Προς το περιεχόμενο

Παραδοσιακό ξύρισμα


adnis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, suspiria είπε

Πρέπει να κάνεις κάποιες αναρτήσεις μέχρι να ξεκλειδώσουν οι αγγελίες. Σαν το insomnia

Καλα σωθηκαμε τι αναρτηση να κανω 

Futur vs r41 vs la criatura 🤣 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/10/2021 στις 12:10 ΠΜ, anso είπε

Open comb μηχανη να μου προτείνει κανείς καποια;

Η Muhle R41 που προτάθηκε νωρίτερα, είναι κατά γενική ομολογία από τις πιο «επιθετικές» , αν και, πρακτικά, δεν είναι open comb, ασχέτως αν ως τέτοια πλασάρεται. Την έχω και τη χρησιμοποιώ τακτικά, είναι όντως επιθετική, αλλά κατά τη γνώμη μου, είναι απολύτως ασφαλής, μόλις τη συνηθίσεις. Απλώς θέλει πολύ λιγότερη πίεση, ειδικά στα «δύσκολα» σημεία, όπως το πηγούνι. Εμένα πάντως, μού δίνει πολύ βαθύ ξύρισμα, ακόμα και με ένα πέρασμα.

Μία open comb που έχω συμπαθήσει πάρα πολύ, είναι η razorock old type. Αυτή είναι όντως open comb, αλλά μόνο επιθετική δεν τη λες! Πολύ βαθύ ξύρισμα με τα στάνταρ δύο περάσματα, αλλά και πολύ smooth αίσθηση στο πρόσωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, deesnider είπε

Η Muhle R41 που προτάθηκε νωρίτερα, είναι κατά γενική ομολογία από τις πιο «επιθετικές» , αν και, πρακτικά, δεν είναι open comb, ασχέτως αν ως τέτοια πλασάρεται. Την έχω και τη χρησιμοποιώ τακτικά, είναι όντως επιθετική, αλλά κατά τη γνώμη μου, είναι απολύτως ασφαλής, μόλις τη συνηθίσεις. Απλώς θέλει πολύ λιγότερη πίεση, ειδικά στα «δύσκολα» σημεία, όπως το πηγούνι. Εμένα πάντως, μού δίνει πολύ βαθύ ξύρισμα, ακόμα και με ένα πέρασμα.

Μία open comb που έχω συμπαθήσει πάρα πολύ, είναι η razorock old type. Αυτή είναι όντως open comb, αλλά μόνο επιθετική δεν τη λες! Πολύ βαθύ ξύρισμα με τα στάνταρ δύο περάσματα, αλλά και πολύ smooth αίσθηση στο πρόσωπο.

Με βαζεις να κοιταξω κ αλλη ξυριστικη κ ετσι δε πρόκειται ποτέ να διαλεξω αχαχαα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, anso είπε

Με βαζεις να κοιταξω κ αλλη ξυριστικη κ ετσι δε πρόκειται ποτέ να διαλεξω αχαχαα

Αν πάντως με ρωτάς ποια προτείνω από τις δύο που αναφέρω, θα σού έλεγα τη razorock σαν πρώτο βήμα στις open comb: Είναι πολύ αποδοτική, εκνευριστικά(!) ασφαλής, με πολύ καλή και απολύτως αντιολισθητική λαβή (η οποία, σημειωτέο, είναι από ανοξείδωτο ατσάλι SS 316) , συνολικά σα μηχανή έχει πολύ καλό φινίρισμα (σε όσες fatip έχω δει, έχω παρατηρήσει πολλές ατέλειες στο συγκεκριμένο τομέα, που ναι μεν δεν επηρεάζουν τη λειτουργικότητα, αλλά εμένα με «χαλάνε» ) και, τέλος, είναι ...τσάμπα (μέχρι €27,00 παίζει στα ελληνικά μαγαζιά και, ακόμα και μόνο για την ατσάλινη λαβή αξίζει) .

