποιον/κάποια. 
 

Έδωσα σήμερα, χωρίς διαμεσολάβηση GoLearn, γιατί δεν είχα παραπάνω χρήματα να ξοδέψω, ούτε χρόνο να ασχοληθώ με mock test και υλικό προετοιμασίας. Έκανα την παραγγελία κατευθείαν από εδώ: https://f2f.gr/LTE.html 

Έχω καθημερινή επαφή με τα αγγλικά (ταινίες, YouTube κλπ, μουσική, λογοτεχνία). Τα ακούσματα και τα διαβάσματα αυτά δεν είναι επιπέδου C2, αλλά διατηρώ τη σχέση με τη γλώσσα. Lower πήρα το Κρατικό, πριν 9 χρόνια.

Χρειάζομαι το χαρτί για αιτήσεις σε μεταπτυχιακά που λήγουν σύντομα, οπότε έδωσα με 0 διάβασμα, δεν προλάβαινα να ασχοληθώ. Πήρα το C1, αλλά πριν βγει το αποτέλεσμα θεωρούσα ότι με το ζόρι πιάνω Β2.

Το λεξιλόγιο στο reading, όπως ειπώθηκε και παραπάνω, είναι υπερβολικά εξειδικευμένο σε εργασιακά ζητήματα και περιβάλλοντα, όχι απαραίτητα με δύσκολες λέξεις, αλλά με πολύ εξειδικευμένες εκφράσεις, που δεν τις είχα ακούσει ποτέ πριν. Οπότε μια προετοιμασία στο κομμάτι του λεξιλογίου μπορεί να κάνει τη διαφορά (εργασιακές σχέσεις, συμφωνίες, εργασιακό περιβάλλον, μάρκετινγκ κλπ). Είχα μία μόνο ερώτηση με διαφορετική θεματική από τις προηγούμενες, είχε να κάνει με την πειθώ.

Το Listening, στην ίδια θεματολογία, δεν ήταν απλησίαστο, είχα όμως κι εγώ προβλήματα με την ένταση του ήχου (πάρα πολύ υψηλή, σε σημείο να αλλοιώνει τις λέξεις), που έπρεπε να τη ρυθμίζω χειροκίνητα κάθε φορά που προχωρούσα σε επόμενη ερώτηση (χωρίς, πάλι, να μειώνεται ικανοποιητικά η ένταση). Δεν γνωρίζω αν ήταν θέμα ακουστικών, φορούσα τα απλά hands free. Όσο για το περιεχόμενο, ορισμένες ερωτήσεις ήταν διφορούμενες, δεν υπήρχε όντως ξεκάθαρη απάντηση, χωρίς να είναι θέμα μη σωστής κατανόησης (γνώριζα κάθε λέξη και είχα καταλάβει απόλυτα το νόημα της συζήτησης). 

Στο πρακτικό κομμάτι, τον επιτηρητή δεν τον βλέπεις την ώρα που δίνεις, σε βλέπει όμως εκείνος συνέχεια. Ο έλεγχος που κάνει πριν την έναρξη της εξέτασης δεν είναι όσο εξονυχιστικός αναφέρουν οι οδηγίες που σου στέλνονται μαζί με τον κωδικό (θεωρητικά μπορούν να ζητήσουν να δουν από κοντά τα αυτιά σου, τα μανίκια σου, συρτάρια που βρίσκονται κοντά σου κλπ), αλλά είναι αρκετά αυστηρός για να μην αφήνει κανένα περιθώριο για αντιγραφή. Εγώ, για παράδειγμα, έχω μπαλκονόπορτα στο δωμάτιο που έδωσα, και μου ζήτησαν να κατεβάζω το πατζούρι για να είναι βέβαιοι πως δε θα μπορέσει να μπει κανείς. Ζητάνε να έχουν οπτική επαφή με την πόρτα του δωματίου, τους δείχνεις ολόκληρο το δωμάτιο περιστρέφοντας την κάμερα και ζητούν να ελέγξουν και το γραφείο που κάθεσαι. Ελέγχουν και τον ίδιο τον υπολογιστή για κολλημένα χαρτάκια πχ (εμένα μου ζήτησαν να ανοίξω την μπροστινή κάμερα του κινητού για να το ελέγξουν). Το κινητό πρέπει να βρίσκεται κάπου μακριά (να χρειάζεται να σηκωθείς για να το πάρεις) και να είναι σε σίγαση. 
 

Για να καταλήξω, γι’ αυτούς που έχουν καθημερινή επαφή με τα αγγλικά για χρόνια, κάποιο από τα δύο C είναι επιτεύξιμο χωρίς προετοιμασία. Για τους υπόλοιπους, πολύ καλό διάβασμα λεξιλογίου και κυρίως εκφράσεων (2-3 λέξεων) γύρω από τα θέματα που προαναφέρθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζουμε αν υπήρξε κάποια εξέλιξη με  την εφαρμογη του προεδρικου διαταγματος περι 4 ενοτήτων των πτυχίων αγγλικων στο ΑΣΕΠ;Τέλη Αυγούστου και δεν έχω ακούσει κάποια αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω δώσει σήμερα το LTE. Με ελάχιστη προετοιμασία (μόλις 4 μέρες...δουλεύω και πήγα και για μπάνιο για ΣΚ) έπιασα το Β2. Ο έλεγχος ήταν εξονυχιστικός...πραγματικά σκάναρε όλο το δωμάτιο. Φωτογράφησα ως και τις θύρες σύνδεσης του laptop. Ο εξεταστής ήταν ευγενικός και πολύ βοηθητικός. Η εξέταση κύλησε χωρίς προβλήματα. Σε 2-3 μέρες θα αποστείλουν την πιστοποίηση.

Γνωρίζει κάποιος/α εάν το πτυχίο χρειάζεται να είναι μεταφρασμένο ώστε να χρησιμοποιηθεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...