Προς το περιεχόμενο

Παραδοσιακό ξύρισμα


adnis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, suspiria είπε

Hairmaker 

Wellshaved

Δάφνης

 

 

 

 

 

1 ώρα πριν, Nabuko είπε

Για αρχή πάρε απ' τον Σκλαβενίτη, πινέλο και κρέμα. Αν δεις ότι σου αρέσει πας σε πιο ακριβά. 

Σας ευχαριστώ. Δεν ήξερα ότι έχει και ο Σκλαβενίτης.

Για μπολ τί άλλο που υπάρχει στο σπίτι είναι βολικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χτες ξυριστηκα 1η φορα με την πλαστικη DE wilkinson sword classic των 4.5€ με τις μανισιες λεπιδες.

Ολα πηγαιναν τελεια ωσπου εφτασα στην αριστερη μερια του λαιμου οπου εχω ανωμαλη επιδερμιδα απο μικρος (κληρονομια απο εφηβικα σπυρακια κλπ). Εκει με εκοψε και δημιουργησε κανα 20αρια μικρες κηλιδες αιματος. Με gillette blue 3 πλαστικο ξυραφακι δεν κοβομαι ποτέ εδω και χρονια. Θα ξαναδοκιμασω αλλη μια φορα να δω αν καταφερω λιγοτερο σφαξιμο. Παντως η μηχανη μου αρεσε πολυ και ειναι απολυτο vfm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, nickmanak είπε

Χτες ξυριστηκα 1η φορα με την πλαστικη DE wilkinson sword classic των 4.5€ με τις μανισιες λεπιδες.

Ολα πηγαιναν τελεια ωσπου εφτασα στην αριστερη μερια του λαιμου οπου εχω ανωμαλη επιδερμιδα απο μικρος (κληρονομια απο εφηβικα σπυρακια κλπ). Εκει με εκοψε και δημιουργησε κανα 20αρια μικρες κηλιδες αιματος. Με gillette blue 3 πλαστικο ξυραφακι δεν κοβομαι ποτέ εδω και χρονια. Θα ξαναδοκιμασω αλλη μια φορα να δω αν καταφερω λιγοτερο σφαξιμο. Παντως η μηχανη μου αρεσε πολυ και ειναι απολυτο vfm.

Μήπως χρειάζεσαι κάποια κρέμα για ευαίσθητες επιδερμίδες; Γιατι και εγώ έχω μια ψιλοερεθισμένη περιοχή στην αριστερή πλευρά του λαιμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονια ξυριζομαι με πινελο χοιρου omega και διαφορα σαπουνια αλλα με πλαστικα ξυραφ μιας χρησης blue 3. Τωρα χρησιμοποιω la toja stick και cella cream και δεν κοβομαι ποτέ γιατι το blue 3 με τα ελατηρια  ακολουθει τις ανωμαλιες της επιδερμιδας. Με την wilkinson θα το παλεψω αλλα δεν πιστευω να τα καταφερω, αφου τα ιδια εζησα πριν 3 χρονια με την jagger 89 και τα παρατησα τελειως ως χτες. Μπορει για το λαιμο να κρατησω το blue 3 και τα υπολοιπα με DE. Αν και μερικα σημεια για διορθωση θελουν πλαστικο (φαβοριτες-ρουθουνια κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μια απορία (ακόμα και προς το παρόν) έχω και χρειάζομαι τα φώτα σας.

Κατάλαβα ότι με την κρέμα ξυρίσματος είτε την βάζεις απ'ευθείας στο πινέλο είτε στο μπολ και φτιάχνεις τον αφρό.

Με το σαπούνι τί γίνεται; Το φτιάχνεις μέσα στη συσκευασία του με το πινέλο; Αν ναι αφού τελειώσουμε με το άπλωμα, τον αφρό που θα έχει μείνει στη συσκευασία τον μαζεύουμε- ξεπλένουμε ή τον αφήνουμε μέχρι το επόμενο ξύρισμα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Hiddenite είπε

 

Σας ευχαριστώ. Δεν ήξερα ότι έχει και ο Σκλαβενίτης.

Για μπολ τί άλλο που υπάρχει στο σπίτι είναι βολικό;

Κάποιοι παίρνουν γιαούρτι σε πήλινο δοχείο, και κρατάνε το δοχείο. Μπορείς να πας μια βόλτα και από Jumbo μεριά (ή όπου αλλού), για να πάρεις κάτι τέτοιο, που το θεωρώ καλύτερο. Πλαστικό, κι είσαι ήσυχος σε περίπτωση ατυχήματος. 

16 ώρες πριν, Hiddenite είπε

Παίδες μια απορία (ακόμα και προς το παρόν) έχω και χρειάζομαι τα φώτα σας.

Κατάλαβα ότι με την κρέμα ξυρίσματος είτε την βάζεις απ'ευθείας στο πινέλο είτε στο μπολ και φτιάχνεις τον αφρό.