Την R41, αν σε «τραβάει» , μπορείς να τη δεις για πιο μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, deesnider είπε

Αν πάντως με ρωτάς ποια προτείνω από τις δύο που αναφέρω, θα σού έλεγα τη razorock σαν πρώτο βήμα στις open comb: Είναι πολύ αποδοτική, εκνευριστικά(!) ασφαλής, με πολύ καλή και απολύτως αντιολισθητική λαβή (η οποία, σημειωτέο, είναι από ανοξείδωτο ατσάλι SS 316) , συνολικά σα μηχανή έχει πολύ καλό φινίρισμα (σε όσες fatip έχω δει, έχω παρατηρήσει πολλές ατέλειες στο συγκεκριμένο τομέα, που ναι μεν δεν επηρεάζουν τη λειτουργικότητα, αλλά εμένα με «χαλάνε» ) και, τέλος, είναι ...τσάμπα (μέχρι €27,00 παίζει στα ελληνικά μαγαζιά και, ακόμα και μόνο για την ατσάλινη λαβή αξίζει) .

Την R41, αν σε «τραβάει» , μπορείς να τη δεις για πιο μετά.

Καλα η φατιπ που πηρα δεν καθεται η λεπιδα καλα .εχω φαει λιγο ηττα με αυτο κ κοιταω μήπως την επιστρέψω κ παρω κατι αλλο γι αυτο ρωτάω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα πριν από μια εβδομάδα την ikon 104 (μόνο την κεφαλή, καθώς είχα λαβή που περίσσευε) και, έχοντας ακούσει και διαβάσει σχετικά με το πόσο επιθετική είναι, έμεινα επίτηδες αξύριστος και τη δοκίμασα χθες.

Λοιπόν, χωρίς υπερβολή, αδυνατώ να φανταστώ ότι είναι δυνατόν να υπάρξει πιο επιθετική μηχανή. Όταν τη βλέπεις, με τοποθετημένη λεπίδα, δεν παρατηρείς ούτε κάποιο υπερβολικά μεγάλο blade gap, ούτε υπέρ-έκθεση τής λεπίδας, αλλά όλα ανατρέπονται από την αίσθηση που δίνει μόλις την ακουμπήσεις, πριν καν την πρώτη «κατεβασιά» , στο πρόσωπο.

Ακούς να σε προειδοποιούν, φωνές τού τύπου: «Μην κάνεις καμιά μαλ.... και πιέσεις έστω και ελάχιστα, διότι θα έχουμε το sequel τού Scarface, γυρισμένο στο μπάνιο σου!»

Παιδιά, δεν υπάρχει αυτό το πράγμα! Με ένα μόνο πέρασμα, θεωρείς τελείως περιττό το να προχωρήσεις στο δεύτερο, διότι αναρωτιέσαι αν θα βρει κάτι να κόψει. Σοβαρά τώρα, η R41 μπροστά της είναι τέρμα ήπια.

Αν κάποιος έχει αποφασίσει να την πάρει, προτείνω να πειραματιστεί με πολλές λεπίδες, μέχρι να βρει ποια τής ταιριάζει περισσότερο. Σίγουρα πάντως, η πρώτη επαφή μαζί της, δε συνίσταται να είναι με ιδιαίτερα κοφτερή λεπίδα, διότι οι πιθανότητες για... σφαγή, είναι δυσανάλογα πολλές. Εγώ - κακώς... - επειδή το παίζω αμάσητος(!) , τη δοκίμασα με Nacet η οποία θεωρώ ότι συγκαταλέγεται μεταξύ των πιο κοφτερών και μάλλον από τύχη κατάφερα να τελειώσω το ξύρισμα χωρίς... ράμματα! Την επόμενη φορά θα τη δοκιμάσω με καμιά voshkod, ή καμιά Wilkinson Sword, οι οποίες θεωρώ ότι προορίζονται για να κόβουν γιαούρτι (χωρίς πέτσα...) και μετά θα πάω και στις ενδιάμεσες.

Προσωπικά, σαφώς και τη βάζω στο rotation, από... σεβασμό και μόνο, αλλά ξαναλέω: Θέλει τη μέγιστη προσοχή και, ειδικά με κοφτερή λεπίδα, σε καμία περίπτωση δεν είναι κατάλληλη για ξύρισμα συχνότερο των 3-4 ημερών, διότι θα κάνει το δέρμα γυαλόχαρτο.

Επεξ/σία από deesnider
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chubby 2 best badger

ZENITH 507BP/NIC MB Manchurian Πινέλο Ξυρίσματος Ασβού Barber Pole

ZENITH 506MCB/NIC MB Manchurian Πινέλο Ξυρίσματος Ασβού

Σε τι πινέλο ασβου να πάω ρε παιδιά;

@deesnider εχω λιγες μερες που χω την ikon και δοκιμασα μια με περσονα ολα καλα δοκιμασα κ κοντρα μονο σε ενα σημειο ερεθιστηκα αλλα γενικα εκει οαντα εχω θεμα.

