Προς το περιεχόμενο

Παραδοσιακό ξύρισμα


adnis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Έχω πολλά χρόνια να ξυριστώ με ηλεκτρική, δεν την ξέρω τη νέα τεχνολογία. Αλλά πριν 20 χρόνια που δοκίμασα, ένα μεγάλο μείον ήταν ότι αν άφηνες γένια πάνω από 4-5 ημέρες, σου έβγαινε το λάδι για να ξυριστείς αξιοπρεπώς. Κάτι που στο παραδοσιακό ακούγεται ως αστείο.

Όντως όμως, η ξυριστική προσφέρει ξύρισμα χωρίς ερεθισμούς.

Εμένα δυστυχώς η εμπειρία μου με τις ηλεκτρικές δεν ήταν καθόλου καλή. Είχα πάρει μια της Braun σειρά 7 νομίζω (αυτή που είχε και το υγρό καθαρισμού) γύρω στα 200€, την χρησιμοποίησα καμία 10αρια φορές και την παράτησα γιατί μου κοκκίνιζε την περιοχή του λαιμού. Παραδοσιακό ξύρισμα και δεν έχω ούτε έναν ερεθισμό ( άσε που απολαμβάνω την όλη διαδικασία !)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, ctasis είπε

Εμένα δυστυχώς η εμπειρία μου με τις ηλεκτρικές δεν ήταν καθόλου καλή. Είχα πάρει μια της Braun σειρά 7 νομίζω (αυτή που είχε και το υγρό καθαρισμού) γύρω στα 200€, την χρησιμοποίησα καμία 10αρια φορές και την παράτησα γιατί μου κοκκίνιζε την περιοχή του λαιμού. Παραδοσιακό ξύρισμα και δεν έχω ούτε έναν ερεθισμό ( άσε που απολαμβάνω την όλη διαδικασία !)

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει, είναι ότι υπάρχουν τόσοι τύποι δέρματος, όσοι και οι άνθρωποι πάνω στη γη. Οπότε το να μιλάμε για ερεθισμούς κλπ, ίσως είναι άσκοπο μερικές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Έχω πολλά χρόνια να ξυριστώ με ηλεκτρική, δεν την ξέρω τη νέα τεχνολογία. Αλλά πριν 20 χρόνια που δοκίμασα, ένα μεγάλο μείον ήταν ότι αν άφηνες γένια πάνω από 4-5 ημέρες, σου έβγαινε το λάδι για να ξυριστείς αξιοπρεπώς. Κάτι που στο παραδοσιακό ακούγεται ως αστείο.

Όντως όμως, η ξυριστική προσφέρει ξύρισμα χωρίς ερεθισμούς.

Συμφωνώ απολύτως, αν και το ΠΞ προσφέρει ξύρισμα χωρίς ερεθισμούς περίπου το ίδιο γκαραντί με την ηλεκτρική: 1 χέρι, με τη φορά της τρίχας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα πριν από καμιά εβδομάδα τη Razorock Game Changer 84p, έτσι στα τυφλά, απλώς επειδή... μού άρεσε!

Με κάθε επιφύλαξη, καθώς το τι θα «κάτσει» στον καθένα είναι υποκειμενικό, μετά από το σημερινό, δεύτερο ξύρισμα μαζί της (το πρώτο έγινε με την καθιερωμένη πλέον perma sharp και το δεύτερο - επίτηδες - με μια ...shark την οποία δεν ήξερα καθόλου, απλά ήταν από τα «δωράκια» που στέλνουν τα καταστήματα) , δηλώνω υπεύθυνα το εξής:

Είναι έρωτας η πουτ...!!! Απίστευτα smooth και safe αίσθηση στο πρόσωπο και τόσο βαθύ ξύρισμα όσο δε μπορούσα να φανταστώ, τόσο με τη μία όσο και μην άλλη λεπίδα.

Εύκολα μπαίνει δίπλα στην απόλυτη αγάπη μου, τη Muhle Rocca. Το ίδιο αποδοτική αλλά πολύ λιγότερο απαιτητική όσο αφορά την προσοχή που θέλει για να μην κοπεί κάποιος στα «δύσκολα» σημεία. Προτείνεται ανεπιφύλακτα. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, giorgoskoy είπε

Ζαχαρώνω τώρα τελευταία το tabac, παίζει στα 7€ αρκετά χαμηλότερα από ότι προηγούμενος. Γνώμες για το συγκεκριμένο?

Απο οτι διαβασα προσφατα πλεον το tabac θα βγαινει χωρις tallow και δεν ειναι το ιδιο καλο με το προηγουμενο. Σε καποια μαγαζια υπαρχει ακομα αποθεμα του παλαιου οποτε σε αυτη την τιμη τσιμπα το χωρις δευτερη σκεψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, giorgoskoy είπε

Ζαχαρώνω τώρα τελευταία το tabac, παίζει στα 7€ αρκετά χαμηλότερα από ότι προηγούμενος. Γνώμες για το συγκεκριμένο?

Αν παρακολουθείς λίγο τα γκρουπάκια στο fb, έχει αλλάξει η σύνθεση. Πλέον χωρίς ζωικό λίπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Menelaos83 είπε

Απο οτι διαβασα προσφατα πλεον το tabac θα βγαινει χωρις tallow και δεν ειναι το ιδιο καλο με το προηγουμενο. Σε καποια μαγαζια υπαρχει ακομα αποθεμα του παλαιου οποτε σε αυτη την τιμη τσιμπα το χωρις δευτερη σκεψη.

 

50 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Αν παρακολουθείς λίγο τα γκρουπάκια στο fb, έχει αλλάξει η σύνθεση. Πλέον χωρίς ζωικό λίπος

Αν κρίνω από αυτά που λέτε και την διαθεσιμότητα του προϊόντος το πιθανότερο είναι να μου έρθει με την νέα σύνθεση, αλλά και πάλι θα πειράξει να το δοκιμάσω.

Lanike71 για φώτισε με λίγο, δεν είμαι σε κανένα ελληνικό γκρουπάκι στο fb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, anso είπε

Open comb μηχανη να μου προτείνει κανείς καποια;

Muhle R41 αν θέλεις μια επιθετική μηχανή, Razorock Sloc για ηπιότερη αλλά πολύ καλή στο ξύρισμα (είναι και οικονομική).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω καταλήξει σε 5-6 μηχανές και μάλλον θα πουλήσω ότι άλλες έχω. Έχω να αγοράσω κάτι πάνω από 3 μήνες καθώς έχω καμία 20 μηχανές και πάνω από 25 σαπούνια και το rotation είναι τρελό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...