Με το σαπούνι τί γίνεται; Το φτιάχνεις μέσα στη συσκευασία του με το πινέλο; Αν ναι αφού τελειώσουμε με το άπλωμα, τον αφρό που θα έχει μείνει στη συσκευασία τον μαζεύουμε- ξεπλένουμε ή τον αφήνουμε μέχρι το επόμενο ξύρισμα;

 

Σαπούνι τύπου cella, που έχουν δικό τους δοχείο, δεν λες; Ναι, μπορείς εκεί μέσα να τον φτιάξεις. Φτιάξε, πάνω κάτω, όσο χρειάζεσαι και τ' απομεινάρια τα ξεπλένεις. Εγώ το αφήνω και λιγάκι ανοιχτό, να στεγνώσει, και μετά το κλείνω κανονικά. Btw, μπορείς να κρατήσεις και κάποιο δοχείο από σαπούνι και μετά να παίρνεις πχ Haslinger και να το έχεις εκεί μέσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα όχι νερό και bowl lathering μεσα στο βαζάκι της cella,γιατί χάνει σύντομα το άρωμά του το σαπούνι.

Προτιμότερο να ξύσεις λίγο με ένα κουταλάκι και να κάνεις bowl lathering σε άλλο, πιο μεγάλου μεγέθους, μπολάκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, προ ώρας πραγματοποίησα το πρώτο μου παραδοσιακό ξύρισμα.
Αυτό έγινε με το κόκκινο pre-shave proraso, την κόκκινη proraso κρέμα ξυρίσματος , alum stone , την μηχανή Gillette c king με την λεπίδα perma sharp.
Για αρχή έβαλα την pre shave, μετά ο αφρός μου βγήκε υδαρής πιθανόν γιατι έβαλα το πινέλο με όλο το νερό απ'ευθείας. Την επόμενη φορά θα βάλω λιγότερο. Σαν άρωμα πολύ ωραίο, κλασικό.
Στα του ξυρίσματος τώρα η λεπίδα έκοβε τα πάντα στο διάβα της. Εντυπωσιακότατο το αποτέλεσμα. Ένα μικρό κοψιματάκι είχα μόνο σε σημείο ακριβώς κάτω απο τα ρουθούνια στην προσπάθειά μου να ξυρίσω τις τρίχες ακριβώς στην ένωση μύτης και περιοχής μουστακιου. Δεν σταμάτησε με την alum stone και επίσπευσα την στύψη όπου και έκανε δουλειά.
Μου έκανε εντύπωση ότι δεν είχα κανέναν ερεθισμό πουθενά, ούτε στο λαιμό που είχα πάντα .Μα πουθενά όμως.
Ευχαριστημένος πάρα πολύ με την όλη διαδικασία και το αποτέλεσμα.
Την μηχανή την ξεπλυνα και την άφησα να στεγνώσει. Πρέπει να κάνω κάτι συγκεκριμένο για καλύτερη συντήρηση;
Συγνώμη για το σεντόνι....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, free@last είπε

Εγώ περνάω μετά σχεδόν απο κάθε ξύρισμα τα αποσπώμενα εξαρτήματα και τη λεπίδα με  αντισηπτικό μαντηλάκι 😋

Εγώ τα καθάρισα πρώτα με χαρτί και μετά τα πέρασα με οινόπνευμα ένα ένα τα εξαρτήματα και την λεπίδα.

Μετα την συναρμολόγησα με την λεπίδα. Πρέπει η λεπίδα να μην είναι μέσα στη μηχανή μέχρι το επόμενο ξύρισμα;

Και κάτι άλλο τα γράμματα της λεπίδας είναι από την πάνω μεριά. Την γυρίζουμε και από την ανάποδη για να ξυριστούμε ή δεν θα κόβει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Hiddenite είπε

Εγώ τα καθάρισα πρώτα με χαρτί και μετά τα πέρασα με οινόπνευμα ένα ένα τα εξαρτήματα και την λεπίδα.

Μετα την συναρμολόγησα με την λεπίδα. Πρέπει η λεπίδα να μην είναι μέσα στη μηχανή μέχρι το επόμενο ξύρισμα;

Και κάτι άλλο τα γράμματα της λεπίδας είναι από την πάνω μεριά. Την γυρίζουμε και από την ανάποδη για να ξυριστούμε ή δεν θα κόβει;

Κόβει... μετά το ξύρισμα θα το γυρνάς από την άλλη μεριά, μέχρι να αλλάξεις την λεπίδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Cli είπε

Κόβει... μετά το ξύρισμα θα το γυρνάς από την άλλη μεριά, μέχρι να αλλάξεις την λεπίδα...

Δηλαδή, για εσάς που το κατέχετε, έχω κάνει 2 ξυρίσματα με την μια επιφάνεια της λεπιδας χρησιμοποιώντας και τις δύο πλευρές σε κάθε ξύρισμα.

Να την γυρίσω και από την άλλη επιφάνεια, να κάνω άλλο ένα ξύρισμα και μετά πέταμα; Τί συνήθως κάνετε εσείς που είσαστε καιρό στον χώρο; Πόσο συνήθως κρατάμε μια λεπίδα. Ενημερωτικά έχω σκληρά γένια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα ανεξίτηλο μαρκαδόρο μαρκάρεις την πλευρά στα πάσα ξυρίσματα έκανες 

Από δυο ως τρεις χρήσεις αλλάζω λεπίδα, στη μία πλευρά δυο ξυρίσματα και το τρίτο στην άλλη πλευρά, αφορά περίπτωση perma sharp

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...