Με σιλβερμπλου αστο δενννν πηγε καλαμε περμασαρπ πηγε καλα αλλα μαλλον πρέπει να κοψω το κοντρα 2ο περασμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, anso είπε

μαλλον πρέπει να κοψω το κοντρα 2ο περασμα.

Δεν είναι για κόντρες η συγκεκριμένη, κατά την ταπεινή μου άποψη. Μάλλον, για να είμαι ακριβής, θεωρώ ότι δε χρειάζονται. Φτάνει απίστευτα βαθιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, deesnider είπε

Δεν είναι για κόντρες η συγκεκριμένη, κατά την ταπεινή μου άποψη. Μάλλον, για να είμαι ακριβής, θεωρώ ότι δε χρειάζονται. Φτάνει απίστευτα βαθιά.

Για τα πινελα που εθεσα καμια γνωμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξυρίζομαι με περαδοασιακό τρόπο εδώ 6 χρόνια. Τώρα πια ξυρίζομαι με δική μου φαλτσέτα dovo solingen bismarck. Κατά την γνώμη μου πρέπει να γίνεται ένα βήμα την φορά. Έγω ξεκίνησα με ανοιχτού κόμβου ξυριστική μηχανή. Το μετάνιωσα  από την άποψη ότι έπρεπε να είμαι  πάντα πολύ προσεκτικός.  Το μυστικό πάντως δεν είναι στην ξυριστική μηχανή. Το μυστικό είναι ο χρόνος και η υπομονή για ένα καλό και ωραίο ξύρισμα. Ζεστό νερό πινέλο ασβού για μερακλήδες η χοίρου (εγώ άρχισα με χοίρου).  H mercur 33c είναι καλή επιλογή. Βέβαια σε όλα αυτά παίζει μεγάλο ρόλο η συχνότητα που ξυρίζεται ο καθένας. Όμως αλλο Ξύρισμα κάνει κάποιος μετά το ζεστό μπάνιο η ζεστή πετσέτα και αλλο με κρύο νερό. Το καλό ξύρισμα θέλει 25 λεπτά να γίνει. Τεντώνεις δέρμα ξυρίζεις λιγο (1 -3) cm μετακίνηση ξυραφιού. Ξανατεντώνεις και κάνεις το ίδιο. Μια φορά το πέρασμα. Αυτή την διαδικασία την ξανακάνεις για 2η φορά για όλο το πρόσωπο  να πάρεις και ότι έχει μείνει. Για τα πινέλα του ασβού κρατάνε πιο πολύ αλλά κοστίζουν περισσότερο. Εμένα ένα Muhle 99K που έχω χωρίς ιδιαίτερη χρήση είναι στην ίδια κατάσταση που το αγόρασα.  Τώρα αν το ξύρισμα είναι μέρα παρα μέρα μπορείς να πάρεις και με τρίχες χοίρου (omega) είναι μια χαρά. Τα πινέλα χοίρου χαλάνε γρηγορότερα.

 

Επεξ/σία από mikediam21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2021 στις 9:02 ΠΜ, anso είπε

Για τα πινελα που εθεσα καμια γνωμη;

Καμία, δυστυχώς, διότι χρησιμοποιώ μόνο συνθετικά. Βαριέμαι τα μουλιάσματα και τις προεργασίες για να φύγει η ...κουναβίλα, να μαλακώσουν τα γουρούνια και τα σχετικά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα σε όλους, πήρα την Gillette King C με την σκέψη να κάνω το ξύρισμα τελετή και όχι ξεπέτα.

Μπορείτε να προτείνετε κάποιο καλό μαγαζί στην Αθήνα για να αγοράσω τα βασικά;( Κρέμα ξυρίσματος, πινέλο ...)

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hiddenite είπε

Μπορείτε να προτείνετε κάποιο καλό μαγαζί στην Αθήνα για να αγοράσω τα βασικά;( Κρέμα ξυρίσματος, πινέλο ...)

Για αρχή πάρε απ' τον Σκλαβενίτη, πινέλο και κρέμα. Αν δεις ότι σου αρέσει πας σε πιο ακριβά. 

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...